Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła LG therma V i dwie pompy i salus it500 i it300

31 Sty 2020 22:45 183 11
  • Poziom 15  
    Proszę o pomoc. Mam pompe ciepła w domu z poddaszem - parter 80m2 i poddasze 80m2 polog.

Potrzebuje do ukladu dołożyć druga pompe na poddaszu i tez tam chce regulator it300.
    Pytanie czy pompa powinna zasilanie mieć pociagniete pod pompe na pompie ciepła na parterze ? I czy salus it300 powinien być podłączony do elektro zaworu czy jak to inaczej rozwiązać?
    Parter obsluguje pompa obiegowa z pompy ciepła. Salus it500 tylko jak osiągnięć temperature to wyłącza pompe ciepła wtedy na poddaszu też nie grzeje a powinno bo jest chłodniej.
    Jak to rozwiązać?

Z góry dziękuję eje za pomoc.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 21  
    Witaj.
    It300 jest tylko zadalnym czujnikiem temperatury. It500 ma dwa wyjścia sterujące CO1 i CO2 lub CWU. Wynika z tego że musisz sterować pompą 2 strefy z it500 ale pod warunkiem że nie sterujesz jednocześnie CWU. Mało piszesz o konfiguracji całego systemu.

Dodano po 5 [minuty]:

Doczytałem że it300 ma jeden przekaźnik więc pozostaje sterować zaworem.
  • Poziom 15  
    CWU mam osobno bojler.

Czyli pod it300 musiałbym podpiąć zawór ?
  • Poziom 21  
    Opisz jak masz rozdzielone układy piętro i parter.
    Masz zawory czy pompy.?
    Jeśli z kotłowni odprowadzone są osobno układy to bliżej pewnie będzie z 500tki wykorzystać 2 kanał sterowany pośrednio z 300tki.
    Chyba że masz osobne zawory góra i dół.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 15  
    Kotłownia jest na parterze i z niej idą główne rury na piętro a na rurach są trójniki. Czyli mam jeden pion.
    Jest teraz jedna pompa przy kotle. Chce dołożyć drugą na poddaszu. Zaworów nie mam.
    Jak to najlepiej rozwiązać
  • Poziom 21  
    Nadal nie widzę tego układu. Magistrale do rozdziału podłogówek są?
    Wtedy można by zawory trójdrożne dołożyć i pompę główną uzależnić od ich pracy. Kwestia oprzewodowania również bo wiadomo że jeśli dom wykończony to trzeba zminimalizować destrukcję ścian.
    Dodatkowa pompa nie rozwiąże tutaj problemu bo wtedy i tak będą musiały obie jednocześnie pracować by poddasze ogrzać więc zarazem parter również będzie grzanym a nam chodzi o dwie odrębne strefy.
    Przedstaw jakieś fotki tych rozdzielaczy jeśli są.
  • Poziom 15  
    Tak to wygląda. A w którym miejscu założyć ten zawór trójdrogowy ? i do niego podłączyć It300 ?

Poddasze i parter

• Poziom 21  
    Witaj ponownie.
    Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będzie zastosowanie takich zaworów na zasilaniu kolektorów.
    https://kurtyny-nagrzewnice.sklep.pl/mobile/p...HJMyEy4qx35IOOq-6WhuU9UHRXHUil3AaAirCEALw_wcB
    Oczywiście kolektory na dole zmostkować lub zastosować dwa zawory, a pracę pompy uzależnić od tych elektrozaworów.
    Fajnie było by gdyby pompa obiegowa była z inverterem automatycznie dopasowującym wydajność.

Dodano po 6 [minuty]:

Zawory trójdrożne wymagają dodatkowych pomp a to zwiększa koszt i komplikuje układ.
  • Poziom 15  
    Czy Grundfos ma taką pompę?

Fajnie było by gdyby pompa obiegowa była z inverterem automatycznie dopasowującym wydajność.
  • Poziom 15  
    Dziękuję za informację.
    Czy zawory dać na zasilanie ? I w jaki sposób uzależnić prace pompy od tych zaworów ?
    Czy grundfos Alpha 1L też ma inverter automatyczny ?
  • Poziom 21  
    Zawory na zasilaniu.
    Owszem 1L też ma układ autodopasowania różnicy ciśnień.