Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy transformator powoduje przesunięcie fazowe w trafo?

Trafo52 13 Jun 2020 01:11 711 5
    Trafo52
    Level 3  
    Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy transformator powoduje przesunięcie fazowe pomiędzy swoimi uzwojeniami. Wiem o tym że indukcyjność zasilana prądem przemiennym powoduje przesunięcie fazowe o 90 st. napięcia względem prądu, czy tam odwrotnie(podobnie jak w kondensatorze). Mi chodzi tu o coś całkiem innego, np. jeśli do uzwojenia pierwotnego przyłożę sygnał napięcia sinusoidalnie zmiennego, to czy sygnał na uzwojeniu wtórnym będzie w fazie z tym na uzwojeniu pierwotnym, czy nastąpi między nimi jakieś przesunięcie fazowe ? Potrzebuję zmniejszyć napięcie sygnału, jednocześnie odizolowując go galwanicznie. Z góry dziękuję za wszelkie udzielone odpowiedzi.
  • Helpful post
    piotrkol7
    Level 39  
    Nie myślałeś o użyciu w tej roli transoptora?
    Jest dużo schematów w sieci, dają sobie radę z sygnałami audio, nie wiem jak z twoim, o jakim sygnale mówimy.
    Pełną separację galwaniczną tu też można zrobić bez problemu.
  • Helpful post
    rb401
    Level 38  
    Trafo52 wrote:
    Mi chodzi tu o coś całkiem innego, np. jeśli do uzwojenia pierwotnego przyłożę sygnał napięcia sinusoidalnie zmiennego, to czy sygnał na uzwojeniu wtórnym będzie w fazie z tym na uzwojeniu pierwotnym, czy nastąpi między nimi jakieś przesunięcie fazowe ?

Dla modelu idealnego transformatora napięcia pierwotne i wtórne są dokładnie w fazie. Wynika to prosto z prawa Faradaya, mówiącego o tym że napięcie chwilowe na uzwojeniach (nieważne czy pierwotne czy wtórne) obejmujących ten sam strumień indukcji pola magnetycznego jest identyczne na jeden zwój.

W przypadku rzeczywistego transformatora, będzie trochę inaczej bo to już nie jest "czysty" transformator, tylko z dodanymi elementami pasożytniczymi (rezystancje, indukcyjności, pojemności). Dlatego precyzja fazy będzie zależała od wykonania transformatora i jego warunków pracy w układzie.

Jeśli chodzi o transformatory sygnałowe, to stosując pewne chwyty, daje się uzyskać dość dużą precyzję zgodności fazy przy małych gabarytach.
    Tak dla przykładu, mam tu pod ręką takie transformatory pomiarowe napięć, do zastosowań gdzie precyzja fazy jest bardzo ważna (np. liczniki energii elektrycznej), w których deklarowany w dokumentacji kątowy błąd fazy jest mniejszy niż 45' (0,75°).
    Czyli takie mniej więcej daje się uzyskać parametry precyzji kąta na transformatorze w praktyce a może i lepiej.
    Trafo52
    Level 3  
    piotrkol7 wrote:
    Nie myślałeś o użyciu w tej roli transoptora?
    Jest dużo schematów w sieci, dają sobie radę z sygnałami audio, nie wiem jak z twoim, o jakim sygnale mówimy.

Fajnie by było jeśli by były takie transoptory, bo mi chodzi żeby sterować niskim napięciem (np. 12[V]) za pomocą wysokiego (np. 230 [V]). A tak w ogóle chodzi mi o to żeby zsynchronizować w fazie pewne urządzenie elektroniczne z napięciem sieciowym, np. wyprostowanym całofalowo po mostku Graetza, jeśli oczywiście ta synchronizacja miała by być poprzez optoizolator... Z tego co mi wiadomo to większość transoptorów działa właśnie odwrotnie, dioda nadawcza zasilana jest napięciem kilku woltów, a element odbiorczy steruje wyższym napięciem...
    rb401
    Level 38  
    Trafo52 wrote:
    A tak w ogóle chodzi mi o to żeby zsynchronizować w fazie pewne urządzenie elektroniczne z napięciem sieciowym

Zależy o jaką informację na stronie wtórnej Ci chodzi. Bo jeśli potrzebujesz tylko określić moment przejścia sinusoidy przez zero, to takie układy powszechnie są stosowne i robione głównie na transoptorach (wygoogluj grafiki hasłem np. "zero cross detection optocoupler"). ż tym że precyzja określenia fazy takim układem może nie być duża (błąd kilku stopni).

Jeśli jednak po stronie wtórnej potrzebujesz informacji szerszej o sygnale sieciowym, np. napięcie chwilowe, to już z transoptorami sprawa znacząco się komplikuje bo potrzebna jest tzw. optoizolacja analogowa, czyli dość rozbudowany układ.
    Tu już o wiele wygodniejsze jest stosowanie pewnych specjalnych transformatorków (prądowych) gdzie po wtórnej stronie dostaje się mały sygnał, wymagający wzmocnienia ale precyzyjny zarówno fazowo (błąd ułamka stopnia) jak i amplitudowo.
    Można tanio kupić same takie transformatory ale dostępne są też gotowe moduły gdzie jest i transformator, i wzmacniacz.
    Przykładowo coś takiego:
    Czy transformator powoduje przesunięcie fazowe w trafo?