Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Piekarnik Amica 10143.4 -Wyświetlacz nie wyświetla poprawnie czasu i temperatury

17 Paź 2019 10:42 522 14
  • Poziom 3  
    Witam,
    Piekarnik Amica
    Typ: 10143.4
    Model: EBI 81074 W AA
    Kod wyrobu: 54359
    Na wyświetlaczu czas wyświetlany jest raz poprawnie, za minutę zupełnie inny, potem znowu inny itd. Generalnie to sam to nie duży problem, można przeżyć. Ale problem jest również z wyświetlaniem temperatury - piekarnik normalnie powinien wyświetlać aktualną temperaturę podczas nagrzewania. Jednak przy włączeniu programu wyświetla przykladowo 21, za chwilę C0 i kolejno C1, CC a następnie piekarnik się wyłącza, a wyświetlacz resetuje.
    Piekarnik niestety już dawno po gwarancji, serwisant, który przyjechał stwierdził, że przepalony jest rezystor w module sterującym i należy wymienić moduł sterujący (koszt 320zł). Jednak nie gwarantuje, że to naprawi problem bo potencjalnie wymienić będzie trzeba również moduł wyświetlacza (koszt ok. 750zł), ale nie jest w stanie tego w żaden sposób zweryfikować z wadliwym modułem sterującym.
    Jeżeli miałbym pewność, że to tylko moduł za 320zł to bym go wymienił, ale mam obawy, że jeżeli okaże się, że również moduł wyświetlacza to już przestaje to być opłacalne a ja będę te 320zł w plecy.
    Będę wdzięczny za wszelkie rady.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 26  
    Może się okazać, że jest jakaś pierdoła, rezystor lub niedolut lub pęknięcie lub brak styku.
  • Moderator
    kozlovsky napisał:
    serwisant, który przyjechał stwierdził, że przepalony jest rezystor w module sterującym
    Zatem wymontuj daj super fotki płytek zobaczymy co da się zrobić (ten sprzęt pracuje w super nieciekawych warunkach) :D
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 3  
    Witam,
    Dzięki za szybką odpowiedź, niestety dopiero dzisiaj udało mi się wymontować piekarnik. Wrzucam fotki:
    Piekarnik Amica 10143.4 -Wyświetlacz nie wyświetla poprawnie czasu i temperatury Piekarnik Amica 10143.4 -Wyświetlacz nie wyświetla poprawnie czasu i temperatury
  • Specjalista AGD
    A może by tak zdjęcie modułu z 2 strony?? Widać że było tam jakieś buuum
  • Poziom 3  
    Oczywiście, nie pomyślałem. Zdjęcia całego modułu i zbliżenie na fragment uszkodzony po drugiej stronie. Z tej strony nie widać uszkodzeń:
    Piekarnik Amica 10143.4 -Wyświetlacz nie wyświetla poprawnie czasu i temperatury Piekarnik Amica 10143.4 -Wyświetlacz nie wyświetla poprawnie czasu i temperatury
  • Poziom 40  
    kozlovsky napisał:
    serwisant, który przyjechał stwierdził, że przepalony jest rezystor
    To był wróżbita-wymieniacz. Widać na module było przepięcie-zwarcie (opalona ścianka); odparował jakiś element zabezpieczający.
  • Poziom 3  
    HD-VIDEO napisał:
    Widać na module było przepięcie-zwarcie (opalona ścianka); odparował jakiś element zabezpieczający
    Napisałem w czym jest problem, nie wiem jaki rodzaj modulacji. Mnie też ten serwisant nie przekonał dlatego szukam porady na forum. Jakieś sugestie co można z tym zrobić?
  • Poziom 40  
    kozlovsky napisał:
    nie wiem jaki rodzaj modulacji.

To z innego mojego postu się doczepiło.
    Wygląda na eksplozję warystora od strony 230V, a tam jest dalej zasilacz całej elektroniki
    Podaj oznaczenia,zapewne stabilizatora. Multimetr potrzebny.
    Piekarnik Amica 10143.4 -Wyświetlacz nie wyświetla poprawnie czasu i temperatury
  • Poziom 3  
    Na elemencie który zaznaczyłeś strzałka oznaczenie to:
    GN
    LF33
    GKILL323 lub GK1LL323 (nie mogę rozszyfrować czy trzeci znak to I czy 1)
    Multimetr ogarnę jak będzie trzeba.
  • Moderator
    kozlovsky napisał:
    Na wyświetlaczu czas wyświetlany jest raz poprawnie, za minutę zupełnie inny, potem znowu inny itd. Generalnie to sam to nie duży problem, można przeżyć. Ale problem jest również z wyświetlaniem temperatury - piekarnik normalnie powinien wyświetlać aktualną temperaturę podczas nagrzewania. Jednak przy włączeniu programu wyświetla przykładowo 21, za chwilę C0 i kolejno C1, CC, a następnie piekarnik się wyłącza, a wyświetlacz resetuje.
    Winy można snuć poprzez sam wyświetlacz (np. może kwarc) nie wiem jak wygląda w tym module (elektronika). Poprzez nawet i na skutek uszkodzenia Warystora z tlenku metalu MOV 10D471K do uszkodzenia (szczególnego) samego układu przetwornicy TNY274CN gdy (wyświetlacz resetuje), a tego na odległość raczej nie mamy szans zrealizować (pomiary i jeszcze raz pomiary). Choćby na to by wykluczyć wyświetlacz czy moduł mocy...
    Piekarnik Amica 10143.4 -Wyświetlacz nie wyświetla poprawnie czasu i temperatury
  • Poziom 40  
    Podepnij multimetr na stałe pod stabilizator, włącz piekarnik, sprawdź stabilność tego napięcia - 3,3V.
    Ta masa to strona wtórna ale trzeba uważać co się robi
  • Poziom 3  
    TONI_2003 napisał:
    Winy można snuć poprzez sam wyświetlacz (np. może kwarc) nie wiem jak wygląda w tym module (elektronika). Poprzez nawet i na skutek uszkodzenia Warystora z tlenku metalu MOV 10D471K do uszkodzenia (szczególnego) samego układu przetwornicy TNY274CN gdy (wyświetlacz resetuje), a tego na odległość raczej nie mamy szans zrealizować (pomiary i jeszcze raz pomiary). Choćby na to by wykluczyć wyświetlacz czy moduł mocy...

Czyli potencjalnie wyświetlacz też mógł zostać uszkodzony? Generalnie chciałbym dojść czy rzeczywiście należy go wymienić, bo jeżeli tak to staje się to nieopłacalne.

HD-VIDEO napisał:
    Podepnij multimetr na stałe pod stabilizator, włącz piekarnik, sprawdź stabilność tego napięcia - 3,3V.
    Ta masa to strona wtórna ale trzeba uważać co się robi

Dopiero udało mi się załatwić multimetr - napięcie stabilne, pokazuje stale 3,316V. Czy można z tego wyciągnąć jakieś wnioski już?
  • Poziom 40  
    Przydał by się pomiar gdy zostaną załączone przekaźniki, bo z tego pomiaru 3,3V nic nie wynika, miernik też może nie pokazać jakiś szybkich wahań tego napięcia w czasie. Z opisu na początku, wynika że nie jest to zależne od temperatury - piekarnik zimny i też zegar waruje.

Usterka nie wiadomo czy jest od strony niestabilnego zasilania czy od strony mikrokontrolera, np. zimne luty, które się tam pojawiły, zawieszanie się mikrokontrolera (rezonator kwarcowy), układ resetu ale tam jest chyba wewnętrzny. Brak schematu utrudnia na odległość, co należy zmierzyć.

Ja bym podmienił kondensatory elektrolityczne na wyjściu wtórnym przetwornicy, z uwagi w jakich warunkach one tam działają.
    kozlovsky napisał:
    Czyli potencjalnie wyświetlacz też mógł zostać uszkodzony?
    A zrób zdjęcie jak to jest zrobione (najlepiej aby podejrzeć na jakich układach jest zrobiony wyświetlacz), bo ta płyta główna, a wyświetlacz komunikują się magistrala, może być to wina wyświetlacza a zwłaszcza komunikacji zwrotnej (błędnie działające przyciski funkcyjne, zakłócania na magistrali - zimne luty) do płyty głównej.
  • Poziom 3  
    Problem naprawiony. Okazał się nim problem z kartą SD, która miała prawdopodobnie uszkodzone sektory, gdyż przy kopiowaniu pojawiały się błędy. Wgranie oprogramowania na nową kartę SD rozwiązało problem.
    Jedynie pytanie do ekspertów na forum czy powinienem coś zrobić z brakiem warystora na płycie? Wydaje mi się, że to mogło być nawet zupełnie niezależne i mógł on zostać uszkodzony dużo wcześniej.