Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oscyloskop z samochodowego TV

inkognito09 29 Sep 2005 17:44 2465 5
Tespol
 • #1
  inkognito09
  Level 29  
  Witam.

  Prośba do ewentualnych moderatorów, którzy to czytają, nie usuwajcie tego tematu, bo nic szczególnego w funkcji „szukaj” – nie znalazłem. Tylko pojedyńcze opisy dla „wtajemniczonych”, a nie dla takich jak ja.

  Spodobał mi się motyw z Windows Media Player (a dokładniej w wizualizacjach: oscyloskop). Domyślam się że nie będę miał dokładnie takiego rezultatu, ale coś w tym stylu. (Niekoniecznie będę go używał tylko do muzy). Wiele razy słyszałem, jak ludzie robili sobie proste oscyloskopy z telewizorów i postanowiłem też tego spróbować. Za parę groszy mam mały telewizorek (kilka cali) zasilany z akumulatora samochodowego. Czarno-biały „wyprodukowano w CCCP (ZSSR)”. Ma „krzywy obraz”, nie jest na środku kineskopu, jest bardzo ciemny (ale myślę że to wina słabego akumulatora) i ma błękitny „obraz”. Miał powyrywane kable przy odchylaniu i pętli rozmagnesowującej (zrobiłem i „działa”). To NIE jest telewizor lampowy. Ma tylko, jak każdy inny, lampę kineskopową. Znam które kable idą pod odchylanie. Słyszałem, że to należy odłączyć odchylanie poziome, i podłączyć pod nie (jakoś) wzmacniacz operacyjny audio, żeby to wzmacniacz, a nie elektronika TV sterowała nim. Najchętniej wykorzystałbym wzmacniacz wbudowany w ten TV ( jeśli dobrze przeczytałem na tym ruskim głośniku, ma on 0,5W i 16 Ohm).
  1 – czy dobrze zrozumiałem ogólną zasadę przeróbki TV na oscyloskop??
  2 – czy w ogóle jest taka przeróbka możliwa????
  3 – jak można to zrobić? Prosił bym o dość dokładne tłumaczenie (łopatologicznym sposobem) bo nie jestem bardzo dobrze zaznajomiony z budową i naprawą sprzętu RTV.
  4 – jaką największą częstotliwość i amplitudę będzie to w stanie pokazać?
  5 – ile bym musiał do niego „dołożyć” (chodzi o kasę) ??????????

  Schemat TV, jeśli jest potrzebny, postaram się wstawić jak najszybciej (mieści się na kartce około A1, więc trzeba moment poczekać, aż znajdę skaner, albo kser o takim formacie, ze względu na złożoność - „krojenie” go na kawałki skanerem A4 jest nierealne), ostrzegam, że nie będzie zbyt wyraźny (ma podobnie jak TV około 20 lat).

  P.S.: Dlaczego ta menda (TV) piszczy????? I jak temu zapobiec?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Tespol
 • #2
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam
  Fajnie, tylko podaj model/typ TV :P, może mam lepszej jakości schemat?
  Polecam:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1003#1003
  i inne tego typu szukaj
  Piszczy, a jest wpełni sprawny?
 • Tespol
 • #4
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zerknij na ten post i cały temat:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=37665#37665
  Schemat do tego TV jest w bazie (jakby co :P )
 • #5
  inkognito09
  Level 29  
  Ten schemat ze strony http://www.dansworkshop.com/Homebuilt%20oscilloscope.shtml którą znalazłem w podanym linku, wygląda obiecująco. Jest dość prosty, i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Będę musiał się trochę po biedzić (albo „wynająć” kolegę) i przetłumaczyć tą stronę na polski. Fakt, faktem – orłem z angielskiego to ja nie jestem (ledwo zdałem). Postaram się zrobić to jak najszybciej. Póki co, lepiej pożyczę ze szkolnej biblioteki jakiś profesjonalny słownik (w technikum jest kilka takich), ale muszę poczekać do poniedziałku.
 • #6
  inkognito09
  Level 29  
  Dobra, coś, niecoś mam. Z tego co zrozumiałem (a zrozumiałem nieszczególnie dużo), muszę:

  1. Wziąć wszystko na około kineskopu (wszystkie „druty”, w śród których dopatrzyłem się odchylania, przed lampą) i przekręcić o 90 stopni w stronę przeciwną do wskazówek zegara.
  2. Tego kroku niezbyt rozumiem. Mam zamienić cewki odchylania poziomego na... no waśnie? Na co? Na „nowe” odchylanie, czy jakoś tak.
  3. zbudować układ według podanego schematu i podłączyć go do odchylania poziomego. Jeszcze trzeba zrobić jakieś połączenie przez „Vertical sync circuitry” (co to takiego.......... :-( ) do odchylania pionowego. Na schemacie jest zprecyzowane gdzie podłączyć sygnał (jeśli dobrze przeczytałem należy je podłączyć pod INP +, i ta „część” sygnału idzie przez rezystory do bazy tranzystorów Q3 i Q1, Pod INP – puszczamy drugi kabel z sygnałem który przez rezystorek idzie do bazy Q2)
  Prosiłbym o pomoc z rozszyfrowaniem kroku 3 i 4, a ja w między czasie zabieram się za ten układzik

  P.S. Czy te rezystory R4 i R5 NA PRAWDĘ MUSZĄ MIEĆ 50 WAT?!?!?!?!?! Jezu, przecież one kosztują ze 3 dychy każdy...... A te tranzystory... 15A ...... Też niczego sobie...
  Jak tak dalej pójdzie, będę musiał coś drogo sprzedać, żeby zmontować to cacko.......