Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupiłem dom z KNX, niestety nie wiem jak to ugryźć

09 Lis 2019 20:52 303 3
  • Poziom 3  
    Kupiłem dom w którym jest "inteligentna" instalacja, na ścianach są wszędzie przełączniki wieloprzyciskowe którymi można sterować między innymi oświetleniem, roletami, (można włączać/wyłączać/ściemniaćć/rozjaśniać/korzystać z gotowych scen) jest też jeden panel dotykowy (coś jak ten ze zdjęcia)img]https://obrazki.elektroda.pl/6372252300_1573328513_thumb.jpg[/img]
    W rozdzielnicy jest osprzęt firmy Theben są to między innymi: RME 8, HMG 4, DMG 2, DME 2, RME 4S, BME 6
    Cała instalacja została wykonana 10 lat temu, nie ma w zasadzie żadnej dokumentacji poza opisami na nie których modułach w rozdzielnicy oraz opisem klawiszy na panelach sterujących w całym domu.

Pytanie podstawowe jak do tego się podłączyć komputerem, jakiego oprogramowania używać (jakieś bezpłatne) aby to konfigurować, czy można odczytać całą obecną konfigurację czy trzeba robić wszystko od nowa?
  • Poziom 12  
    Do programowania EIB-KNX jest ETS wersja 2 a ostatnio 5 z kluczem sprzętowym.
    Konfiguracja nie jest do odczytania systemu. Jest wersja demo do 5 urządzeń.
  • Poziom 3  
    Czyli nie mając zapisanej obecnej konfiguracji na komputerze nie mogę obecnej zmodyfikować tylko muszę zrobić wszystko od nowa?

A czy w programie do konfiguracji jest jakaś opcja znalezienia wszystkich podłączonych urządzeń?
  • Poziom 1  
    Cześć,
    system KNX rzeczywiście programuje się za pomocą aplikacji ETS, obecna wersja 5. Jak kolega wyżej napisał, wersja demo jest do kilku urządzeń (chyba trzech), wersja lite za kilkaset złotch do 16 urządzeń, pełna wersja za ok. 5 tys. zł. Jest to aplikacja dla profesjonalistów i raczej klienci indywidualni jej nie kupują. Żeby programować system musisz mieć ponadto bramkę (np. na USB lub LAN), która również kosztuje około tysiąc złotych.

Ponadto powinieneś uzyskać projekt systemu KNX w wersji elektronicznej. Z urządzeń tego projektu nie da się wyczytać. Najlepiej będzie ustalić, kto był wykonawcą systemu 10 lat temu i poprosić go o ten projekt, albo wręcz zlecić mu jakieś zmiany/poprawki. Jeśli okazałoby się, że nie uda Ci się uzyskać tego projektu, zaprogramowanie od nowa systemu jest trudne, czasochłonne i wymaga nie-pierwszego-z-brzegu specjalisty od KNX, a więc i kosztowne. Gdyby była taka konieczność, w Futunext tym się zajmujemy, mamy sporo "uratowanych" instalacji po podobnych przygodach, ale nie rekomendujemy tej drogi. Najlepiej jest odzyskać projekt ETS - może ma go sprzedający dom gdzieś zarchiwizowany, może ma go wykonawca systemu.

Maciej Turski.
    Futunext. Twój inteligentny dom.
    maciej.turski(malpa)futunext.com