Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] XBLITZ GO SE - brak podtrzymania daty i godziny

bogdanzieba 23 Nov 2020 13:07 2175 22
    bogdanzieba
    Level 29  
    Witam, jestem posiadaczem kamerki samochodowej XBLITZ GO SE i od jakiegoś czasu, mam następujący problem: mianowicie gdy auto stoi np. przez noc, to po odpaleniu data i godzina w tym urządzeniu przestawia się samoczynnie na 2017 r. Ponownie ustawiam datę i godzinę na poprawną, następnie gdy auto znowu na parkingu bez zasilania i rano data znowu wraca do 2017 r.

Niestety kamerka jest już po gwarancji, kupiłem ją w kwietniu 2018 r., trochę leżała w szafie nieużywana i może ta bateryjka podtrzymująca czas uległa rozładowaniu.
    Czy takie elementy jak baterie podlegają postępowaniu reklamacyjnemu z tytułu rękojmi ?
  • Helpful post
    kaz69
    Level 33  
    Raczej nie i co ciekawe czasami w kartach gwarancyjnych jest informacja że gwarancja na urządzenie jest na 2 lata natomiast na baterie pół roku i że to są elementy eksploatacyjne.
    bogdanzieba
    Level 29  
    Taką dostałem odpowiedź z serwisu "XBLITZ":

"Okres gwarancyjny na baterie wynosi pół roku (6 miesięcy)".

Czyli w moim przypadku wymiana na mój koszt.
  • Helpful post
    kaz69
    Level 33  
    Tak jak się spodziewałem. Spróbuj podłączyć urządzenie na dłuższy czas(kilka godzin) i sprawdź czy to przyniosło jakiś efekt.
  • Helpful post
    kaz69
    Level 33  
    Powinno być logo, jeżeli od razu ciemny ekran to znaczy że bateria jest nie sprawna.
    bogdanzieba
    Level 29  
    Z tego co kojarzę to chyba logo, ale potwierdzę później jak odzyskam dostęp do samochodu. Rozumiem, że do potrzymania daty służy ta mała przylutowana bateryjka ?
    kaz69
    Level 33  
    dlusio wrote:
    jedna mała rtc
    Tak "A real-time clock (RTC) is an electronic device".
    bogdanzieba
    Level 29  
    Podobno ta mała bateryjka RTC jest przylutowna lub zgrzana do styku.
    kaz69
    Level 33  
    Różne są metody instalowania baterii, część jest lutowana część ma koszyk(tak jak w PC) to kwestia projektu i pieniędzy jakie producent chce przeznaczyć na ten temat.
    bogdanzieba
    Level 29  
    W tym temacie jest informacja, że za brak podtrzymania godziny i daty odpowiada większa bateria.
    kaz69
    Level 33  
    Może tak być, a ta mała może odpowiadać za podtrzymanie ustawień ;)
    bogdanzieba
    Level 29  
    Kamerkę mam po okresie gwarancyjnym ale jest możliwość przesłania do dystrybutora i naprawią co trzeba. Mam od nich taką wiadomość:

"Jeśli do wymiany jest bateria główna to koszt 60zł, jeśli bateria RTC to 40zł. Bądź obie wówczas jest to kwota 100zł.
    Do tego należy doliczyć koszt transportu powrotnego w kwocie 15zł".

Warto się bawić samemu czy lepiej wysłać do serwisu ?
    kaz69
    Level 33  
    Jeżeli masz czas i chęci to możesz sam sprawdzić swoje umiejętności.
    bogdanzieba
    Level 29  
    dlusio wrote:
    a czy po odłączeniu kamerki od źródła zasilania kamerka wyłącza się z logiem czy odrazu czarny ekran ?

kaz69 wrote:
    Powinno być logo, jeżeli od razu ciemny ekran to znaczy że bateria jest nie sprawna.

Dziś przetestowałem i po wyłączeniu zasilania na ekranie pierw pojawia się logo XBLITZ i za chwilę czarny ekran i następuje wyłączenie.

Co to zatem oznacza ?
    bogdanzieba
    Level 29  
    To dlaczego data wraca do 2017 r. ?
    bogdanzieba
    Level 29  
    Jednak wysłałem kamerkę do dystrybutora na naprawę pogwarnacyjną. Czyli jak mała bateryjka RTC jest do wymiany to będzie mnie to kosztować 40 zł plus 15 zł zwrotna przesyłka do mnie. Dam znać czy udało się naprawić.
    bogdanzieba
    Level 29  
    Wysyłka 04.12.2020 r. Numer zgłoszenia: [RMA 19597].

Edit:
    Dziś miałem telefon z serwisu, gdzie poinformowano mnie, że do wymiany jest bateria RTC czyli ta mała. Koszt wymiany 40 zł + 15 zł koszt wysyłki.
    bogdanzieba
    Level 29  
    Wymienono baterię RTC czyli tą małą.