Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o schemat wzmacniacza samochodowego

16 Paź 2005 13:46 3437 9
  • Poziom 12  
    Prosze o schemat jakiegoś niedrogiego w budowie wzmacniacza samochodowego o mocy ok 2x10 w ma służyć do zasilania gwizdków.
    Pozdro
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 22  
    Mi się wydaje, że chyba wystarczy jak ściągniesz sobie kartę katalogową któregoś z układów:
    TDA2005, TDA2003, TDA2040, TDA2030, TDA2009 itp (tam są schematy zazwyczaj)
    Jak zastosujesz odpowienie obciążenie to uzyskasz odpowiednią moc, ewentualnie złóż w układzie mostkowym i powinno być ok, chyba że coś pokręciłem...
  • Poziom 31  
    Witam.
    Złóż to lepiej na TDA7350. Schemat aplikacyjny o wiele prostrzy od tych co podał szeryf.rm. Jak mnie pamięć nie myli to do układu potrzebne są tylko 4 kondensatory i wzmacnaicz hula.
    Pozdrawiam
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 22  
    Hmm, ja miałem wzmacniacz oryginalny na tda2005 i były 4 osobne kanały, a płytka na każdy kanał liczyła również kilka elementów. Przecież mówimy o zasilaniu z akumulatora, więc odpada filtr zasilania użyty na schemacie, a przy zastosowaniu w układzie mostkowym odpada też kondensator wywalający składową stałą i w sumie też pozostaje kilka elementów...
  • Poziom 12  
    zastosuje jednak tda 2005 o ile bedzie w elektroniku a szeryf.rm tda 2030 i 2040 sa zasilane napięciem symetrycznym :D a co do tda 7350 to jest troszke drogi bo kosztuje kolo 18 zł a tda 2005 7 zł ale poczekam moze ktoś ma jeszcze jakieś inne pomysły a i jeszcze jedno jak zrobić prosta regulacje głośności ?? wystarczy potencjometr czy potrzeba coś wiecej ??
  • Poziom 22  
    hehe a cóż za problem z zasilanie symetrycznym? Przecież rozwiązanie problemu jest banalnie proste (nawet dla układu mostkowego, żeby pozbyć się kondensatora)... Chyba każdy się ze mną zgodzi.
    Nawet jakieś 3 miesiące temu składałem jeden kanał na zasilaniu niesymetrycznym na TDA2030 i luzik, działał.

Dodano po 9 [minuty]:

PS.

a co do głośności to potencjometr powinien wystarczyć, chyba że jesteś bardziej ambitny i chcesz zrobić przy użyciu pilota :)
  • Poziom 12  
    a możesz dokładniej opisać jak zasilić tda2030 napięciem niesymetrycznym(12V z instalacji samochodowej) bo nie za bardzo łapie :(
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Sorki za schemat bez dokładnych wartości, ale rysowałem na poczekaniu i w ogóle mam nadzieje, że się nie pomyliłem i nie zapomniałem o czymś :). Ogólnie moje intencje są chyba widoczne, więc...
    Sorki numer 2, ale nie mogę ci narysować wersji układu mostkowego, bo już jest późno...

PS. na pewno na karcie katalogowej nie ma schematu? Oj, nie wiem, nie wiem, gdzieś widziałem na karcie katalogowej schemat na zasilaniu niesymetrycznym i to właśnie na którymś z wymienionych przeze mnie układów...
  • Poziom 12  
    dzięki za pomoc jednak wybiore tda 2005 S i z filtrem w tweetery .jeszcze raz dzięki

Mam jeszcze jedna prośbe jaki program polecisz do projektowania płytek bo mam ideowy ale nie zabardzo potrafie narysować płytke .
  • Poziom 22  
    hehe, ja polecam protela, ale ponoć w eagle (czy jak to się tam zwie) także da się coś zrobić. Natomiast zastanawiam się, czy masz łom czy taran pod ręką? Po co chcesz wyważać otwarte drzwi? :P
    Poniższy link do *.pdf zawiera przecież schematy ideowe i wersje drukowane. Dlaczego po prostu z nich nie skorzystasz?
    http://elenota.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/STMicroelectronics/1451.pdf

Jeśli samemu chcesz się bawić to PROTEL lub EAGLE. Miłej zabawy :)