logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

FreeSCO 0.2.7 - Samba nie działa poprawnie po instalacji, konfiguracja [global]

NeoX 24 Wrz 2005 15:11 1932 17
REKLAMA
  • #1 1845474
    NeoX
    Poziom 15  
    Posty: 241
    Pomógł: 2
    Ocena: 11
    Witam!
    Mam to FreeSCO, wszystko chula, jednakże pokusiłem sie o zainstalowanie SAMBY. Samba zainstalowana, i teraz mam taką konfiguracje:
    #======================= Global Settings ===================================== 
    [global] 
    
      workgroup = MAIN 
      netbios name = Samba 
      server string = Samba Freesco Server v2.2.3a 
      security = share 
      hosts allow = 192.168.25. 127. 
      guest account = pcguest 
      
      log file = /mnt/router/packages/samba/var/samba.%m 
      max log size = 500 
      encrypt passwords = yes 
      smb passwd file = /mnt/router/packages/samba/private/smbpasswd 
      interfaces = 192.168.25.1/24 
      local master = yes 
      os level = 99 
      domain master = yes 
      preferred master = yes 
      domain logons = no 
      wins support = yes 
      character set = ISO8859-2 
      client code page = 852 
    #============================ Share Definitions ============================== 
    # Share All HDD and give it write permission for all is very stupid. 
    # Next Shares is only for testing. Edit it immediatelly. 
    [netlogon] 
       comment = domain logon service 
       path = /mnt/router/packages/samba/lib/netlogon 
       guest ok = no 
       public = no 
       writable = no 
       share modes = no 
       browseable = no 
    [public] 
    comment = public Stuff 
    path = /mnt/dysk 
    public = yes 
    guest ok = yes 
    writeable = yes 
    browsable = yes 
    
    [www] 
       comment = Public WWW Area 
       path = /www 
       public = yes 
       guest ok = yes 
       writable = yes 
       browsable = yes 
    [wwa] 
       comment = Private WWA Area 
       path = /wwa 
       public = yes 
       guest ok = yes 
       writable = yes 
       browsable = yes 
     

    Dodałem użytkownika LAPTOP, LAPTOP$, WO,WO$ (laptop to nazwa kompa z [[którego chce wejść do samby, a wo to nazwa uzytkownika tegoz laptopa), zarówno do systemu jak i smbpasswd -a -e.
    No i problem polega na tym, ze widze komputer z sambą, ale jak próbuje wejść, to mam "//XXX jest niedostępny...." co zrobic?? BO ja juz kombinowałem ile sie da...pomożcie!
  • REKLAMA
  • #2 1845890
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 19691
    Pomógł: 2333
    Ocena: 845
    Zerknij co samba pisze w logach - wklej je tutaj.
  • REKLAMA
  • #4 1846280
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    Posty: 1570
    Pomógł: 41
    Ocena: 72
    sprubuj tak
    #======================= Global Settings =====================================
    [global]
      workgroup = xxx #grupa robocza
      server string = Freesco Server
      guest account = nobody
      share modes = yes
      guest ok = yes
      hosts allow = x.x.x.x # hosty które się mogą po IP przyłączyć
    #  log file = /mnt/router/packages/samba/var/samba.%m
      max log size = 5
      security = share
      client code page = 866
      encrypt passwords = yes
      local master = yes
      wins proxy = no
    #  wins support = no
    # I add next two lines becouse had strange problems with
    # win9x clients ( and all ok with winnt 4.0 ). its solve it.
      read size = 8192
      read raw = no
      socket options = TCP_NODELAY IPTOS_LOWDELAY
      interfaces = x.x.x.x/255.255.255.0 #tutaj IP serwera i po / maske
    

    pozdrooo:D:D:D
  • REKLAMA
  • #5 1846683
    NeoX
    Poziom 15  
    Posty: 241
    Pomógł: 2
    Ocena: 11
    Dałem taką konfiguracje jaką mi podałeś, @Uszol 1990.....Nadal nic nie daje :(
    Daje wam logi z mojej samby...
    Załączniki:
    • smbd.txt (3.81 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • nmbd.txt (17.65 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #6 1849250
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    Posty: 1570
    Pomógł: 41
    Ocena: 72
    witam "NeoX"
    a sprubuj zainstalować sambę z tego adresu ja mam z tąd i jest wszystko full wypas !!!!!!!!!!!
    pozdro
    installpkg ftp://rudi.tbs.one.pl/0.2.7/pakiety/samba
    sprubuj moze pomoże :D
    pozdroooooo
  • #7 1849886
    NeoX
    Poziom 15  
    Posty: 241
    Pomógł: 2
    Ocena: 11
    A którą wersje dokładnie masz?? Samba, Samba_2.2.8_nachoman, samba 223??
    Dzisiaj spróbuje z Samba_2.2.8_nachoman - bo jest najnowsza..
    PS:trzeba instalować sambauninstfix?
  • #8 1850923
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    Posty: 1570
    Pomógł: 41
    Ocena: 72
    NeoX napisał:
    A którą wersje dokładnie masz?? Samba, Samba_2.2.8_nachoman, samba 223??
    Dzisiaj spróbuje z Samba_2.2.8_nachoman - bo jest najnowsza..
    PS:trzeba instalować sambauninstfix?

    witam
    napisałem którą !!!!!!
    installpkg ftp://rudi.tbs.one.pl/0.2.7/pakiety/samba
    ale ja mam tą pczuszkę na 100%
    http://download.freesco.pl/packages027/samba
    soryy za pomyłke !!
    pozdrooooo :D
  • #9 1851367
    NeoX
    Poziom 15  
    Posty: 241
    Pomógł: 2
    Ocena: 11
    No niestety nic nie dało zmiana wersji :(
    Mam jednak pytanie - słyszałem, iz windows XP koduje hasła inaczej niz unix, i potrzebna jest jakaś edycja w rejestrze aby wysyłał hasła niekodowanie - to prawda? Grzebałeś w rejestrze?

    A drugie pytanie, moze i głupie, ale mam do ciebie wielką prośbe - mógłbyś mi napisać, po kolei, jak dodać hasło do samby??
    Ja robie tak:
    Cytat:

    adduser WO$/nazwa uzytkownika z którego chce sie dostać do serwera przez sambe/ allowed login time : 2400-2300 passowrd WO

    smbpasswd -a -e -n -m WO

    Czy tu gdzies robie błąd?? To raz, a dwa - jaka w końcu powinna być nazwa użytkownika?? nazwa uzytkownika na 2 kompie, nazwa uzytkownika na 2 kompie plus znak $, czy nazwa 2 kompa??
  • REKLAMA
  • #10 1853669
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    Posty: 1570
    Pomógł: 41
    Ocena: 72
    witaammm
    ja nie robiłem nic na hasła i na konta !!!!!
    więc ci nie pomogę za bardzo ale zobacz tu ja jak ustawiałem to korzystałem z tego!! http://banita.pl/konf/smbudostunix.html
    pozdroo
    :D
  • #12 1854428
    NeoX
    Poziom 15  
    Posty: 241
    Pomógł: 2
    Ocena: 11
    Tam są tacy fachowcy, ze chyba są juz na tyle dobrzy z tego systemu, ze juz nie wchodzą na to forum :/ ja puściłem tam temat juz 2 miechy temu i cały czas jest na 1 stronie :/
  • #13 1855491
    Adam770
    Poziom 20  
    Posty: 191
    Pomógł: 41
    Ocena: 13
    Wejdź na grupę dyskusyjną alt.pl.freesco i zapytaj - tam jeszcze jakiś ruch jest, m.in. fachowcy z PGF
  • #14 1862423
    Przemcio
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2403
    Pomógł: 194
    Ocena: 254
    Witam
    Wprawdzie dawno mnie tutaj nie było ale zdaje się, że Samba od jakiegos czasu jest dostępna w wersjach 3.x . Nie mam pojęcia tylko jak to wygląda we FreeSCO.
    Co do samej Samby jeżeli przejrzenie http://banita.pl dało niewiele to jeszcze zostaje to:
    sekcja [ Global ]
    
      username map = /etc/samba/smbusers
    


    plik smbusers czyli odwzorowanie userów z Unix do Windows bo może pod
    Windą masz Usera z dużej litery no i na koniec moze trzeba będzie zmapować userów bo nie wiadomo do jakiej grupy należą?

    No i nie piszesz jakie systemy są na podłączanych kompach.

    No i zawsze http://www.samba.org gdzie też jest spory opis do Samby z niezłymi przykładami.

    Pozdrawiam
    Przemo
  • #15 1864230
    NeoX
    Poziom 15  
    Posty: 241
    Pomógł: 2
    Ocena: 11
    Napisałem ze próbuje sie połączyć WinXP PRO z Sambą 2.2.0 na FreeSCO 0.2.7....
    Dziwne, u mnie na freesco nie ma takiego pliku.Jest za to SMBPASSWD, o to chodzi??
  • #16 1866581
    Przemcio
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2403
    Pomógł: 194
    Ocena: 254
    SMBPASSWD to plik, gdzie przechowywane są hasła Użytkowników Samby. W zasadzie powinien być pisany małymi literami bo tak masz w ścieżce dostępu do niego.
    Powinienieś mieć tam po jednej linii dla każdego Użytkownika, którego
    zarejestrowałeś czyli LAPTOP, LAPTOP$, WO,WO$.
    W2K i XP domyślnie mają zaszyfrowane hasła ,to wszystko jest na http://banita.pl z podziałem na Sambę 2.x i 3.x w dziale konfiguracja. Chyba bardziej łopatologicznie nie można było tego napisać.
    W Twoim smb.conf nie zauważyłem żadnej wzmianki na ten temat.Tylko Kolega Uszol 1990 o tym wspomina.
    Natomiast całą sekcję [Netlogon] to chyba można sobie podarować.

    Dodatkowo zastanawiam się czy dla opcji bez haseł serwer nie powinien chodzić jako STANDALONE bo teraz masz PDC. Nieco inaczej to pracuje w tym trybie bo jest przewidziane do innych zadań.
    Zobacz co masz po poleceniu testparm z konsoli.
    Oczywiście wszystkie kompy z XP też należą do grupy roboczej MAIN ?
    Czy w otoczeniu sieciowym widzisz spod XP serwer z Sambą ?
    Czy problem pojawia się dopiero przy próbie dostania sie do udostępnionego zasobu ?
    No i jakie są komunikaty z XP .

    Pozdrawiam
    Przemo

    Cytat dnia z http://www.freesco.pl/knoppix/index.php
    Cytat:

    Knoppix to dystrybucja linuxa przeznaczona do uruchamiania z płyty CD.

    Komentarzem niech będą słowa niezapomnianego gospodarza Anioła.
    Cytat:

    Matko Boska Częstochowska !!
  • #17 1867091
    NeoX
    Poziom 15  
    Posty: 241
    Pomógł: 2
    Ocena: 11
    Mam tam wpisanych użytkowników.
    Mam ustawione
    Cytat:

    encrypt passwords = yes
    lanman auth=no

    Próbowałem dodać lanman auth=no, ale nic nie daje....
    A sekcja netlogon jest przeciesz zakomentowana.
    Test parm twierdzi ze wszysko jest ok.
    Wszystkie kompy są w tej samej grupie roboczej. XPek widzi sambe, ale nie moze wejść do zasobów samby ("//test nie jest dostępny. Mozesz.... ").
    Tylko taki jest komunikat...

    Sorki ze sie o to pytam, ale...Jak zmienić z PDC na Standalone? :cry:
    Przepraszam o to ze pytam, ale niestety nie moge tego znaleść na tej stronie co podałeś...
  • #18 1867265
    Przemcio
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2403
    Pomógł: 194
    Ocena: 254
    Jeżeli jest
    
    encrypt passwords = yes
    

    to masz włączone deszyfrowanie haseł i hasła muszą się zgadzać na FreeSCO i XP - uwaga na małe i duże litery !!
    Żeby było jeszcze zabawniej to nazwy Użytkowników też muszą się zgadzać.
    Jeżeli pod FreeSCO jest user np. tomek to Tomek z XP nie ma czego tu szukać nawet jak się im hasła zgadzają.
    Po to jest ten plik smbusers, o którym pisałem wcześniej gdzie jest:
    
    # Unix Klient  = Windows Klient
    tomek =  Tomek 
    

    Do tego pliku musi być odnośnik w smb.conf
     
    username map = /scieżka/do/smbusers
    



    
      local master = yes
      domain master = yes
      preferred master = yes
      domain logons = no
    

    Te opcje zmieniają rodzaj pracy na. ( PDC - podstawowy kontroler domeny , BDC - zapasowy kontroler domeny , STAND_ALONE - nie wiem jak to opisać -po prostu "luzak" albo skrzynka z dyskami :-) ale też czasem to potrzebne i przydatne)
    Wszystko zależy do czego ma służyć serwer i jakie mieć zabezpieczenia.
    Jeżeli masz taką odzywkę jak piszesz na XP-eku to klient nie został zidentyfikowany przez serwer i odrzucony i to chyba już na etapie identyfikacji maszyny z XP bo inaczej Samba pytałaby o Użytkownika i jego hasło.

    W logach samby coś powinno być co mogłoby może pomóc.

    A tutaj zaglądałeś http://www.jtz.org.pl/Html/SMB-HOWTO.pl-5.html i tu
    http://bofh.vt.pl/samba i tutaj
    http://pl.docs.pld-linux.org/uslugi_samba.html ????
    Tych stron jest sporo.
    Szukasz opisu do Linuksowego programu, który chodzi na większości dystrybucji. Nic na to nie poradzimy, że specjaliści od FreeSCO mało piszą. Przy innych dystrybucjach nieraz jest więcej opisane.

    Samba nie jest łatwa ale można to opanować i dokładne dostosować do swoich wymagań. A w działaniu - rewelka.
    Pozdrawiam
    Przemo

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy problemów z działaniem Samby po instalacji na FreeSCO 0.2.7. Użytkownik ma skonfigurowaną Sambę w wersji 2.2.3a z ustawieniami globalnymi i udostępnianiem zasobów, jednak Windows XP nie może uzyskać dostępu do udziałów sieciowych. Poruszono kwestie konfiguracji pliku smb.conf, w tym parametrów takich jak workgroup, security, encrypt passwords, hosts allow, interfaces oraz roli serwera (PDC vs Standalone). Zwrócono uwagę na konieczność zgodności nazw użytkowników i haseł między FreeSCO a Windows XP, a także na potrzebę mapowania użytkowników za pomocą pliku smbusers. Wskazano, że Windows XP używa zaszyfrowanych haseł, co wymaga odpowiedniej konfiguracji Samby i ewentualnej modyfikacji rejestru Windows. Zaproponowano testowanie różnych wersji Samby, w tym Samba_2.2.8_nachoman oraz instalację pakietów z alternatywnych źródeł. Podkreślono znaczenie analizy logów Samby oraz użycia narzędzia testparm do weryfikacji konfiguracji. Wskazano fora i grupy dyskusyjne jako źródła wsparcia technicznego.
REKLAMA