Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką antenę DVBT/T2 kupić i czy Dipol 44/21-60 Tri Digit to dobry wybór?

trenx90 08 Jul 2020 14:06 2286 54
    trenx90
    Level 14  
    Witam,

Przymierzam się do zakupu nowej anteny. Stara siatkowa jest już skorodowana i często ostatnio sygnał DVBT mi pikseluje.

Bardzo proszę o poradę jaka antenę wybrać.
    W domu korzystam z multiswitcha

Wstępnie wybrałem Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T/T2 UHF ale nie wiem czy to dobry wybór.
    Mieszkam w zachodniej części Wrocławia.
    trenx90
    Level 14  
    Antena będzie odpowiednia?
    Zależy mi na odbiorze jak najwięcej kanałów.
    W moim przypadku antenat powinna być ze wzmacniaczem czy z symetryzatorem?
    trenx90
    Level 14  
    Tak, temat ten sam, tylko sprzed 5-ciu laty. Mieszkanie wcześniej było wynajmowane i telewizja była tylko po internecie. Natomiast nowy najemca chce mieć DVBT, bo nie stać go będzie na płatną telewizję przez internet.
    Stąd też problem wraca.
    _kli_
    Level 39  
    trenx90 wrote:
    temat ten sam, tylko sprzed 5-ciu laty

trenx90 wrote:
    nowy najemca chce mieć DVBT

Czy temat dotyczy tej samej instalacji? Jeżeli tak, to co się w niej zmieniło oprócz rdzy na antenie (rdza na "siatce" nie ma wpływu na odbiór).
    trenx90 wrote:
    często ostatnio sygnał DVBT mi pikseluje

Na jakich kanałach? Na początku czerwca Ślęża zmieniła kanały nadawania mux-1 i mux-2.
    https://emitel.pl/refarming/
    trenx90
    Level 14  
    Tak temat dotyczy tej samej instalacji, jednakże od czasu moje ostatniego posta z 2015 roku nic nie zmieniło się w tej kwestii. Antena przestała być użytkowana. Teraz jest nowy najemca, który cche mieć Tv naziemną, bo nie chce płacić np za polsat czy cyfrę+

Aktualnie jest tak że nie zawsze ale wieczorami obraz pikseluje lub całkowicie sie zrywa. Są to kanały TVP Polsat TVN TV4.
    W zeszłym tygodniu wyszukiwałem od nowa kanały, ale problem nie ustał.
    Z danych czasów pamiętam jak sam użytkowałem obiekt, że bardzo nasilał się problem z pochmurne i burzowe dni.
    teraz też tak jest, ale głównie wieczorami.

Doradźcie proszę antenę, z której będzie można ściągnąć jak najwięcej kanałów - koszt 100-150zł.
    Jesli antena nie pomoże to poszukam specjalistę.

Inną kwestią jest że w ciągu dnia jest ok, chociaż rzadko zdarza się też zrywanie sygnału, natomiast problem nasila sie ok. 21-22:00 - o tej porze fachowiec raczej nic nie zrobi a w ciągu dnia z reguły jest dobrze i co poradzi fachowiec.
    irekr
    Moderator
    Generalna uwaga; jeżeli to jest w samym Wrocławiu to odpadają jakiekolwiek wzmacniacze przy antenie. Sygnały ze Ślęży są bardzo silne (widać także znakomicie!) a do tego dochodzi sygnał z nadajnika na SkyTower/Poltegor k.27, całe 2 kW. Plus około 400 nadajników LTE w pasmie 800 MHz - w sumie jest taki śmietnik, że żaden wzmacniacz nie ma szans - przynajmniej w pasmie zbliżonym do TV.

I kolejna ważna sprawa: niebawem we Wrocławiu i okolicach nastąpi kolejna migracja kanałów:
    - z obecnego układu:
    MUX1 k.46 (poprzednio 55) na 33
    MUX2 k.33 (poprzednio 58) na 47
    MUX3 k.25 pozostaje bez zmian
    MUX8 także bez zmian
    MUX-L k.27 (poprzednio 24) Poltegor/SkyTower pozostaje bez zmian.

A na koniec na Średzkiej 1 masz nadajnik MUX4 k.42 - całe 2 kW z tej lokalizacji jeszcze około roku, potem zmiana na k.22 (jak Czesi i Niemcy przeniosą swoje emisje na inny kanał) i przenosiny na Ślężę.
    Jeżeli ta antena ma posłużyć dłużej niż dwa lata to musi być porządna i możliwie silnie kierunkowa - nie jakaś antena "bez pleców" czy inny "wynalazek".
    Jeżeli jest to lokalizacja jak w postach z 2015 roku, to mamy podstawowe pytanie; czy jesteśmy zainteresowani programami nadawanym z Powstańców Sląskich?
    trenx90
    Level 14  
    Kolego irekr, bardzo dziękuję za konstruktywną odpowiedź.
    Nie widzę nadajnika u siebie z Powstańców Śląskich.

Zatem irekr jaką antenę polecisz? np coś z DIPOL'a, bo mam ich praktycznie pod ręką.
    irekr
    Moderator
    Uważam ze dziadowanie jest nie na miejscu. A biorąc pod uwagę zmiany które nastąpią trzeba instalacje robić porządnie.

J bym postawił tak:
    - na szczycie:

na pasmo UHF https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_u...mentowa_dipol_11-21-60_dvb-t-t2_uhf_A1112.htm 28,67 PLN, najlepiej by zdobyć wersje zrobiona z rurek a nie z wygiętej blachy. Nie mam jej w aktualnej ofercie Dipola ale widziałem takie anteny, w Dipolu są tylko dłuższe anteny typu "Rurka".

- na pasmo VHF - nieco poniżej tak z metr do 1,5 metra https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjno-radiowa_dipol-4-5-12_dab_dvb-t-t2_A0140.htm; 47,85 PLN, oryginalna antena jest mocowana "za plecy" - w zasadzie do przyjęcia, ja mocuje je jednak - dla polaryzacji pionowej! - na dodatkowym wysięgniku z boku masztu i zawieszam w środku ciężkości, by uniknąć drgań na wietrze.

Obie anteny podłączamy do zwrotnicy:
    https://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za-106ms_vhf-21-69-75_zlacza_f_C0373.htm za 36,78 PLN lub
    https://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_zwr-210dc_fm-vhf-uhf_telmor_C0325.htm za 40,59
    Zwrotnica TELMOR-u jest solidniejsza mechanicznie i ma metalowa obudowę.
    Do tego parę wtyczek: najlepsze za rozsądne pieniądze i samokompresyjne beznarzędziowe to:
    https://www.dipol.com.pl/wtyk_f_cabelcon_na_p...od_rg-6-triset-113_samokompresyjny_E80410.htm

W moich instalacjach zwrotnica jest zawsze pod dachem i w takim miejscu, by można się było dostać. Kabel; każdy dobry, w Dipolu nie sprzedają "okazji" za 50 gr/m: Triset lub RG6 czarny na zewnątrz, biały w pomieszczeniach. I jeszcze uwaga: kable tego typu nie powinny zwisać luźno na wietrze - bardzo szybko ulegają uszkodzeniom. No i ważne by pasował do wtyków.
    Dobrze zrobiona antena na pewno "przeżyje" odbiornik...
    trenx90
    Level 14  
    Z tą zwrotnicą to jakaś magia dla mnie.
    Czy na jednym maszcie można zamontować dwie anteny?
    kierunek ten sam dla obu?
    Co dadzą mi dwie anteny?
    olador
    Level 36  
    @trenx90 - irekr podał Ci na talerzu gotowe rozwiązanie, nie ma tu żadnej magi. Bez urazy - w poście 7 wspomniałeś o ''specjaliście'', poproś go -ale nie wtrącaj się do niczego...
    _kli_
    Level 39  
    trenx90 wrote:
    Co dadzą mi dwie anteny?

Jedna odbiera mux-y 1-3 nadawane na paśmie UHF, a druga mux-8 na pasmie VHF.
    trenx90 wrote:

Tak, jeżeli odbierają z tego samego nadajnika.
    Jaką antenę DVBT/T2 kupić i czy Dipol 44/21-60 Tri Digit to dobry wybór?
    trenx90 wrote:
    Z tą zwrotnicą to jakaś magia dla mnie.

A co tam takiego magicznego? Jedną antenę podłączasz do wejścia UHF, drugą do VHF i zsumowany sygnał prowadzisz do multiswitcha.
    trenx90 wrote:
    Nie widzę nadajnika u siebie z Powstańców Śląskich

Nadajnika na Sky Tower nie musisz widzieć, by być w jego zasięgu.
    http://mapy.tvradio.ugu.pl/Telewizja/MUXL4/Wroclaw_PowstancowSlaskich/
    https://radiopolska.pl/wykaz/mux/14
    trenx90
    Level 14  
    A jak ustawiać takie anteny?

Najpierw jedną bezpośrednio do Tv lub multiswicha a potem drugą osobno i potem wszystko razem do sumatora i z niego do multiswicha?
    irekr
    Moderator
    I uwaga: sygnały ze Ślęzy są bardzo silne, bardzo łatwo przesterować wszelkie urządzenia zawierające wzmacniacze. Dotyczy to także multiswichy z aktywnym torem naziemnym.

Odnośnie k.27 z Polegoru/SkyTower - z uwagi na właściwości środowiskowe - Dolny Śląsk to trudny teren z radiowego punktu widzenia - aby uzyskać poprawny odbiór należy użyć oddzielnej anteny i zastosować zawrotnicę z dwoma wejściami UHF. Znajdziesz na stronie Dipola. Przy braku odpowiedniej anteny i przez około 100 dni w roku licz się z możliwością dość uciążliwych zakłóceń od nadajników ze Śremu i Alexanderplatz Berlin. Po czeskiej stronie też jakiś nadajnik stoi ale nie mam aktualnych danych, może ktoś podrzuci aktualne wykazy, będę wdzięczny... :)
    trenx90
    Level 14  
    I jeszcze jedna kwestia:
    Nie kupiłem jeszcze nowej anteny, zrobię to pewnie w tym tygodniu, jednakże wymieniłem już przewód antenowy (na zewnętrzny tj. czarny). Zastanawia mnie jak to możliwe że na starej antenie siatkowej odbieram też kanały z mux-8?
    irekr
    Moderator
    Po pierwsze sygnał jest bardzo silny a typowa antena siatkowa z uwagi na swoją konstrukcję linii doprowadzającej pozwala na odbiór sygnałów w polaryzacji pionowej dla VHF. Ale jest parametry pod tym względem są delikatnie mówiąc "niezadowalające".
    trenx90
    Level 14  
    A może są anteny siatkowe o lepszych parametrach?
    No bo na logikę po co dwie anteny + sumator - jak można mieć jedną i bez wodotrysków :)
    Mux - 8 nie oferuje bogatej oferty kanałów - z reguły nie oglądam ich (nie wiem jak nowy najemca) - no może TVP Sport.
    _kli_
    Level 39  
    trenx90 wrote:
    A może są anteny siatkowe o lepszych parametrach?

Siatka z dipolem do odbioru VHF w polaryzacji pionowej - Link
    Musisz mieć na uwadze że w miarę uruchamiania nadajników 5G w paśmie 700 MHz w niektórych lokalizacjach pojawi się konieczność zastosowania anteny UHF na k. 21-48.
    trenx90 wrote:
    no może TVP Sport

TVP Sport HD jest w mux-3.
    Mux-8 -> https://mux8.pl/ + kanały interaktywne do odbioru których potrzebny jest odbiornik dvb-t z HbbTV podłączony do internetu.
    trenx90
    Level 14  
    Kolego _kli_ bardzo Ci dziękuję. Bez zbędnych kombinacji i udziwnień. Pod najem powinno być ok. Gorsza sprawa jak obraz znów będzie klatkował - wtedy rozważę antenę kierunkową UHF i tyle.
    irekr
    Moderator
    Dodam kolejny problem: DVB-T2 to znaczne podniesienie wymagań dla instalacji antenowych. Z doświadczenia kolegów znad Odry wiem, ze po uruchomieniu DVB-T2 odbiór na antenach siatkowych w Słubicach czy Szczecinie praktycznie przestał istnieć.
    Oczywiście chodzi o odbiór niemieckich stacji TV.
    Podobnie było na południowej granicy. Pisano o tym na Elektrodzie.

Nie podcierajmy d...y szkłem. Chcesz mieć kolejne wydatki i robotę za parę miesięcy to Twój interes....
    trenx90
    Level 14  
    Zatem irekr jaki zestaw ostatecznie polecasz, żeby faktycznie nie wchodzić w bezsensowne ponowne koszty na przyszłość. Coś z dipolu, bo mam pod ręką.
    irekr
    Moderator
    To co masz w poście 10 i 11 jest wystarczające.

Ale mój komentarz do zdjęcia w poscie #14 - elektrycznie jest prawie ok, natomiast mechanicznie nie bardzo:

- antena typu "tryzub" to odpowiedz na zapotrzebowanie na większy zysk - ma go tyle co antena dwukrotnie dłuższa, ale tracimy na szerokości wiązki przedniej i znacząco rosną opory na wietrze. Masa anteny także, co nie jest bez znaczenia. A my nie potrzebujemy dużego zysku, bardziej większego skupienia wiązki i szerszego pasma. We Wrocławiu będą stosowane docelowo kanały: 33, 47, 25, 22, 35 i 46 w MUX-ach od 1 do 6 i kanał 27 MUX-L, czyli antena nie musi być bardzo szerokopasmowa.
    Zwróć uwagę, że występują kanały sąsiednie - 46 i 47, a to bardzo podnosi poprzeczkę jakościową.

- dolna antena na VHF jest dość poprawnie zainstalowana z elektrycznego punktu widzenia natomiast mechanicznie jest to błąd: antena ta albo powinna być zainstalowana "za plecy" do masztu, albo (lepiej) na wysięgniku nieco dłuższym - rzędu 60 cm i powinna być mocowana do odstępnika blisko środka ciężkości. To co na zdjęciu ma dla wiatru zbyt dużą długość i zbędne naprężenia skrętne.
    _kli_
    Level 39  
    irekr wrote:
    Ale mój komentarz do zdjęcia w poscie #14 - elektrycznie jest prawie ok, natomiast mechanicznie nie bardzo

Zamieszczone przeze mnie zdjęcie (znalezione w sieci) miało zobrazować tylko odpowiedź na pytania ...
    trenx90 wrote:

Nie było moją intencją sugerowanie użycia akurat takich anten - w opisywanej w temacie lokalizacji.
    irekr
    Moderator
    Widać że zdjęcie pochodzi ze strony sklepu. Ja dziękuję za zamieszczenie tego zdjęcia, szkoda tylko, ze "sklep" nie zamieścił zdjęcia poprawnie zamontowanej anteny. A moje uwagi dotyczyły samych anten a nie tego co tam widać.
    User removed account
    Level 1  
    trenx90
    Level 14  
    @irekr - pisałeś o zwrotnicy TELMOR - jak ustawić zworki na zwrotnicy w przypadku kiedy korzystam z multiswicha?

Ps. Prawdopodobnie zdecyduje się na Twój zestaw z #10.
    irekr
    Moderator
    Zwory są potrzebne tylko wówczas gdy anteny są wyposażane we wzmacniacze. Zwora określa, czy dana antena ma podawane napięcie zasilania z kabla przesyłowego czy nie. Jeżeli nie masz wzmacniaczy i multiswich nie podaje żadnego zasilania to jest obojętne, czy one są założone czy nie. Jeżeli multiswich podaje zasilanie i nie można tego wyłączyć (bywały takie!) to wówczas zwory lepiej jest zdjąć.