Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ciągnik Zetor 5245 - jak podłączyć przerywacz kierunkowskazów?

02 Mar 2021 20:38 213 6
  • Level 9  
    Kupiłem Zetora 5245 i nie chodziły kierunkowskazy. Nie mogłem zakupić właściwego przerywacza tzn takiego cylindrycznego który ma pięć wyjść - trzy kable z niech wychodzą na kontrolki, jeden to zasilanie i jeden chyba biegnie na przełącznik. Kupiłem polski tez cylindryczny z trzema wyjściami ( doradzono mi w sklepie, że bezie dobry tylko nie będę miał awaryjnych). Podłączam go i dalej nie mam kierunkowskazów. I mam pytanie : jak podleczę do niego zasilanie to na jednym wyjściu jest napięcie na drugim nie ma. Ale jak podłączyłem moja kontrolkę z żarówki 5W to świeciła ciągle nie przerywała czy to tak musi być czy może za słaba żarówka aby zareagował przerywać ? Dziękuję za odpowiedzi.
  • Level 35  
    Poruszaj tym wyłącznikiem od awaryjnych świateł bo jak tam źle styka to nie ma kierunkowskazów załóż stary przerywacz.
  • Level 9  
    Tak tylko, że u mnie nie ma tego włącznika świateł awaryjnych. Z przerywacza jak już pisałem wcześniej wychodzą trzy końcówki na trzy kontrolki, jedna to zasilanie przerywacza i piąta wyście na przełącznik. Przełącznik to urządzenie zespolone co włącza : kierunkowskazy lewy i prawy, przełącza światła drogowe i mijania oraz włącza sygnał dźwiękowy. Włącznika którym by można włączyć światła awaryjne to chyba nie ma to model z 1989 roku i może wtedy jeszcze nie montowali czegoś takiego. Być może, że decyzja moja o zakupie nowego przerywacza była zbyt pochopna bo to wiekowy juz traktorek i prawie wszystkie styki w kostkach i nie tylko ładnie już zaśniedziały i mogą gdzieś nie łączyć.
  • Level 33  
    Nie zakładaj przerywacza w puszce aluminiowej to badziewie.
    jak już kombinujesz to załóż samochodowy np. z Golfa II z wyjściami 49, 49a i 31 kosztuje 17 zł i jest wieczny.
  • Level 9  
    Megawe wrote:
    Nie zakładaj przerywacza w puszce aluminiowej to badziewie.
    jak już kombinujesz to załóż samochodowy np. z Golfa II z wyjściami 49, 49a i 31 kosztuje 17 zł i jest wieczny.

Dzięki wielkie za podpowiedź, jak nie pokonam tego przerywacza, który był ws nim to zakupie właśnie taki od Golfa i od razu dwa to będę miał do Ursusa C330 co tam też ich kilka wymieniłem.
  • Helpful post
    Level 39  
    W tej generacji stosowano przerywacze kierunkowskazów bimetalowe w układzie dwuobwodowym – jedno wyjście jest dla kierunkowskazów ciągnika, drugie wyjście jest dla kierunkowskazów przyczepy. Tak samo przełącznik kierunkowskazów jest podwójny.
    Dopiero ok. roku 2000 w 3320 wprowadzono przerywacz elektroniczny z kontrolkami dwóch przyczep oraz wyłącznik świateł awaryjnych. Zmieniono też nieco deskę rozdzielczą (jasny kolor). Schemat wiązki z instrukcji obsługi w załączniku.
    Słyszałem że niektórzy dorabiali światła awaryjne lub przerabiali na przerywacz elektroniczny, nie słyszałem aby takie rozwiązanie było stosowane fabrycznie.
    waldek6530 wrote:
    takiego cylindrycznego który ma pięć wyjść

Bimetalowe przerywacze produkcji COBO z wyjściami na 3 kontrolki były stosowane we włoskich ciągnikach.
    Ciągniki 5245 sprzedawane na rynek niemiecki miały dodatkowe boczne lampy kierunkowskazów (na trójkątnym kawałku kabiny pomiędzy drzwiami a błotnikiem), ale nie spotkałem się z tym aby posiadały światła awaryjne i kontrolkę kierunkowskazów przyczepy.
    Megawe wrote:

Jeżeli to używany przerywacz OEM, to nie ma sprawy. Jeżeli masz na myśli nowy przerywacz za 17 zł marki TOPRAN, to niestety ten przerywacz to jedno wielkie chińskie g.
    Ciągnik Zetor 5245 - jak podłączyć przerywacz kierunkowskazów?
  • Level 9  
    Dziękuję bardzo za podpowiedzi, przyjechał elektryk i uruchomił mi te kierunkowskazy.
    Pozdrawiam.