Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Huawei SUN2000-6KTL- blad aktualizacji

maneks 19 Nov 2020 10:13 4095 21
    maneks
    Level 11  
    Witam
    Mam trochę dziwny problem. Falownik co jakiś czas sam się aktualizuje - akurat dla mnie jest to przezroczyste. Nigdy jakoś się tym nie interesowałem, bardziej interesowało mnie ile instalacja wyprodukowała. Ostatnio wchodząc do garażu zauważyłem, że falownik "mruga" na czerwono. Po zalogowaniu ukazały się kwiatki. Falownik zaciągnął aktualizacje (na wczoraj ostatnia dostępną) i coś zamieszał z ustawieniami tzn
    stracił nr seryjny, z falownika 6kW zrobił się 20kW, a co najgorsze nie uruchamia sie pokazuje 4 zamiast dwoch stringów.

I moje pytanie do instalatorów - jest na to jakieś lekarstwo.
    Moi magicy (instalatorzy) twierdzą że to jakaś awaria po stronie Huawei - ale czas leci a oni niby cos robią

Teoretycznie mam wjazd z apki na Androidzie z SolarFusion i SolarHome jako instalator
    Niestety próba aktualizacji nie przechodzi - wywala fail.
    I moje pytanie co da mi ustawienia domyslne ??

A moze da sie do niego jakos konsola wpiać ?

Pozdrawiam
    Mariusz

Huawei SUN2000-6KTL- blad aktualizacji
    madamsz1
    Level 38  
    maneks wrote:
    I moje pytanie co da mi ustawienia domyslne ??

Nie wiem czy to coś pomoże, bo jak pociągnął złą wersje softu to może nie dać wiele.
    W jednym z okien masz informację z kontaktem do serwisu - napisz, zadzwoń, może nie jesteś jedyny który ma taki problem i coś poradzą.
  • Helpful post
    andrzej20001
    Level 43  
    Spróbuj apki Fusion Home z komórki sie zalogowac i zrobić downgrade softu.
    Cytro12
    Level 26  
    Jeśli wgrał zły firmware to trzeba będzie wgrać go fizycznie przez kabel lub bezpośrednio do kości a to już tylko serwis. Na teraz wygląda, że falownik jest uwalony, raczej wątpliwe, że da się go naprawić zdalnie no ale niech próbują.
    maneks
    Level 11  
    Gdyby ktoś faktycznie potrzebował zrobić update to wszystkie paczki które zasysa falownik mozna znaleść.

http://solar.huawei.com/~/media/Solar/Device/DeviceUpgrade.zip

Teraz zajęła się kompetenta osoba z HUAWEI, ale jak usłyszała że pojawiły się dwa extra stringi oraz zwiększyła się moc falownika że to ciekawy przypadek ;-)

Dam znać co z tego wyjdzie i jak się sprawa rozwiąże.

Dodano po 1 [minuty]:

andrzej20001 wrote:
    Spróbuj apki Fusion Home z komórki sie zalogowac i zrobić downgrade softu.

Niestety downgrade / upgrade siada przy 80% niestety.
  • Helpful post
    Cytro12
    Level 26  
    Czyli tylko programator?
  • Helpful post
    madamsz1
    Level 38  
    Niekoniecznie tylko programator, możliwe, że producent przewidział popraw/naprawę softu w inny sposób i jest możliwość przez gniazdo zewnętrzne jakimś programem serwisowym to zrobić, bądź po rozebraniu jest port do przeprogramowania. Ale pewnie w każdej opcji może być tylko wizyta serwisu.
    maneks
    Level 11  
    Serwistat techniczny który ze mna rozmawiał powiedział wszystko zależy czy problem jest software-owy czy może jakiś hardware poleciał. Wysłałem logi i czekam na info
    Ale w logach jest parament pvGroup gdzie w jednym miejscu jest rowny 2 i dotyczy stringów (jezszcze przed aktualizacja). Po czym juz po wynosi on już 4. Czyli ewidentnie coś się rozjechało.

Tak wyglądają urzadzenia w cloudzie. Juz dzisiaj na pewno wiem ze po gwarancji falownik dostanie szlaban na wjazd do neta. Zeby jakiegos g...a znowu nie zassal
  • Helpful post
    noogi
    Level 14  
    Mam ten sam falownik i w nim aktualizacja wymaga działania administratora urządzenia - można to zrobić tylko w zakładce System Settings -> Upgrade management i wybiera się paczkę do falownika lub dongla. Nie widziałem nigdzie opcja na automatyczną aktualizację.
  • Helpful post
    Cytro12
    Level 26  
    Chińskie falowniki z tego co się orientuję to są chyba na ARMie mając soft, firmware i programator można chyba bezinwazyjnie sflashować po otwarciu obudowy. Trzeba by było zidentyfikować co tam siedzi i może by nawet klipsem dało radę bez lutowania.
  • Helpful post
    andrzej20001
    Level 43  
    Moj tez sam nic nie robi
  • Helpful post
    strucel
    Level 33  
    Tak z ciekawości jaka wersja softu spowodowała takie spustoszenia? Patrzyłem w fusion solar i chyba nic nowego nie wyszło ostatnio, mój ma oprogramowanie V100R001C00SPC126.
    A już zobaczyłem , dziwne u mnie zadziałało bez problemu, może zaczął się aktualizować akurat jak słońce zaszło?
    maneks
    Level 11  
    Witam
    Postaram się odpowiedzieć na kolei na wszystkie pytania.

Co do działania administratora zgadzam się - ale instalator w web-owej wersji softu ustawił siebie jako instalatora a mojej konto jest tylko jako zwykłego uzytkownika co zreszta mi jakos szczególnie nie przeszkadzało.

Moj sterownik zatrzymał sie na wersji 122 z tego co widziałem. Próba aktualizacji do wersji 126 z SolarHome Czy SolarFusion konczy sie niepowodzeniem.

Falownik mam na gwarancji dopiero kilka miesiecy pracuje - wiec reczne programowanie nie wschodzi na tym etapie w gre.

Jednego czego nie sprawdziłem to faktyczne napięcie w stanie jałowym każdego ze stringów
    Sprawdzę na spokojnie jutro w ciągu dnia. Być może poleciały faktycznie panele. Ale jednocześnie w dwóch stringach ... raczej mało prawdopodobne.

Zastanawia mnie czy sąsiad szalejący ze spawarka transformatorową mogł w jakis sposób się do tego przyczynić. Kilka osób w okolicy którzy są podłączeni do tego samego transformatora zgłaszało już awarie płyt indukcyjnych. Ja mam jeszcze klasyczna płytę i jakoś na nią to nie działa. Cieżko wyczuć, ale nie raz wieczorem światło siadało jak zaczynał spawać.
  • Helpful post
    prose
    Level 35  
    maneks wrote:
    Zastanawia mnie czy sąsiad szalejący ze spawarka transformatorową mogł w jakis sposób się do tego przyczynić. Kilka osób w okolicy którzy są podłączeni do tego samego transformatora zgłaszało już awarie płyt indukcyjnych. Ja mam jeszcze klasyczna płytę i jakoś na nią to nie działa. Cieżko wyczuć, ale nie raz wieczorem światło siadało jak zaczynał spawać.
    Niema to żadnego znaczenia, spawam cały dzień i mam spawarkę na tym zasilaniu co falowniki i jakoś falowniki nie siadają. A nieraz elektroda się przyklei.
  • Helpful post
    madamsz1
    Level 38  
    prose wrote:
    mam spawarkę na tym zasilaniu co falowniki i jakoś falowniki nie siadają

No widzisz, a kolega ma dużą tokarkę, często spawa na warsztacie (też duża maszyna) i często falownik (jak coś robi na warsztacie) wywala błąd sieci i na chwile się wyłącza - tak 20minut. Najczęściej przy rozruchu tokarki :).
  • Helpful post
    prose
    Level 35  
    madamsz1 wrote:
    prose wrote:
    mam spawarkę na tym zasilaniu co falowniki i jakoś falowniki nie siadają

No widzisz, a kolega ma dużą tokarkę, często spawa na warsztacie (też duża maszyna) i często falownik (jak coś robi na warsztacie) wywala błąd sieci i na chwile się wyłącza - tak 20minut. Najczęściej przy rozruchu tokarki :).

To może być spowodowane gwałtownym spadkiem napięcia na linii. Ale falownik się nie uszkodzi bo ma zabezpieczenia.
  • Helpful post
    madamsz1
    Level 38  
    prose wrote:
    Ale falownik się nie uszkodzi bo ma zabezpieczenia.

Teoretycznie nie powinien się uszkodzić, ale jak wiesz różnie z tym bywa podobnie jak z nowymi spawarkami - najczęściej padają przez przysiadanie napięcia zasilania sieci, słabej jakości połączeniu lub instalacji energetycznej.
    maneks
    Level 11  
    Witam!
    Pierwsza odpowiedz technika trochę mnie dzisiaj wybiła z równowagi. Pomimo tego, że zgłaszałem ze falownik nagle stracił informację dot swojego modelu tzn wskazuje model o wyższej mocy tzn 20kW, brak informacji o nr seryjnym urzadzenia oraz part number, inz aby odbić piłeczkę na druga stronę zasugerował że wina leży po stronie stringów

Natomiast mi udało się znaleść w logach takie cudo i w tym momecie jeszcze jest OK z falownikiem - wykryte 2 stringi, napięcia są prawidłowe
    parametr pvGroup == 2

16-lis-2020 12:56:43|main |DeviceStatusPresenterImpl: 474|[installer] pvGroup == 2
    16-lis-2020 12:56:43|main |DeviceStatusPresenterImpl: 481|[installer] pvs_V[i] == voltage:407.9V,i=0
    16-lis-2020 12:56:43|main |DeviceStatusPresenterImpl: 482|[installer] pvs_A[i] == current:1.94A,i=0
    16-lis-2020 12:56:43|main |DeviceStatusPresenterImpl: 481|[installer] pvs_V[i] == voltage:267.0V,i=1
    16-lis-2020 12:56:43|main |DeviceStatusPresenterImpl: 482|[installer] pvs_A[i] == current:1.91A,i=1

wydaje mi się ze odpowiada on ze ilosc stringów w systemie/falowniku

Rano 18-tego poszłą aktualizacja po czym pojawil się parametr readDataInit i pvGroup przyjał wartość 4
    18-lis-2020 10:15:01|main |DeviceStatusPresenterImpl: 118|[installer] readDataInit onRequestResult pvGroup:4

A potem juz z górki

18-lis-2020 10:15:05|main |DeviceStatusPresenterImpl: 474|[installer] pvGroup == 4
    18-lis-2020 10:15:05|main |DeviceStatusPresenterImpl: 481|[installer] pvs_V[i] == voltage:467.4V,i=0
    18-lis-2020 10:15:05|main |DeviceStatusPresenterImpl: 482|[installer] pvs_A[i] == current:17.05A,i=0
    18-lis-2020 10:15:05|main |DeviceStatusPresenterImpl: 481|[installer] pvs_V[i] == voltage:467.4V,i=1
    18-lis-2020 10:15:05|main |DeviceStatusPresenterImpl: 482|[installer] pvs_A[i] == current:-17.12A,i=1
    18-lis-2020 10:15:05|main |DeviceStatusPresenterImpl: 481|[installer] pvs_V[i] == voltage:312.0V,i=2
    18-lis-2020 10:15:05|main |DeviceStatusPresenterImpl: 482|[installer] pvs_A[i] == current:17.41A,i=2
    18-lis-2020 10:15:05|main |DeviceStatusPresenterImpl: 481|[installer] pvs_V[i] == voltage:312.0V,i=3
    18-lis-2020 10:15:05|main |DeviceStatusPresenterImpl: 482|[installer] pvs_A[i] == current:-17.16A,i=3

Tym razem jak dziecku wszystko opisałem jeszcze raz bo nie wiem co tak naprawdę było przyjęte w zgłoszeniu.
    A odpowiedz o 21 wczoraj to tylko żeby mieć czyste konto na weekend - tak działa support

ehh ;-)
  • Helpful post
    Darek J
    Level 14  
    maneks wrote:

Niestety downgrade / upgrade siada przy 80% niestety.

Robiłeś to w dzień czy w nocy?? Huawei wymaga światła słonecznego przy aktualizacji - włączone DC i AC (przynajmniej ja tak miałem w kilku przypadkach że w nocy aktualizacja nie szła w a dzień tak. To samo przy uruchomieniu.
  • Helpful post
    Cytro12
    Level 26  
    Brak modelu, nr seryjnego i brak możliwości wgrania firmware to klasyczne symptomy zbrickowania urządzenia, po którym zazwyczaj trzeba programować programatorem zewnętrznym.

Jeśli ktoś kiedyś uwalił BIOS czy telefon to wie jak się to objawia. Ja widziałem także uwalony falownik i było podobnie - tylko programator. Kwestia tylko jak zachowa się gwarant.
    maneks
    Level 11  
    Witam
    Zbliżam się powoli do końca. Zgodnie z informacją która otrzymałem od serwisu uszkodzeniu uległ plik e-label, który najprawdopodobniej przechowuje dane dotyczące falownika

Niestety na moich fachowców nie mam za bardzo co liczyć na pomoc
    Dzieki wszystkim za fachową pomoc i odpowiedzi

Pozdrawiam
    m.
    maneks
    Level 11  
    Witam
    Zbliżam się powoli do końca. Zgodnie z informacją która otrzymałem od serwisu uszkodzeniu uległ plik e-label, który najprawdopodobniej przechowuje dane dotyczące falownika

Niestety na moich fachowców nie mam za bardzo co liczyć na pomoc
    Dzieki wszystkim za fachową pomoc i odpowiedzi

Pozdrawiam
    m.

Dodano po 48 [sekundy]:

No to juz koniec