logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] UNITRA ZK140T - Jak skutecznie kasować nagranie na taśmie?

max95100 02 Kwi 2020 20:58 1407 15
REKLAMA
  • #1 18583013
    max95100
    Poziom 10  
    Posty: 106
    Ocena: 51
    Witam, dalej męczę się z odpaleniem magnetofonu ZK140. Mam jeszcze problem z nagrywaniem, a dokładnie kasowaniem. Bo gdy nagrywam na czystą taśmę, nagranie jest ok. Ale gdy nagrywam na już nagraną taśmę, w tle słychać kasowane nagranie.
    Gdy próbuję nadpisać nagrywając ciszę, kasowany materiał nadal jest na taśmie tylko ciszej.
    Jest jakiś sposób aby amator to wyregulował na ucho? Ewentualnie używając zwykłego, prostego multimetru?
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #3 18583086
    max95100
    Poziom 10  
    Posty: 106
    Ocena: 51
    A jak to Sprawdzić? Wystarczy tylko sprawdzenie napięcia? Jeśli tak to w jakich punktach robić pomiar? I jaka powinna być wartość?
  • REKLAMA
  • #4 18583095
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Co prawda to generator pradu podkladu, ale słuzy tez do kasowania.
    R31 służy do ustawienia pradu kasowania. UNITRA ZK140T - Jak skutecznie kasować nagranie na taśmie?
  • #5 18583153
    max95100
    Poziom 10  
    Posty: 106
    Ocena: 51
    Jeśli służy do ustawienia to rozumiem że będzie to trymer? I ustawiam na ucho? Czy lepiej wspomagać się miernikiem?
  • REKLAMA
  • #6 18583158
    niewolno2
    Poziom 40  
    Posty: 4693
    Pomógł: 628
    Ocena: 1255
    Napięcia to jedno a częstotliwość to druga ważna sprawa i oczywiście do sprawdzenia.
  • #7 18583249
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    max95100 napisał:
    rozumiem że będzie to trymer?

    Dokładniej potencjometr montazowy. Zwiększasz prad kasowania kręcąc w stronę R36.
    niewolno2 napisał:
    częstotliwość to druga ważna sprawa i oczywiście do sprawdzenia.

    Nie pamiętam ile ma być w ZK-ach? 80 - 90 kHz? Ale nie jest to krytyczne.
  • #8 18583522
    max95100
    Poziom 10  
    Posty: 106
    Ocena: 51
    niewolno2 napisał:
    Napięcia to jedno a częstotliwość to druga ważna sprawa i oczywiście do sprawdzenia.


    Czyli bez oscyloskopu nic nie zdziałam?
  • #9 18583548
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    max95100 napisał:
    Czyli bez oscyloskopu nic nie zdziałam?

    Bez przesady.
    Zaznacz jakie masz ustawienie R31, a potem lekko zwiększ napięcie kasowania i sprawdź efekt.
    Zwiększasz w stronę R36.
    Zawsze mozesz wrócić do zaznaczenia.
  • #10 18583621
    max95100
    Poziom 10  
    Posty: 106
    Ocena: 51
    Właśnie szukam tego "R31" on jest na płycie? Czy to jednen z tych nad mechanizmem toru taśmy? (Załączam zdjęcie) bo nie widzę na nich opisu
    UNITRA ZK140T - Jak skutecznie kasować nagranie na taśmie?
  • #12 18583635
    olaf x
    Poziom 34  
    Posty: 2490
    Pomógł: 257
    Ocena: 360
    Nie. To są trymery do ustawiania wartości prądu podkładu, na schemacie na oddzielnej płyteczce C20 i C20a. A to jest nie trymer (kondensator zmienny) tylko potencjometr dostrojczy R31, którego szukaj na płycie głównej.
  • #13 18583679
    max95100
    Poziom 10  
    Posty: 106
    Ocena: 51
    Jedyne z opisem R31 jakie znalazłem na płycie to to na zdjęciu, nie wiem jak coś mam tym ustawić...
    UNITRA ZK140T - Jak skutecznie kasować nagranie na taśmie?
  • #14 18583869
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    Trzeba podawać dokładne symbole omawianego sprzętu. Masz wersję tranzystorową czyli ZK140T lub TM, a w nim ten rezystor nastawny to R53. Po drugie trzeba dobrze wyczyścić głowicę i cały tor prowadzenia taśmy.
    UNITRA ZK140T - Jak skutecznie kasować nagranie na taśmie?
    Na dole z lewej strony masz zaznaczone.
  • #15 18585438
    max95100
    Poziom 10  
    Posty: 106
    Ocena: 51
    Przepraszam za zamieszanie... Mój model to faktycznie zk140T. (Tytuł już poprawiony)
    Niestety wczoraj jak zrobiłem zdjęcie, poskładałem magnetofon do kupy i odpaliłem, poszedł mi dymek z obudowy i przepalił się bezpiecznik. Bezpiecznik wymieniłem ale teraz to co nagram jest tak cicho jak nagrania, które nadpisywałem ciszą.

    Dzisiaj zauważyłem że największe problemy z nagrywaniem mam na drugiej ścieżce, na pierwszej nagrywa w miarę głośno ale kasowanie jest słabe na obu ścieżkach 😌

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik ma problem z kasowaniem nagrań na magnetofonie UNITRA ZK140T, gdzie przy nagrywaniu na już używaną taśmę słychać wcześniejsze nagranie. W dyskusji zasugerowano sprawdzenie generatora prądu kasowania oraz potencjometru R31, który reguluje prąd kasowania. Użytkownik pyta o metody pomiaru napięcia i częstotliwości, a także o możliwość regulacji na ucho. Wskazano, że ważne jest również czyszczenie głowicy i toru taśmy. Po wymianie bezpiecznika, użytkownik zauważył, że nagrania są ciche, szczególnie na drugiej ścieżce, co może wskazywać na dalsze problemy z urządzeniem. Ostatecznie zdecydował się na oddanie magnetofonu do naprawy.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA