logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Drenaż fundamentów i podlewanie podczas deszczów

minimaxi 13 Paź 2020 16:38 1836 28
REKLAMA
  • #1 18975406
    minimaxi
    Poziom 15  
    Posty: 1309
    Ocena: 119
    Witam, zgodnie z projektem wykonano drenaż stopy fundamentowej. Nachylenie działki ok. 3.5%, glina. Studzienka jakieś 5 mb od domu i niestety po deszczach widać, że podlewa się wodą do takiego poziomu, że na pewno stopa fundamentowa co najmniej 20cm jest zalana.
    Dochodzę do wniosku, że glina nie przepuszcza, więc woda deszczowa spływa tam gdzie może, czy powierzchniowo i podpowierzchniowo w obszar domu w żwir. I i już po średnim deszczu widać jak spływa rurą do studzienki drenażowej. Co powienienm zrobić, żeby fundamenty nie zalewały się?
  • REKLAMA
  • #2 18975548
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #3 18975559
    minimaxi
    Poziom 15  
    Posty: 1309
    Ocena: 119
    OK, drenaż w postaci rur jest obok i tuż poniżej stopy. Jednak jak zaglądam do studzienki, to woda stoi powyżej rury, czyli podlana stopa :(
  • REKLAMA
  • #4 18975569
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #5 18975616
    minimaxi
    Poziom 15  
    Posty: 1309
    Ocena: 119
    To jest studzienka kontrolna tylko i od niej jest rozsącz...
  • #6 18975631
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #7 18975665
    minimaxi
    Poziom 15  
    Posty: 1309
    Ocena: 119
    no nie wykluczone, że z niego też cofa, ufff, ale co poprawić??
  • #8 18975702
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #9 18975891
    minimaxi
    Poziom 15  
    Posty: 1309
    Ocena: 119
    Tak, jest glina
  • #10 18975966
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #11 18976037
    minimaxi
    Poziom 15  
    Posty: 1309
    Ocena: 119
    No i OK, co teraz? Jak zamknąć dopływ wody do fundamentów?
    I poważnie podczas deszczów nie powinno być wody w studzience kontrolnej powyżej dopływu?
  • #12 18976085
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #13 18976269
    minimaxi
    Poziom 15  
    Posty: 1309
    Ocena: 119
    Dzięki, będę codziennie obserwował...
  • REKLAMA
  • #14 18976379
    Janusz_kk
    Poziom 39  
    Posty: 5797
    Pomógł: 220
    Ocena: 1452
    minimaxi napisał:
    No i OK, co teraz? Jak zamknąć dopływ wody do fundamentów?
    I poważnie podczas deszczów nie powinno być wody w studzience kontrolnej powyżej dopływu?

    Pozostaje Ci pompa zanurzeniowa do wody brudnej z pływakiem ale musisz studzienkę pogłębić tak aby pływak pływał i włączał pompę przy max poziomie.
  • REKLAMA
  • #15 18976795
    minimaxi
    Poziom 15  
    Posty: 1309
    Ocena: 119
    Raczej nie , bo bym wypompowywał wodę nie tylko z drenażu, ale też z cofki rozsączeniowej

    Dodano po 1 [godziny] 21 [minuty]:

    Po 8 godzinach po deszczu, poziom w studzience kontrolnej opadł do poziomu rury odprowadzającej z drenażu, więc chyba jednak nie jest tak źle. Ale jednak podczas dłuższych deszczów fundamenty są podlewane -a jak u Was?
  • #16 18977153
    Janusz_kk
    Poziom 39  
    Posty: 5797
    Pomógł: 220
    Ocena: 1452
    minimaxi napisał:
    Raczej nie , bo bym wypompowywał wodę nie tylko z drenażu, ale też z cofki rozsączeniowej

    No i co z tego? Nie zauważyłeś że ten drenaż nie spełnia swojej roli?

    minimaxi napisał:
    Ale jednak podczas dłuższych deszczów fundamenty są podlewane -a jak u Was?

    U Nas nie, bo mamy odpowiednio drenaż zrobiony który odprowadza wodę na bieżąco podczas deszczu, Tobie będzie zalewać piwnice.
    Drenaż rozsączeniowy jest dobry do odprowadzania wody z rynien i to daleko od domu, bo jak się nawet napełni to się nic nie dzieje.
  • #17 18977436
    minimaxi
    Poziom 15  
    Posty: 1309
    Ocena: 119
    Janusz_kk napisał:
    ...U Nas nie, bo mamy odpowiednio drenaż zrobiony który odprowadza wodę na bieżąco podczas deszczu...

    "Odpowiednio zrobiony" czyli jak? Czy10 m głębokości dół, który jest zalewany również wodą z trawnika itp? ;)
    Pytam, bo właśnie jak zobaczyłem u 3 sąsiadów, że maja tak samo, to się trochę uspokoiłem. Nie jest źle, ale podczas długich dni deszczowych stopa podmaka na ok. 20cm -co zrobić?
  • #18 18977447
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #19 18978136
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #20 18978248
    minimaxi
    Poziom 15  
    Posty: 1309
    Ocena: 119
    Brak wód gruntowych , przecież pisałem że deszczem mi zalewa
  • #21 18978755
    Janusz_kk
    Poziom 39  
    Posty: 5797
    Pomógł: 220
    Ocena: 1452
    Może zacznijmy od początku, będziesz miał piwnicę czy nie, jeśli nie to drenaż w zasadzie nie jest Ci potrzebny, betonowi fundamentów wilgoć nie szkodzi..
  • #22 18978970
    minimaxi
    Poziom 15  
    Posty: 1309
    Ocena: 119
    Dziękuję, wreszcie krzepiąca informacja :) Nie ma piwnicy, jedynie obawiam się, że poprzez okresowe podmakanie podczas długich okresów deszczowych, może osiadać budynek i pęknięcia.
    Ale skoro osadzone w glinie to chyba to nie grozi. Podkreślam, że problem podmakania ok. 10-20cm samej stopy ustępuje już po ok. 5-10h po ulewach.
  • #23 18978996
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #24 18979127
    minimaxi
    Poziom 15  
    Posty: 1309
    Ocena: 119
    Oj Kolego ależ się MYLISZ! Przecież pisałem, że jest nachylenie i że grozi podlewanie max 20cm. Studzienkę kontrolną nie budowałem wyżej, tylko niżej i jeśli już to projektował to architekt. Gdyby nie to, to woda deszczowa wchodziłaby nadal, tylko nie mógłbym tego kontrolować.
  • #25 18979131
    Janusz_kk
    Poziom 39  
    Posty: 5797
    Pomógł: 220
    Ocena: 1452
    101pawel napisał:
    W wątku pojawił się post z informacją, że woda nie szkodzi fundamentom; nie jest to prawda.

    Nie, przeczytaj dokładnie.

    minimaxi napisał:
    Nie ma piwnicy, jedynie obawiam się, że poprzez okresowe podmakanie podczas długich okresów deszczowych, może osiadać budynek i pęknięcia.

    Zasyp ten cały drenaż rozsączeniowy bo Ci jest zupełnie niepotrzebny i to gliną nie żwirem.
    Budynek siada jeżeli jest ruszony rodzimy grunt pod ławą, jeśli sie tak zdarzy to trzeba go wybrać i zastąpić żwirem który trzeba dobrze ubić, ale generalnie nie dopuszczamy do takiego stanu, podobnie nie może być przepływu wody poniżej ław bo będzie wypłukiwać glinę spod i będą ławy siadać, jeżeli już jest drenaż to powyżej dołu ławy i nie wyżej niż góra ławy.
  • #26 18979288
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #27 18979352
    minimaxi
    Poziom 15  
    Posty: 1309
    Ocena: 119
    Hmm, a myślałem, że "kamykami" zasypuje się każdy fundament, niezależnie czy ma drenaż czy nie -przynajmniej tak widzę w miastach i w okolicy. Ja już pisałem wcześniej, że ludzie bez drenażu i kontrolnych studzienek wcale nie są w lepszej sytuacji, bo zawsze deszczówka po wielkich ulewach może podchodzić w "dół fundamentowy", ale oni nie mając studzienki kontrolnej o tym nie wiedzą :)

    Oczywiście kostka, w przyszłym roku taką położę, ale na 100% nie zniweluję podmakania stopy podczas wielkich i długich "pór deszczowych", bo podmakanie wtedy jest nie tylko w pionie, ale i podpowierzchniowo w poziomie. Dlatego wolę mieć kontrolę.
  • #28 18979383
    Janusz_kk
    Poziom 39  
    Posty: 5797
    Pomógł: 220
    Ocena: 1452
    101pawel napisał:
    Ten drenaż to nie problem, problemem jest wykop wokół domu zasypany żwirem. Jeśli już jest jak jest, to należy jak najszybciej na tym żwirze wykonać betonową opaskę wokół domu z spadkiem "od domu" i uformować teren tak, by wody opadowe nie wlewały się pod tą opaskę.

    Zgoda, ale woda już mu tam będzie stała :(
    Ważniejsze jest odwodnienie no i izolacja pozioma, poza tym powinien ściany fundamentów od zewnątrz ocieplić styropianem co najmniej do poziomu zamarzania, na styropian najczęściej daje się folię kubełkową wypustkami do styropianu aby była szczelina wentylacyjna i na dole styropianu powinien być własnie drenaż który by zapobiegał moczeniu styropianu, który ma teoretycznie małą nasiąkliwość ale jak długo jest w wodzie to jednak nasiąknie.
    Ale to wszystko powinno być w projekcie i zgodnie z nim wykonane, a tu widzimy jakąś własną radosną twórczość autora.
  • #29 18981148
    minimaxi
    Poziom 15  
    Posty: 1309
    Ocena: 119
    ee tam, żaden styropian tylko styrodur :) I nie wiem do kogo o tej radosnej twórczości...

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono problem zalewania fundamentów budynku z powodu niewłaściwego drenażu w gliniastym terenie. Użytkownik zauważył, że woda deszczowa gromadzi się wokół fundamentów, co prowadzi do ich podmakania. Uczestnicy sugerują, że drenaż powinien być umieszczony poniżej stopy fundamentowej, a także krytykują zastosowanie studzienki chłonnej w glinie. Wskazano na konieczność poprawy odwodnienia, w tym wykonania betonowej opaski wokół budynku oraz zastosowania izolacji przeciwwodnej. Zasugerowano również użycie pompy zanurzeniowej do usuwania nadmiaru wody. Użytkownik podkreśla, że nie ma piwnicy, co zmienia podejście do problemu wilgoci w fundamentach.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA