Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Drenaż fundamentów i podlewanie podczas deszczów

minimaxi 13 Oct 2020 16:38 747 28
 • #1
  minimaxi
  Level 15  
  Witam, zgodnie z projektem wykonano drenaż stopy fundamentowej. Nachylenie działki ok. 3.5%, glina. Studzienka jakieś 5 mb od domu i niestety po deszczach widać, że podlewa się wodą do takiego poziomu, że na pewno stopa fundamentowa co najmniej 20cm jest zalana.
  Dochodzę do wniosku, że glina nie przepuszcza, więc woda deszczowa spływa tam gdzie może, czy powierzchniowo i podpowierzchniowo w obszar domu w żwir. I i już po średnim deszczu widać jak spływa rurą do studzienki drenażowej. Co powienienm zrobić, żeby fundamenty nie zalewały się?
 • #2
  Jarzabek666
  Level 37  
  drenaż powinien być poniżej stopy i fundamentów i to sporo...
 • #3
  minimaxi
  Level 15  
  OK, drenaż w postaci rur jest obok i tuż poniżej stopy. Jednak jak zaglądam do studzienki, to woda stoi powyżej rury, czyli podlana stopa :(
 • #4
  Jarzabek666
  Level 37  
  A kto normalny robi studnie chłonną w glinie??
 • #5
  minimaxi
  Level 15  
  To jest studzienka kontrolna tylko i od niej jest rozsącz...
 • #6
  Jarzabek666
  Level 37  
  minimaxi wrote:
  jest rozsącz


  Który nie spełnia zadania wiec do poprawki....
 • #7
  minimaxi
  Level 15  
  no nie wykluczone, że z niego też cofa, ufff, ale co poprawić??
 • #8
  Jarzabek666
  Level 37  
  miałeś robione badanie gruntu? (odwiert geologiczny)
 • #9
  minimaxi
  Level 15  
  Tak, jest glina
 • #10
  Jarzabek666
  Level 37  
  No to na jakiej podstawie projektant zrobił rozsącz?? przecież to jedna wielka pomyłka glina nie jest przepuszczalna..
 • #11
  minimaxi
  Level 15  
  No i OK, co teraz? Jak zamknąć dopływ wody do fundamentów?
  I poważnie podczas deszczów nie powinno być wody w studzience kontrolnej powyżej dopływu?
 • #12
  Jarzabek666
  Level 37  
  Podczas deszczów może być ale nie powinno się długo utrzymywać po paru dniach powinno zejść do dna..
 • #13
  minimaxi
  Level 15  
  Dzięki, będę codziennie obserwował...
 • #14
  Janusz_kk
  Level 34  
  minimaxi wrote:
  No i OK, co teraz? Jak zamknąć dopływ wody do fundamentów?
  I poważnie podczas deszczów nie powinno być wody w studzience kontrolnej powyżej dopływu?

  Pozostaje Ci pompa zanurzeniowa do wody brudnej z pływakiem ale musisz studzienkę pogłębić tak aby pływak pływał i włączał pompę przy max poziomie.
 • #15
  minimaxi
  Level 15  
  Raczej nie , bo bym wypompowywał wodę nie tylko z drenażu, ale też z cofki rozsączeniowej

  Dodano po 1 [godziny] 21 [minuty]:

  Po 8 godzinach po deszczu, poziom w studzience kontrolnej opadł do poziomu rury odprowadzającej z drenażu, więc chyba jednak nie jest tak źle. Ale jednak podczas dłuższych deszczów fundamenty są podlewane -a jak u Was?
 • #16
  Janusz_kk
  Level 34  
  minimaxi wrote:
  Raczej nie , bo bym wypompowywał wodę nie tylko z drenażu, ale też z cofki rozsączeniowej

  No i co z tego? Nie zauważyłeś że ten drenaż nie spełnia swojej roli?

  minimaxi wrote:
  Ale jednak podczas dłuższych deszczów fundamenty są podlewane -a jak u Was?

  U Nas nie, bo mamy odpowiednio drenaż zrobiony który odprowadza wodę na bieżąco podczas deszczu, Tobie będzie zalewać piwnice.
  Drenaż rozsączeniowy jest dobry do odprowadzania wody z rynien i to daleko od domu, bo jak się nawet napełni to się nic nie dzieje.
 • #17
  minimaxi
  Level 15  
  Janusz_kk wrote:
  ...U Nas nie, bo mamy odpowiednio drenaż zrobiony który odprowadza wodę na bieżąco podczas deszczu...

  "Odpowiednio zrobiony" czyli jak? Czy10 m głębokości dół, który jest zalewany również wodą z trawnika itp? ;)
  Pytam, bo właśnie jak zobaczyłem u 3 sąsiadów, że maja tak samo, to się trochę uspokoiłem. Nie jest źle, ale podczas długich dni deszczowych stopa podmaka na ok. 20cm -co zrobić?
 • #18
  Jarzabek666
  Level 37  
  minimaxi wrote:
  co zrobić?


  Wyrzucić drenaż, albo niech się moczy... Technicznie powinien być dobrze zaizolowany i nic mu się nie stanie..
 • #19
  101pawel
  Level 28  
  @Autor
  To wszystko o co pytasz i z czym masz problem, powinno być rozwiązanie przed wybudowaniem budynku. Jak podaje literatura odwodnienie i zabezpieczenie budynku przed wodą gruntową w niektórych przypadkach przekracza 30% kosztów budowy. Bardzo dobrą książka jest "Zabezpieczenie budowli przed wilgocią, wodą gruntową i korozją" H. Stankiewicza. czytanie tego teraz to trochę musztarda po obiedzie, ale podaję, bo komuś może się przydać.
  Wracając do problemu, jaki był powód wykonania drenażu, a jeśli wysoki stan wody gruntowej, to jak wysoki? Tylko nie napisz, ze nie wiesz, bo to należy wyczytać z projektu.
 • #20
  minimaxi
  Level 15  
  Brak wód gruntowych , przecież pisałem że deszczem mi zalewa
 • #21
  Janusz_kk
  Level 34  
  Może zacznijmy od początku, będziesz miał piwnicę czy nie, jeśli nie to drenaż w zasadzie nie jest Ci potrzebny, betonowi fundamentów wilgoć nie szkodzi..
 • #22
  minimaxi
  Level 15  
  Dziękuję, wreszcie krzepiąca informacja :) Nie ma piwnicy, jedynie obawiam się, że poprzez okresowe podmakanie podczas długich okresów deszczowych, może osiadać budynek i pęknięcia.
  Ale skoro osadzone w glinie to chyba to nie grozi. Podkreślam, że problem podmakania ok. 10-20cm samej stopy ustępuje już po ok. 5-10h po ulewach.
 • #23
  101pawel
  Level 28  
  minimaxi wrote:
  Brak wód gruntowych , przecież pisałem że deszczem mi zalewa
  Twoja ignorancja mnie powala, Chłopie, drenaż wokół domu, na dodatek w terenie nieprzepuszczalnym z poziomem wód gruntowych poniżej fundamentów to bezsens. Zrobiłeś sobie prysznic na fundamenty z wód opadowych, a nie odwodnienie ław. Jak ciągi rozsączające przestaną działać, a wszystko ma swój czas, to poziom wody wokół domu będzie się podnosił nie na wysokość ławy, ale do poziomu gruntu. Obrazowo mówiąc, masz wokół domu wykopany rów, który zasypałeś żwirem. Jeszcze bardziej obrazowo, masz wokół domu fosę napełnianą każdym deszczem i wodami roztopowymi, na dodatek ta fosa ma teoretyczny odpływ, który prędzej niż później się zamuli. Jeśli na dodatek na całym ciągu rozsączania jest nieprzepuszczalna lub słabo przepuszczalna glina, to woda w fosie będzie działała na fundament stale i regularnie. Jedyna nadzieja, że zrobiono Ci izolację przeciwwodną - odporną na ciśnienie hydrostatyczne, a nie zwykłą przeciwwilgociową.
  W wątku pojawił się post z informacją, że woda nie szkodzi fundamentom; nie jest to prawda.
 • #24
  minimaxi
  Level 15  
  Oj Kolego ależ się MYLISZ! Przecież pisałem, że jest nachylenie i że grozi podlewanie max 20cm. Studzienkę kontrolną nie budowałem wyżej, tylko niżej i jeśli już to projektował to architekt. Gdyby nie to, to woda deszczowa wchodziłaby nadal, tylko nie mógłbym tego kontrolować.
 • #25
  Janusz_kk
  Level 34  
  101pawel wrote:
  W wątku pojawił się post z informacją, że woda nie szkodzi fundamentom; nie jest to prawda.

  Nie, przeczytaj dokładnie.

  minimaxi wrote:
  Nie ma piwnicy, jedynie obawiam się, że poprzez okresowe podmakanie podczas długich okresów deszczowych, może osiadać budynek i pęknięcia.

  Zasyp ten cały drenaż rozsączeniowy bo Ci jest zupełnie niepotrzebny i to gliną nie żwirem.
  Budynek siada jeżeli jest ruszony rodzimy grunt pod ławą, jeśli sie tak zdarzy to trzeba go wybrać i zastąpić żwirem który trzeba dobrze ubić, ale generalnie nie dopuszczamy do takiego stanu, podobnie nie może być przepływu wody poniżej ław bo będzie wypłukiwać glinę spod i będą ławy siadać, jeżeli już jest drenaż to powyżej dołu ławy i nie wyżej niż góra ławy.
 • #26
  101pawel
  Level 28  
  Janusz_kk wrote:
  Zasyp ten cały drenaż rozsączeniowy bo Ci jest zupełnie niepotrzebny i to gliną nie żwirem
  Ten drenaż to nie problem, problemem jest wykop wokół domu zasypany żwirem. Jeśli już jest jak jest, to należy jak najszybciej na tym żwirze wykonać betonową opaskę wokół domu z spadkiem "od domu" i uformować teren tak, by wody opadowe nie wlewały się pod tą opaskę. Od wyższej strony terenu, w poprzek zbocza trzeba koniecznie wykonać odwodnienie liniowe. Tego raczej nie powinno się robić amatorsko i na oko. Sprawę należy potraktować jako działania naprawcze i zlecić wykonanie jeśli nie projektu, to chociaż wytycznych kompetentnej osobie.
 • #27
  minimaxi
  Level 15  
  Hmm, a myślałem, że "kamykami" zasypuje się każdy fundament, niezależnie czy ma drenaż czy nie -przynajmniej tak widzę w miastach i w okolicy. Ja już pisałem wcześniej, że ludzie bez drenażu i kontrolnych studzienek wcale nie są w lepszej sytuacji, bo zawsze deszczówka po wielkich ulewach może podchodzić w "dół fundamentowy", ale oni nie mając studzienki kontrolnej o tym nie wiedzą :)

  Oczywiście kostka, w przyszłym roku taką położę, ale na 100% nie zniweluję podmakania stopy podczas wielkich i długich "pór deszczowych", bo podmakanie wtedy jest nie tylko w pionie, ale i podpowierzchniowo w poziomie. Dlatego wolę mieć kontrolę.
 • #28
  Janusz_kk
  Level 34  
  101pawel wrote:
  Ten drenaż to nie problem, problemem jest wykop wokół domu zasypany żwirem. Jeśli już jest jak jest, to należy jak najszybciej na tym żwirze wykonać betonową opaskę wokół domu z spadkiem "od domu" i uformować teren tak, by wody opadowe nie wlewały się pod tą opaskę.

  Zgoda, ale woda już mu tam będzie stała :(
  Ważniejsze jest odwodnienie no i izolacja pozioma, poza tym powinien ściany fundamentów od zewnątrz ocieplić styropianem co najmniej do poziomu zamarzania, na styropian najczęściej daje się folię kubełkową wypustkami do styropianu aby była szczelina wentylacyjna i na dole styropianu powinien być własnie drenaż który by zapobiegał moczeniu styropianu, który ma teoretycznie małą nasiąkliwość ale jak długo jest w wodzie to jednak nasiąknie.
  Ale to wszystko powinno być w projekcie i zgodnie z nim wykonane, a tu widzimy jakąś własną radosną twórczość autora.
 • #29
  minimaxi
  Level 15  
  ee tam, żaden styropian tylko styrodur :) I nie wiem do kogo o tej radosnej twórczości...