logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Saeco Viena de Lux SUP 018c - młynek nie przestaje mielić kawy

rezi_ar 13 Paź 2005 13:45 24016 27
REKLAMA
  • #1 1895205
    rezi_ar
    Poziom 17  
    Posty: 166
    Pomógł: 21
    Ocena: 9
    Witam
    Mam problem z naprawą ekspresu ciśnieniowego Saeco Viena de Lux
    model SUP 018c z płytą elektroniki M5AV1-8.
    Uszkodzenie zaczęło się od spalenia diody Zenera 33 V i rezystora przy tranzystorze mocy TIP33 (ale z tego co wiem, to nie steruje on młynkiem).
    Po wymianie wspomnianych elementów (rezystor wstawiłem 180k - nie wiem, czy dobrze, nie mam schematu, a tyle mi wyszło z pomiaru) ekspres daje oznaki życia: grzeje wodę, wytwarza ciśnienie, działa mechanika opróżniania zaparzacza kawy.
    Ale po wydaniu polecenia zrobienia kawy - zaczyna mielić kawę i nie przestaje do chwili przemielenia wszystkiego, co ma wsypane.
    Mechanizm regulacji ilości kawy do zmielenia działa - odpowiedni przełączniczek zwiera (sprawdzałem, zwarcie jest) ale młynek nie przestaje.
    Może ktoś ma jakieś sugestie? lub choćby schemat płytki elektroniki?
    Z góry dziękuję.

    Z poważaniem
    Artur
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 1897037
    darkey-s
    Poziom 14  
    Posty: 63
    Pomógł: 13
    Ocena: 24
    Witam
    Do Saeco posiadam serwisówkę ale schematu płytki elektroniki w niej nie ma. jest schemat blokowy i elektryczny. Naprawiłem kilka sztuk ale w większości uszkodzony był zespół wodny.
    Pozdrawiam
    DMS
  • #3 1897162
    rezi_ar
    Poziom 17  
    Posty: 166
    Pomógł: 21
    Ocena: 9
    Witam
    Jest jakaś szansa na to abym dostał kopię tej serwisówki.
    Może coś z niej wywnioskuję...

    Z pozdrowieniami
    Artur
  • #4 1927422
    air07
    Poziom 12  
    Posty: 16
    Witam

    Chyba mogę Ci pomóc. Dzisiaj padła elektronika w moim ekspresie - dokładnie ta sama płyta. Dioda jest dobra, rezystor również, niestety prawdopodobnie leży procesor - po załączeniu wysterowuje wszystko na raz - pompę, grzałkę, młynek, elektromagnes itd. Niemniej jednak mogę sprawdzić wartości elementów, które Cię interesują. Obawiam się, że mojej płyty już nie uda się naprawić.

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #5 1927518
    darkey-s
    Poziom 14  
    Posty: 63
    Pomógł: 13
    Ocena: 24
    Witam
    Air07 - przerabiałem zakup części w 2 ofertach była płyta elektroniki mogę na podać namiary
    Pozdrawiam
    DMS
  • #6 1928256
    air07
    Poziom 12  
    Posty: 16
    Świetnie. Chętnie zapoznam się z tymi ofertami. Dzięki!
  • #7 1928936
    rezi_ar
    Poziom 17  
    Posty: 166
    Pomógł: 21
    Ocena: 9
    do Air07
    płytkę mam w domu, wieczorem wypiszę numer rezystora (jak uda mi się odczytać, bo wypalił laminat) jeżeli nie, to zrobię zdjęcie i oznaczę część.

    sprawdziłem: R22 - przylutowany równolegle do diody zenera 33V, obok tranzystora mocy TIP33C

    z pozdrowieniami
    Artur
  • REKLAMA
  • #8 4230964
    Vesperus
    Poziom 12  
    Posty: 5
    Ocena: 2
    Witam
    Odgrzebuję stary temat, ponieważ mam podobny problem. Przy próbie zaparzenia kawy uruchamia sie młynek i wyłącza się dopiero po zmieleniu całej nasypanej kawy (zapala się również czerwona dioda nad symbolem kawy).
    Jakie może być rozwiązanie tego problemu? Może przedmówca zdołał naprawić swój ekspres i podzieli się doświadczeniem?
    Pozdrawiam,
    Paweł
  • #9 4293713
    rezi_ar
    Poziom 17  
    Posty: 166
    Pomógł: 21
    Ocena: 9
    Witam
    Niestety w moim przypadku skończyło się na wymianie całej płytki z elektroniką, ale na Twoim miejscu sprawdził bym najpierw mikroprzełącznik odpowiadający za kontrolę ilości mielonej kawy. Znajduje się za "ścianką" która jest ruchoma i która zamyka przestrzeń, gdzie wpada zmielona kawa z młynka, przed przesypaniem do pojemnika ciśnieniowego.
    z pozdrowieniami
    rezi
  • #10 4344577
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #11 4345882
    rezi_ar
    Poziom 17  
    Posty: 166
    Pomógł: 21
    Ocena: 9
    Witam
    Nigdy nie zauważyłem, żeby zadziałał timeout, ale może za krótko mieliłem. 15 sek mielenia to bardzo dużo i możliwe że zawsze wcześniej wyłączałem express.
    Z tego co pamiętam to po zapełnieniu pojemnika kawa zapychała młynek i nowe ziarenka nie wpadały (ale może źle pamiętam).
    Triaka do sterowania młynkiem nie sprawdzałem (nawet nie pamiętam czy był tam triak).

    Z pozdrowieniami
    rezi
  • #12 4587124
    harnasWRO
    Poziom 2  
    Posty: 2
    WITAM

    Spróbuj przy zdjętej obudowie uruchomić cykl mielenia, następnie śrubokrętem wciśnij mikroprzełącznik, jeśli młynek się zatrzyma to będzie problem z ruchomą klapką włączjącą mikroprzełącznik. Miałem kiedyś podobny problem i lekkie podszlifowanie jej pomogło.

    POZDRAWIAM
    harnasWRO

    Dodano po 1 [minuty]:

    WITAM

    Spróbuj przy zdjętej obudowie uruchomić cykl mielenia, następnie śrubokrętem wciśnij mikroprzełącznik, jeśli młynek się zatrzyma to będzie problem z ruchomą klapką włączjącą mikroprzełącznik. Miałem kiedyś podobny problem i lekkie podszlifowanie jej pomogło.

    POZDRAWIAM
    harnasWRO
  • #13 5854418
    Hans26
    Poziom 13  
    Posty: 126
    Pomógł: 1
    Ocena: 9
    Witam.

    Mój problem polega na tym, że nie grzeje wody - czy odpowiedzialny za to jest TIP33C ?
    Jak bym mógł prosić o serwisówkę to bardzo proszę :)
  • #14 5854476
    Andrzej G
    Specjalista AGD
    Posty: 886
    Pomógł: 110
    Ocena: 290
    Hans26 napisał:
    Witam.

    Mój problem polega na tym, że nie grzeje wody - czy odpowiedzialny za to jest TIP33C ?
    Jak bym mógł prosić o serwisówkę to bardzo proszę :)

    TIP33C odpowiada za pracę silnika zaparzacza.
    A grzałkę i bezpieczniki termiczne sprawdziłeś?
  • #15 5858018
    Hans26
    Poziom 13  
    Posty: 126
    Pomógł: 1
    Ocena: 9
    Z tego co widzę po przewodach (2 żółte) to właśnie z tego tranzystora szło na grzałkę.
    Grzałkę sprawdzałem, ma oporność około 120 om czyli jest ok.
    Gdy wypiąłem pomiar temperatury (zielony kabelek) to nie migała nawet dioda oznaczające grzanie więc termopara też chyba w porządku.
    Gdzie są mniej więcej umieszczone bezpieczniki termiczne?
  • #16 5858034
    Andrzej G
    Specjalista AGD
    Posty: 886
    Pomógł: 110
    Ocena: 290
    Hans26 napisał:
    Z tego co widzę po przewodach (2 żółte) to właśnie z tego tranzystora szło na grzałkę.
    Grzałkę sprawdzałem, ma oporność około 120 om czyli jest ok.
    Gdy wypiąłem pomiar temperatury (zielony kabelek) to nie migała nawet dioda oznaczające grzanie więc termopara też chyba w porządku.
    Gdzie są mniej więcej umieszczone bezpieczniki termiczne?

    Ta grzałka nie służy do grzania tylko jest rezystorem spadkowym w ukladzie stabilizacji napięcia dla silnika zaparzacza. Za grzanie odpowiada grzałka z drugiej strony. Sprawdź ją i bezpiecznik termiczny jest przy grzałce w koszulce przyciśnięty blaszką.
  • #17 5869047
    Hans26
    Poziom 13  
    Posty: 126
    Pomógł: 1
    Ocena: 9
    Bezpiecznika termicznego nie było (tylko kabelki do pomiaru temperatury i termostat chyba bezpieczeństwa, ale nie jednorazowy), grzałka z drugiej strony miała przerwę (dobra ma około 50 om).

    Ta grzałka z drugiej strony wyglądał identycznie jak ta widoczna od razu, dla mnie to dziwne że rezystor wygląda jak grzałka (porcelana w obudowie z metalu, styki nie lutowane tylko nakładane - zaciskane jak przy grzałkach się stosuje)...

    Po wymianie modułu bojlera z grzałkami ekspres sprawny :)

    Dzięki za pomoc.
  • #18 5928248
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #19 5929269
    Andrzej G
    Specjalista AGD
    Posty: 886
    Pomógł: 110
    Ocena: 290
    Alex2 napisał:

    Co do samego tranzystora mocy TIP-a (T1), to w poprzednich postach błędnie napisałem, ze steruje on grzałką. Na podstawie wielkości tak wywnioskowałem, oraz tego, że jego baza jest sterowana z guzika pary.
    I tutaj mam pytanko, bo widzę, że ten TIP ma grube ścieżki od kolektora i emitera tylko do mostka prostowniczego z tyłu za radiatorem). A wygląda, jakby silnikiem zaparzacza sterował T8, czyli T410-700?

    2) Co do drugiego mojego pytania, to chciałbym nawiązać do wcześniejszych pytań o wartość rezystora R22. Tutaj podają 100:
    http://www.saeco-support-forum.de/vienna-cafe...ie/2573-widerstandswert-r26-cafe-crema-2.html
    Ja wstawiłem 150 i działa. Czy tak może być?


    Jak już pisałem wcześniej tranzystor TIP wraz z mostkiem, rezystorem R22, grzałką i triakami oraz diodą Zenera, tworzy bardzo specyficzne źródło napięcia stałego potrzebne do sterowania silnika zaparzacza.
    Nie widziałem nigdy oryginalnego schematu ale jest możliwe, że odpowiednie kluczowanie napięcia triakami na w/w grzałkę może służyć do dogrzewania przy wytwarzaniu pary. Chociaż w to wątpię. Przy wytwarzaniu pary po prostu grzałka główna grzeje z mniejszymi przerwami, a woda jest dostarczana przez pompkę do bojlera małymi porcjami. Ale w różnych modelach są różne rozwiązania. W niektórych jako rezystor spadkowy wykorzystuje się grzałkę od podgrzewania filiżanek i tam spełnia ona podwójną rolę.
    Przycisk pary na pewno nie steruje bazą TIPa tylko daje odpowiednią informację do procesora.
    Co do rezystora to ustala on punkt pracy tranzystora. Różnica 50 Ω w tym wypadku nie wpływa na działanie układu.
  • #20 6213212
    Squirrel666
    Poziom 11  
    Posty: 5
    witam dostałem od znajomej kawiarke saeco vienna de luxe poczatkowo mialem sprawdzic jak sie wklada ten podajnik od dolu bo to wyciagnela do mycia i nikt nie umie tego wsadzic ja tez nad tym troche siedzialem i nie wiem jak to dziala i do tego jeszcze jak sprawdzalem czy to wogole dzial wlaczylem do sieci i nic sie nie dizeje nie swieci nic sprawdzalem czy napiecie dochodzi do plytki od sterowania i dochodzi ale czemu nic nie swieci i nei daje znaku zycia i jak wsadzic ten podajnik na dole prosze o jak najszybsza odpowiedz
  • #21 6226431
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #22 6227338
    Squirrel666
    Poziom 11  
    Posty: 5
    no wlasnie nei mama tego klucza a te strzalki sa razem ale to dalej nie chce wejsc
  • #23 6227508
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #24 6228941
    Squirrel666
    Poziom 11  
    Posty: 5
    hmm bede probowal ale dalej tego nie czaje ale moim zdaniem powinien dac znak zycia jak sie go wlaczy do sieci i wlaczy przycisk niezaleznie od tych plastikow
  • #25 6229261
    Andrzej G
    Specjalista AGD
    Posty: 886
    Pomógł: 110
    Ocena: 290
    Squirrel666 napisał:
    hmm bede probowal ale dalej tego nie czaje ale moim zdaniem powinien dac znak zycia jak sie go wlaczy do sieci i wlaczy przycisk niezaleznie od tych plastikow

    Dokładnie jest tak jak myślisz. Powinno się coś zaświecić. Przy nie włożonym bloku zaparzacza lub źle włożonym zapala się ostrzeżenie o jakiejś nieprawidłowości. Jeżeli do płytki dochodzi napięcie to sprawdź bezpieczniki na płytce.
  • #26 6229549
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #27 6869428
    mek
    Poziom 11  
    Posty: 21
    Ocena: 3
    Witam, mam także problem z saeco vienna. Młynek mieli ale nie leci kawa, co trzeba sprawdzić? Blok już wyczyściłem.
  • #28 7393170
    składacz
    Poziom 11  
    Posty: 18
    Ocena: 2
    Witam Wszystkich. Nie chcę powielać wątku mam saeco da 5. Kawę robi; tyko jak postoi ze 2 godzinki lub dłużej to pierwszej kawy jest mało (wody), każda następna ok. Zauważyłem też, że nie robi czekolady tzn pobiera ją uruchamia mieszalnik i nie pobiera wody wypisując na wyświetlaczu brak wody. ?

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy ekspresu ciśnieniowego Saeco Viena de Lux SUP 018c, w którym młynek do kawy nie przestaje mielić po wydaniu polecenia zaparzenia, mieląc całą wsypaną kawę. Uszkodzenie rozpoczęło się od spalenia diody Zenera 33V i rezystora przy tranzystorze mocy TIP33C, który steruje silnikiem zaparzacza, a nie młynkiem. Po wymianie tych elementów ekspres działa częściowo – grzeje wodę, wytwarza ciśnienie i obsługuje mechanikę opróżniania zaparzacza, jednak młynek mieli bez zatrzymania. Mechanizm regulacji ilości kawy działa, mikroprzełącznik zwiera obwód, ale młynek nie wyłącza się. Możliwe przyczyny to uszkodzony triak sterujący młynkiem lub problem z mikroprzełącznikiem krańcowym, który kontroluje ilość mielonej kawy. Zalecane jest sprawdzenie i ewentualne podszlifowanie ruchomej klapki aktywującej mikroprzełącznik. W niektórych przypadkach konieczna była wymiana całej płytki elektroniki. Schematy oryginalne płytek są trudno dostępne, dostępne są jedynie schematy blokowe i elektryczne. Dodatkowo omówiono budowę i funkcję elementów takich jak tranzystor TIP33C, triak BTA12-700 sterujący grzałką bojlera, dioda Zenera, rezystory oraz bezpieczniki termiczne. Wskazano, że TIP33C wraz z innymi elementami tworzy specyficzne źródło napięcia do sterowania silnikiem zaparzacza. W dyskusji pojawiły się także problemy z prawidłowym osadzeniem podajnika (bloku zaparzacza) i wskazówki dotyczące jego montażu oraz kontroli krańcówek i bezpieczników na płytce.
REKLAMA