Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagły i niewyjaśniony wzrost zużycia energii

swistak1516 07 May 2020 14:12 1413 8
Optex
    swistak1516
    Level 9  
    Dzień dobry,

mam pewien problem, z którym nie mogę sobie już sam poradzić. Może ktoś z tego forum, na którym nieraz znalazłem cenne info (ale niestety nie na ten temat) będzie w stanie mi pomóc.

Na początku października 2019 roku odebrałem niewielki domek (82 m2) od dewelopera. Piec na ekogroszek ogrzewa CWU i CO (do dziś nie podłączyłem bojlera) Oświetlenie punkty LED 6W każdy. Cały sprzęt RTV/AGD nowy, zwykle w klasie A++ lub A+++. Ponieważ deweloper nadal realizował inwestycje na tym osiedlu, to jeszcze przez pół roku (do 13 marca 2020 roku) nie przepisywaliśmy licznika na prąd, co dla mnie było oczywiście korzystne. Prąd zużywaliśmy zatem na koszt dewelopera. W chwili przepisania licznik w C12 pokazywał ok 350 kwh (1.8.1.) i ok. 540 kwh (1.8.2.). Łącznie ok. 900 kwh w czym był prąd zużyty do budowy oraz przez nas (ja + żona) w ciągu pół roku. Daje to ok. 150 kwh miesięcznie co jest wg mnie zupełnie normalne.

Umowę z Energą podpisałem 13 marca a zmianę taryfy wprowadzono mi 27 marca. W tym czasie zużyliśmy 80kwh co jak na 14 dni jest w pełni akceptowalne. Dziwne rzeczy zaczęły się dziać właśnie z chwilą zmiany taryfy o czym dowiedziałem się w brutalny sposób przedwczoraj przy rozliczeniu...

Otóż od 27 marca do 8 kwietnia (10 dni) zużyliśmy 80kwh (odczyt inkasenta), co dawałoby ok 240kwh miesięcznie. Z kolei od 8 kwietnia do 7 maja (dziś) zużyliśmy już ponad 265 kwh, a miesiąc mija dopiero jutro...

Co istotne - w tym czasie nic się nie zmieniło. Nadal jesteśmy we 2 z żoną, pierzemy, gotujemy tyle samo. CWU nadal grzeje ekogroszek. Powiedziałbym nawet, że zużycie powinno znacznie spaść - przed 27 marca 2020 robiliśmy wiele parapetówek, często mieliśmy gości na kilka dni, którzy siłą rzeczy zużywali sporo prądu. A mimo to mieściliśmy się w ok 150 kwh miesięcznie. Od 27 marca paradoksalnie nie mamy już gości (epidemia) jesteśmy sami we dwójkę. Uprzedzając pytania - żona jest w ciąży i zarówno przed epidemią jak i w trakcie siedzi całe dnie w domu. Nic się tu nie zmieniło.

Gdy odkryłem problem wziąłem się za sprawdzanie wg rad Energi i elektryka. Licznik nie nabija impulsów przy odłączeniu prądu w całym domu (test robiłem przez 1h - nie drgnął) co by wskazywało na problem w domu. Sprawdzałem też poszczególne pomieszczenia w domu (odłączając po kolei zasilanie i sprawdzając). To by wskazywało na kuchnię lub salon - gdy były włączone zużycie było bardzo duże mimo odłączenia wszystkich pozostałych pomieszczeń. Dlatego testowałem urządzenia miernikiem (lodówka, pralka, piekarnik). Nic to nie dało - wszystko jest w zasadzie w normie i pokazuje niewielkie zużycie, np. 1kwh przez 1h intensywnego pieczenia, 0,5 kwh przez 24h pracy lodówki, 0,3 kwh przez godzinę prania pralki.

Jedyne co zauważyłem przez 3 dni sprawdzania to chaos i brak jakiejkolwiek wskazówki co może być przyczyną. Zauważyłem bowiem, że w pewnych momentach zużycie całego domu wynosi 0,2 kwh na godzinę (mierzone przez 3-4h) a w innym nawet 1 kwh na godzinę (np. 4 kwh w 4 godziny). Co istotne - jest to losowe i nie ma praktycznie żadnego przełożenia na liczbę używanych urządzeń.

Jaka może być przyczyna tak dziwnych objawów? Czy zmiana taryfy na liczniku mogła mieć na to wpływ (idealnie pokrywa się czasowo)?

Inne wydarzenia, które miały miejsce w tym czasie i jakie rozważałem:
    1. ok. 16 kwietnia wysiadła nam półroczna lodówka (mrozi a nie chłodzi; serwis będzie dopiero jutro; P.S. nie polecam serwisu Whrilpool...) mimo to zostawiliśmy ją włączoną żeby mieć chociaż mrożenie w dobie epidemii i mieszkając na wsi... Lodówkę wykluczyłem jednak miernikiem - j.w., przez 24 zużyła 0,5 kwh.
    2. kilka dni przed awaria lodówki (boję się że to powiązane...) podłączyliśmy ze szwagrem (pierwsze kroki w elektryce) 3 halogeny z czujnikiem ruchu, 2x30w i 1x10w, które z braku innych opcji (nie pomyślałem o przewodach na etapie budowy domu - pierwszy dom budowany przez laika i takie są efekty) przez sufit podłączyliśmy do gniazdka w kotłowni (po prostu się pod nie podpinając, "pożyczając" prąd z gniazdka za radą sąsiada) - tą przyczynę chyba wyeliminowałem po odłączeniu prądu w kotłowni (nadal było duże zużycie).
    3. Przed domem mam wypuszczone kable do zasilania bramy na pilota (w planach) - sąsiad podpowiada, że gdy kopałem odwodnienie od rynien (pokrywa się czasowo z ok 20 marca) mogłem naruszyć kabel w ziemi i teraz przebija - tej przyczyny jeszcze nie wykluczyłem, to hipoteza sąsiada.

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi gdzie i jak szukać przyczyny.
  • Optex
    slawekx
    Level 29  
    swistak1516 wrote:
    Dzień dobry,

Dlatego testowałem urządzenia miernikiem (lodówka, pralka, piekarnik). Nic to nie dało - wszystko jest w zasadzie w normie i pokazuje niewielkie zużycie, np. 1kwh przez 1h intensywnego pieczenia, 0,5 kwh przez 24h pracy lodówki, 0,3 kwh przez godzinę prania pralki.

Jedyne co zauważyłem przez 3 dni sprawdzania to chaos i brak jakiejkolwiek wskazówki co może być przyczyną.

Jakim miernikiem przeprowadzałeś testy ?
  • Optex
    DiZMar
    Level 43  
    swistak1516 wrote:
    ... Z kolei od 8 marca do 7 maja (dziś) zużyliśmy już ponad 265 kwh, a miesiąc mija dopiero jutro...

Jutro mija 2 miesiące a nie miesiąc. Możliwe, że ktoś Ci się podłącza okresowo. Ten sąsiad trochę mi podejrzanie podpowiada. Ale to tylko przypuszczenie.
    swistak1516
    Level 9  
    Miał być 8 kwietnia, już poprawiłem. 265 kwh w 1 miesiąc.

W jaki sposób sprawdzić takie podpięcie? Gdzieś na początku kwietnia pracownik Energi wyjął na moje życzenie wkładkę zamka do skrzynki, bo mój deweloper zgubił do niej klucz... (muszę wyrobić nowy). Może to też powiązane...

Sąsiada nie podejrzewam, to złoty człowiek :P
    KonradGatek
    Level 27  
    Do sprawdzenia obwody zewnętrzne - izolacja.
    Jak zlokalizowałeś kuchnię i salon to odłącz połowę urządzeń i patrz co się dzieje. Możesz sobie w rozdzielnicę włożyć "analizator parametrów sieci" z Chin za ok. 80 zł i będziesz miał odczyty na bieżąco. np w all.. LICZNIK ENERGII WATOMIERZ TABLICOWY 100A 300V PF.
    Dziura w kablu jest do znalezienia i załatania w jakieś 2-5 godzin w trawniku.
    Prot
    Level 38  
    swistak1516 wrote:
    gdzie i jak szukać przyczyny

Moim zdaniem przyczyną Twoich kłopotów jest - błąd logiczny w ustalaniu przeciętnego zużycia :idea: :cry: (te Twoje 150 kWh/mc :!: :?: ).
    Z moich doświadczeń (2 osoby, 60 m2 mieszkanie, z przeciętnym wyposażeniem AGD +RTV) wynika przeciętne zużycie (średnia od 2014r. :D ) 220 kWh/mc.
    Dlatego wydaje mi się, że Twoje zużycie na poziomie 250 kWh/mc dla znacznie większego domu jednorodzinnego jest prawidłowe i bardzo prawdopodobne
    zybex
    Helpful for users
    swistak1516 wrote:

3. Przed domem mam wypuszczone kable do zasilania bramy na pilota (w planach) - sąsiad podpowiada, że gdy kopałem odwodnienie od rynien (pokrywa się czasowo z ok 20 marca) mogłem naruszyć kabel w ziemi i teraz przebija - tej przyczyny jeszcze nie wykluczyłem, to hipoteza sąsiada.

Czy w tych kablach jest cały czas prąd, czy masz to w rozdzielni wyłączone (bezpiecznik)? Pytam, bo ja też mam takie kable w ziemi ale póki co nie mam w nich prądu (dla bezpieczeństwa).
    studniarz
    Level 18  
    ....... Piec na ekogroszek ogrzewa CWU i CO (do dziś nie podłączyłem bojlera) ......

0,5 kwh przez 24h pracy lodówki, 0,3 kwh przez godzinę prania pralki.

Jedyne co zauważyłem przez 3 dni sprawdzania to chaos i brak jakiejkolwiek wskazówki co może być przyczyną. Zauważyłem bowiem, że w pewnych momentach zużycie całego domu wynosi 0,2 kwh na godzinę (mierzone przez 3-4h) a w innym nawet 1 kwh na godzinę (np. 4 kwh w 4 godziny). ....

1. ok. 16 kwietnia wysiadła nam półroczna lodówka (mrozi a nie chłodzi; ..........

Witam kolegę.
    Kocioł na ekogroszek pobiera również niemałe ilości energii..... podajnik, dmuchawa, sterownik w stanie pracy(nie standby), pompa cyrkulacyjna... nie doceniasz tego...
    Uszkodzona lodówka, która mrozi zamiast tylko chłodzić, przypuszczam ze pracuje w cyklu zbliżonym do non stop i nie jest to na pewno 0.3kW na dobę tylko ca.0,1kW na godzinę.... Odnośnie całej pandemii...zużycie w prądu w gospodarstwach domowych w/g różnych źródeł a i swoich obserwacji wzrosło o 20%-do 40%
    Napisz jakie masz zużycie aktualne, bo w/g mnie jest ono ... ekonomiczne.
    Pozdrawiam.