Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Suszarka Electrolux EDI 97170W - silnik rusza raz i nic więcej się nie dzieje

09 Paź 2019 16:38 273 19
 • Poziom 15  
  Po uruchomieniu programu suszenia, silnik zakręci raz w prawo i to tyle. Słyszę jak pracują przekaźniki w panelu górnym. Połówki bębna dla pewności zmostkowane. Myślałem, że to jakiś zimny lut lub przerwa na płycie panela, ale nic niepokojącego tam nie widzę. Włączę kolejny raz i znów tak samo się dzieje.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 27  
  Może należałoby zajrzeć do szczotek?
 • Specjalista AGD
  qwazarpl napisał:
  Może sprawdzę go podpinając bezpośrednio pod napięcie.
  Problem w tym że kabli zasilających jest 4.
  Są 4 bo to silnik trójfazowy, nie zasilisz go ot tak z sieci. :arrow: Link Kontynuujesz ten temat czy to nowy przypadek?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 15  
  Poczytałem i faktycznie jest to możliwe, aby silnik 3 fazowy zasilać 1 fazą. Zapewne po to są 2 kondensatory.

  Tamten temat uważam za rozwiązany. Naprawiony moduł daje zasilanie na silnik. Tu jest inny problem, ponieważ silnik pracuje, ale tylko raz. Z tego co wiem, suszarka Elektrolux pracuje na przemiennie, raz w prawo, raz w lewo. Może tu jest przysłowiowy pies pogrzebany. Uzwojenia są dobre, kondensatory też.
 • Specjalista AGD
  qwazarpl napisał:
  Poczytałem i faktycznie jest to możliwe, aby silnik 3 fazowy zasilać 1 fazą.
  Oczywiście, po to producent stosuje dodatkowy moduł do zasilania tego silnika, wszak suszarka z gniazdka jest zasilana jednofazowo.
  qwazarpl napisał:
  Tamten temat uważam za rozwiązany.
  Chodziło o to, czy to to samo urządzenie, bo to, że moduł poda zasilanie raz na silnik nie oznacza, że jest 100% sprawny.
 • Poziom 15  
  mrice napisał:
  Chodziło o to, czy to to samo urządzenie, bo to, że moduł poda zasilanie raz na silnik nie oznacza, że jest 100% sprawny.
  Tak, to samo urządzenie. Może tak być, nie wykluczam tego. Zmieniło się jednak zachowanie urządzenia. Przedtem po uruchomieniu programu, po chwili zerowało czas i był sygnał dźwiękowy. Teraz rusza, raz zakręci silnikiem, odmierza czas, ale nie robi nic więcej. Jednak dlaczego nie ma żadnej informacji o błędzie? To też mnie zastanawia.
 • Specjalista AGD
  qwazarpl napisał:
  Jednak dlaczego nie ma żadnej informacji o błędzie? To też mnie zastanawia.
  Bo prawdopodobnie nie ma odczytu z szczotek na bębnie i moduł przyjmuje, że nie ma wsadu, lub jest idealnie suchy. Już to przerabiałem i zakończyło się kasacją. Uszkodzeń fizycznych nie było, soft też nic nie dał, moduł uparcie nie czytał oporności z bębna.
 • Poziom 15  
  A po uruchomieniu zerowało ci czas suszenia?
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Tak, po "wysuszeniu" cykl zostaje najzwyczajniej zakończony i czas schodzi na 0:00. Było to po krótkim czasie od włączenia, ale jak się to miało w sekundach czy obrotach juz nie pamiętam, bo dobre z półtora albo dwa lata temu ją miałem na warsztacie.
 • Poziom 15  
  Jednak mi właśnie nie zeruje czasu. Włączy się i raz ruszy lub nie. Kiedy poruszam panelem górnym, ruszy raz i stoi. Myślałem, że to kable i gdzieś jest przerwa, bo panel i moduł są wymontowanie i wiszą z przodu suszarki. Niechcący kiedyś poruszałem kablami i ruszyła. Jednak sprawdziłem kable i to nie to. Poruszyłem więc panelem, delikatnie go wykrzywiając i suszarka ruszyła, ale tylko raz.

  Szukałem ziemnych lutów, przerw w ścieżkach, przelutowałem co się dało i nic. Ruszy i stoi 8 cyka przekaźnik. To jest chyba jeden z tzw. przypadków beznadziejnych.
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Nie ma przypadków beznadziejnych, są tylko upierdliwe lub kosztowne. To w końcu jak sie zachowuje, bo coś tu sie nie zgadza, po włączeniu rusza i kręci raz przy każdej próbie startu, czy raz sie uda raz sie nie uda? Jak to dalej wygląda w trwaniu cyklu?
 • Poziom 15  
  Włączam program, ruszy raz i stoi.
  Innym razem, włączam program i nie rusza.
  Poruszam czymkolwiek w okolicach panelu górnego i ruszy raz i stoi.
  Dalej nie robi nic, tylko na panelu górnym cyka stycznik/przekaźnik.

  Jeden, jedyny raz kiedy zostawiłem ją włączoną na chyba godzinę, po około mniej więcej 30-40 minutach, wykonała jeden obrót i stoi, cykając.
 • Pomocny post
  Moderator
  Analiza obu przypadków z linków na dole postu plus ewentualne zimne luty na elementach i Twój problem powinien zostać rozwiązany (można jak nie Masz przekaźników je zmienić miejscami dla próby) :D
  :arrow: Link
  :arrow: Link
 • Poziom 15  
  Triaka z drugiego linku już podmieniłem i od tego czasu silnik ożył.
  No to teraz muszę szukać gdzie jest ten ROCHS.😄
  Dzięki TONI👍
 • Moderator
  qwazarpl napisał:
  No to teraz muszę szukać gdzie jest ten ROCHS.
  Może zacznij od tych okolic i dalej kierując się strzałką (niezapomnianej po drodze o przelotkach!) :D
  Suszarka Electrolux EDI 97170W - silnik rusza raz i nic więcej się nie dzieje
 • Poziom 15  
  Przelutowałem wszystko co się dało i o dziwo suszarka rusza teraz bez wyginania modułu. Tylko, że dalej jest coś nie tak. Ruszy raz bębnem w prawo i stoi nic nie robiąc. Po jakimś czasie, około parę minut znów zakręci bębnem i stoi.

  Na wyświetlaczu jest ikonka grzania i jak dobrze rozumiem dmuchana.
  Jednak bęben jest zimny, a na grzałkę nie ma podawanego napięcia, a przecież powinno być. Nie wiem też, czy ten model kręci bębnem w prawo i lewo, czy tylko w prawo?
 • Poziom 15  
  Teraz to już całkiem głupi jestem. Odłączyłem kostkę grzałki i bęben śmiga aż miło. Na przewodach do grzałki jest napięcie, bęben pracuje, ale kiedy podłączę kostkę, napięcia nie ma, a bęben po chwili staje i po jakimś czasie zrobi obrót. O co chodzi i co się porobiło, ale z jakiego powodu?