Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestawienie szybkiego łącza punkt-punkt na ok 1200 m

06 Paź 2019 00:40 663 16
  • Tłumacz Redaktor
    Muszę zestawić łącze sieciowe punkt-punkt (a docelowo punkt - wiele punktów w mniej-więcej jednej linii), które będzie w stanie zapewnić dosyć dużą przepustowość (rzędu 500 Mbit/s, ale tutaj można iść na kompromis).

Niespecjalnie się na tym znam ;) zaglądałem w katalog MikroTika i różnorodność dostępnego sprzętu mnie pokonuje, a to tylko jeden z kilku producentów tego rodzaju zabawek. Czy macie jakieś sprawdzone urządzenia?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Nie Mikrotik, bo tam jest wiele "niespodzianek" z oprogramowaniem i będziesz potem siedział i dumał, co gdzie zmienić, żeby działało stabilnie.
    Patrz na zestawy AirFiber od Ubiquity. Nie pisałeś jednak do czego ma to służyć, czego oczekujesz, ani ile jesteś w stanie wydać. Kompletna radiolinia, z realnym, symetrycznym ok 350Mbps to wydatek 5000zł na urządzenia z pasma 5 GHz. Jak chcesz mieć czyste pasmo, wysoką stabilność i substytut (prawie) przewodu oraz rzeczywiście 500Mbps, to będziesz potrzebował urządzeń na 24GHz, a to już cena ok 15000 zł za radiolinię.
    Jak zmniejszysz wymagania (głównie w kwestii niezawodności i stabilności), to i ceny sprzętu znacznie spadną.

Zadzwoń też do nich. Mają duże doświadczenie:
    https://www.cyberbajt.pl/cms.php?get=grupa,350&sg=AirFiber
  • Tłumacz Redaktor
    IC_Current napisał:
    Nie Mikrotik, bo tam jest wiele "niespodzianek" z oprogramowaniem i będziesz potem siedział i dumał, co gdzie zmienić, żeby działało stabilnie.
    Patrz na zestawy AirFiber od Ubiquity. Nie pisałeś jednak do czego ma to służyć, czego oczekujesz, ani ile jesteś w stanie wydać. Kompletna radiolinia, z realnym, symetrycznym ok 350Mbps to wydatek 5000zł na urządzenia z pasma 5 GHz. Jak chcesz mieć czyste pasmo, wysoką stabilność i substytut (prawie) przewodu oraz rzeczywiście 500Mbps, to będziesz potrzebował urządzeń na 24GHz, a to już cena ok 15000 zł za radiolinię.
    Jak zmniejszysz wymagania (głównie w kwestii niezawodności i stabilności), to i ceny sprzętu znacznie spadną.

Dzięki za komentarz i wskazanie fajnych urządzeń. Koszty to na razie otwarta sprawa, przy wielkiej, prawdziwej radiolinii problemem jest raczej brak mobilności (o czym nie pisałem).

Jeśli chodzi o niezawodność i przepustowość etc to ciężko mi bez testów mówić, ile jest OK. System działa okresowo, w polu. Mamy zestaw sensorów, które znajdują się gdzieś (w odległości kilku metrów od siebie) i komunikują się z swoim routerkiem (jakiś mały, zwykły router, nic wybitnego). Router ma być dopięty do jakiegoś urządzenia, które zrobi nam połączenie punkt-punkt z bazą. Póki co korzystamy z jakichś modułów na 5 GHz, ale nie sprawdzają się one jakoś super (w poniedziałek sprawdzę co to dokładnie) i potrzebujemy zrobić to lepiej.

W przyszłości grup sensorków będzie więcej, ale nadal na jednej linii, więc anteny kierunkowe są chyba ok.

Myślałem o RouterBoard mANTBox 19s od Mikrotika po obu stronach - czy to jest OK? Ten airFiber 5XHD od Ubiquiti też wydaje się w porządku... To już nie Wi-Fi, ale to nie jest dla nas duży problem.
  • Poziom 14  
    UBIQUITI - jak kolega wyżej...

PowerBeam 5AC - Mam 400 na linku blisko 4 km (3,84)

200 Mb/s lata bez problemu przy pingu 4-5 ms

Koszt +- 500-600 zł za antenę.

Ważne - poprawna konfiguracja, brak zakłóceń i widoczność optyczna - fajnie jakby była zachowana strefa fresnela...

200 Mb/s za mało - małym kosztem dokładasz drugą, masz 400... (ewentualnie są wyższe modele 500-620 - zapewne [nie testowałem] będą miały większe przepustowości - no i masz dużo bliżej - to też ma znaczenie...)

Uwaga - prędkość asymetryczna... (zakładam że baza ma pobierać wyniki z sensorów i do nich raczej nic w ogromnych ilościach wysyłać nie będziecie)

Pozdro
  • Tłumacz Redaktor
    No więc tak - dowiedziałem się już szybciej - obecnie mamy zamontowane mamy po stronie klientów Ubiquiti NanoStatnion M5 i nam to nie bangla, tak, jakbyśmy chcieli; nie wiem, czy celować nie potrafimy, czy co, ale na kilkuset metrach już zasięgi są słabe, a pobieranie danych koszmarnie wolne.

Teraz rozważam dwie rzeczy (dzięki Waszym opiniom):

1. Ubiquiti airFiber 5XHD (ale nie wiem jakie anteny do tego dobrać, bo to chyba nie jest kompletny set?)

2. Ubiquiti PowerBeam PBE-5AC-620

Opcja 2 mi się bardziej podoba, bo dostaje kompletny set plus mogę robić na tym docelowy system - jedna antena zbierająca dane plus wiele anten wysyłających dane.

Czy moje rozumowanie idzie w dobrą stronę? :)
    Power Beam przecież się nie nada. Dla wymaganej przepustowości (choć coś mi się zbyt duża wydaje jak na zestaw czujników) musisz zestawić link na ok MCS15. Moc nadawania dla tego MCS to 20dBm, tłumienie CZYSTEGO powietrza to ok 110dB, więc na końcu masz 20-110=-90. Czułość odbiornika przy MCS15 to -74dBm. Będzie więc działać?
    Natomiast ja bym zestawił porządny most w stronę czujników, potem stację sektorową w centrum poletek i dopiero do tej stacji podłączał poletka np na obecnie posiadanych NanoStation.
  • Poziom 14  
    Za dużo teorii za mało praktyki... Generalnie co do reszty się zgadzam - przede wszystkim porządny most...

- strefa fresnela

- siła sygnału w/w odcinka

- przepustowość na którą łączy się antena nadająca z aktualnie generowanym ruchem

- jw - druga strona

- wygenerowany sztucznie ruch - żeby pokazać, że działa...

- jw - w drugą stronę

Szerokość kanału 40 MHz

To wyżej - zestawienie punkt punkt...

Co do podłączenia czujników - jak kolega - anteny wycelowane w "jakiś" porządny sektor - najlepiej kilka (3-4 - tak żeby stacja sektorowa stała pośrodku) Co na poletkach i jakie sektory - wszystko zależy od generowanego ruchu przez "Sensory"
  • Tłumacz Redaktor
    IC_Current napisał:
    Power Beam przecież się nie nada. Dla wymaganej przepustowości (choć coś mi się zbyt duża wydaje jak na zestaw czujników) musisz zestawić link na ok MCS15. Moc nadawania dla tego MCS to 20dBm, tłumienie CZYSTEGO powietrza to ok 110dB, więc na końcu masz 20-110=-90. Czułość odbiornika przy MCS15 to -74dBm. Będzie więc działać?
    Natomiast ja bym zestawił porządny most w stronę czujników, potem stację sektorową w centrum poletek i dopiero do tej stacji podłączał poletka np na obecnie posiadanych NanoStation.

Czujniki strumieniują do 4 MB/s, więc 12 Mbit/s.

Czyli Ubiquiti airFiber 5XHD z AF-5G34-S45 będzie dużo lepszym rozwiązaniem w tym przypadku? Czy da się jakoś łatwo rozbudować tą instalację do punkt-wiele punktów?

EDIT

Żeby było jasne z grubsza jak to wygląda:

• Poziom 14  
    Na pewno będzie droższe...

NB - NanoBridge M5 - na dalsze poletka - lepsza siła sygnału - większa przepustowość
    LOCO - Ubiquiti NanoStation 5 loco

12 Mb wiec obie anteny dadzą radę... (uwzględniając braki zakłóceń i widoczność optyczną)

Na jeden sektor podłączysz takich poletek (generujących 12 Mb każde) pewnie z 15-25 sztuk [w zależności od warunków - może nawet więcej]...
    Ewentualnie agregacja kilku poletek i mocniejsza antena wycelowana w sektor...

Rozbudowa ? - Zakładasz kolejny sektor...

To sektor/most nie będzie dawał rady przy zbyt dużym obciążeniu...

Widoczność optyczna - patrzysz przez lornetkę i nic nie ma być po drodze... (drzew, domów, itd, itp)
  • Tłumacz Redaktor
    F4T4L napisał:
    Na pewno będzie droższe...

NB - NanoBridge M5 - na dalsze poletka - lepsza siła sygnału - większa przepustowość
    LOCO - Ubiquiti NanoStation 5 loco

12 Mb wiec obie anteny dadzą radę... (uwzględniając braki zakłóceń i widoczność optyczną)

Na jeden sektor podłączysz takich poletek (generujących 12 Mb każde) pewnie z 15-25 sztuk [w zależności od warunków - może nawet więcej]...
    Ewentualnie agregacja kilku poletek i mocniejsza antena wycelowana w sektor...

Rozbudowa ? - Zakładasz kolejny sektor...

To sektor/most nie będzie dawał rady przy zbyt dużym obciążeniu...

Widoczność optyczna - patrzysz przez lornetkę i nic nie ma być po drodze... (drzew, domów, itd, itp)

Pomiędzy sensorkami a lokalnym routerem Loco nie ma sensu - tam jest kilka..kilkanaście metrów odległości i stosujemy tam zwykłe desktopowe routery w dodanej obudowie IP68. To co mnie teraz najbardziej frapuje, to to co zaznaczone tutaj na czerwono - tunel:

Właśnie jako tunel chciałem zastosować tytułowego linka punkt-punkt. Tam jest te 1200 metrów
    Nie wiem do końca, o co chodziło koledze @F4T4L z tą teorią? Autor chciał 500Mbps, więc MCS15 się nie zepnie, MCS7 jak najbardziej, co kolega wyliczył pięknie programem. Ja piszę z telefonu i wolę zobaczyć na szybko w kartę katalogową niż odpalać symulator.
    Natomiast okazuje się, że tu raptem 12Mbps obecnie :-) i ... domowe routery pracujące w warunkach mocno dla nich nie przeznaczonych. Radziłbym koledze @ghost666 najpierw dokładnie sprawdzić sprawność tych zabawek. Może się okazać, że jedno takie uszkodzone radio będzie zakłócać w promieniu kilkuset metrów prawidłowe działanie innych AP, w tym radiolinii.
  • Tłumacz Redaktor
    IC_Current napisał:
    Nie wiem do końca, o co chodziło koledze @F4T4L z tą teorią? Autor chciał 500Mbps, więc MCS15 się nie zepnie, MCS7 jak najbardziej, co kolega wyliczył pięknie programem. Ja piszę z telefonu i wolę zobaczyć na szybko w kartę katalogową niż odpalać symulator.
    Natomiast okazuje się, że tu raptem 12Mbps obecnie :-) i ... domowe routery pracujące w warunkach mocno dla nich nie przeznaczonych. Radziłbym koledze @ghost666 najpierw dokładnie sprawdzić sprawność tych zabawek. Może się okazać, że jedno takie uszkodzone radio będzie zakłócać w promieniu kilkuset metrów prawidłowe działanie innych AP, w tym radiolinii.

Zachęcam do przeczytania moje posty jeszcze raz. Jako tunel obecnie mamy zestawione Ubiquiti NanoStation M5 Loco, routerek domowy rozprowadza tą łączność po naszych sensorach. Każdy z nich 12 Mbps, co przy kilkunastu sztukach w danym punkcie robi już większą liczbę.

Czy zatem Ubiquiti airFiber 5XHD z anteną AF-5G34-S45 da radę na tej odległości? Niestety nie umiem tego policzyć, bo nie umiem znaleźć danych odnośnie czułości 5XHD (w tej konfiguracji mam +29 dBm mocy z radia, anteny +34 dBm).

Z drugiej strony, zważywszy na chęć rozbudowy systemu o więcej "klientow" z sensorkami (tak, wiem, pasmo będzie mniejsze, bo będzie się trzeba podzielić) może warto skorzystać z tego poradnika - https://help.ubnt.com/hc/en-us/articles/205197750-airMAX-Which-product-should-I-use-#3 ?

Wtedy po stronie centralnego AP LiteBeam 5AC-16-120 lub IsoStation 5AC a przy sensorkach PowerBeam 5AC-500 lub 620. Taki zestaw Ubiquiti poleca na łącza o dużo większym zasięgu niż ja póki co potrzebuję...
  • Poziom 37  
    ghost666 napisał:
    IC_Current napisał:

Dzięki za komentarz i wskazanie fajnych urządzeń. Koszty to na razie otwarta sprawa, przy wielkiej, prawdziwej radiolinii problemem jest raczej brak mobilności (o czym nie pisałem).

Jeśli chodzi o niezawodność i przepustowość etc to ciężko mi bez testów mówić, ile jest OK. System działa okresowo, w polu. Mamy zestaw sensorów, które znajdują się gdzieś (w odległości kilku metrów od siebie) i komunikują się z swoim routerkiem (jakiś mały, zwykły router, nic wybitnego). Router ma być dopięty do jakiegoś urządzenia, które zrobi nam połączenie punkt-punkt z bazą. Póki co korzystamy z jakichś modułów na 5 GHz, ale nie sprawdzają się one jakoś super (w poniedziałek sprawdzę co to dokładnie) i potrzebujemy zrobić to lepiej.

W przyszłości grup sensorków będzie więcej, ale nadal na jednej linii, więc anteny kierunkowe są chyba ok.

Myślałem o RouterBoard mANTBox 19s od Mikrotika po obu stronach - czy to jest OK? Ten airFiber 5XHD od Ubiquiti też wydaje się w porządku... To już nie Wi-Fi, ale to nie jest dla nas duży problem.

Wydaje mi się, że masz duże błędy w założeniach i oczekiwaniach.
    Losowe miejsca na polach. Pewnie drzewka, krzewy, górka czasem, domek może. Czyli generalnie brak widoczności, brak strefy fresnela itd.
    TO NIE zadziała, na czym byś tego nie zrobił. Airfiber za 5000 będzie działał tak samo źle jak budzetowe nanostation. Fizyki pan nie oszukać. Jak komunikacja mikrofalowa ma być dobra, to anteny muszą się widzieć, czyli anteny przymocowane na stałe, zwizowane, i bez żadnych przeszkód po drodze. Wszystko inne to rzeźba i nieprzewidywalne rezultaty ile byś kasy nie wydał na urządzenia.
  • Tłumacz Redaktor
    m.jastrzebski napisał:
    ghost666 napisał:
    IC_Current napisał:

Wydaje mi się, że masz duże błędy w założeniach i oczekiwaniach.
    Losowe miejsca na polach. Pewnie drzewka, krzewy, górka czasem, domek może. Czyli generalnie brak widoczności, brak strefy fresnela itd.
    TO NIE zadziała, na czym byś tego nie zrobił. Airfiber za 5000 będzie działał tak samo źle jak budzetowe nanostation. Fizyki pan nie oszukać. Jak komunikacja mikrofalowa ma być dobra, to anteny muszą się widzieć, czyli anteny przymocowane na stałe, zwizowane, i bez żadnych przeszkód po drodze. Wszystko inne to rzeźba i nieprzewidywalne rezultaty ile byś kasy nie wydał na urządzenia.

Nie, płaskie pole z pełną widocznością anten. Strefa Fresnela - no różnie :( bo nie zawsze mamy jak anteny dać wyżej niż 2 m nad gruntem.
  • Poziom 37  
    ghost666 napisał:

Czy zatem Ubiquiti airFiber 5XHD z anteną AF-5G34-S45 da radę na tej odległości? Niestety nie umiem tego policzyć, bo nie umiem znaleźć danych odnośnie czułości 5XHD (w tej konfiguracji mam +29 dBm mocy z radia, anteny +34 dBm).
    Airfiber da rade na wiele kilometrów. Ale musi miec zapewnione poprawne warunki pracy - widoczność anten i poprawne zwizowanie anten.
    To ma wiązke 3 stopnie! Najpierw spedziesz wiele czasu na wizowaniu tych anten, które będą musiał być umocowanie bardzo stabilnie.
  • Tłumacz Redaktor
    m.jastrzebski napisał:
    ghost666 napisał:

Airfiber da rade na wiele kilometrów. Ale musi miec zapewnione poprawne warunki pracy - widoczność anten i poprawne zwizowanie anten.
    To ma wiązke 3 stopnie! Najpierw spedziesz wiele czasu na wizowaniu tych anten, które będą musiał być umocowanie bardzo stabilnie.

180 MOA to na 1000 metrach jest 50 metrów szerokości. Sądzę, że damy radę :)

A czy jest jakaś alternatywa, żeby mieć urządzenia, które potem będą mogły pracować w trybie P2MP? Przejrzałem sobie to, ale nie do końca rozumiem, czy jeżeli wybiorę urządzenia stamtąd (klienckie i bazowe) to będzie OK czy nie. Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 37  
    ghost666 napisał:

A czy jest jakaś alternatywa, żeby mieć urządzenia, które potem będą mogły pracować w trybie P2MP? Przejrzałem sobie to, ale nie do końca rozumiem, czy jeżeli wybiorę urządzenia stamtąd (klienckie i bazowe) to będzie OK czy nie. Z góry dziękuję za pomoc.

Jeśli pole jest zawsze czyste to już coś. Ale, przewidywalne rezultaty osiągniesz dopiero przy czystej strefie fresnela. W każdym innym przypadku jak to będzie działać, dowiesz się dopiero gdy spróbujesz. Brak strefy fresnela nie przeskoczysz urządzeniem z mocniejszą anteną. Generalnie bez testowania się nie dowiesz.

Ja bym zaczał testowanie od mocniejszych urządzeń ale nie z wiązką 3stopnie. Przeklniesz ten pomysł.

Każde z powyższych urządzeń ubiquity będzie działać w trypie PTP jak i PTMP.

Nazwa AirMax to ichnia nazwa protokołu czasowego zamiast kolizyjnego.
    Sieci LAN i WiFi generalnie działają kolizyjnie - jak dwóch klientów naraz zacznie gadać, to obaj przestają i czekają losowy czas żeby znowy spróbować.
    Przy wysyceniu sieci blisko 100% daje to kiepskie rezultaty. Ubiquity (mikrotik zresztą też), stworzyli protokół dostępu do medium (radia) oparty o przedziały czasowe. Lepiej to działa, gdy prędkości dochodzą do 100% pojemności. Ale wtedy wszystkie urządzenia klienckie MUSZĄ słuchać jakiegoś nadozorzy (bazy), która dzieli czas na kawałki dla każdego klienta.