Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic KX-T4200H - Pomylony zasilacz

10 Wrz 2019 20:50 147 11
  • Poziom 7  
    Witam,
    jakiś czas temu odkopałem ten że telefon i chcialem go załączyć, niestety podłączyłem nie ten zasilacz i baza telefonu dostała zbyt dużo amper. Po podłączeniu właściwego zasilacza działa tylko ładowanie akumulatora w słuchawce i brak jakichkolwiek oznak życia. Po otwarciu bazy nie widzę widocznych szkod zewnetrzynch. Wymieniłem żarówke przy wejsciu telefonicznym, mostek graetza i tranzystor A1625, niestety nic z tych elementów nie okazało się trafnym i stąd moje pytanie do kolegów czy jest jakaś szansa na jego naprawe?
    Pozdrawiam
  • Pomocny dla użytkowników
    Te wymienione przez ciebie elementy nie miały prawa się uszkodzić od błędnego zasilacza. Te elementy zasila linia telefoniczna, a nie zasilacz sieciowy. Nie ma tam też żadnej żarówki. Jeżeli wstawiłeś tam żarówkę, to będzie ona zwierała linie telefoniczną.
    Uszkodzonych elementów powinieneś szukać na wejściu zasilania.
  • Poziom 7  
    zybex napisał:
    Te wymienione przez ciebie elementy nie miały prawa się uszkodzić od błędnego zasilacza. Te elementy zasila linia telefoniczna. Nie ma tam też żadnej żarówki. Jeżeli wstawiłeś tam żarówkę, to będzie ona zwierała linie telefoniczną.
    Uszkodzonych elementów powinieneś szukać na wejściu zasilania.

Z tego co zauważyłem to była tam wcześniej jakaś żarówka tylko wyglądała na spaloną.
    Ponizej podaje urywek ze schematu tego telefonu i zaznaczyłem tam w którym miejscu była ta spalona żarówka. Panasonic KX-T4200H - Pomylony zasilacz
  • Poziom 27  
    Witam
    CzlowiekBezNazwy napisał:
    ...nie ten zasilacz i baza telefonu dostała zbyt dużo amper

Rozwiń to; np.: miało być x a podłączyłem ileś tam, pomyliłem biegunowość itp.
    Baza nie może dostać za dużo amper.

Pozdr.
  • Poziom 7  
    kicajbas napisał:
    Witam
    ...nie ten zasilacz i baza telefonu dostała zbyt dużo amper

Rozwiń to; np.: miało być x a podłączyłem ileś tam, pomyliłem biegunowość itp.
    Baza nie może dostać za dużo amper.

Pozdr.

Dokładnie to powinno byc 500mA i 12v nie pamietam jaki to byl zasilacz wiem ze mial taka sama wtyczkę wiec biegunowosci tez nie moge byc pewnym.
    Niestety nie pamietam ktory to zasilacz podlaczylem bo bylo to juz jakis czas temu. Pamietam ze po podlaczeniu zaczelo troche smierdziec ze srodka i szybko to odlaczylem.

Ponizej podaje urywek ze schematu tego telefonu i zaznaczyłem tam w którym miejscu była ta spalona żarówka. Panasonic KX-T4200H - Pomylony zasilacz

To nie jest gniazdo gdzie przyłączony jest zasilacz. To jest wejście linii telefonicznej i tam jest tylko wtedy napięcie z centrali, a to może mieć dowolna biegunowość, bo właśnie mostek sam sobie to ustala.
    Odnośnie żarówki, to ona ma zupełnie inny symbol (przekreślone kółko znakiem X). To coś co jest na schemacie to odgromnik, którego symbol bardziej przypomina neonówkę niż żarówkę. Nie ma on żadnego przewodzenia, bo jest na izolacji. Wstawienie żarówki powoduje zwarcie linii telefonicznej. W praktyce jak wyjmiesz w ogóle ten element, to telefon będzie nadal działał. Jest to tylko zabezpieczenie od przepięć od strony linii telefonicznej a nie od strony zasilacza.
    Zatem sprawdź zatem tranzystory przy wejściu zasilania (gniazdko jack) i diodę Zenera. Zmierz czy napięcia w tym miejscu są zgodne ze schematem. Czy rezystor R113 się przypadkiem nie spalił?
  • Poziom 7  
    zybex napisał:

To nie jest gniazdo gdzie przyłączony jest zasilacz. To jest wejście linii telefonicznej i tam jest tylko wtedy napięcie z centrali, a to może mieć dowolna biegunowość, bo właśnie mostek sam sobie to ustala.
    Odnośnie żarówki, to ona ma zupełnie inny symbol (przekreślone kółko znakiem X). To coś co jest na schemacie to odgromnik, którego symbol bardziej przypomina neonówkę niż żarówkę. Nie ma on żadnego przewodzenia, bo jest na izolacji. Wstawienie żarówki powoduje zwarcie linii telefonicznej. W praktyce jak wyjmiesz w ogóle ten element, to telefon będzie nadal działał. Jest to tylko zabezpieczenie od przepięć od strony linii telefonicznej a nie od strony zasilacza.
    Zatem sprawdź zatem tranzystory przy wejściu zasilania (gniazdko jack) i diodę Zenera. Zmierz czy napięcia w tym miejscu są zgodne ze schematem. Czy rezystor R113 się przypadkiem nie spalił?

No co do odgromnika to tak ale poprostu wyglądał jak mała spalona żarówka tego też wymieniłem, wyjmę tą żarówkę i posprawdzam reszte popoludniu jak juz bede w domu i dam znac.

Dokładnie to powinno byc 500mA i 12v nie pamietam jaki to byl zasilacz wiem ze mial taka sama wtyczkę wiec biegunowosci tez nie moge byc pewnym.

Gdybyś miał zasilacz nawet na większy prąd, np. 1000mA/12V to nie przeszkadza. Baza weźmie tyle pradu ile potrzebuje. Przykładowo w czasie ładowania (gdy słuchawka leży na bazie) pobiera prądu więcej niż gdy słuchawka leży poza bazą. Istotna jest jedynie polaryzacja i każdy kto zajmował się telefonami wiedział, że Panasonic ma odwrotoną polaryzację niż inni producenci.
  • Poziom 7  
    zybex napisał:

Gdybyś miał zasilacz nawet na większy prąd, np. 1000mA/12V to nie przeszkadza. Baza weźmie tyle pradu ile potrzebuje. Przykładowo w czasie ładowania (gdy słuchawka leży na bazie) pobiera prądu więcej niż gdy słuchawka leży poza bazą. Istotna jest jedynie polaryzacja i każdy kto zajmował się telefonami wiedział, że Panasonic ma odwrotoną polaryzację niż inni producenci.

A to tak tu sie zgodze, co do polaryzacji wlasnie mozliwe jest to ze podłączyłem ją odwrotnie.
  • Poziom 27  
    Witam
    Jeśli dołączyłeś fragment schematu to świadczy o tym że posiadasz go w całości ( jakież odkrywcze :D ). Na tym fragmencie jest opisany punkt w którym panuje napięcie 6V więc i w innych fragmentach tez takie punkty występują.
    Prześledź cały schemat i pomierz wskazane napięcia.
    Niestety jeśli pomyliłeś biegunowość to mogło upalić dowolny element tym bardziej że "odłączyłeś kiedy poczułeś".
    Normalny tok postępowania: oględziny w celu namierzenia uszkodzeń widocznych, analiza schematu w celu wytypowania elementu który mógł ulec uszkodzeniu, pomiar napięć w układzie w.g schematu. Raczej mało prawdopodobne aby ktoś napisał Ci : wymień tranzystor BC... i ma działać.

Pozdr.
  • Poziom 7  
    Witam, posprawdzałem narazie to co pisał mi pewien z Panów, niestety na tej płycie głównej co ciekawe nie ma rezystora o nazwie R113 są R112 czy też R114. Sprawdziłem całą ścieżkę na płycie wzorując się schematem i nie ma kompletnie oznak takowego rezystora, co najwyżej są tylko zworki. Diody zenera nie miałem jak sprawdzić ponieważ musiałbym w to miejsce podstawić nową bo bardzo ciężko się je sprawdza i jest to niedokładny sposób (przynajmniej ja takie tylko znam), a takowej nowej diody także nie miałem, postaram się kupić parę takich diód. Miałem posprawdzać tranzystory sprawdzając jakieś wejście jack, czy mógłbym mi ktoś powiedzieć jak to zrobić bo nie do końca rozumiem o co chodzi z tym jackiem. Poniżej przesyłam kolegom instrukcje obsługi tego tel, która właśnie zawiera ten schemat.
    Pozdrawiam
    Tu masz fragment schematu, gdzie jest wspomniany rezystor. Najpierw jednak zmierz napięcia czy je masz. Skoro nic nie działa, to zasugerowałem sprawdzenie tego rezystora. Jak masz napięcie na pierwszym tranzystorze, to rezystor jest dobry. Diodę Zenera sprawdź be wyciągania, czy nie jest przebita. Parametrów jej nie musisz mierzyć. Jak jest przebita, to musisz jednym końcem ją odlutować i ponownie zrobić pomiar. Jak nadal jest przebicie to dioda do wymiany. Podobnie z tranzystorami.

Panasonic KX-T4200H - Pomylony zasilacz