Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pralka Electrolux EWT136540W-nie startuje program - pojawił się błąd E5H

Emeryt2012 29 Nov 2019 08:18 795 6
 • #1
  Emeryt2012
  Level 3  
  Witam.
  Pralka po załączeniu programu blokuje drzwiczki. Słychać jak gdyby załączał się elektrozawór dopływu wody, ale woda nie leci ani bęben się nie obraca. Wirowanie też nie działa.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  ^ToM^
  Level 39  
  Emeryt2012 wrote:
  Witam. Pralka po załączeniu programu blokuje drzwiczki. Słychać jak gdyby załączał się elektrozawór dopływu wody ale woda nie leci ani bęben się nie obraca. Wirowanie też nie działa.


  Trzeba odkręcić od ściany wąż zasilający pralkę w wodę i sprawdzić drożność filtra (siateczki), który zwykle się tam znajduje.
  Musisz wpierw mieć 100% pewności, że na wejście elektrozaworu dochodzi woda.
  To bardzo częsta przypadłość. Rdza i brud zawarty w wodzie z czasem całkowicie potrafi zablokować przepływ wody i maszyna wtedy nie ruszy.
 • #3
  Emeryt2012
  Level 3  
  Drożność węża i sitek sprawdziłem . Jest ok. Pralka nadal nie działa . Po ustawieniu programu świeci się wyświetlacz i START na zielono. Pralka nie działa. Po chwili zaczyna START, mrugać ale na wyświetlaczu nie ma żadnego błędu. Podejrzewam uszkodzoną blokadę pokrywy ale nie potrafię się do niej dobrać. Nie wiem czy mogę odkręcić przednią osłonę by dostać się do blokady, bo widzę że góra pralki jest oparta na niej. Może ktoś wie jak to zrobić. Za informację z góry dziękuję.
 • #5
  Emeryt2012
  Level 3  
  W sobotę woda nie leciała więc dałem sobie spokój. Dziś wszedłem w tryb serwisowy. Na pozycji 4 (elektrozawory prania wstęp. i zasadniczego) pojawił się błąd E5H. Nie mam pojęcia co to za błąd. Bo na pozycji 2 jak i 3 zawory działają dobrze. A tam jest sprawdzanie zaworów pojedynczo. Pomimo tego zdemontowałem zawory ,sprawdziłem drożność przepływu wody podpinając napięcie jak i wodę . Zawory działają prawidłowo. Po zamontowaniu zaworów pralka bez zmian . Nie działa- to znaczy ustawiam progr. np. 3 miga START naciskam świeci się START na zielono i słychać jak się tylko włącza na moment pompa wypompowująca wodę. Przerwa i znów się włącza pompa i tak 5 razy. Po tym Start miga na zielono i nic się nie dzieje. Zerowanie błędów w trybie serwisowym nic nie daje. Przed wymontowaniem zaworów BŁĄD pojawiał się na pozycji 4 a teraz po sprawdzeniu zaworów BŁĄD pojawia się już na pozycji 2. Czyżby jednak zawory były uszkodzone (oporność mierzyłem 3,8K na obu) . pod spodem zaworów podpięty jest czujnik może on jest uszkodzony. Już sam nie wiem co sprawdzać.
 • #6
  Kenworth 18
  Level 41  
  Dzięki temu, że odczytałeś kod błędu wiele się wyjaśniło: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2524549.html
  Według sklepu z częściami do AGD Twój model pralki ma silnik bezszczotkowy: https://north.pl/karta/silnik-napedowy-do-pralki-electrolux-ewt136540w,9CZ-LZ-PMMX-HVN.html
  Silnik ten posiada moduł zwany inwerterem w którym to będzie przyczyna problemu: https://north.pl/karta/modul-silnika-do-pralki-electrolux-ewt136540w,HRZ-C3-CMMX-HVN.html
  Warto poszukać dobrego fachowca zajmującego się naprawą elektroniki.
 • #7
  Emeryt2012
  Level 3  
  DZIĘKUJĘ za informację, była bardzo przydatna. E5H to błąd falownika silnika. Miałem problem z zaczepami by wciągnąć płytę , ale udało się . Okazało się że transformator zasilający falownik jedną nóżkę ma luźną . Poprawiłem luty transformatora , założyłem i pralka RUSZYŁA jak nowa. Jeszcze raz bardzo dziękuję za informacje.

  Dodano po 7 [minuty]:

  W cyklu DIAGNOSTYKI wyskakiwał błąd E5H - to jest błąd FALOWNIKA silnika. Okazało się że na płytce elektroniki falownika nóżka transformatora była luźna. Po poprawieniu lutowań końcówek Tr. problem zniknął. Pralka działa jak nowa.