Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie kamery IP Hikvision do NVR Dahua z wykorzystaniem Onvif i RTSP URL

suworow 23 Feb 2020 16:05 15456 0
Nazwa.pl
 • Na forum można często spotkać się z opinią, że najlepiej działają ze sobą w ramach systemu IP urządzenia jednej firmy, z jednej linii produktów i nie należy mieszać urządzeń w ramach jednego systemu IP. I to jest niestety prawda. (Co to oznacza że działają lepiej dowiecie się z dalszej części poradnika.) Ale czasami zachodzi potrzeba dodania kamery producenta x do rejestratora producenta y. I wtedy jak to zrobić?
  Omówimy to na przykładzie kamery Hikvision DS-2CD2T25FWD-I5 i rejestratora Dahua DHI-NVR 4208.

  Urządzenia różnych producentów możemy sparować ze sobą przede wszystkim na dwa sposoby:
  • Wykorzystując protokół Onvif
  • Po RTSP URL  Uwaga: Przed dodaniem kamer po Onvif lub RTSP, należy zmienić w nich adres IP, tak by był z tej samej puli co adres rejestratora, lub po prostu włączyć w nich DHCP aby ten adres pobrały  Dodanie kamery po Onvif.
  • W kamerze włączamy obsługę i tworzymy użytkownika Onvif (zdjęcie nr 1).
  • W rejestratorze dodajemy kamerę ręcznie (zdjęcie nr 2).
  • Wybieramy protokół komunikacji Onvif i podajemy hasło i login utworzonego w tym celu użytkownika Onvif w kamerze (zdjęcie nr 3). W naszym wypadku jest to użytkownik "test" (zdjęcie nr 1). Zapisujemy naszą konfigurację.
  • Kamera została pomyślnie dodana. Jej stan wyświetla się na zielono. Powinniśmy zobaczyć z niej obraz (zdjęcie nr 4).


  Podłączenie kamery IP Hikvision do NVR Dahua z wykorzystaniem Onvif i RTSP URL Podłączenie kamery IP Hikvision do NVR Dahua z wykorzystaniem Onvif i RTSP URL Podłączenie kamery IP Hikvision do NVR Dahua z wykorzystaniem Onvif i RTSP URL Podłączenie kamery IP Hikvision do NVR Dahua z wykorzystaniem Onvif i RTSP URL


  Jeżeli w naszej kamerze mamy ustawiony inny port HTTP lub RTSP, to oczywiście należy to uwzględnić przy dodawaniu kamery. Przykładowo, zmieniłem w kamerze port HTTP ze standardowego 80 na 8081 i port RTSP ze standardowego 554 na 545 (zdjęcie nr 5). Co za tym idzie musiałem to również uwzględnić przy dodawaniu kamery do rejestratora (zdjęcie nr 6). Jak widzimy, kamera również się dodała. Stan jej wyświetla się na zielono i uzyskaliśmy z niej obraz (zdjęcie nr 7).

  Podłączenie kamery IP Hikvision do NVR Dahua z wykorzystaniem Onvif i RTSP URL Podłączenie kamery IP Hikvision do NVR Dahua z wykorzystaniem Onvif i RTSP URL Podłączenie kamery IP Hikvision do NVR Dahua z wykorzystaniem Onvif i RTSP URL  Dodanie kamery po RTSP URL

  Jeżeli nasza kamera lub rejestrator lub inne urządzenie nie chcą działać/nie obsługują Onvif, nie pozostaje nam nic innego jak poniższa metoda.

  Co robimy:
  • W kamerze wyłączamy autoryzację RTSP, czyli zmieniamy z gigest na digest/basic (zdjęcie nr 8).
  • Podobnie jak przy Onvif, dodajemy kamerę ręcznie (zdjęcie nr 9).
  • Wybieramy general i wpisujemy adres kamery, login i hasło. W tym wypadku jest to zwykłe hasło dostępowe do kamery. W moim wypadku hasło admina (zdjęcie nr 10). Jeżeli nie chcemy korzystać z drugiego strumienia, to oczywiście nie musimy wpisywać jego adresu. Wystarczy jak wpiszemy adres strumienia podstawowego. Adres jaki wpisałem w strumień główny to:
   Strumień główny:
   rtsp://192.168.1.64:545/Streaming/Channels/101/ - Według wzoru było zamiast portu 545 port standardowy 554 , ale ja ten port uprzednio zmieniłem w kamerze.
   Strumień pomocniczy:
   rtsp://192.168.1.64:545/Streaming/Channels/102/ - Jak wyżej port standardowy 554 zmieniony na 545.
  • Kamera została pomyślnie dodana. Jej stan wyświetla się na zielono. Powinniśmy zobaczyć z niej obraz (zdjęcie nr 11).


  Podłączenie kamery IP Hikvision do NVR Dahua z wykorzystaniem Onvif i RTSP URL Podłączenie kamery IP Hikvision do NVR Dahua z wykorzystaniem Onvif i RTSP URL Podłączenie kamery IP Hikvision do NVR Dahua z wykorzystaniem Onvif i RTSP URL Podłączenie kamery IP Hikvision do NVR Dahua z wykorzystaniem Onvif i RTSP URL


  Gdzie można uzyskać informację, jaka powinna być składnia adresu URL dla danej kamery?
  • Jak tworzyć taki adres dla kamer Hikvision i z czego się dokładnie składa dowiecie się z instrukcji na elektroda.pl
  • z instrukcji dostarczonej z kamerą
  • z karty katalogowej czy specyfikacji kamery: Delta Hikvision
   Podłączenie kamery IP Hikvision do NVR Dahua z wykorzystaniem Onvif i RTSP URL
  • z tej strony: Soleratec Support
  • czasami trzeba po prostu zwrócić się do dostawcy/producenta.


  Uwagi
  • Przed dodaniem kamery do rejestratora po Onvif lub RTSP należy zmienić (ustanowić) jej adres IP na zgodny z adresem rejestratora. Adres musi być tej samej klasy, z tej samej puli. Jeżeli nasz rejestrator ma np. adres 192.168.1.201 to kamerze nadajemy np. 192.168.1.202. Do zmiany adresu np. kamer Hikvision służy program SADP Tool.
  • W niektórych kamerach może nie być potrzeby załączania ONVIF i tworzenia specjalnego użytkownika. Zacytuję:
   Raffek wrote:
   Dostałem odpowiedź od Hikvision Polska, że w ów kamerze jest cały czas włączony ONVIF i że loginy pokrywają się z loginami ustalonymi w kamerze.

   źródło: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3739673.html
  • Po Onvif lub RTSP możemy też oczywiście dodać kamery tego samego producenta, Jeżeli jednak kamera z rejestratorem chce współpracować po protokole prywatnym, to raczej nie ma sensu tego robić.
  • Może się zdarzyć, że urządzenia tego samego producenta/dostawcy nie będą chciały współpracować po protokole prywatnym (inna seria, linia produktów). W takim wypadku sparowanie po Onvif lub RTSP urządzeń opatrzonych tym samym logo ma jak najbardziej sens.
  • Może być też odwrotnie. Może się okazać, że urządzenia opatrzone są jedynie innym logiem, ale tak naprawdę są ze sobą zgodne, pochodzą z tej samej fabryki, linii produktowej i jak najbardziej mogą pracować ze sobą po protokole prywatnym. Warto sprawdzić, czy nasz rejestrator nie wykryje przypadkiem sam takich kamer.
  • Po czym poznać, że kamera się jednak nie dodała? Po braku obrazu, ale też po jej statusie, który będzie wyglądał tak (na czerwono) jak na zdjęciu nr 12:

   Podłączenie kamery IP Hikvision do NVR Dahua z wykorzystaniem Onvif i RTSP URL
   Zdjęcie nr 12.
  • Równie łatwo po Onvif jest dodać kamerę Hikvision do rejestratora marki NoVus, w tym wypadku hybrydowego AHD/IP.
   Oczywiście, jak wcześniej w kamerze, trzeba było włączyć protokół Onvif i wygenerować odpowiednie hasło.

   Podłączenie kamery IP Hikvision do NVR Dahua z wykorzystaniem Onvif i RTSP URL
   Zdjęcie nr 13.


  Skoro w większości przypadków nie ma większego problemu z dodaniem kamery producenta x do rejestratora y to czemu więc nie zaleca się tego robić?
  • Producenci implementując protokół onvif skupiają się przede wszystkim na zapewnieniu zgodności na poziomie uzyskania obrazu. Zazwyczaj tracimy całą pozostałą funkcjonalność, chociażby detekcję ruchu, przekroczenie linii itp.
  • Systemem zbudowanym z produktów komunikujących się ze sobą po protokole prywatnym ( w pełni ze sobą zgodnymi) łatwiej się zarządza, łatwiej go skonfigurować.
  • Gdy mamy system zbudowany z elementów różnych producentów trudniej uzyskać wsparcie techniczne.

  Więcej na temat samego protokołu onvif i stopni jego implementacji dowiecie się z artykułu zamieszczonego na stronach firmy Dipol:
  Jak to jest ze standardem Onvif

  Podobne tematy:
  Dodanie kamery Hikvision do rejestratora Dahua:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3663337.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3542255.html
  Dodanie kamer Gvision IP do rejestratora Dahua z wbudowanym switchem + zarządzanie kamerami, zmiana ich ustawień przez przeglądarkę.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3546142.html
  Dodanie kamery Boavision do rejestratora Dahua:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3542579.html


  ------------------------------------------------
  Ogłoszenie

  Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
  Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
  Systemy zabezpieczeń


  Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  Poradniki Ogólne
  About Author
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Offline 
  suworow wrote 8788 posts with rating 1156, helped 646 times. Live in city Wołomin. Been with us since 2006 year.
 • Nazwa.pl