Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budynek południe-wschód a optymalizatory

rostex 09 Feb 2020 21:35 1164 4
    rostex
    Level 13  
    Mam dylemat, czy do budynku jak na poniższym zdjęciu konieczne jest zastosowanie optymalizatorów, które tak chętnie wciskają firmy?
    Mam ofertę na panele Sharpa 310W x 11 szt z optymalizatorami, inwerter Solaredge 3,6kpw za 22800 zł.
    Wolałbym szczerze Growatta, lub dopłacić do SMA lub Froniusa i panele bez optymalizatorów, ale czy nie zabrnę w ślepą uliczkę rezygnując z optymalizatorów? Cienia na budynku nie będzie, kąt dachu ok 45 stopni, tylko kierunek południowo-wschodni.
    Budynek południe-wschód a optymalizatorydom.jpg Download (51.23 kB)
    3301
    Level 29  
    Growat, Sofar, SMA lub Fronius i przy takiej mocy najlepiej 1-fazowy, jeden string i żadne optymalizatory i Solaredge nic więcej nie zrobią
    rostex
    Level 13  
    Czemu 1-fazowy? Z kim bym nie porozmawiał to wszyscy namawiają na 3-fazowy.
    3301
    Level 29  
    rostex wrote:
    Czemu 1-fazowy? Z kim bym nie porozmawiał to wszyscy namawiają na 3-fazowy.

1-fazowy to z reguły niższe napięcia MPP potrzebne do optymalnej pracy
    1-faz. to także dużo większe możliwości wykorzystania wytwarzanej mocy do poprawienia auto konsumpcji w przypadku braku poprawnego bilansowania międzyfazowego (obecnie tylko PGE bilansuje)
    I jeszcze cena, 1-faz jest niższa
    waldek60
    Level 11  
    rostex wrote:
    Mam ofertę na panele Sharpa 310W x 11 szt z optymalizatorami, inwerter Solaredge 3,6kpw za 22800 zł.

Firmę z taką ofertą to bym pogonił z miejsca, bo dla mnie to po prostu wyłudzacze. We wrześniu ub.r kupiłem 2x więcej mocy, oczywiście z montażem, za niższą cenę jak twoja. Sprawdź ceny komponentów i sam oceń czy to nie przesada i nie uwzględniaj dotacji bo ona jest dla ciebie a nie dla firmy montujacej. Liczy się czas zwrotu z inwestycji i niezawodność instalacji ale nie ma statystyk awaryjności poszczególnych marek więc nie brałbym opinii, zwłaszcza sprzedawców, pod uwagę.
    A co do optymalizatorów to mogłyby byc przydatne gdybyś miał zacienienia na dachu a i tak różne są zdania na ten temat. Plusem Solaredg jest monitoring z poszczególnych paneli ale chyba nie warto za to tyle płacić firmie z izraela.