Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ocena zabezpieczenia fotowoltaiki

13 Lut 2020 19:30 279 6
  • Poziom 2  
    Witam. Skusiłem się na wykonanie instalacji fotowoltaicznej i mam teraz wątpliwości czy zastosowane przez wykonawcę zabezpieczenia są wystarczające. Instalacja 14 paneli po 325wp każdy na gruncie, odległość od falownika ok 16 metrów. Falownik Growatt TL3-S 4000. Wstawiam zdjęcie urządzeń i zabezpieczeń. Gdzieś doczytałem, że zabezpieczenia DC powinny być dwa, czyli przy panelach oraz przy falowniku. Proszę o ocenę wykonanych zabezpieczeń. Dodam jeszcze, że falownik jest zamontowany w budynku gospodarczym.
    Ocena zabezpieczenia fotowoltaiki Ocena zabezpieczenia fotowoltaiki

Ogranicznik przepięć APAR PV SAFE-X 1000VDC - 2 szt.
    Wyłącznik nadpradowy Etimat 6 b16
  • Poziom 27  
    Ogranicznik nie jest zbyt wysokich lotów (znalazłem go za 200zł), B16 to zabezpieczenie od strony sieci, a gdzie rozłącznik od strony paneli? 16m to nie tak dużo, przewody z dachu są dłuższe...
  • Poziom 18  
    Zabezpieczenie przepięciowe na dwóch obw. DC jakieś jest, na AC brak, dlaczego?, bardziej mnie interesuje czy z tych ochronników jest poprowadzony przewód do uziemienia i czym jest doprowadzone napięcie z paneli oraz czy w budynku w rozdzielni jest zabezpieczenie przepięciowe
  • Poziom 24  
    Różnicówka by się przydała, a wyłącznik DC masz w inwerterze.
  • Poziom 2  
    Rozłącznik DC jest przy falowniku
    Shadowix napisał:
    16m to nie tak dużo, przewody z dachu są dłuższe

Podobno zgodnie z normą PN HD 60364-5- 534 powyżej 10 metrów powinny być powtórzone ograniczniki przy modułach.
  • Poziom 23  
    W rozdzielni powinny być jeszcze od strony DC bezpieczniki topikowe 10x38 na 1000 V .
  • Poziom 11  
    Tech132 napisał:
    W rozdzielni powinny być jeszcze od strony DC bezpieczniki topikowe 10x38 na 1000 V .

W jakim celu w ww instalacji miałyby być te bezpieczniki ?