Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ocena zabezpieczenia fotowoltaiki

lukmar19 13 Feb 2020 19:30 1251 7
    lukmar19
    Level 2  
    Witam. Skusiłem się na wykonanie instalacji fotowoltaicznej i mam teraz wątpliwości czy zastosowane przez wykonawcę zabezpieczenia są wystarczające. Instalacja 14 paneli po 325wp każdy na gruncie, odległość od falownika ok 16 metrów. Falownik Growatt TL3-S 4000. Wstawiam zdjęcie urządzeń i zabezpieczeń. Gdzieś doczytałem, że zabezpieczenia DC powinny być dwa, czyli przy panelach oraz przy falowniku. Proszę o ocenę wykonanych zabezpieczeń. Dodam jeszcze, że falownik jest zamontowany w budynku gospodarczym.
    Ocena zabezpieczenia fotowoltaiki Ocena zabezpieczenia fotowoltaiki

Ogranicznik przepięć APAR PV SAFE-X 1000VDC - 2 szt.
    Wyłącznik nadpradowy Etimat 6 b16
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    Shadowix
    Level 29  
    Ogranicznik nie jest zbyt wysokich lotów (znalazłem go za 200zł), B16 to zabezpieczenie od strony sieci, a gdzie rozłącznik od strony paneli? 16m to nie tak dużo, przewody z dachu są dłuższe...
    theo33
    Level 27  
    Zabezpieczenie przepięciowe na dwóch obw. DC jakieś jest, na AC brak, dlaczego?, bardziej mnie interesuje czy z tych ochronników jest poprowadzony przewód do uziemienia i czym jest doprowadzone napięcie z paneli oraz czy w budynku w rozdzielni jest zabezpieczenie przepięciowe
    marcinbbb
    Level 26  
    Różnicówka by się przydała, a wyłącznik DC masz w inwerterze.
    lukmar19
    Level 2  
    Rozłącznik DC jest przy falowniku
    Shadowix wrote:
    16m to nie tak dużo, przewody z dachu są dłuższe

Podobno zgodnie z normą PN HD 60364-5- 534 powyżej 10 metrów powinny być powtórzone ograniczniki przy modułach.
    Tech132
    Level 25  
    W rozdzielni powinny być jeszcze od strony DC bezpieczniki topikowe 10x38 na 1000 V .
    Piotr38
    Level 12  
    Tech132 wrote:
    W rozdzielni powinny być jeszcze od strony DC bezpieczniki topikowe 10x38 na 1000 V .

W jakim celu w ww instalacji miałyby być te bezpieczniki ?
    krzysztof2846
    Level 1  
    Witam

Wiem że nie w temacie ale chciałaby założyć nieomal podobny system z tym samym falownikiem i panele o podobnej mocy. Miałbym kilka pytań. Czy możemy się skontaktować? Mój e-mail krzysztof2846(malpa)op.pl