Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowarka Makita DC18RC - miga czerwona i zielona dioda.

mbryzus 13 Nov 2019 19:59 6855 14
    mbryzus
    Level 14  
    Witam
    Mam 2 sztuki tych ładowarek i w obu ta sama usterka, czyli pokazuje błąd baterii. Baterie są sprawne. Siedziałem nad nimi wiele godzin i już brakuje mi pomysłów.
    Napięcie na małej przetwornicy ok, na wyjściu 5V, po stabilizatorze 7805.
    Wymienione 2 układy na LM358 i LM393. Sprawdzone główne trafo, jest przejście.
    Podmieniony układ sterujący Mosfet K5573. Mosfet też jest ok. Pomierzone chyba wszystkie rezystory SMD i tranzystory SMD. Transoptory 3 sztuki są pomierzone.
    Diody i rezystory nie SMD pomierzone, są ok. Ja stawiam na procesor, ale mam nadzieję, że to nie on bo jest chyba nie do dostania.
    Pomożecie?
    mbryzus
    Level 14  
    Baterie w innej ładowarce normalnie się ładują.
    Lisek64
    Level 28  
    Na ładowarce tego samego lub podobnego typu z mikrokontrolerem ?
    mbryzus
    Level 14  
    Tak, i mam też sporo innych baterii.
    brokus
    Level 9  
    Mam ten sam problem, mam 6 baterii i 2 takie same ładowarki i jedną podwójną ładowarkę, baterie się ładują tylko na jednej ładowarce mam taki sam problem jak kolega. Wymieniłem większość kondensatorów bo na pozostałe czekam ale nie wiem co dalej
    mbryzus
    Level 14  
    Powiem Ci kolego że mam dalej te ładowarki uszkodzone i czekam na jakieś info kogos mądrego. Ogólnie to obstawiam procesor głowny że jest padniety lub zablokowany . Mam sprawną ładowarkę tego typu i robilem duzo pomiarów miedzy nimi i stad takie mam zdanie.
    adiqL
    Level 1  
    Właśnie wpadła mi taka ładowarka do naprawy i mam identyczne objawy. Co do poprzedniej odpowiedzi to może głupi pomysł ale jeżeli masz działającą ładowarkę i obstawiasz procesor to przelutuj go do zepsutej i zobacz czy naprawiłeś. Tak wiem, można skończyć na 2 uszkodzonych ładowarkach ;)

Edit:
    Okazało się że tranzystor na stronie pierwotnej miał luźną 1 nogę (wyłamany lut) więc szybka robota z lutownicą i sprzęt działa jak nowy. Zauważyłem że przed naprawieniem tego wentylator ładowarki nie włączał się po włożeniu baterii. Taki szczegół.
    arson18
    Level 17  
    Cześć Wam
    Mam też takie 3 uszkodzone jedna DC18RA (miga czerwona i zielona dioda) i dwie DC18RC (czasami migają diody czasami się wyłącza jedna z nich i po jakimś czasie sama się uruchamia). Właśnie zabieram się za rozkręcanie i przyda się pomoc. Chodzi najbardziej o usterkę dla kodu dwie Led czerwona i zielona migają naprzemiennie co jest zazwyczaj tego przyczyną? Mam też jedną sprawną i jak ja coś znajdę to też postaram się pomóc.
    pzdr

Dodano po 2 [godziny] 16 [minuty]:

Jedna Ładowarka DC18RC S ta która czasami miała migające diody czasami się włączała wyłączała miała zimny lut na rezystorze, po poprawieniu działa normalnie

druga DC18RC T nie stykały piny w tym gnieździe żółtym i już nie wariuje czyli też bez inwazyjnie się udało

ale porównałem z tą co była sprawna i tu zdziwienie bo model taki sam, wygląd tabliczki znamionowe itd też a środek?

1. Uszkodzona naprawiona

2. Moja sprawna

Ta pierwsza to jakiś tani zamiennik?
    Obudowa opis wszystko wydaje się ok, nie widać że była naprawiana
    gbrzeszczot1990
    Level 10  
    Ta pierwsza to ewidentna przeróbka, albo 'wysokiej jakości azjatycki zamiennik' pytanie jak bateria puszcza ładowanie, bo jeżeli się nie mylę, elektronika baterii komunikuje się z elektroniką ładowarki odnośnie pojemności, ilości cykli ładowania, temperatury, ogólnej kondycji baterii itp. W tej Twojej masz dwa przewody prowadzące do styków ładowania aku i tyle....
    kazikszach
    Level 36  
    Mam taki sam problem jak autor.
    U mnie uszkodzony jest wentylator i stąd pytanie, czy ktoś z was z podobnymi miganiami diod sprawdził wentylator?
    altonserwis

Level 15  
    Witam, czy któryś z kolegów mógłby odczytać oznaczenie układu IC101 w DC18RC ?
    Mam ten sam kłopot, ale nie mogę odczytać oznaczeń, widzę że są, ale bardzo blade.
    kazikszach
    Level 36  
    altonserwis wrote:
    Witam, czy któryś z kolegów mógłby odczytać oznaczenie układu IC101 w DC18RC ?
    Mam ten sam kłopot, ale nie mogę odczytać oznaczeń, widzę że są, ale bardzo blade.

Gdzie ten układ jest, bo u mnie nie ma takiej numeracji?
    altonserwis

Level 15  

Zaraz obok układu znalazłem uszkodzony tranzystor Q103 o oznaczeniu PU, ma zwarcie baza-kolektor. Prosiłbym o jego pomiary, nie mogę go odszukać w znanych mi źródłach.

PS. Układ ma oznaczenie

6C11501
    5642

Ale nigdzie go nie mogę znaleźć, tranzystor to PNP z rezystorami baza/baza-emiter 47kOhm.