Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

8210 bateria

21 Wrz 2005 16:15 801 4
  • Poziom 15  
    panowie jak zmierzyc pojemnośc baterio bo kupiłem i nic naniej nie ma napisane tylko 8210 i tyle

pomożecie

• Poziom 26  
    Samemu bez miernika pojemności akumulatorów tego nie zrobisz. Czytałem chyba na forum, że w Germanosie robią takie testy, chyba nawet za darmo.
  • Poziom 15  
    u mnie nie ma germanosu , a miernikiem zwykłym niezrobie tego ?
  • Poziom 28  
    Pewnie że zrobisz.
    Wymyśl obciążenie o stałym prądzie np 100mA
    Podłącz naładowaną baterię do takiego obciążenia i zmierz czas do osiągnięcia 3.6V na baterii.
    Czas/10 = pojemność - w dużym uproszczeniu oczywiście.

W jakimś starym numerze EP był schemacik prostego miernika pojemności.

• Poziom 26  
    Nie, to musi być taki miernik, który najpierw rozładuje baterię do jakiegoś określonego poziomu, później będzie ładował stałym prądem mierząc czas, po naładowaniu wyliczy ile ładował i jakim prądem i na podstawie tego daje wynik. Jedyne co mi przychodzi na myśl, to taka chałupnicza metoda, która mniej więcej może coś tam powie o pojemności baterii - nie testowałem, ale opiszę to tak:
    -naładuj baterię w telefonie do pełna
    -weź jakiś rezystor mocy i rozładuj przez niego baterię (poza telefonem), wstaw też w obwód amperomierz żebyś wiedział jaki prąd płynie przez rezystor, mierz czas
    -co parę minut odłącz rezystor i włóż baterię do telefonu, sprawdź czy się włączy. Jak przestanie się włączać koniec testu
    -pomnóż sobie prąd rozładowania w miliamperach (pewnie nie będzie stały więc zrób z niego średni, liczony na podstawie prądu na początku i na końcu testu) przez czas (w godzinach), który trwał test
    Zrób ten sam test dla baterii, której pojemność znasz - po wyłączeniu telefonu będziesz miał takie dane jak: czas rozładowywania, średni prąd rozładowywania i pojemność baterii. Teraz weź sprawdź, czy dłużej rozładowywałeś nieznaną baterię - jeśli tak, to wylicz ile godzin dłużej, pomnóż ten wynik przez średni prąd rozładowania i dodaj do pojemności znanaj baterii.
    Trochę zagmatwane, ale teoretycznie ma szansę wyliczyć na oko z +/-10% dokładnością.
    Rezystor weź taki, żeby prąd płynący przez niego był liczbą odpowiadającą ok. 1/10 pojemności znanaj baterii. Na początku testu nie musisz wkładać baterii co kilka minut do telefonu, dopiero po kilku godzinach zacznij to robić.
    Jak jeszcze nie odechciało ci się testowania - napisz o efektach, jestem ciekawy.

Oho, sim widzę że byłeś szybszy :)