Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pompa głębinowa - Jak zabezpieczyć przed pracą na sucho

Prrymus 06 May 2020 09:18 537 8
    Prrymus
    Level 3  
    Witam. Szukałem na forum, ale nie znalazłem, dlatego napisałem temat. Posiadam pompę głębinowa MSW SPP32-025. Pompa ta nie posiada zabezpieczenia przed praca na sucho oraz miejsca do podłączenia pływaka. Pompę chce umieścić w zbiorniku, który będzie się uzupełniał z innej sieci wodnej. Obawiam się że może dojść do sytuacji że zbiornik nie zostanie uzupełniony. I tu moje pytanie: Czy jest możliwość zabezpieczenia tej pompy przed pracą na sucho bez zmiany sterownika? Z góry dziękuje i przepraszam jeśli powtarzam temat lub umieściłem go w złej zakładce.

Pompa głębinowa - Jak zabezpieczyć przed pracą na sucho
  • Helpful post
    gimak
    Level 40  
    Prrymus wrote:
    Pompę chce umieścić w zbiorniku który będzie się uzupełniał z innej sieci wodnej. Obawiam się ze może dojść do sytuacji ze zbiornik nie zostanie uzupełniony. I tu moje pytanie Czy jest możliwość zabezpieczenia tej pompy przed praca na sucho bez zmiany sterownika ??

Oczywiście, że można, ale konkretne rozwiązanie zależy od konkretnej sytuacji. Od możliwości zamontowania czujnika (lub czujników) poziomu wody, których jeżeli nie da się wpiąć do obecnego "sterownika", to mogą one poprzez odpowiedni układ wpięty przed lub za "sterownik" odłączać zasilanie gdy poziom wody opadnie poniżej zadanego poziomu.
    Można też zamiast czujnika poziomu zamontować na rurociągu tłocznym czujnik przepływu wody odcinający zasilanie pompy gdy przepływ spadnie poniżej zadanego poziomu.
    Żeby to było bezpieczne, a to jest najważniejsze, to musi być wykonane zgodnie ze sztuką.
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    Wklej tą instrukcję, tak, by nie trzeba było przewracać monitora, by ją przeczytać.
    Prrymus
    Level 3  
    Chciałem założyć na rurze tłoczącej wyłącznik suchego biegu ale woda w rurze będzie dopiero po załączeniu pompy bo to system nawadniania bezpośrednio z pompy na zraszacze z pojemnika wykopanego w ziemie .
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    Najprościej pływak w zbiorniku- mało wody, pływak opada, odcina zasilanie. Może to być pływak podobny jak przy pompach zanurzeniowych, a może pływak działający linką na dźwignię wyłącznika.
    Prrymus
    Level 3  
    Jeden zawór pływakowy bede miał w zbiorniku do odcięcia napełniania ale jak podłączyć zawór pływakowy z odcięciem prądu pod sterownik ?
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    Zawór pływakowy, jak się domyslam, nie ma " w sobie" wyłącznika, ale ma pewnie jakaś dźwignię, która z pomocą linki może sterować wyłącznikiem krańcowym.
  • Helpful post
    gimak
    Level 40  
    Prrymus wrote:
    Jeden zawór pływakowy bede miał w zbiorniku do odcięcia napełniania ale jak podłączyć zawór pływakowy z odcięciem prądu pod sterownik ?

Zawór pływakowy służy do odcięcia napływu wody gdy zbiornik jest pełny, czyli odwrotnie niż chcesz. Jeżeli ma to być odczyt 0-1, to najprostszy sposób elektroda (sonda) +mały układzik z przekaźnikiem (stycznikiem) do odcinania zasilania gdy elektroda nie będzie zanurzona w wodzie. Jedyny ewentualny kłopot, to zasilanie tego układziku.
    Prrymus
    Level 3  
    Zamontowano zawór pływakowy.