Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ULTRAREX UXD-P 1500 - Nie działa sterowanie jednego z silników-prośba o pomoc w

PCmaniak22 22 Oct 2020 17:30 600 11
    PCmaniak22
    Level 16  
    Witam, na wstępie powiem że nie mam dużego doświadczenia w naprawie urządzeń przemysłowych dlatego zwracam się do mądrzejszych z prośbą o pomoc. Znajomy kilka lat temu zakupił powyższą maszynę do cięcia metalu plazmą. Jakiś czas temu zwrócił się do mnie z prośbą o naprawę modułu wykonawczego z poniższych zdjęć, od razu było widać że ktoś wcześniej przy nim grzebał ponieważ było sporo pourywanych ścieżek i poprzepalanych przelotek, moduł się nie włączał, uszkodzone były stabilizatory, kilka kondensatorów itp. Oczywiście wszystkie elementy wymieniłem na nowe , naprawiłem ścieżki i inne tego typu zniszczenia i moduł włącza się już prawidłowo i generuje +15V oraz - 15V.
    Natomiast problem jest w sterowaniu silnikiem a w zasadzie na silnik nie wychodzi żadne napięcie, wszystkie układy scalone zostały wymienione na nowe, sam sterownik również został wymieniony jak i wszystkie przekaźniki. Mam pełną dokumentację więc posprawdzałem wszystkie wartości elementów i przejścia zgodnie ze schematem a sterowanie silnikiem dalej nie działa. To z pewnością jakieś moje drobne przeoczenie ale już nie mam pomysłów co dalej robić. Pomijając już działanie całej maszyny sprecyzuję dokładnie w czym jest problem:
    Komputer podaje sygnał do tego modułu do opuszczania ramienia/ podnoszenia lub pracy automatycznej- sygnały te wchodzą na moduł prawidłowo i załączane są przekaźniki K5, K4 K1. Przekaźniki te podają napięcie na N1A, mierząc napięcie w punkcie TP1 mam odczyty 8V lub 12V w zależności czy podaje sygnał UP czy DOWN, dalej w punkcie TP2 też napięcie się zmienia w zależności od podanego sygnału, a sterownik nie uruchamia silnika. Sam sterownik jest również poprawnie zasilany. Proszę o pomoc.

ULTRAREX UXD-P 1500 - Nie działa sterowanie jednego z silników-prośba o pomoc w ULTRAREX UXD-P 1500 - Nie działa sterowanie jednego z silników-prośba o pomoc w ULTRAREX UXD-P 1500 - Nie działa sterowanie jednego z silników-prośba o pomoc w ULTRAREX UXD-P 1500 - Nie działa sterowanie jednego z silników-prośba o pomoc w ULTRAREX UXD-P 1500 - Nie działa sterowanie jednego z silników-prośba o pomoc w ULTRAREX UXD-P 1500 - Nie działa sterowanie jednego z silników-prośba o pomoc w

Dodano po 14 [minuty]:

Dodam że w momencie podania sygnału UP albo DOWN ( 24V na X1,1 lub X1,2) Napięcie +15V lub -15V dochodzi do rezystorów R32 lub R31 natomiast na pinie nr 2 układu N1A jest 0V. Dopiero kiedy zdemontuję układ N1 i mierzę napięcie w tym miejscu to pojawia się tam -7,6V lub 10,7V.
    PCmaniak22
    Level 16  
    Tak, jak pisałem przekaźniki wymienione na nowe wszystkie, przejścia od przekaźników też sprawdzone.

Dodano po 7 [minuty]:

Moim zdaniem warto byłoby się przyjrzeć czy układ L292 ma spełnione wszystkie warunki aby ruszyć silnikiem. Raczej to tutaj jest problem ale przydałby się ktoś kto zna dobrze ten układ. Sygnał na wejście IN wchodzi kiedy podaje impuls do załączenia silnika w górę lub w dół, na wejście 13 EN1 również przekaźnik K1 podaje napięcie. Zasilanie jest prawidłowe. Co z resztą pinów, jakie tam powinny być napięcia?
    andrjalo
    Level 21  
    To nie oto chodzi wylutowywujesz rezystor R11 od strony przekaźnika i podajesz na niego sygnał sterujący. Silnik ma się zakręcić wprawo i w lewo. Jak nie będzie chodził to trzeba sprawdzić układ N2. Jak silnik się zakręci można dalej zajmować się pozostałymi układami.
    Telo
    Service technician RTV
    Witam

Poczytaj czy tego L292 też masz nowego wlutowanego?

Jeżeli masz zasilanie poprawne i silniki sprawne oraz elementy w aplikacji układu sprawne to podając na n6 sygnał analogowy silnik powinien zadziałać lub można się tam n6 podłączyć oscyloskop i pomierzyć sygnał.
    spidernet1234
    Level 10  
    ULTRAREX UXD-P 1500 - Nie działa sterowanie jednego z silników-prośba o pomoc w

Czy aby jednak ten element N1 nie miał tutaj widoczengo uszkodzenia??
    Te kostki tak nie wyglądają.
    PCmaniak22
    Level 16  
    Układów kolega zamówił 20 sztuk i podmieniane były wielokrotnie

Dodano po 3 [godziny] 56 [minuty]:

Panowie, do punktu TP2 dociera prawidłowy sygnał napięcie dodatnie lub ujemne( w zależności czy daje sygnał ruch w górę ,czy w dół) około 9-12V. razem z tym napięciem przekaźnik K1,2 podaje również stan wysoki na nogę 13 układu L292. Świadczy to o tym że reszta schematu najprawdopodobniej działa dobrze a problem jest jedynie w obrębie układu L292.
    Telo
    Service technician RTV
    Witam

Układ L292 zasilanie ma , ale raczej tak bo widzę ze schematu zasilanie ma z mostka prostowniczego , elementy w aplikacji tego układu sprawdzone , zmierzone rezystory niskoomowe,kondensatory zmierzone pojemności może masz malowankę tego układu?
    Proszę zmierz oscyloskopem czy pracuje generator nóżki układu 10,11 TP18
    Czy TL074 są nowe wlutowane, też pracują w sprzężeniu zwrotnym?