Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung UE55MU6472U - Brak reakcji na wyłącznik i podmiana płyty.

dragus12081 24 Sep 2020 13:32 1071 8
NDN
 • #1
  dragus12081
  Level 12  
  Model TV Samsung UE55MU6472U, płyta główna BN41-02568B. Sprawdziłem zasilacz i podświetlenie, wyglądają na sprawne. Telewizor kompletnie nie reaguje na wyłącznik, nie pali się dioda wyłącznika. Sprawdzałem napięcia i po podpięciu zasilacza do płyty główne zasilanie siada z 13V do 9V. Znalazłem na cewkach zasilanie 5V, 3,3V 1,8V.

  Znalazłem na sprzedaż w małych pieniądzach płyty główne o powyższym oznaczeniu, jednak z innym drugim kodem, pochodzącą z innego modelu TV (dokładnie z mojego nie ma). Czy jeśli przerzuciłbym kości pamięci na nową płytę to powinna taka kombinacja zadziałać? Musiałbym coś jeszcze przenieść?
 • NDN
 • #2
  prosiak_wej
  Level 38  
  dragus12081 wrote:
  po podpięciu zasilacza do płyty główne zasilanie siada z 13V do 9V


  Czy zasilacz sprawdziłeś? Skoro napięcie siada pod nominalnym obciążeniem, to raczej tutaj szukałbym problemu.
 • NDN
 • #3
  dragus12081
  Level 12  
  Myślałem że napięcie przysiada w spoczynku przez jakieś przywarcie w płycie głównej. Przy odpietym od płyty zasilaczu wszystkie napięcia są w normie.
 • #4
  prosiak_wej
  Level 38  
  Czy w ramach standardowej procedury - przyjrzałeś się, sprawdziłeś, zmierzyłeś, wymieniłeś kondensatory w zasilaczu? Oscyloskop podłączony pod tą linię by wiele powiedział.
 • #5
  dragus12081
  Level 12  
  Oczywiście. Organoleptyczna inspekcja nic nie wykazała. Kondensatory nienapuchnięte, tranzystory bez przebić, diody przewodzą w odpowiednim kierunku. Niestety nie posiadam oscyloskopu.

  Dodano po 46 [minuty]:

  Znalazłem trop w sprawie zwarcia. Z zasilacza PIN nr 1 oznaczony FAIL COUNT podaje napięcie około 15v, natomiast w płycie głównej pin ten względem masy ma oporność 4OM, w teście diody piszczy, spadek 0,01. Szukam dokąd podąża to wejście. Jeżeli to naprowadziło was na jakieś sugestie to będę wdzięczny

  Dodano po 15 [minuty]:

  Dziwne rzeczy się tutaj dzieją. Postanowiłem że skoro nie mam schematu a jest zwarcie, to spróbuję wykonać próbę zwarciową. Podpiąłem zasilacz laboratoryjny, ustawiłem pobór na około 0,4A i zacząłem szukać. Po chwili jednak zwarcie na tej linii zniknęło. Jednak po podpięciu zasilacza od tv dalej zbija wszystkie napięcia a 13v schodzi do 9v
 • #6
  zorbek
  Level 31  
  A poczytałeś opisy na płycie st-by9V power on 13V. Płyta jest w trybie wyłączonym. Wywalony masz sub-micom a nie płyta obciąża zasilacz.
 • #7
  dragus12081
  Level 12  
  A czy awaria tego układu nie wiąże się z uszkodzeniem linii 3.3v ? Miałem kiedyś taki przypadek i wtedy na płycie nie było takiego napiecia przez uszkodzony stabilizator. Tutaj 3.3v i 5v jest na dławikach.
 • #8
  czajnik23
  Level 21  
  dragus12081 wrote:
  Model tv Samsung UE55MU6472U, płyta główna BN41-02568B. Sprawdziłem zasilacz i podświetlenie, wyglądają na sprawne. Telewizor kompletnie nie reaguje na włącznik, nie pali się dioda włącznika. Sprawdzałem napięcia i po podpięciu zasilacza do płyty główne zasilanie siada z 13V do 9V. Znalazłem na cewkach zasilanie 5v, 3.3v 1.8v.

  Znalazłem na sprzedaż w małych pieniądzach płyty główne o powyższym oznaczeniu, jednak z innym drugim kodem, pochodzącą z innego modelu tv (dokładnie z mojego nie ma). Czy jeśli przerzuciłbym kości pamięci na nową płytę to powinna taka kombinacja zadziałać ? Musiałbym coś jeszcze przenieść ?


  Miałem ostatnio podobną sytuację, płyta zero życia zasilania obecne. W moim przypadku migało światło w domu i prawdopodobnie soft uszkodził się. Podmiana na płyty z podobnych modeli skutkowała albo paskami na ekranie bez treści lub zafałszowanymi kolorami i cienkimi liniami pionowymi co ok 10cm. Dopiero zakup maina u kolego z serwisu Samsunga uruchomiła telewizor. W tym modelu potrzebny pilot serwisowy od Samsunga aby wybrać model panela w trybie serwisowym.
 • #9
  dragus12081
  Level 12  
  Tematu dalej nie udało się rozwikłać. Nie mogę też nigdzie znaleźć płyty z identycznego tv. Płyta o tym o tym oznaczeniu jest dostępna w wielu modelach tv, ale jak zauważyłem różni się drugim oznaczeniem. Optycznie wyglądają identycznie i stąd mój pomysł i ponowne pytanie. Czy komuś udało się taki zabieg, bądź wie czy to się uda. Jeśli kupiłbym taką płytę i przerzucił na nią elementy z wsadami to czy jest szansa że to zadziała? Czy mogą być jeszcze jakieś różnice ? Znalazłem na mojej płycie gałąź w której jest zwarcie, ale nie mogę namierzyć elementu który zwiera.