Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł dwufunkcyjny zwykły - czy kondensacyjny do mieszkania 45 m2

23 Paź 2013 02:13 9711 30
  • Poziom 2  
    Witam.
    Mój stary piec 2-funkcyjny Torus z otwartą komorą spalania zaczyna się psuć i muszę zmienić na nowszy (3-4 tys.), więc proszę o poradę.
    Mieszkam z rodziną w małym mieszkaniu około 45m2 w domu wielorodzinnym (3 rodziny), dom jest drewniany ocieplony styropianem a mieszkanie obłożone płytą g/k, mieszkanie mam raczej ciepłe, na piecu przeważnie miałem ustawioną temperaturę na CO około 45 stopni.
    Piec wisi w łazience, komin 1,5 - 2 m, jest 5 grzejników aluminiowych, instalacja CO to rurki plastikowe pociągnięte w podłodze od kolektora, w całości to około 10l wody.
    Na pewno chcę kupić piec z zamkniętą komorą spalania, polecono mi z kondensacyjnych:
    De Dietrich MCR III 24/28
    Viesssmann Vitodens 100
    a zwykły:
    Immergas elo star 24 3 E - raczej tego nie wybiorę nie mam zaufania do kotła za 1700 zł

W sklepach odradzali piec kondensacyjny i polecali tego immergasa, a jak był u mnie instalator to polecił te kondensacyjne.
    I co tu robić ? proszę o poradę
    Dzięki i pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 29  
    Przy krotkim kominie i malym mieszkaniu bez watpienia tylko kociol z zamknieta komora. Kondensacyjny to tutaj przerost formy nad trescia. Lepiej te kase zainwestowac w jakies wodotryski. Np kociolek z malym zasobnikiem, zeby nie czekac na ciepla wode. Przepraszam za brak pl ale pisze z telefonu.
  • Poziom 27  
    Tak jak kolega wyżej polecam zwykły kocioł turbo. Kondensacyjny nigdy się nie zwróci przy tak małej powierzchni. Jedyny problem to mała moc minimalna kotła jaką potrzebujesz. Wartość rzędu 5-6 kW.
    Kocioł z wbudowanym zasobnikiem np. Zeus 24 kW firmy Immergas.
    http://pl.immergas.com/kotly_gazowe/kotly_tradycyjne/2f_z/zeus_kw/zeus_24_kw.htm
    Najgorsze tylko, że jego min. moc to 9,5 kW...

Polecam też tradycyjny kocioł wiszący z zamkniętą komorą spalania MiniTerm elegance turbo lub Minimax elegance turbo. Duża sieć serwisu, tanie części zamienne, bardzo dobra jakość. Moc minimalna już od 7 kW.
    http://www.termet.com.pl/pl/produkty/gazowe_s...a_spalania/Miniterm_turbo_GCO-DP-21-13_24_24/
  • Poziom 2  
    Kocioł z zasobnikiem jest duży i drogi min. to 5,5 tys.
    Szukam pieca za około 3-4 tys., który miał by jak najmniejszą minimalną moc na CO i znalazłem tylko te dwa kondensacyjne.
    Dodam, że nie chce żadnych rur przechodzących przez ścianę
    Jak mam wydać na piec dwufunkcyjny zwykły czy kondensacyjny podobną kwotę, to oczywiście, że wolę ten drugi.
  • Poziom 9  
    W tej kubaturze nie ma sensu pakować się w kocioł kondensacyjny.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Chyba że kupisz kondesata w cenie turbo. Co do turbo to Beretta Junior moduluje do 6-21 kW
  • Poziom 9  
    Jeśli uda mu się dołożyć kilka żeberek na grzejnik....wtedy to ma jakiś sens..
  • Poziom 29  
    Olo. napisał:

Przy tak małej powierzchni powiększanie grzejników nie ma sensu. Nawet gdy będzie pracował w kondensacji tylko do zera to różnica w kosztach będzie minimalna.
  • Poziom 32  
    Kluczowe pytania:

1) Ile obecnie zużywasz gazu na c.o. rocznie (odlicz c.w.u według zużycia z lata)
    2) Czy pieniądze, które wydajesz musisz pożyczyć - jaki procent ?
    3) Ile musisz dołożyć do kotła kondensacyjnego w stosunku do tego z zamkniętą komorą ?
  • Poziom 9  
    piotr_boncza napisał:
    Olo. napisał:

Przy tak małej powierzchni powiększanie grzejników nie ma sensu. Nawet gdy będzie pracował w kondensacji tylko do zera to różnica w kosztach będzie minimalna.

Dlatego wyżej napisałem, że kondensat nie jest najlepszym pomysłem...
    Ciekawa jest min moc co kondensata Aristona Genus Premium Evo 24 FF - 2,5 kW
  • Poziom 29  
    Olo. napisał:
    piotr_boncza napisał:
    Olo. napisał:

Dlatego wyżej napisałem, że kondensat nie jest najlepszym pomysłem...

Choć jestem fanatycznym zwolennikiem kondensatów, poleciłem tu zk. Dodatkowym argumentem "za" jest krótki komin.
  • Poziom 36  
    mirrzo napisał:
    Zawsze kondensacyjny. Bezwzględnie.

Mimo animozji muszę się z tym zgodzić.
    Teoretycznie można by zastosować kocioł turbo gdyby nie temperatura co napisana przez autora tematu w pierwszym poście. 45st.C. to zdecydowanie poniżej punktu kondensacji i tradycyjny wymiennik kotła turbo zbyt długo tego nie wytrzyma.
  • Poziom 2  
    Dziękuje za porady

Faktycznie nie ma sensu pakować się w kocioł kondensacyjny.
    W sobotę był Pan serwisant i zdecydowanie odradził kondensacyjny (mała powierzchnia, krótki komin, obliczył zwrot kosztów po 10 latach).
    Na razie wybór padł na immergas eolo star 24 3E z zamkniętą komorą

• Moderator na urlopie...
    and447 napisał:
    Faktycznie nie ma sensu pakować się w kocioł kondensacyjny.
    W sobotę był Pan serwisant i zdecydowanie odradził kondensacyjny (mała powierzchnia, krótki komin, obliczył zwrot kosztów po 10 latach)

Czytaj ze zrozumieniem; poprzednie posty.
    Tylko kondensacyjny. Zobacz, jaka jest ich minimalna moc grzewcza.
  • Poziom 36  
    Nie wiem czy dobrze kojarzę ale Eolo miał moc minimalną chyba 6kW, jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi. Tak czy siak to ten turbo będzie taktować.
    and447 napisał:
    mała powierzchnia, krótki komin, obliczył zwrot kosztów po 10 latach

Co tu ma krótki komin do czasu zwrotu inwestycji?
  • Poziom 9  
    -west napisał:
    and447 napisał:
    mała powierzchnia, krótki komin, obliczył zwrot kosztów po 10 latach

Co tu ma krótki komin do czasu zwrotu inwestycji?

Też się zastanawiam....
  • Poziom 14  
    Panowie, czemu polecacie na taką powierzchnie kondensacyjny, czy to nie jest tak, że różnica w cenie w stosunku do kotła turbo nigdy się nie zwróci? Znajomy ma podobne mieszkanie i stoi przed podobnym dylematem, kocioł turbo to koszt 1800-2500, a kondensacyjny to najmniej raz tyle.

Czy taktowania nie można będzie zwyczajnie uniknąć instalując sterownik pokojowy, czy jedno z drugim nie ma nic wspólnego? Zresztą czy najmniejsza moc 3kW i tak nie będzie za duża przez 99% okresu grzewczego, więc co zmienia czy to będzie 3 czy 11kW, skoro zarówno przy 3kW będzie taktował jak i przy 11kW.
  • Poziom 36  
    Hemm. Różnica taka że spalanie gazu spore bo najwięcej go idzie na odpalanie się kotła, a ten częściej taktujący będzie mieć tych odpaleń masę w ciągu doby, no a o wyeksploatowaniu kotła to nawet nie wspominam.
    and447 napisał:
    na piecu przeważnie miałem ustawioną temperaturę na CO około 45 stopni.

To duży argument. Kondensat o niskiej mocy minimalnej. I tak musi wydać kasę na komin. To już lepiej kondensat
  • Poziom 2  
    Jak dobrze zrozumiałem to kondensat nie będzie takował, ale przy małej powierzchni i krótkim kominie to i tak nie będzie pracował jako kondensat.
    Różnica w cenie pieca turbo a kondensatem wynosi około 2,5 – 3 tys. + różnica w serwisowaniu (100 zł).
    Czy taktowania nie można będzie zwyczajnie uniknąć instalując sterownik pokojowy?
  • Poziom 36  
    Nie unikniesz taktowania turbiaka.
  • Poziom 29  
    and447 napisał:
    Jak dobrze zrozumiałem to kondensat nie będzie takował, ale przy małej powierzchni i krótkim kominie to i tak nie będzie pracował jako kondensat.
    Różnica w cenie pieca turbo a kondensatem wynosi około 2,5 – 3 tys. + różnica w serwisowaniu (100 zł).
    Czy taktowania nie można będzie zwyczajnie uniknąć instalując sterownik pokojowy?

Małe nieporozumienie. Kondensacja następuje w wymienniku. W kominie już w niewielkim stopniu. Pisaliśmy o krótkim kominie dlatego, że kotły o zamkniętej komorze mają niewielką dopuszczalną długość przewodów powietrzno-spalinowych. Większość ma problem doborem tego typu kotła, ponieważ nie zdają sobie sprawy z ograniczenia. To czy będzie pracował jako kondensat zależy przede wszystkim od temperatury powrotu co. Dodatkowo, koszt przewodów p-s też może być spory.
    Taktowanie występuje gdy najmniejsza moc kotła jest większa od mocy grzejników. Grzejniki nie są w stanie oddać ilości ciepła jaką produkuje kocioł. W efekcie kocioł po uzyskaniu temperatury w obiegu wyłącza się i po chwili, gdy temperatura spadnie włącza.
    Można z tym walczyć programowo, np ustawiając maksymalną możliwą histerezę (różnicę temp. między włączaniem a wyłączaniem)
    Ja montowałem, pomiędzy kotłem a grzejnikami, niewielki zasobnik pełniący rolę zwrotnicy. Za nim oczywiście dodatkowa pompa. Kocioł pilnuje temperatury w zasobniczku włączając się znacznie rzadziej, a obieg grzejnikowy włącza się sterownikiem pokojowym.
  • Poziom 16  
    piotr_boncza napisał:

Ja montowałem, pomiędzy kotłem a grzejnikami, niewielki zasobnik pełniący rolę zwrotnicy. Za nim oczywiście dodatkowa pompa. Kocioł pilnuje temperatury w zasobniczku włączając się znacznie rzadziej, a obieg grzejnikowy włącza się sterownikiem pokojowym.

Witam.
    Jakiej pojemności ten zasobniczek ? Coś działającego podobnie jak sprzęgło hydrauliczne czy akumulator ciepła ? Gdyby jeszcze w środku tego zasobniczka był kolejny zasobniczek to przy okazji mamy CWU.