Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tracer model: MGB-400ATX - normalnie startuje, ale po obciążeniu większym prądem

modliszka 19 Oct 2005 18:10 4886 10
    modliszka
    Level 16  
    Tracer model: MGB-400ATX - normalnie startuje, ale po obciążeniu większym prądem
    Zasilacz Tracer model: MGB-400ATX.
    Rodzaj uszkodzenia:
    1. Zasilacz wydaje cichy pisk.
    2. Zasilacz normalnie startuje, ale po obciążeniu większym prądem dostaje czkawki [robi się dyskoteka]. Napięcie cyklicznie spada do wartości ok.10% nominalnego, a następnie rośnie i tak w kółko.

Konstrukcja jest nie typowa. Strona pierwotna składa się z jednego tranzystora mocy [chyba - jeszcze nie sprawdziłem] 2SK2996 i układu scalonego KA3842B w obudowie [8 nóżek], przetwornica pomocnicza zbudowana w oparciu o 5H0165R.
    Strona wtórna - układ scalony TPS3510P - 8pin, TL431 - 3szt. i kilka tranzystorów.

Zasilacz ma przypalone złącze do płyty głównej, a napięcia w stanie spoczynku: 5VSB - 5,03V;
    PS-ON - 5,02V.
    Przy wymuszonym starcie [zielony-masa] napięcia:
    +3,3V - 3,32V
    +5V - 5,12V
    +12V - 11,98V
    Dane z tabliczk znamionoweji:
    3,3V-28A/+5V-30A/+12V-15A/-12V-0,8A/-5V-0,3A/+5VSB-2A.
    Od czego zacząć naprawę?
    tzok
    Moderator of Cars
    Od sprawdzenie przebiegów sterujących głównymi kluczami MOSFET i kondensatorów na wyjściu. Albo masz przebite kondensatory albo działa Ci tylko jedna połówka przetwornicy.
    TONI_2003
    Moderator
    Witam ! Czy ten zasilacz , a raczej ten model ma PFC ?
    Wentylator jest sterowany czujnikiem?
    Czy próbowałeś pojedynczo obciążać poszczególne gałęzie napięć wyjściowych?
    Przy których pinach masz najwięcej przypalone?
    Czy na każdym TL431 na nodze nr.1 masz dokładnie 2,5V ( po zasterowaniu zasilacza ) ?
    Pozdrawiam Brać lutującą !
    modliszka
    Level 16  
    Witam.
    Co zdążyłem ustalić:
    Zasilacz ma przypalone tylko piny +5V.
    Wiatrak zasilany jest bezpośrednio z 12V, ale miejsce na sterowanie jest na płytce.
    Są 3 TL431 oznaczone jako IC3,IC4,IC6.
    Napięcia :
    IC3: 1 - 2,47V;2 - 0V;3 - 2,55V
    IC4: 1 - 2,45V;2 - 0V;3 - 3,79V
    IC6: 1 - 2,47V;2 - 0V;3 - 9,05V
    Poszukując przyczyny piszczenia wymieniłem elektrolity 1000u/10V w gałęzi +5V[grzały się].Piszczy dalej, ale sytuacja się nieco zmieniła - nie ma już czkawki tylko się wyłącza przy większym obciążeniu.
    Zauważyłem że dotykając końcówką miernika diodę IC4- 1 nóżkę następuje nieznaczne wyciszenie pisku, ale nie powoduje to zmiany napięcia;sprawdziłem też rezystory wokół w/w diod.
    Obciążałem każdą gałąź żarówką 24V/60W.Startuje z obciążeniem nie większym niż ok.1,5A.
    Jak coś przeoczyłem, to dopiszę.
    Pozdrawiam wszystkich.
    TONI_2003
    Moderator
    Jeśli masz w gałęzi +5V jeszcze jeden element typu cewka to masz zapewnie jeszcze jeden elektrolit do wymiany jak i zapewnie w linii -5V kondensatory np. 10nF .
    Podobnie może być z elementem IC4 poszukaj kondensatorów w pobliżu .
    Arczi26
    Level 12  
    Jak dla mnie usterka po stronie pierwotnej, ja kiedys mialem cos podobnego, że bez obciążenia bylo oki a z obciązeniem się wyłączał, przebicie miał ceramik 22nF/400V a konstrukcja podobna zasilacz Deer 350W, sprawdziłbym także duże elektrolity na pierwotnym jeden może być uszkodzony, będzie taki sam objaw
    TONI_2003
    Moderator
    ... to łatwo idzie sprawdzić podpinając zasilacz poprzez żarówkę 40W podpiętą szeregowo od strony sieci 230V .
    modliszka
    Level 16  
    Witam.
    Co do tej żarówki, to zawsze ją stosuję po stronie pierwotnej - jest to 60W. Po wystartowaniu żarówka prawie gaśnie,a ze wzrostem obciążenia naturalnie zwiększa swoją jasność.
    Podane przez Was kondensatorki jeszcze sprawdzę - do internetu narazie mam dostęp tylko w pracy[względy techniczne telefonu].
    TONI_2003
    Moderator
    ... co do żarówki to ma zabłysnąć , a następnie zgasnąć owszem na niektórych zasilaczach przygaśnie i będzie się same włókno tylko żarzyć .
    Natomiast tak podłączony zasilacz nie obciążamy niczym!
    Mamy natomiast pewność że zasilacz nie ma po stronie pierwotnej zwarcia , ale może być rozwarcie np. oporu w przetwornicy mocy czyli w obwodzie jednego z tranzystorów i objaw również będzie podobny jak masz.
    modliszka
    Level 16  
    Witam.
    Pomińmy już sprawę żarówki, a wracając do zasilacza:
    Wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolity, i większość ceramicznych.
    Zgodnie z radą TONI_2003 sprawdziłem okolice diody TL431 oznaczonej jako IC4- nie znalazłem żadnego podejrzanego elementu.

Natomiast zauważyłem pewną zależność - sprawdzając spadki napięć na rezystorach polaryzujących w/w diodę - był to chyba R23 (piszę to w pracy więc dokładnie nie pamiętam) 10K zasilacz ustabilizował swoją pracę tzn. nie miał wcześniej wspominanej "czkawki" lecz napięcia były mocno zaniżone: 3,3V było ok.2,3V; 5V było ok.2,7V itp.

Zaczynam się skłaniać do tego, że jest uszkodzony układ scalony TPS3510 - jeśli tak będzie to przymusowo zasilacz wyląduje w archiwum X.
    Pozdrawiam.
    WojtasJD
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zatem czym są mierzone te spadki napięć (rodzaj, rezystancja wewn. woltomierza) że tak oddziałowują ?

Czy ten TPS nie jest skomplikowanym układem - możnaby go sprawdzić - spójrz na tabele "prawdy" w PDF-ie ...

Zupełnie w ciemno - skoro to jest na UC3842 (czy jego klon) to sprawdź niskoomowy rezystor w źródle 2SK2996 na którym UC3842 "mierzy" prąd.