Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Zanussi ZRB33100XA - zbyt mocno mrozi, niewłaściwy termostat?

11 Jun 2020 22:36 321 2
  • Level 2  
    Cześć. Chłodziarko- zamrażarka Zanussi ZRB33100XA Prod.no. 925053254-00, ok 7 lat. Od początku chłodzi za bardzo, zupełnie nieadekwatnie do wskazania na pokrętle tzn. od tych kilku lat oscyluję pomiędzy 0-0,5 na pokrętle aby utrzymać temperaturę w chłodziarce ok 7 stopni. Jakbym podkręcił na 2 lub 3 to ścianka cała by zamarzła na 2 cm lodu i trzeba wracać do poziomu blisko zera. Po tych kilku latach zaczęło mnie to irytować :) Poczytałem trochę, pooglądałem lodówkę, zajrzałem w termostat. Okazało się że w lodówce mam termostat 25T65 EN6073029. Natomiast jak szukam według modelu lodówki okazuje się że do niej przypisywany jest inny tzn taki: Termostat 077B3266 do lodówki Zanussi ZRB33100XA (KL2616233)
    Sam już nie wiem, czy źródłem tych problemów może być nieodpowiedni termostat, a może taki też może być, a źródło problemu jest gdzie indziej...
    Dla uszczegółowienia, chłodziarka chodzi, załącza się, wyłącza się itp. Tyle, że nadaje się do użytkowania tylko jeśli jest na wskaźniku ciut powyżej zera bo jak jest wyżej to strasznie mrozi i ścianka w lodzie. Co można by z tym zrobić?
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 31  
    Zobacz, gdzie jest wsadzona sonda pomiarowa, jeśli jest oddalona, możesz ją zbliżyć do zamrażalnika.
    Albo, chociaż jest trochę zabawy, rozebrać mechanizm pokrętła, powinna być regulacja śrubką, która zmienia naciąg sprężyny i wtedy agregat będzie się wyłączał przy wyższej temperaturze.
    Ewentualnie kupić nowy ok. 20zł i wymienić.
  • Level 2  
    Zapewne żeby dostać się do tej sondy to trzeba by zdjąć ściankę boczną... Jeśli tak to poczekam do chłodniejszych dni jak będzie można mniej kolizyjnie rozmrażać. Przy okazji przyjrzę się pracy lodówki bo coś mi się wydaje, że jednak się nie wyłącza. Jak ją wyłączę pokrętłem i powolutku przekręcam pokrętło to jak tylko się zapala lampka to przestaję. Jak jest tak ustawiona na minimum to po paru minutach się włącza i pracuje. No i nie zauważyłem żeby się wyłączała ale będę nasłuchiwał. Ostatecznie w lodówce jest ok 6 do 8 stopni, a w zamrażalniku ok -30. W taki mniej więcej sposób hula przez ostatnie lata, a było tak od kupna. Przy takim ustawieniu osadza się ok. 0,5 cm szronu na części tylnej ścianki, więcej na prawej stronie u góry, a bardzo mało po lewej stronie na dole (drzwi otwierane na lewo).
    Myślicie że to normalne, że ten termostat, który wyciągnąłem jest inny niż zalecany do tego modelu? Nie czepiać się raczej tego?