Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] ASUS K70ID - Instalacja Windows 10

19 Maj 2020 19:02 420 29
  • Poziom 8  
    Witam, wymieniłem w moim Asusie HDD na SSD Crucial mx500.
    No i pojawił się problem z instalacją Windowsa na dysku.
    Na początku myślałem, że nie czyta pendriva bo chwilę po zaczęciu pokazywało się logo Windowsa i po jakichś 30 sek wyłączałem.
    Za którymś razem poczekałem dłużej i zaczęła się instalka która się skończyła w momencie kiedy instalator zrestartował lapka.
    Po restarcie wyświetliło się znowu logo Windowsa 10 i białe kółeczko mieliło po czym po paru min wyskoczył niebieski ekran śmierci z kodem błędu: driver pnp watchdog.

Bez znaczenia czy próbujemy Windows 7 czy 10, ciągle jest to samo.
    Przepraszam za nieskładną pisownię, ale jestem trochę ciemny w tym temacie.
    Pozdro i dzięki za pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.

• Poziom 27  
    Na starym dysku wszystko ok?
    Pokaż wszystkie ustawienia BIOS, BOOT.
    Przełóż dysk do innego komputera i na nim zainstaluj. Stwórz jeszcze raz pendrive przez Media Creation Tool.
  • Poziom 8  
    Stary dysk chodził, wymieniłem tylko dlatego, żeby przyspieszyć działanie.
    Pendriva robiłem za pomocą Rufusa, wcześniej użyłem właśnie Media Creation Tool, ale było to samo.
    masz ustawienia Biosa. ASUS K70ID - Instalacja Windows 10 ASUS K70ID - Instalacja Windows 10 ASUS K70ID - Instalacja Windows 10 ASUS K70ID - Instalacja Windows 10

• Poziom 27  
    Sprawdzałeś dysk w innym komputerze?

Pokaż jeszcze Hard Disk Drivers.
    Pierwsze zdjęcie: 2nd, 3rd, 4th daj DISABLED.
    Po instalacji, jak nastąpi reset, wyjmij pendrive i wejdź w BIOS, w Boot Device Priority w 1st ustaw dysk, zapisz i wyjdź.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    ITSpec. napisał:

To jedyna sensowna porada z tego posta.
    @tracer10 Zamieść SMART z tego dysku z bootowalnego ubuntu.
    tracer10 napisał:
    Pendriva robiłem za pomocą Rufusa

W jaki sposób? Włącz tryb MBR dla PC ze zwykłym BIOS w Rufusie.
  • Poziom 8  
    ITSpec. napisał:

Pokaż jeszcze Hard Disk Drivers.
    Pierwsze zdjęcie: 2nd, 3rd, 4th daj DISABLED.
    Po instalacji, jak nastąpi reset, wyjmij pendrive i wejdź w BIOS, w Boot Device Priority w 1st ustaw dysk, zapisz i wyjdź.

Masz tu: ASUS K70ID - Instalacja Windows 10 ASUS K70ID - Instalacja Windows 10

Po twoich instrukcjach instalator skończył robotę i następnie przez godzine czasu logo windowsa mieliło ,mieliło i się skończyła cierpliwość.
    Na dziś mam dość, jutro mam dostęp do kompa więc odezwę się przed południem.

@safbot1st
    W Rufusie zrobiłem opcję MBR Bios i tam była opcja:
    - użyj MBR Rufus z ID bios.
    Drugi raz robiłem też bez tej opcji.
    Dziś mi zabrali kompa, ale jutro działam dalej i robię według waszych porad.
    Nie zapomnijcie o mnie :D

Pytanie mam tylko na koniec dnia. Czy jak wyjmę SSD z lapka i zainstaluję system na kompie [ zakładając że się uda ] to zadziała to w laptopie?
    Podobno nie ma szans na to.
  • Pomocny post

Poziom 27  
    tracer10 napisał:
    Po twoich instrukcjach instalator skończył robotę

Wyjąłeś pendrive po tym, jak instalator powiedział, że skończył instalację i zrestartował komputer? Wszedłeś po tym w BIOS i ustawiłeś dysk na pierwszym miejscu bootowania?

tracer10 napisał:
    następnie przez godzine czasu logo windowsa mieliło ,mieliło i się skończyła cierpliwość.

Godzina to długo nawet jak na tak słaby sprzęt, był podłączony do sieci i ładowania?

tracer10 napisał:
    Czy jak wyjmę SSD z lapka i zainstaluję system na kompie [ zakładając że się uda ] to zadziała to w laptopie?
    Podobno nie ma szans na to.

Nie zadziała, pewnie włączy się naprawa i nic dalej nie zrobi.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Są tacy, co robili z powodzeniem. Zależy jaki to ten drugi PC. Jakbyś miał drugi identyczny to by zadziałało.
    tracer10 napisał:
    przez godzine czasu logo windowsa mieliło ,mieliło i się skończyła cierpliwość.

Dlatego najlepiej jakbyś podał SMART dysku, bo może być niesprawny. Np. z tego innego PC:
    https://www.programosy.pl/download/pobierz,crystaldiskinfo,2.html
  • Poziom 8  
    ITSpec. napisał:

Wyjąłeś pendrive po tym, jak instalator powiedział, że skończył instalację i zrestartował komputer? Wszedłeś po tym w BIOS i ustawiłeś dysk na pierwszym miejscu bootowania?

Wszystko robiłem według instrukcji, zero odchyłów.
    Za 2-3 godz. będę miał dostęp do kompa, może wypalę system na płycie choć z tego co pamiętam w lapku laser nie czyta płyt.
    Przełożę też ssd do kompa i zobaczę czy jest z nim ok.
    No ale jakby dopiero co kupiony Crucial za 90 eurosöw + 8 dni czekania był uwalony to chyba bym się załamał na dobre.
  • Spec od pamięci masowych
    tracer10 napisał:
    Przełożę też ssd do kompa i zobaczę czy jest z nim ok.
    No ale jakby dopiero co kupiony Crucial za 90 eurosöw + 8 dni czekania był uwalony to chyba bym się załamał na dobre.

I od razu sprawdź go tym (dodaj zrzut z programu do analizy, patrz czy GPT :?: ) -> Clear Disk Info:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18629116#18629116
  • Poziom 8  
    safbot1st napisał:
    Są tacy, co robili z powodzeniem. Zależy jaki to ten drugi PC. Jakbyś miał drugi identyczny to by zadziałało.
    tracer10 napisał:
    przez godzine czasu logo windowsa mieliło ,mieliło i się skończyła cierpliwość.

Dlatego najlepiej jakbyś podał SMART dysku, bo może być niesprawny. Np. z tego innego PC:
    https://www.programosy.pl/download/pobierz,crystaldiskinfo,2.html

Dołączam zrzuty ekranu z Crystaldiskinfo i Cleardiskinfo
    Najwyraźniej Cleardisk mówi, że jest wiele błędów, ale jest to nowy dysk SSD, więc jestem zgubiony
    ASUS K70ID - Instalacja Windows 10 ASUS K70ID - Instalacja Windows 10
    Na moim obecnym komputerze działa dobrze, wykrywa cały dysk SSD, całą jego pamięć, więc nie wiem, dlaczego nie pozwala mi przejść na Laptopie z instalacją Windowsa 10

@pidar
    Pokazuje, że jest to MBR z powodu że GPT nić by nie zrobiło, jak BIOS nie ma opcji UEFI, tylko tryb Legacy
  • Pomocny post

Poziom 27  
    Clear pokazuje to samo co CDI. Może być problem ze złączem SATA lub kontrolerem na płycie głównej. Na pewno dobrze go podłączasz?
  • Poziom 8  
    ITSpec. napisał:
    Clear pokazuje to samo co CDI. Może być problem ze złączem SATA lub kontrolerem na płycie głównej. Na pewno dobrze go podłączasz?

Tak, prawidłowo podłączam oba kable SATA do SSD na płycie głównej, wcześniej miałem dysk twardy przed zastąpieniem go z SSD I wszystko działało dobrze.
  • Pomocny post

Poziom 27  
    Pokazuje 21120 błędów w komunikacji dysku z płytą, nie bierze się to znikąd.
    Na komputerze da się zainstalować system i z niego korzystać?
  • Poziom 8  
    ITSpec. napisał:

Tak, prawidłowo podłączam oba kable SATA do SSD na płycie głównej, wcześniej miałem dysk twardy przed zastąpieniem go z SSD I wszystko działało dobrze.
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Może to być brak kompatybilności tego dysku z płytą. Mimo że oba urządzenia obsługują te same standardy, czasem się tak zdarza. Nie tak dawno temu miałem w jakimś Lenovo (już nie pamiętam modelu) podobnie - już na etapie instalatora nie mogłem utworzyć partycji, albo jeśli się tworzyła to przy pierwszych procentach instalacji był błąd. Licznik UDMA CRC Error Count leciał w górę, tak jak w tym przypadku. Nie pomogła aktualizacja BIOS, nie pomogła aktualizacja firmware dysku. Pomogła wymiana dysku na zupełnie inny model (który działał i działa bez zarzutów), natomiast dysk sprawiający problemy działa bez żadnych problemów w innym sprzęcie. Tak więc zarówno komputer jak i dysk sprawne, ale nie chciały ze sobą gadać.

Jeśli to możliwe to może warto zwrócić dysk i wybrać coś na innym kontrolerze. MX500 korzysta z SM2258. Jako zamienniki można próbować Samsungi EVO (mają własne kontrolery), Kingston KC600 (SM2259), Sandisk Ultra lub WD Blue (Marvell 88SS1074) - itd.
  • Poziom 8  
    dt1 napisał:
    Może to być brak kompatybilności tego dysku z płytą. Mimo że oba urządzenia obsługują te same standardy, czasem się tak zdarza.

Jeśli to możliwe to może warto zwrócić dysk i wybrać coś na innym kontrolerze. MX500 korzysta z SM2258. Jako zamienniki można próbować Samsungi EVO (mają własne kontrolery), Kingston KC600 (SM2259), Sandisk Ultra lub WD Blue (Marvell 88SS1074) - itd.

Bingo. Zadziałało z innym ssd WD BLUE3D NAND który był w kompie.
    Więc Crucial został w kompie co nie było takie oczywiste bo komp nie mój.
    Czyli rozwiązanie było najprostsze z możliwych?
    Wielkie dzięki wszystkim za pomoc i sugestie.

O od siebie dodam, że kilkanaście dni temu zakładałem tu temat właśnie jaki dysk zakupić
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3690625&highlight=

Dobrze by było następnym pytającym o dyski do starych lapków zasugerować od razu aby dobierali odpowiedni.
    Większość kupuje online i kupowanie następnego, zwracanie sprzedawcy zakupionego trwa za długo.
    Jakby w kompie nie było ssd to byłbym uwalony na następne ileś dni.
    Jeszcze raz wielkie dzięki i pozdrawiam.

• Poziom 27  
    tracer10 napisał:
    Dobrze by było następnym pytającym o dyski do starych lapków zasugerować od razu aby dobierali odpowiedni.

Nie da się tego przewidzieć. Nie ma czegoś takiego, jak "odpowiedni".
    Musiałbyś pisać do producentów laptopów, do fabryki płyt głównych.
  • Poziom 8  
    Panowie dopytam o pamięć.
    Na teraz jest 6GB ramu, pytanie czy mogę do tego staruszka wrzucić pamięć DDR? Samo zwiekszenie ilości RAM chyba go nie przyspieszy,
    To samo co przy dysku, czy przypasuje?

• Poziom 27  
    Musisz dać taką, jaka jest lub podobną. CPU-Z, zakładka Memory i SPD, tam będzie numer.
  • Poziom 8  
    Ok, tylko jak dam podobną to będzie zwykła zapewne pamięć, a raczej preferowałbym coś szybszego.
  • Moderator - Komputery Serwis
    tracer10 napisał:
    Ok, tylko jak dam podobną to będzie zwykła zapewne pamięć, a raczej preferowałbym coś szybszego

Szybsze lub niezwykłe pamięci nie przyspieszą tego sprzętu, w zasadzie możesz coś ugrać na dodatkowych gigabajtach, ale czy wstawisz szybsza pamięć, czy wolniejszą, nie będzie miało znaczenia. Wymień sobie pamięć 2GB na 4GB, sprawdź jaka kość 4GB obecnie jest zamontowana i kup taką samą lub bardzo podobną (zwróć szczególną uwagę na napięcia) i to wszystko, co warto zrobić. W zasadzie do pracy biurowej czy www czy oglądania filmów/słuchania muzyki to i to 6 GB powinno starczyć. Chwilowe krótkotrwałe braki RAMu i użycie pliku wymiany rekompensuje szybszy dysk.

Do gier i profesjonalnych zastosowań wymagających dużej wydajności ten sprzęt się i tak już nie będzie nadawał, więc nie ma co w niego jakoś wiele pompować.
  • Poziom 8  
    pidar napisał:
    Jakie "6GB" :lol: , ten sprzęt (Chipset nVidia MCP79D) max obsłuży 4GB.

Szybko mnie oceniłeś nie ma co, i to post po poście dwukrotnie.
    Dodam, że w momencie dokładania kości lata temu nie miałem pojęcia ile ten chipset obsługuje ramu.
    Mało tego, dziś też jakbym dokupywał do oryginalnych 2GB to też tego bym nie wiedział.
    A skoro obsługuje tylko 4GB to 2GB jest zbędne jak sądzę i przepłacone.
    Ale jest 6 czy jest4?
    tracer10 napisał:
    Ale jest 6 czy jest4?

Może być i 8GB zainstalowane, patrzymy -> msinfo na "Całkowita pamięć fizyczna". :idea:
  • Poziom 8  
    Może być i 16GB to fakt, ale powtarzam, że nie bajdurzę jak mówię ile ma wsadzone ramu. A jak wspomniałem na początku tematu jestem więcej ciemny niż jasny w tych sprawach i ewidentnie kiedyś zakupiłem za dużo ram zupełnie niepotrzebnie jak widać.
    Ale dobrze wiedzieć i dzięki za uświadomienie mnie gdyż jak syn mówił niedawno [ przed zakupem dysku ] o zwiększeniu pamięci w tym samym czasie to pewnie bym dokupił gdyby nie brak kasy hehe.
    I byłoby 8GB z czego 4GB bez sensu.
    Dobrze wiedzieć, dzięki.
    Pozdro
  • Poziom 8  
    Może być i 16GB to fakt, ale powtarzam, że nie bajdurzę jak mówię ile ma wsadzone ramu. A jak wspomniałem na początku tematu jestem więcej ciemny niż jasny w tych sprawach i ewidentnie kiedyś zakupiłem za dużo ram zupełnie niepotrzebnie jak widać.
    Ale dobrze wiedzieć i dzięki za uświadomienie mnie gdyż jak syn mówił niedawno [ przed zakupem dysku ] o zwiększeniu pamięci w tym samym czasie to pewnie bym dokupił gdyby nie brak kasy hehe.
    I byłoby 8GB z czego 4GB bez sensu.
    Dobrze wiedzieć, dzięki.
    Pozdro

Dodano po 11 [godziny] 18 [minuty]:

Problemem był dysk ssd nie współpracujący z płytą Asusa.