Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Electrolux EWF 830 - błąd E50

promyczek36 08 Jan 2021 19:09 1236 26
Relpol
 • #1
  promyczek36
  Level 5  
  Wymieniłem w w\w pralce oba łożyska. Pralkę złożyłem, podłączyłem wodę, podpiąłem odpływ i uruchomiłem {krótszy program}, pralka zaczęła prać bez prania wstępnego, pobrała wodę i kręciła. Po około 5 minutach zegar odliczał czas do końca prania tylko że pralka stała, już nie kręciło bębnem. Poszukałem w internecie co robić i znalazłem żeby wcisnąć przycisk WŁĄCZ i pierwszy obok, w moim wypadku to przycisk z zegarkiem, po tej czynności na wyświetlaczu mam E50 i pół bębna wody, co robić?
 • Relpol
 • #2
  mrice
  Moderator of Home appliances
  Poszukać w internecie z czym jest powiązany błąd E50, na ten temat nawet tu na forum jest dość lektury, forumowa szukajka nie gryzie.
 • #3
  promyczek36
  Level 5  
  Znalazłem sporo wiedzy, myślę iż znam powód mojego błędu E50. Na noc wypiąłem pralkę z sieci, wodę spuściłem wężykiem obok filtra, pozwoliłem jej przeschnąć. Rano podłączyłem do sieci włożyłem pranie i wystartowałem bez prania wstępnego, popracowała bez problemu może z 5 minut i przestała prać, zegar wyświetlał czas do końca prania. Przełączyłem na off i ponownie ustawiłem na pranie i znów wywala E50.
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • Relpol
 • #4
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Co do tej chwili sprawdziłeś napisz. A na początek proponuję sprawdzić drożność odpływu łącznie z działaniem pompy spustowej, tacho silnika poprzez pomiar rezystancji uzwojenia cewki, stanu magnesu i wytwarzania napięcia, silnik t.j. szczotki , ciągłość uzwojenia stojana, wirnika oraz upływność do masy. Pisz o wynikach , o konkretnych pomiarach.
 • #5
  mrice
  Moderator of Home appliances
  promyczek36 wrote:
  Znalazłem sporo wiedzy, myślę iż znam powód mojego błędu E50.

  Więc ?
  Ustalone z czym sa powiązane błędy z rodziny E50 ? Ta pralka nie zgłosi błędów szczegółowych, tylko ogólny.
  Co z pomiarów zostało porobione ?

  Jeśli szukasz informacji to szukaj ogólnie do Elektroluxa, a nawet AEG (to to samo) daj sobie spokój z modelem.
 • #6
  promyczek36
  Level 5  
  Nie posiadam miernika, dzisiaj rozebrałem pralkę odpiąłem silnik przeczyściłem styki, popsikałem elkontakt w spreju. Zdemontowałem gumę od odprowadzenia wody z bębna tą z kulką i wyczyściłem. Zdemontowałem pompę od wypompowania wody z pralki i wszystko z nią ok. Odpiąłem wąż odprowadzający wodę z pralki i przepłukany całkowicie drożny. Ponownie złożyłem pralkę i uruchomiłem ją na programie 40 minutowym, prała przez pierwsze 5 minut i słyszałem jak co jakieś 30 sekund może minutę programator klikał i prała.

  Doszło pranie do 35 minut i przestała prać i przestał klikać programator natomiast zegar szedł dalej aż do około 20 minut, nie jestem pewien bo siedziałem już w kuchni i słyszałem dźwięk elektrozamka jak by było koniec prania, nie słyszałem żeby wypompowała wodę. Poszedłem do łazienki i teraz zegar wyświetla ponownie 40 minut na tym samym programie i mruga przycisk start, tak jak na początku prania gdzie należy go wcisnąć. Pralka nie wyświetla teraz błędu E50 i na starcie też go nie wyświetlała.

  Edit.
  Przekręciłem pokrętłem na odwirowanie 6 minut, po drodze wyświetlało każdy program jak należy i wcisnąłem Start ten mrugający przycisk i zero reakcji więc przekręciłem pokrętłem od programów na wyłączone i wróciłem pokrętłem na odwirowanie 6 minut i znów mam komunikat E50. Szlag mnie trafi chyba. Nie wiem czy nie jest to coś z tym elektronicznym układem tam gdzie słyszałem to pikanie co minutę i które ucichło.
 • #7
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Bez multimetru nie ogarniesz nic. Ja podejrzewam, że to może być uszkodzona grzałka lub przekaźnik ja załączający ( nie można też wykluczyć uszkodzenia na torze załączania jego cewki) . W/g ostatniego wpisu wynika, że pralka dostaje bzika gdy powinna uruchomić grzałkę ( może być upływność i stąd cała heca). Odepnij przewody zasilające grzałkę , zaizoluj porządnie i spróbuj puścić pranie czy przejdzie cały cykl. Jeżeli tak to kupuj nową grzałkę ale czujnik temperatury wstaw do niej ze starej grzałki.
  Multimetr nawet taki z marketu byłby bardzo pomocny a kosztuje może ok. 30 zł. Przyda się w domu nie tylko do pralki.
  Nadmieniam, że wróżę z fusów a nie w oparciu o wyniki pomiarów.Jednak spróbuj. Tylko na początek odłącz pralkę od zasilania .
  I jeszcze jedno taki multimetr jak niżej kosztuje niewiele, automat ( nie trzeba biegać po zakresach pomiarów) i pojemność kondensatorów też można sprawdzić jak dla początkującego wystarczy w zupełności.
  https://allegro.pl/oferta/miernik-uniwersalny-uni-t-ut131a-8993168299
 • #8
  promyczek36
  Level 5  
  Na grzałkę wchodzą 4 kable czy o nich mówimy ? obok jest duża kostka ale od niej idą przewody na zasilenie silnika. czy ten żółto zielony który idzie na szpilkę po środku bębna pod łożyskami też wypiąć ?
 • #9
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  No bez przesady kolego. Może zawołaj lepiej sąsiada, bo widzę, że podstawowych spraw nie ogarniasz. Jak już liczysz to 5 a nie 4. Odepnij pierwszy z lewej i pierwszy z prawej czyli te które wchodzą na te zagięte konektory grzałki inaczej na obwód grzejny. Pozostałe a więc ochronny żółto zielony i dwa do czujnika temperatury ( cieńkie w małej kostce ) możesz zostawić.
  Przewody w kolorze żółtozielonym to przebieg instalacji ochronnej. Ich nie ruszamy .Zaraz zaraz daj foto bo to stary klamot i może być tam grzałka z 4 konektorami męskimi po dwa na każdą końcówkę obwodu grzejnego. Jeżeli tak to odpinamy je wszystkie.
 • #10
  promyczek36
  Level 5  
  Pralka Electrolux EWF 830 - błąd E50. to po środku to śruba, na niej nic nie było
 • #11
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Czerwone to zasilanie grzałki - odpinasz. Żółte możesz zostawić, ale jak odpiąłeś to może tak być tylko nie wiem czy pralka przejdzie cykl jak nie otrzyma żadnego sygnału od czujnika temperatury, ale spróbuj.
  Pralka Electrolux EWF 830 - błąd E50
  promyczek36 wrote:
  to po środku to śruba, na niej nic nie było
  W przypadku konieczności wymiany grzałki to właśnie tą nakrętke kluczem 10 mm luzujemy tak prawie do końca gwintu, ale lepiej na ok. 8 mm, wciskamy ją do wnętrza zespołu piorącego i delikatnie podważając za kołnierz grzałki wyjmujemy ją na zewnątrz.
 • #12
  promyczek36
  Level 5  
  OK idę wykonać w\w czynności. Zostawiłem te kable oznaczone na żółto, wtyczka do gniazda pokrętło na wybrany program i E50, i ta sama historia co wczoraj.

  Dodano po 28 [minuty]:

  Pralka wypięta z kontaktu i ponownie wpięta ustawiony program i przycisk start wciśnięty , nabiera wodę , jest już ponad pół bębna i silnik nie startuje. Edit. przekręciłem na odwirowanie i odwirowało wodę ale zegar stoi na 1 minuta już 15 minut nie chce zakończyć cyklu odwirowania.
 • #13
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Czy przed wymiana łożysk było wszystko OK? Czy kupiłeś pralkę w takim stanie czyli nieznanym? Wanna zespołu piorącego w niej jest skręcana czy tez było spawane? Czy po wymianie tych łożysk i mam nadzieje simeringu nie ma teraz przecieku na silnik? Czy komora impulsowa hydrostatu jest drożna tak samo wężyk i czy jest on cały? Czy powpinałeś dobrze przyłącza kablowe do modułu?
  promyczek36 wrote:
  nabiera wodę, jest już ponad pół bębna i silnik nie startuje
  Czy przed Twoja ingerencją w pralke poziom wody był taki sam?
  promyczek36 wrote:
  . Edit. przekręciłem na odwirowanie i odwirowało wodę, ale zegar stoi na 1 minuta już 15 minut nie chce zakończyć cyklu odwirowania.
  Odwirowała czy tylko spuściła wodę? Było wirowanie czyli wkręcenie sie bębna na najwyższe obroty? Czekam odpowiedzi wyczerpujących kolejno na wszystkie te pytania.
 • #14
  mrice
  Moderator of Home appliances
  wiesiekmisiek wrote:
  Wanna zespołu piorącego w niej jest skręcana czy tez było spawane?

  Za czasów EWF850 jeszcze nikomu się nie śniło o klejonych zbiornikach, a moduł (o ile pamiętam EWM1000) w ogóle cud, bo zgłaszał chociaż podstawowe grupy błędów.

  Autor zresztą podobnie jak i Ty w tej chwili, ignoruje błąd jaki maszyna zgłasza, robi na ślepo i błądzi jak we mgle, le do tej pory nie chciało mu się poszukać na forum z czym ten błąd jest powiazany.
 • #15
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Błąd E50 sygnalizuje problemy z tachogeneratorem, silnikiem i tablicą sterowania. Zakres nadchodzącej naprawy zależy od charakteru problemu. Często wymagana jest szybka i niedroga wymiana, ale czasem droga oprogramowanie płyty sterowania

  I jeszcze trochę lektury tutaj:
  https://washerhouse.com/pl/oshibka-e50-sm-electrolux/
 • #16
  mrice
  Moderator of Home appliances
  Matko, takie głupoty w internecie powinny być karane. Artykuł pisany chyba przez amatora który pralki w życiu na oczy nie widział, albo tłumaczony z ruskiego jakimś internetowym translatorem....
 • #17
  promyczek36
  Level 5  
  Pralka była kupiona nowa , ponad 10 lat temu, nie pamiętam. Przed wymianą łożysk wszystko działało , wodę nalewało do wysokości dolnego poziomu gumy przy drzwiczkach. Ten wężyk cienki który idzie od odpływu ażio góry chyba do hydrostat ściągałem i też przeczyściłem i jest drożny. Odpiąłem na grzałce dwa zewnętrzne kable natomiast dwa wewnętrzne te na żółto zostawiłem i teraz pralka nabiera wodę bez końca i silnik nie startuje, wciskam pauza bo cały bęben by napełniło. Nie startuje program prania. Łożyska wymieniłem oba wraz z tą gumą simering. Gdy nabierze tej wody do połowy bębna to sam wciskam pauza i przekręcam na odwirowanie to szybkie 6 minut i odwirowuje wodę i wypompowuje , silnikiem wtedy też obraca co zrozumiałe natomiast zegar zatrzymuje się na 1 minucie a nie na 0 minut. Edit zegar przeskoczył na 0 minut i słyszałem jak elektro zamek odblokowało.
 • #18
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  mrice wrote:
  Matko, takie głupoty w internecie powinny być karane. Artykuł pisany chyba przez amatora który pralki w życiu na oczy nie widział, albo tłumaczony z ruskiego jakimś internetowym translatorem....
  A jakie konkretne zarzuty? To rozjaśniłoby może też tym którzy czytają.
  mrice wrote:
  Za czasów EWF850 jeszcze nikomu się nie śniło o klejonych zbiornikach
  A całę serie Bosch Clasix to co?
 • #19
  promyczek36
  Level 5  
  Pralka Electrolux EWF 830 - błąd E50

  Pralka zaczęła głośno wirować i sprawdziłem bęben, miał luzy. Postanowiłem wymienić łożyska wraz z simmering.
  Edit.
  Teraz odpiąłem też te żółte kable z grzałki. Włączyłem ustawiam program i nabiera wody nie startuje i pokazuje błąd E70, przełączyłem na odwirowanie i wyłączę z prądu na dwie godziny. Nie wiem czy po tym czasie wystartuje pranie aby zaczął silnik kręcić?

  Pytanie z innej beczki gdyby to moje starocie nie ruszyło, jaką pralkę polecacie do 1500 złotych, nie będę kupował pralki za 3000 PLN.
 • #20
  Gobro
  Level 31  
  Przy wymianie łożysk złącze silnika (wtyczka - gniazdo) znalazło się w wodzie. Rozłącz go i potraktuj suszarką, powinna ruszyć.
 • #21
  promyczek36
  Level 5  
  Wypompuję wodę rozkręcam i tak zrobię.

  Dodano po 2 [godziny] 58 [minuty]:

  Po 2 godzinach bez prądu jest to samo, włączam program start klik i bierze wodę do oporu a silnik stoi , prócz żółto zielonego kabla z grzałki wszystko odpięte. Mam już jej dosyć , złotówki w nią nie zainwestuję, służyła grubo ponad 10 lat i byłem z niej bardzo zadowolony. Proszę o radę jaką kupić nową pralkę za około 1500 PLN ? Nie chcę żadnych wodotrysków , GPS, WIFI, BLU RAY , NAWIGACJI I STEREO . Chcę aby była nieusterkowa , że co rusz coś padnie, ta obecna chodziła bardzo długo jak wspominałem , tylko fakt że była droga w tamtych czasach, ponoć coś tam z kewlaru ma że nie miała rdzewieć i nie rdzewiała.
 • #22
  Kenworth 18
  Level 43  
  A sprawdziłeś stan szczotek węglowych silnika? Skoro piszesz że silnik pracuje i przerywa pracę to należy się przyjrzeć szczotkom. Co do błędu E70 to błąd związany z czujnikiem temperatury.
  Jeśli chodzi o poziom wody to jesteś pewny, że podłączyłeś wszystkie wtyczki do modułu prawidłowo jesli oczywiście demontowałeś moduł do wymiany łożysk.
 • #23
  promyczek36
  Level 5  
  Ja odpiąłem 4 kable co wchodzą na grzałkę jeden kabel żółto zielony do silnika ale nie na dużą kostkę i odpiąłem dużą kostkę na silniku i wtedy wyjąłem silnik . Dopiero potem robiłem łożyska na zdjętym bębnie. A i jeszcze jeden kabel żółto zielony odpiąłem z bębna okolica łożyska zewnętrznego. Silnik chodzi tylko na odwirowaniu na praniu tylko pobiera wodę.
 • #24
  Kenworth 18
  Level 43  
  Jeśli nie wyjmowałeś modułu sterującego to możliwe iż po prostu przez pech zepsuł się hydrostat, ale teoretycznie powinny się pokazać wtedy błędy z grupy E30.
 • #25
  abuhamza
  Home appliances specialist
  Pralka Electrolux EWF 830 - błąd E50


  Kable do czujnika zwykle są tego samego koloru. Natomiast w tej maszynie jak nie założysz podwójnego złącza na jednen z końców grzałki pralka nie będzie prala. Sprawdź to. Na grzałke złącze z dwoma innymi kolorami a dwa te same kolory do czujnika.
 • #26
  promyczek36
  Level 5  
  Mam ponumerowane kable, wpiąłem tak jak kazałeś wtyczkę pierwszą z lewej tam jest podwójny kabel i różne kolory oraz wtyczkę numer dwa też dwa kable , nie wpinałem numeru trzy żółto zielone i numeru cztery jeden kabel. Obiawy są takie , ustawiam program nie wywala błąd żaden , pobiera normalnie wodę przestaje tak jak kiedyś było i ma zamiar startować bo słyszę klikanie w programatorze i nie startuje bo nagle rozłącza elektro zamek i na zegarze pojawia się 0 minut koniec prania. Odwirowanie działa normalnie wypompowuje wodę i wiruje.
 • #27
  promyczek36
  Level 5  
  Można zamknąć temat. Kupiłem nową pralkę. Jak ktoś zainteresowany to mogę tą na części sprzedać. Myślę że może się komuś kto naprawia przydać.