Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Codegen model: 300X rev. CG-07A padł układ scalony KA7500B i 2SC945

08 Paź 2005 02:43 4574 11
  • Poziom 11  

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!
    Mam poważny problem - dotyczy zasilacza ATX 300W firmy Codegen model 300x. Płytka drukowana jest w wersji CG-07A.

Padł w nim układ KA7500B. Po dokładnych pomiarach znalazłem kolejne usterki, a mianowicie uszkodzony tranzystor 2SC945 przy małym transformatorze przetwornicy pomocniczej. Wymieniłem go na BC547 pamiętając oczywiście o zmianie kolejności bazy i kolektora. Wszystkie elektrolity po stronie wtórnej też wymieniłem. Stabilizator 7805 daje poprawne napięcie ok 5V. Zasilacz nie rusza, a jest +5V na fioletowym kablu (PG) oraz 2 V na Stand-By.

Wszystkie diody Schotky'ego jak i również te tranzystory po stronie pierwotnej są dobre. Zasilacz posiada komparator na LM393 który też dostaje zasilanie +5V. Proszę o pomoc w naprawie bo już mi ręce opadają. Naprawiłem już dwa Codegeny ale ten jest naprawdę uparty! Dodam, że jestem ambitnym człowiekiem i tak łatwo się nie poddaję. Będę wdzięczny za każdą pomoc.
    Poniżej podaję napięcia na TL494CN:

Cytat:
    1 - GND
    2 - 2,47V
    3 - 0,064V
    4 - 4,9V
    5 - 1,48V
    6 - 3,58V
    7 - GND
    8 - 1,64V
    9 - GND
    10 - GND
    11 - 0,85V
    12 - 25,8V
    13 - 4,95V
    14 - 4,95V
    15 - 4,95V
    16 - GND

Pozdrawiam całą brać lutującą !
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Moderator
    Witam !
    Najwyraźniej popełniłeś przeoczenie przy naprawie zasilacza .
    Zakładam że napięcia z układu KA7500B podałeś po ostatniej naprawie elementu .
    Zacznijmy od tego co nie napisałeś lub napisałeś nieporawnie:
    1. Przetwornica Standby strona pierwotna czy wymieniłeś C12 10uF/63V na 105 stopni?
    2. Napisałeś :"Zasilacz nie rusza ! Jest +5V na fioletowym kablu(PG) oraz 2 V na StandBy"
    więc namieszałeś co nieco fioletowy to +5V VSB czyli Standby i masz na nim 2V to masz uszkodzony tranzystor Q11 (PG-to zwykle szary lub popielaty wartość +5V otrzymywany na LM393 )
    3.Patrząc na napięcia masz również uszkodzony Q5 lub D10 1N4148 (przy nim pamiętaj że tranzystor może nie mieć zwarcia tylko dodatkowe przejście )

Tak i to by było raczej na tyle na chwilę obecną cieszy mnie Twa postawa.
    Napisz jakie elementy wymieniałeś , a zapomniałeś napisać.
    Pozdrawiam Brać lutującą ! :D
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 11  
    Witam!
    Dodatkowo wymieniłem wszystkie tranzystory 2SC945 na BC547 i ten jeden ksa733 na BC557. Tak jak napisałeś dziwiło mnie przejście na jakimś tranzystorze... <<< Chwilka zaraz pomierzę >>>
    ... dodatkowe przejście jest na Q9, Q7 oraz na tranzystorze tym pod C28 przy małym trafku i pod D10 - czyli D10 jest do wymiany?

Tak wogóle przepraszam, że namieszałem w poście otwierającym temat ale siedziałem z zasilaczem do 3 w nocy i pomyliły mi się oznaczenia. Tak więc poprawiam się:
    :arrow: na pinie nr 9 wtyku ATX(kabel fioletowy) czyli na 5VSB jest napięcie +5V
    :arrow: na pinie nr 14 czyli na PS-ON(kabel zielony) jest napięcie +2V

Wymieniłem również wentylator ponieważ poprzednik był lekko zatarty.
    Pozdrawiam wszystkich majsterkowiczów!
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Ja jeszcze, nawiązując do napięć podanych w pierwszym poście:
    od kiedy na 1 pinie TL494 jest GND. Tam powinien być opór do masy. Od jego wartości zależą napięcia na wyjściach zasilacza. Dodatkowo jest tam dołączony "feedback".
    Poza tym nie podobają mi się napięcia na nogach 8 i 11. Powinny być jednakowe. Z tych nóg sterowane są Q5 i Q6 (2SC945).
    Tu szukaj usterki.

Schemat CG07A powinien być na elce, jest bliźniaczo podobny do CG11.
    Powodzenia.
  • Moderator
    Coś mi się zdaje że się rozumiemy niezbyt dobrze, ale to wina chyba tej nocki . :D
    Mierząc tranzystor Q5 ten na schemacie powinieneś wiedzieć, że dopiero po wylutowaniu można stwierdzić czy aby na pewno jest dobry (często tranzystorek nie ma zwarcia i mierząc dopiero na pomiarze diody pomiędzy bazą emiterem i bazą i kolektorem masz mieć przejścia natomiast uszkadzają się one również tak że podczas pomiaru pokazuje inne przejście) i tak jest w tym przypadku gdy podałeś mi pomiary po wymianie tranzystorów dla LM494 lub możesz mieć oprócz tego zepsutą diodę 1N4148.
    PS.
    Dlatego kolego Ankuch napisałem jeszcze raz nr.11 (spalony tranzystor)
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    TONI_2003 napisał:
    Mierząc tranzystor Q5 ten na schemacie powinieneś wiedzieć że dopiero po wylutowaniu można stwierdzić czy aby na pewno jest dobry ( często tranzystorek nie ma zwarcia i mierząc dopiero na pomiarze diody pomiędzy bazą emiterem i bazą i kolektorem masz mieć przejścia natomiast uszkadzają się one również tak że podczas pomiaru pokazuje inne przejścia ) i tak jest w tym przypadku gdy podałeś mi pomiary po wymianie tranzystorów dla LM494 lub możesz mieć oprócz tego zepsutą diodę 1N4148.
    Ps. dlatego kolego Ankuch napisałem jeszczem raz nr11 (uwalony tranzystor)

Zgadzam się w zupełności, choć ostatnio po przewalczeniu jednym ciągiem ok. 15 CODEGENÓW nawet nie muszę wylutowywać, aby wiedzieć czy zwarcie, czy przerwa.
    Ale to już inna para kaloszy :)
    Warunek jest jeden napięcia na nogach 8 i 11 muszą być jednakowe.Podejrzewam także, że na tym się nie skończy, ponieważ miałem ostatnio przypadek, że jeden ze wspomnianych tranzystorów miał przerwę i zasilacz startował, tylko "świergolił".
  • Moderator
    ankuch napisał:
    :D Zgadzam się w zupełności :D, choć ostatnio po przewalczeniu jednym ciągiem ok. 15 CODEGENÓW nawet nie muszę wylutowywać, aby wiedzieć czy zwarcie, czy przerwa.
    Ale to już inna para kaloszy :)

:arrow: :idea: tak ... tylko już tych kaloszy nie przytaczajmy na forum sam Wiesz jak potem najczęściej będzie i to prędzej czy później :!:
    Wystarczy tylko coś podobnego , a myk będzie inny i sam się przewieziesz zobaczysz :D .
    Poza tym napisz że nie 15 tylko ile :?: pewnikiem ze 100 albo i lepiej już będzie co nie :?: ( wiem że jednym ciągiem ) Hi Hi :!:
    :arrow: Cieszę się że powróciłeś do formy :D:D:D
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie i zarazem przepraszam za krótką przerwę(moja córeczka miała w sobotę urodzinki i nie miałem za dużo czasu zajrzec jeszcze do zasilacza). Po ostatnich wskazówkach kolegów Ankuch i TONI_2003 <<< dzięki chłopaki >>> postanowiłem wymienić diody D9 oraz D10. Wymieniłem również D8 ponieważ dioda ta wykazywała przewodzenie już przy 0,44V. Efekt jest taki, że napięcia na TL494CN są następujące:

1 - 0V
    2 - 2,47V
    3 - 0,06V
    4 - 3,68V
    5 - 1,48V
    6 - 3,59V
    7 - 0V
    8 - 1,65V
    9 - 0V
    10 - 0V
    11 - 1,65V
    12 - 25,44V
    13 - 4,95V
    14 - 4,95V
    15 - 4,95V
    16 - 0V

Napięcia na komparatorze LM393 są następujące:

1 - 4,11V
    2 - 0,8V
    3 - 3,55V
    4 - 0V
    5 - 0V
    6 - 1,34V
    7 - 0V
    8 - 4,95V

Natomiast napięcia na tranzystorze Q11:

:arrow: Emiter - 0V
    :arrow: Baza - 0,65V
    :arrow: Kolektor - 4,07V

Tak jak napisałem we wcześniejszym poście wszystkie tranzystory typu 2SC945 i ten KSA733 wymieniłem na BC547 i BC557. Rezystory R21 i L10 są w porządku.

Dziwi mnie tylko, że wylutowana dioda 1N4148 D9 mierzyła się dobrze. W tej chwili po podłączeniu zasilacza do sieci i zwarciu kabla zielonego i czarnego po pewnej chwili słychać takie lekkie "świergoczenie" ale wiatrak nie rusza. Proszę panowie inżynierowie o dalszą pomoc za która oczywiście serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam całą społeczność portalu Elektroda.pl
  • Moderator
    Witam ! Na wstępie małe sprostowanie z mej strony , a i pewnie kolegi Ankucha w stosunku do zdania :"Proszę panowie inżynierowie o dalszą pomoc ." nie mam owego tytułu ! :D
    Powracając do tematu podczas napraw nigdy nie stosowałem przy tych tranzystorkach : 2SC945 i ten KSA733 innych jako zamienniki oczywiście nie twierdzę że ich nie można stosować.
    Zasilacz nie startuje i tu jest problem dlaczego?
    Obciąż dodatkowo linie +12V oraz +5V jeśli nic z tego to być może to "świergocze nie" może być przez elektrolit jako że napisałeś że wentylator był przytarty .
    Następną sytuacją jest dobry , a nie dobry do końca układ TL494 jest konieczna jego podmiana jak i ewentualna podmiana LM393.
    Jak jest z tym zdaniem Twym : na pinie nr 14 czyli na PS_ON(kabel zielony) jest napięcie +2V ? czy coś się zmieniło ?
    Idąc po kabelku do płyty (zielony) dochodzisz do Q11 to na kolektor poprzez opór masz napięcie prosto z stabilizatora 7805 i masz tam na tranzystorze trzy opory (dlaczego masz tak niskie PS-ON) może to wina elektrolitu ?
    Trzeba to posprawdzać. Może masz gdzieś słabą masę ?
    Pozdrawiam Brać lutującą!
  • Poziom 11  
    Witam. Wczoraj zamówiłem elektrolity więc jutro może będę mógł podmienić te w zasilaczu. Podmienię również LM393. Napięcie na PS_ON się nie zmieniło. Jak tylko wymienię elki napiszę co z zasilaczem.
    Na razie wielkie dzięki! Pozdrawiam!

Ps. Z tymi inżynierami to tak się napisało - jak pamiętam z czasów technikum
    tak do nas mówili "profesorowie" od przedmiotów technicznych zaraz po obronie prac dyplomowych :D
  • Poziom 12  
    Witam.
    Jak się samemu nie namiesza to usuniecie usterki polega na wymianie kondensatora 22uF/63V po stronie pierwotnej.
    Wymianie TL494 i przewaznie jednego tranzystorka (bardzo rzadko dwóch) C945 sterujacego tranzystorem mocy no i oczywiscie sprawdzeniu, a najlepiej wymianie pozostałych elektrolitów.
    Jak nie działa szukamy przerwy w obwodzie pierwotnym, rezystorki 2,2Ω, nie pamietam zebym kiedys LM393 podmnienial, o diodach Shottky nie wspomne bo to standard...
  • Poziom 11  
    Witam.
    Po wymianie kondensatorów elektrolitów zasilacz zadziałał i ma się bardzo dobrze. Dzięki chłopaki za pomoc!

Temat uważam za zamknięty.

Dość sporo to trwało :D