Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykorzystanie nadprodukci energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych

Jan 79 26 Aug 2019 12:18 1416 12
 • #1
  Jan 79
  Level 4  
  Witam.
  Posiadam instalacje fotowoltaiczna o mocy 5,5kw z czego wykorzustuje srednio 3,5kw. Pytanie dotyczy czy te 2kw które mam rezerwy starczą na ogrzanie domu (w zamian za darowanie go dostawcy energii) w chlodne dni tzn. wrzesien,październik oraz kwiecień i maj ??..
  - dom parterowy okolo 100m2 -dobrze docieplony. Centralne ogrzewanie, piec gazowy, zbiornik na wode użytkową 240l + grzałka
  . Jak wykozystac 2kw i czy ewentualnie dolozyc paneli i czy to sie kalkuluje- proszę o podpowiedz. Z gory dziekuje.
 • Helpful post
  #2
  jdubowski
  Tube devices specialist
  2kW powinno starczyć we wspomniane miesiące, zresztą starczać nie musi bo zawsze możesz połączyć źródła ciepła - grzać prądem z paneli i prądem z sieci.

  Jan 79 wrote:
  w zamian za darowanie go dostawcy energii


  A tu o co chodzi? Prosument nie "darowuje" energii...
 • #4
  Wojewoda82
  Level 28  
  Raczej masz rok (365 dni) na odebranie wyprodukowanej energii w ilości 90% oddanej do roku temu do sieci.

  Czyli jak wyprodukujesz sobie w lecie prąd i 2kW nadwyżki oddajesz co godzinę do sieci(2kWh) to masz okrągły rok na odebranie tego co ci się nazbierało x 90%.

  Przy czym nie wiem czy jest to w okresach miesięcznych czy dziennych ale oddawana do sieci energia oraz później pobierana, jest rozliczana FIFO czyli pierwsze przyszło - pierwsze wyszło. Zużywasz najpierw nadwyżkę np w październiku z marca i kwietnia, w listopadzie z maja i czerwca itd aż do wyczerpania nadwyżki.

  Problem jest taki, że najbardziej energochłonne w domu jest CO, dopiero kolejne może być CWU (u ciebie na prąd), chyba że zużywasz bardzo dużo energii na jakieś inne cele (warsztat stolarski itp rzeczy). Ty masz CO gazowe, więc w obecnej konfiguracji prądu za bardzo nie wykorzystasz do tego, bo jaki jest sens dogrzewać dom grzejnikami elektrycznymi albo ładować się teraz w pompę ciepła (gdy masz gaz). Mając gaz, nie wiem po co ci była fotowoltaika, a przynajmniej tak mocna jak obecna.

  Inna sprawa, teraz masz nadprodukcję energii, ale na jesień i zimę, gdzie często jest pochmurno, panele nie produkują zbyt wiele energii.

  To pierwszy twój sezon z fotowoltaiką? Coś ci żre prąd 3,5kW przez około 12 godzin dziennie (gdy pracują panele)?

  Większość zakłada fotowoltaikę do pomp ciepła aby pokryć przynajmniej zużycie energii w drogiej taryfie i głownie aby odbierać energie w zimie (szczyt produkcji prądu jest w lecie, szczyt zapotrzebowania na energię elektryczną pompy ciepła jest w zimie)
 • #5
  Jan 79
  Level 4  
  Dzieki 'wojewoda' ale skoro nam ten prad to go chce wykorzystac w taki czy inny sposób. Prosument odzyskuje 80% oddanej energii. Zbiornik cwu mam z pojedynczą wezownicą. Co potrzebuje dodatkowo zeby tą wode ciepłą dostarczyc do obiegu, a przede wszystkim jak ją zagrzać .
 • #6
  BUCKS
  Level 39  
  Jan 79 wrote:
  Zbiornik cwu mam z pojedynczą wezownicą. Co potrzebuje dodatkowo zeby tą wode ciepłą dostarczyc do obiegu, a przede wszystkim jak ją zagrzać

  Zbiornik c.w.u. to zbiornik c.w.u. i nie mieszaj go do c.o..
  Jak już to chyba masz na myśli jakiś bufor ciepła, który będziesz podgrzewał energią elektryczną ale czy to ma sens.
  Jak już to może dołożenie np. paneli na podczerwień w celu podniesienia komfortu na okresy przejściowe.
  Ale trzeba by się dowiedzieć jak się zużywa energię, którą wcześniej oddałeś ZE, aby nie było wtopy, bo będziesz myślał, że masz "darmową" energię, a w sumie będziesz ekstra, dodatkowo płacił.
  Podsumowując zasobnik c.w.u. ma już grzałkę elektryczną, także nie kombinuj nie łącz c.w.u. z obiegiem c.o., bo to są dwa odizolowane obiegi i one się nie mieszają.
 • #7
  Wojewoda82
  Level 28  
  I nie wiem czy przypadkiem nie mieszasz jednostek. Wyprodukowujesz 2kWh nadwyżki z fotowoltaiki co godzinę gdy świeci słońce (a w nocy jesteś lekko w plecy, powoli odbierasz nadwyżki, bo przecież w nocy fotowoltaika nie produkuje energii), czy jest to 2kWh na dzień? Bo w Watach i kW podajemy moc urządzenia (zwykle maksymalną) a nie ilość zużytej/oddanej energii. Z zakładem energetycznym rozliczasz się na pewno w kWh.

  Jeśli jest to średnio 2kWh co godzinę gdy świeci słońce czyli niech będzie nawet 20kWh na dobę na plus w stosunku do zużycia to faktycznie może być problem na zużycie tej energii w zimie na zwykłe użytkowanie (RTV, AGD i ciepłą wodę) bo wychodzi ok 600kWh na miesiąc nadwyżki.

  Natomiast jeśli jest to 2kWh na dobę, to zjesz to nawet nie wiesz kiedy.

  Masz podłogówkę elektryczną np w łazienkach? Albo jakiś warsztacik w garażu/piwnicy? Tak abyś mógł to ogrzewać/dogrzewać cały czas prądem (maty w łazience lub konwektor albo olejak żeberkowy w garażu/piwnicy)?

  Tak czy inaczej, mając kocioł gazowy, bezsensowna jest moim zdaniem instalacja fotowoltaiczna, chyba ze zużycie na potrzeby oświetlenia, RTV, AGD jest kosmiczne (np w domu mieszka trzypokoleniowa rodzina, tak z 10 osób). Grzanie wody grzałką z fotowoltaiki to też brak ekonomii, bo kolektory lepiej się sprawdzają.
 • #8
  Jan 79
  Level 4  
  Dzięki za komentarze sa pomocne. Energia jaka mi zostaje to okolo 2000kwh rocznie
  #######

  Wymyslilem sobie ze moze sprawdzi sie kociol elektryczny z termostatem o niewielkiej mocy na powrociew c.o. ktory bedzie podgrzewal wodę zanim ona wplynie do kotla gazowego. Co wy na to?
 • #9
  BUCKS
  Level 39  
  Nie wiem jak prosument może sprawdzić ile kWh już wykorzystał, a ile mu jeszcze zostało w ramach tzw. "darmówek".
  Moim zdaniem zużycie energii dodatkowej powinno być w miarę proste.
  Dokładanie kotła elektrycznego nie jest proste. W teorii podgrzejesz wodę ale z drugiej strony może to zakłócić rytm pracy kotła gazowego, w zależności jaki masz kocioł możesz przez to zwiększyć jego taktowanie.
  Ewentualnie jak masz energooszczędny dom to bym pomyślał o jakimś elektryczym ogrzewaniu podłogowym i/lub ściennym, które by wspomagało gazówkę, bo panele na podczerwień to trochę droga zabawa.
  Choć elektryczna podłogówka lub ścienne ogrzewania to oznacza kucie i remont, więc tanio też nie będzie, a przy okazji bałagan w domu. Ale takie akumulacyjne ogrzewanie byłoby chyba najbardziej optymalne, bo po wyłączenia grzania efekt ciepła będzie dłużej odczuwalny, więc komfort powinien być lepszy.

  Obojętnie co nie zrobisz to dopóki nie przetestujesz tego w praktyce to będzie tylko gdybanie, czy będziesz zadowolony z efektów i czy warto było tak kombinować. Więc jest to pewnego rodzaju kupowanie kota w worku.
 • Helpful post
  #11
  BUCKS
  Level 39  
  Co do kotła to wszystko zależy do tego jaką ma on moc minimalną, bo często i gęsto w okresach przejściowych moc minimalna jest zbyt duża względem realnych potrzeb.
  Jeśli wstępnie podgrzejesz wodę kotłową to zapotrzebowanie na moc jeszcze bardziej spadnie i może to generować dodatkowe problemy.
  Po prostu możliwości kotła są technicznie ograniczone i moc nie może być zmniejszana w nieskończoność, gdyby tak było to Twój pomysł miałby sens.
  W praktyce najmniejsze moce minimalne są w okolicy ciut powyżej 2kW, ale wiele kotłów ma moc minimalną na poziomie 5-6kW, więc takie wstępne podgrzewanie wody kotłowej może być problematyczne. Każdy przypadek należy traktować indywidualnie ale nie masz dużych szans, że to u Ciebie wypali pozytywnie.