Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Plazma LG 42PC1RV- kolorowy szum na treści obrazu

Aflowers 25 Nov 2020 23:00 453 0
 • #1
  Aflowers
  Level 10  
  Szanowni Koledzy mam problem z otrzymanym od rodziny TV plazmowym. Odbiornik już wiekowy ale w dobrym stanie i chciałbym go dla czystej nauki przywrócić do dawnej świetności- oczywiście tylko jeśli ekonomicznie to będzie miało sens.

  Odbiornik w zasadzie działa, ale jego problem polega na tym, że na treści obrazu nałożony jest kolorowy szum w pewnych obszarach ekranu.Ma to miejsce na wszystkich źródłach sygnału. Co ciekawe widoczny jest pewien obszar obrazu przypominający krzywą Gaussa poniżej której obraz jest całkowicie poprawny, powyżej zaś występuje wspomniany szum (załączam fotografie).

  Po oględzinach okazało się, ze uszkodzone były elektrolity 3300uF w zasilaczu- zostały wymienione na nowe (również na próbę podmieniałem całą płytę zasilacza zakupioną jako używaną sprawną na znanym portalu aukcyjnym). Nie przyniosło to żadnych zmian.

  Po przeglądaniu kilku postów na tym forum postanowiłem wprowadzić TV w tryb autogeneracji. W czasie generacji obrazów testowych również widoczny jest wspomniany szum. (załączam film).  Szum jest szczególnie widoczny i irytujący w ciemnych scenach. Na białych i wysyconych kolorem obszarach obrazu staje się praktycznie nie widoczny. Mam wrażenie, że również nie ma go na elementach menu, które świecą jednolitym kolorem w jednej ze składowych RGB (zdjęcie)

  Proszę o jakieś sugestie gdzie może leżeć przyczyna takiej usterki.
  Plazma LG 42PC1RV- kolorowy szum na treści obrazu Plazma LG 42PC1RV- kolorowy szum na treści obrazu
  Plazma LG 42PC1RV- kolorowy szum na treści obrazu Plazma LG 42PC1RV- kolorowy szum na treści obrazu Plazma LG 42PC1RV- kolorowy szum na treści obrazu Plazma LG 42PC1RV- kolorowy szum na treści obrazu Plazma LG 42PC1RV- kolorowy szum na treści obrazu
  Po dalszych oględzinach...
  Zdaje się, że przyczyna może leżeć w module YSUS. Regulacja potencjometrem SETUP wypływa na "kształt"(obwiednia szumu w postaci krzywej podobnej do Gaussa podnosi się do góry) i intensywność szumu. Niestety nie do końca-cały czas zaszumiona jest górna krawędź i rogi obrazu, ale znacznie mniej. Zauważyłem również, że szum jest wyraźniejszy w miejscach gdzie wcześniej był jasny obszar i zmienił się na czarny- wówczas szum stopniowo zanika (poza górną krawędzią i rogami tam delikatnie śnieży cały czas w zabarwieniu zielonkawym), w ciągu ok 1-2 s.

  Po kolejnych oględzinach...
  Pomierzone napięcia Vs=187 V, Va=60 V- zgodne z naklejka na matrycy. Jest również poprawne 5 V, brak zimnych lutów na YSUS- profilaktycznie poprawiłem luty na wyprowadzeniach tranzystorów. Matryca model: PDPV80211