Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zabezpieczyć triaka?

Szafir84 03 Paź 2005 00:57 2846 5
  • #1 03 Paź 2005 00:57
    Szafir84
    Poziom 11  

Czy mógł by ktoś podać prosty sposób na zabezpieczenie triaka przed przepięciami?
    Kilka razy zdarzyło mi się że samoistne spalenie żarówki spowodowało uszkodzenie triaka (po uszkodzeniu jest cały czas włączony) :(
    Zastanawiałem sie nad warystorami ale nie wiem jakie zastosować.
    Triaki mam BT136-600 sterowane optotriakami TLP3043 przez rezystor 2,2kOhm
    Pomocy....

0 5
  • #2 03 Paź 2005 01:04
    Jarema
    Użytkownik obserwowany

Witam,
    Myślę, że transil rozwiązałby ten problem, o ile triak ulega uszkodzeniu przez przepięcie a nie przez przetężenie (jeśli dochodziłoby do zwarcia w żarówce).

0
  • #3 03 Paź 2005 10:05
    maciek01
    Poziom 13  

To proste.Zastosuj warystory.pozdrawiam***

0
  • #4 03 Paź 2005 12:51
    mariusz.s
    Warunkowo odblokowany

przypuszczalnie w momencie przepalenia sie zarowki powstaje luk i nastepuje przeciazenie triaka,zastosuj jakis uklad LC

0
  • #5 03 Paź 2005 15:02
    Sinus360
    Poziom 12  

Witam. Jestem tu nowy, ale mam nadzieję, że pomogę.
    Wydaje mi się, że problem może mieć miejsce podczas włączania żarówki. Jeśli Nie korzystasz z regulacji mocy, a triak pełni funkcję jedynie łącznika zastosuj triak (optotriak) z układem włączania w chwili przechodzenia napięcia przez 0. Znacznie przedłuży to czas życia żarówki. Powinien pomóc warystor lub dwie diody Zenera połączone szeregowo przeciwsobnie na napięcie conajmniej 350VDC lub 250VAC, ale pamiętaj, że konieczne jest wtedy zastosowanie odpowiedniego bezpiecznika, a warystory często działają jednorazowo. Zastanawiam się nad przyczyną palenia triaków, bo same przepięcia powstałe w instalacji domowej w chwili nagłego rozłączenia obwodu nie powinny zrobić mu krzywdy. Wydaje mi się, że może odpowiadać za to nagły wzrost napięcia (szpilka) pomiędzy jedną z elektrod a bramką triaka, jeżeli triak jest sterowany jakimś układem zasilanym z tej samej sieci. W takim wypadku powinna pomóc izolacja galwaniczna (przez np. transoptor) triaka od układu sterującego. Wydaje mi się, że jeśli odseparuje się bramkę od reszty układu to nie trzeba będzie żadnych dodatkowych układów przeciwprzepięciowych.
    Triak znajduje się w dość dobrej sytuacji w przypadku przepalania się żarówki, bo prąd stopniowo maleje (prąd łuku w żarówce ma stosunkowo niewielką wartość), a napięcie na elektrodach triaka jest niskie.

1
  • #6 03 Paź 2005 17:02
    Szafir84
    Poziom 11  

Próbowałem już zabezpieczenia równoległym do triaka obwodem RC ok 100Ω i 100nF (rezystor i kondensator żeby nie było wątpliwości są połączone szeregowo). Bramka triaka jak napisałem jest sterowana przez rezystor 2,2kΩ optotriakiem TLP3043, jest to zamiennik MOC3043, z włączaniem w zerze, układ włącza żarówki w kinkiecie przy biurku, więc regulacja fazowa nigdy nie była potrzebna. Z regóły bywa tak że jeden triak wytrzymywał spalenie 3 może 4 żarówek. Średnio musze je zmieniać co rok, 2 lata. Lampy sie obraca, a ostatnio robiom kiepskie żarówki (z małą bańką). Ostatno jedna działała przez zaledwie 3 miesiące i żarnik pękł po jej wykręceniu :(

0