Trafo52 wrote: Mi chodzi tu o coś całkiem innego, np. jeśli do uzwojenia pierwotnego przyłożę sygnał napięcia sinusoidalnie zmiennego, to czy sygnał na uzwojeniu wtórnym będzie w fazie z tym na uzwojeniu pierwotnym, czy nastąpi między nimi jakieś przesunięcie fazowe ?
Dla modelu idealnego transformatora napięcia pierwotne i wtórne są dokładnie w fazie. Wynika to prosto z prawa Faradaya, mówiącego o tym że napięcie chwilowe na uzwojeniach (nieważne czy pierwotne czy wtórne) obejmujących ten sam strumień indukcji pola magnetycznego jest identyczne na jeden zwój.
W przypadku rzeczywistego transformatora, będzie trochę inaczej bo to już nie jest "czysty" transformator, tylko z dodanymi elementami pasożytniczymi (rezystancje, indukcyjności, pojemności). Dlatego precyzja fazy będzie zależała od wykonania transformatora i jego warunków pracy w układzie.
Jeśli chodzi o transformatory sygnałowe, to stosując pewne chwyty, daje się uzyskać dość dużą precyzję zgodności fazy przy małych gabarytach.
Tak dla przykładu, mam tu pod ręką takie transformatory pomiarowe napięć, do zastosowań gdzie precyzja fazy jest bardzo ważna (np. liczniki energii elektrycznej), w których deklarowany w dokumentacji kątowy błąd fazy jest mniejszy niż 45' (0,75°).
Czyli takie mniej więcej daje się uzyskać parametry precyzji kąta na transformatorze w praktyce a może i lepiej.