Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tani LED z wysokim CRI w markecie - ściema?

21 Mar 2020 16:19 189 4
  • Poziom 6  
    Witam,

Ostatnio w jednym z marketów moją uwagę przykuł pewien LED: moc 16W, temperatura barwowa 2700K, cena (bodajże) 19,90 zł. Nie byłoby może w tym nic dziwnego, gdyby nie to, co widniało na opakowaniu, a mianowicie CRI/Ra na poziomie 97. Dla mnie osobiście, przy takiej cenie, jest to mocno podejrzane. Kłamstwo w żywe oczy czy może jest coś na rzeczy? Zna ktoś tego producenta?

Tani LED z wysokim CRI w markecie - ściema? Tani LED z wysokim CRI w markecie - ściema?
  • Moderator
    Nie pytałeś jakie papiery mają na potwierdzenie tak śmiałej tezy?
  • Specjalista elektryk
    LIVARNOLUX to brand/marka LIDL'a. Żaden konkretny producent. Po prostu któryś kooperant z Państwa Środka klepie to dla nich. Co to warte tego nie wiem, ale spróbuję dorwać i sprawdzić. Nie spodziewam się rewelacji, bo to w końcu brand marketowy.

Co do tej wartości CRI to jest to całkiem możliwe. Takich źródeł światła (z CRI>95) będzie pojawiało się coraz więcej - np. iQ LED GU10 7W-NW. Pozostaje do rozwiązania kwestia tego co w środku siedzi oprócz diod LED, czy np. nie pojawia się efekt migotania czy też rzeczywista trwałość nie będzie daleka od tej deklarowanej.
  • Moderator
    Lab75 napisał:
    Co do tej wartości CRI to jest to całkiem możliwe. Takich źródeł światła (z CRI>95) będzie pojawiało się coraz więcej

Zgoda, tylko czy jest to realne w tej cenie.
  • Specjalista elektryk
    Jak najbardziej. iQ LED'y na znanym portalu aukcyjnym możesz nabyć za ~14,00 PLN, więc cena za te LivarnoLux jest całkiem możliwa. Pytanie co tam jeszcze w środku siedzi... ;) Te źródła światła są ściemnialne, więc na 99,99% będą migotały i do tego nagrzewały się do znacznych temperatur, co może mieć wpływ zarówno na ich trwałość jak i stabilizację strumienia świetlnego.