Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa głębinowa

30 Sty 2006 14:02 5207 9
  • Poziom 10  
    Witam
    Czy ktoś może mi poradzić w jaki sposób zabezpieczyć silnik pompy głębinowej zasilanej z 230V przed brakiem wody w studni. Aktualnie pompa jest załączana do sieci przez łącznik ciśnieniowy bez innych dodatkowych urządzeń.
    Pozdrowienia
  • Poziom 15  
    Witam.
    Proponował bym kupno Czujnika poziomu wody na trzy sondy+trzy sondy.Są dostępne w sklepach elektrycznych w cenie około 50 zł.Trzy sondy aby zrobić histerezę włącz-wyłącz-aby pompa nie klapała .W instrukcji jest to ładnie wyjaśnione.Czujnik włącza się w obwód cewki stycznika.Nie wiem ile kosztują sondy.
  • Poziom 10  
    Witam i dziękuję wszystkim za rady

Temat zamknięty
  • Poziom 22  
    Georges napisał:
    Witam.
    Proponował bym kupno Czujnika poziomu wody na trzy sondy+trzy sondy.Są dostępne w sklepach elektrycznych w cenie około 50 zł.Trzy sondy aby zrobić histerezę włącz-wyłącz-aby pompa nie klapała .W instrukcji jest to ładnie wyjaśnione.Czujnik włącza się w obwód cewki stycznika.Nie wiem ile kosztują sondy.

układ który kolega opisuje posiada eti polam, elektromontex-elcluwo. Są dostępne czujniki i przekaźnik poziomu cieczy. Jednak tak można zrobić układ uzupełniania wody w zbiorniku lub jego opróżniania.
    A jak kolega chciałby zabezpieczyć nimi pompę głębinową przd suchobiegiem - czyli przed brakiem wody w studni? - potrzebny jest pomiar prądu a nie poziomu wody.
  • Poziom 12  
    [quote="Raaf"]
    Georges napisał:

A jak kolega chciałby zabezpieczyć nimi pompę głębinową przd suchobiegiem - czyli przed brakiem wody w studni? - potrzebny jest pomiar prądu a nie poziomu wody.

Jest to metoda chyba z księżyca jeśli chodzi o sterowania pomp.
    Stosuje się czujniki pływakowe i to dwa do niskiego poziomu:
    1 normalnie wyłączający
    2 zamocowany niżej i powodujący alarm lub uniemożliwiający normalny start bez resetowania układu (albo jedno i drugie równocześnie)
    Dodatkowo może być analogowy pomiar poziomu medium ale żeby działało zabezpieczenie od tego potrzebny jest sterownik.
    Zabezpieczenie pradowe ma zabezpieczać tylko silnik i to jest normalne że powinno być ale ten wątek tego nie dotyczył.
  • Poziom 22  
    Kolega methodx chyba nie czytał pierwszego posta opisującego problem albo go nie zrozumiał. Kol. Curtis chciał zabezpieczyć silnik pompy a nie zbiornik przed opróżnieniem.
    Po za tym proponuję jednak przeczytać opis zabezpieczenia proponowanego przeze mnie(jest jeszcze kilka podobnych na rynku) a potem wyciągać jakieś wnioski. Wnioski które nic nie wnoszą do tematu a powodują zamęt.

Pływaki proponowane przez kolegę to archaizm i wyklucza się z pomiarem poziomu przez analog(po co - w domu?). Można to zrobić w warunkach przemysłowych -jeśli byłaby taka potrzeba.

Curtis - powinieneś do swego układu dołączyć jako zabezpieczenie choćby Legrand - M611+istniejący wyłącznik ciśnieniowy.
    Niestety nie będzie zabezpieczenia przed suchobiegiem i możliwe jest zatarcie pompy kiedy nie będzie wody w studni.
    M611 należy dobrać do mocy silnika z poprawką na warunki otoczenia.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Być może źle przeczytałem i być może nie zrozumiałem ale dla mnie sens pytania dotyczył zabezpieczenia pompy przed "suchobiegiem" gdyż
    dla silnika raczej jest obojętne czy pompa będzie miała wodę czy też nie, przynajmniej do momentu ewentualnego zatarcia a więc to o wiele za mało, no bo cóż z tego że "operacja się udała a pacjent zmarł".
    Być może że pływaki to archaizm lecz charakteryzują się prostotą i dużą niezawodnością.
    Nowsze rozwiązania typu sondy mają strefy nieczułości i nawet w wodzie pitnej (która przecież zawiera związki żelaza) po zabrudzeniu elektrod pracują niepoprawnie.
  • Poziom 15  
    Pompę przed suchobiegiem zabezpiecza się wieszając sondy nad pompą.Kiedy obniży się poziom wody układ rozłącza stycznik pompy ch roniąc ją przed suchobiegiem.Są trzy sondy .Dolna odniesienia potem wyłącz pompę oraz załącz pompą Jak napłynie woda to układ pozwoli włączyć pompę z histerezą ,aby nie klapała.Są to układy ogólnie stosowane.Stosuje się też pływaki ale są fabrycznie montowane do pompy.