Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet Ecocondens Slim - opinie, uwagi, rozważania

drAmator 09 Dec 2019 13:53 3714 3
    drAmator
    Level 8  
    Witam serdecznie,

Od 13 lat użytkuję kocioł Chaffotoeax&Maury Elexia Comfort 24 FF (Turbo) i nadchodzi czas na wymianę kotła, więc przeglądam fora w celu znalezienie odpowiedniego zamiennika. Obecny ma moc minimalną 7.7 KW co przy moim metrażu 70 m2 objawia się jak zapewne się domyślacie mocnym taktowaniem. Zaciekawił mnie polecany tutaj kocioł ACV HRE 18 Combi, lecz z powodu mocy minimalnej na poziomie 5,4 KW pomimo, że niższa niż w obecnym kotle wciąż jest za duża.
    Z w/w powodów zainteresowałem się kołami firmy Termet, a że nie nie znalazłem, żadnych wątków o kotle SLIM, który jest w miarę nowym (gabarytowo mniejszym) produktem postanowiłem założyć ten temat.

Porównując dane techniczne kotła Slim i i Silver zauważyłem, że oba te kotły mają prawie takie same parametry.
    Znalazłem następujące różnice:
    - umiejscowienie naczynia przeponowego w kotle SLIM z boku zamiast z tyłu co pozwoliło zmniejszyć rozmiar "grubości" kotła,
    - niewielkie różnice w sprawnościach użytkowych: eta4 88% do 88,6% i eta1 98% do 100% na korzyść kotła SILVER,
    - całkowicie inne płynne sterowanie temperaturą w zakresie 20 - 80 stopni Celsjusza bez podziału na standardową i zredukowaną + protokół Open-Therm (co wydaje się zmianą bardzo pozytywną).

Wydaję się, że kocioł SLIM jest zbudowany z tych samych podzespołów co SILVER ze zmienionym układem podzespołów i nowym sterowaniem.
    Będą wdzięczny każdemu kto posiada jakąś wiedzę na temat tego kociołka i zechce się nią podzielić.

Pozdrawiam
    paluch_gda
    Level 16  
    Też zastanawiam się nad tym piecem. Domek o pow. około 80m2 z tradycyjnymi grzejnikami, ocieplony 15cm styropianu, dach 20cm wełny. Jeżeli mógłby się ktoś wypowiedzieć na temat tego pieca do bardzo proszę.
    Mar_celi
    Level 11  
    Również dołączę się do pytanie.
    Mam trochę inną konfigurację - połowa domu po podłodze 92 m2
    Ściany pustak ceramiczny i 15 cm styropian - lambda 0,038
    Dach 25 cm wełna mineralna.
    Ogrzewanie podłogowe.
    Nie mam wydzielonego pomieszczenia na kotłownię dlatego będzie wisiał w dolnej łazience. Zależy mi więc na jak najbardziej kompaktowym rozwiązaniu.
    Brałem jeszcze pod uwagę najmniejszego Vitodensa 50 ale z uwagi na serwis chyba bardziej przemawia do mnie Termet Slim. Niestety piec jest na rynku od około dwóch lat i mało opinii na jego temat.
    tekomsc
    Level 2  
    jeśli chodzi o piece to już dominują kondensacyjne ...druga (2) kwestia to moc minimalna do grzania domu a trzecia kwestia to moc do grzania wody i domu w zależności od wielkości domu więc termet ekodens-plus ma trzy odmiany ze względu na moc i (a ta największa moc jest do podgrzewania wody bieżącej bo do grzania domu to średnio 7-10 KW starczy) który piec dobrać to rozmawiać z serwisem. a wersja Ekodnes-Slim ma jedną odmianę mocy (najmniejszą) : 20 KW i najmniejsze wymiary montażowe, czyli dedykowany jest do mieszkań max 80-100m kwadrat z jedną łazienka i dla pieców kondensacyjnych czwarta kwestia to moc minimalna aby była jak najmniejsza... Rok temu w w mieszkaniu w bloku 80m serwis wymienił mi starego (w miarę sprawnego) termneta z otwartą komora spalania na kondensacyjny ekodens slim zalety są cztery : (1) nie zasysa do spalania powietrza z mieszkania (a to powodowało zasysanie zimnego suchego powietrza z dworu) (2) nie pracuje skokowo tylko płynnie i jak najdłużej przy najniższym możliwej temperaturze kotłowej zależnej od temp. na dworze (3) i wtedy dział zjawisko kondensacji czyli nadsprawność (odzyskiwanie energii ze spalin) ale to zaleta technologii wszystkie firmy robią "kondensaty" (4) wymuszony obieg spalin czyli przy krótkim kominie gdy jest wiatr (co zatyka komin) przy "starcie" piec nie wybucha... (i czujnik CO szaleje) i to jest zaleta kondensata... (bo nie ma tych negatywnych zjawisk) i teraz kwestia mocy maksymalnej do grzania wody bieżącej stary piec miał 29 KW i radził sobie z utrzymaniem temp ustawionej przy na "max" laniu wody do wanny ale przy myciu garnków cienkim strumieniem musiał taktować (włącz wyłącz) a tu odwrotnie nie taktuje przy małym strumieniu ale w zimie gdy woda dochodząca ma 5 stopni przy laniu na "max" do wanny trochę sobie nie radzi i trzeba troszeczkę strumień lania wody przytłumić (lać mniej i wolniej) pewnie problem by rozwiązał zbiornik na ciepłą wodę ale w bloku nie ma gdzie postawić i to są kwestie do ustalenia z serwisem , po roku używania ekoden slim nic się nie dzieje działa oczywiście przy montażu zażyczyć sobie czujkę pogodową od północy aby właśnie temp. kotłowa ustała piec w zależności od temp. na dworze czyli mała chałupa jedna łazienka (mało osób) to slim daje rade , ale większa chałupa więcej łazienek to już któraś odmiana ekodensa plus ..większość piecy pewnie jest podobna wiec przy wyborze firmy (piecowej) to kwestia serwisu ,czy jest serwis lokalny i w normalnych cenach ... ponieważ stary piec trmneta z grubsza prze 15 lat działał , "lecą" czujki kontroli temp. raz "poleciał" przekaźnik sterowania pompą wody więc prze 15 lat ze dwa razy stary piec niekosztowny serwis zaliczył (nie dziwne) no do termneta się nie zraziłem i teraz też jest termnet ale jeden rok to za mało aby coś powiedzieć oprócz ogólnych zalet zamkniętej komory spalania , wymuszonego obiegu spalin, i efektu kondensacji , czyli nie ma co udowadniać że kondensat zawsze będzie lepszy od starej technologii z otwarta komorą spalania. a istotny jest dobór mocy w zależności od wielkości domu i czy da się wstawić bojler (u mnie się nie da) i dostępność i koszt serwisu czy ceny normalne ? czy kosmiczne ?