Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet - sterowanie 0-10v nie działa poprawnie

mateos2 06 Oct 2019 08:03 1749 8
    mateos2
    Level 11  
    Witajcie,

Chciałem poprosić kolegów o pomoc zanim będę nękał serwis Termet. Pacjent to Termet ecocondens gold plus 1f.
    Podłączona pogodowka, podłączony sterownik 0-10v, parametr P26 ustawiony na 1.
    Niestety działa to jak regulator pokojowy on/off i nie chce obniżać temperatury. Działa z temperaturą wynikającą z krzywej grzewczej aż napięcie spadnie poniżej 1V i wtedy wyłącza się.
    Zgodnie z instrukcją oczekiwałem że sygnał 5V czyli połowa będzie obniżał temperaturę CO do połowy mocy między 40 stopni a temp. wynikającą z pogodowki i krzywej grzewczej.

Za wszelkie rady co sprawdzić będę szalenie wdzięczny
    Mateo
    kluho
    Level 11  
    witaj, musisz rozpiac pogodynke i bedzie Ci działało.
    mateos2
    Level 11  
    To już totalnie mija się z celem...
    Zasadniczo wydaje mi się że działa ale niestety zapotrzebowanie na ciepło mojego domu jest tak małe że 3kw mocy minimalnej to i tak dużo za dużo i po prostu temperatura rośnie na obiegu mimo obniżenia zadanej
    kluho
    Level 11  
    kolego, własnie skończyłem testy. mój działa w ten sposób, że jak rozpiąłem pogodówke, to wogle nie chce mi wystarować planik, działa tylko pompa. jak podepnę pogodynkę i dam powyżej 2,5V włącza się pompa ale z SP z pogodówki. czyli przy 10C na dworze 30C. jak zwiekszam napięcie nic nie nie zmiania cały czas SP z pogodynki. jak zmiejsze napięcie poniżej 0,9 V to wyłącza się grzanie i po 3 min pompa.
    Od 2 tygodni mam kocioł termet i z fabryki przyszedł trefny- zapomnieli zamontować rurki w zasobniku bo mam integra - serwis termeta mnie wyśmiali przez telefon, że o tym to jeszcze słyszeli, żeby jakiś pseudo user rozkminił że nie ma rurki, jednak włosi co produkują zasobniki zapomnieli przyręcić rurki - bo w tym samym czasie ktoś inny w Polsce też miał taki problem- więc sprawdzajcie czy woda ciepła jest ciepła a nie zimna

P.S . Ja jutro zadzwonie to termetu i zbadam, dlaczego to nie działa jak w mojej instrukcji

http://serwis.termet.com.pl/vfiles/sd/IIO-667-2016-PL.pdf str.14

Dodano po 10 [minuty]:

Kolego już nie muszę dzwonić.

Rozkminiłem. te 10 V jest to max z krzywej, jeżeli z krzywej wynika, że przy 10C na dworze masz 50C wodę, to jak dasz 10V do masz wodę 50V, a jak dasz 5V masz wodę 37,5 bo dla mnie min to 25.
    temat rozwiązany, dziękuję
    mateos2
    Level 11  
    No to u mnie działa po razy oko poprawnie teraz.
    Muszę tylko zapewnić kotłowi odbiór ciepła powyżej 3-4kw co jest nierealne przy temperaturze powyżej -5.
    W nocy zdarza się zrobić chłodniej i wtedy sterowanie działa całkiem przyjemnie.

A serwis Termet ja sobie chwalę.

A jak znajdę czas to po prostu przerobię sterowanie z 0-10v na operntherm i będę miał od razu jasność co i jak działa
    BUCKS
    Level 39  
    mateos2 wrote:
    Podłączona pogodowka, podłączony sterownik 0-10v, parametr P26 ustawiony na 1.
    Niestety działa to jak regulator pokojowy on/off i nie chce obniżać temperatury

a jaki masz regulator 0-10V ze swoim Goldem?
    Z tego co piszesz to wolałbym pobawić się regulatorem 0-10V zamiast zwykłym regulatorem pokojowym ON/OFF.
    Tylko jakoś nie znalazłem regulatora pokojowego 0-10V, więc nie bardzo wiem o co chodzi z tą regulacją 0-10V w Goldzie.
    ROWE
    Level 34  
    Podłączenie regulatora z sygnałem 0-10V
    Praca kotła polega na zamianie sygnału napięciowego z zakresu 0-10V na stan pobudzenia RT i docelowa wartość temperatury modulacji (SETP).
    Wartość SETP może zmieniać się w granicach określonych przez wartość minimalnej nastawy temperatury CO (PCO min) do wartości aktualnie ustawionej temperatury CO (PCO) zgodnie z wykresem.
    PCO min
    Zakres temp. tradycyjny 40°C
    Zakres temp. zredukowany 25°C
    Jeżeli regulator pogodowy panelu sterowania jest aktywny (P26>0 oraz nie jest dezaktywowany przez podłączony regulator OT), wówczas jego
    działanie, oparte o temperaturę zewnętrzną i wsp. krzywej grzania, modyfikuje górna graniczna wartość temperatury zasilania obiegu CO
    (PCO).
    Termet - sterowanie 0-10v nie działa poprawnie
    BUCKS
    Level 39  
    nie chodzi mi o zasadę działania regulacji 0-10V.
    Nie bardzo rozumiem idei regulacji 0-10V skoro w ofercie Termeta nie widzę regulatora do kupienia, który będzie oferował takową regulację. Więc interesują mnie konkretne przykłady regulatorów w domyśle pokojowych, które działają z Goldem. Chyba, że regulacja 0-10V nie dotyczy regulatorów pokojowych.
    ROWE
    Level 34  
    BUCKS wrote:
    Tylko jakoś nie znalazłem regulatora pokojowego 0-10V, więc nie bardzo wiem o co chodzi z tą regulacją 0-10V w Goldzie

BUCKS wrote:
    Nie bardzo rozumiem idei regulacji 0-10V skoro w ofercie Termeta nie widzę regulatora do kupienia, który będzie oferował takową regulację.

Dzieje się to tak dlatego bo regulator pogodowy (0-10V) jest na stałe wbudowany w elektronikę pieca i stąd nie da się go osobno tu dokupić, tak jak zwykły regulator pokojowy tygodniowy typu OF/ON.

W przypadku dokupienia i podłączenia zewnętrznego czujnika temperatury, sterownik pieca automatycznie rozpoznaje jego obecność i sam przechodzi w tryb funkcji pogodowej.
    Sterownik dobiera temperaturę wody grzewczej uzależniając ją od temperatury zewnętrznej i współczynnika nachylenia krzywej grzewczej.
    Dodatkowo do sterownika pieca (oprócz już wbudowanego pogodowego 0-10V) można podłączyć tygodniowy regulator pokojowy (np: przewodowy, bezprzewodowy SALUS lub firmowy CR 11011).