Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ściemnianie żarówek LED w instalacji tradycyjnej 230V

pndemon 04 Mar 2021 00:33 570 11
Testo
 • #1
  pndemon
  Level 19  
  Witam,

  Mam pytanie do znawców tematu. Otóż chciałbym w pokoju mieć możliwość ściemniania LED, niestety instalacja jest 230V. W sumie jest 5 punktów świetlnych spiętych w dwa obwody (2 i 3) w jednej puszce.

  Patrzyłem trochę na LEDy Philips, ale nie jestem pewien czy zadziała ze ściemniaczem Karlik

  Przeszło mi też przez głowę użycie radiowych modułów sterowania np Zamel. Wtedy do puszki wkładam nadajnik i steruję dwoma przyciskami monostabilnymi (on/off, +/-), a do każdej lampy daję zasilacz 12V albo 24V i do tego odbiornik radiowy. Rozwiązanie dość drogie, ale plusem jest brak spadków napięcia. Problem w tym że nie mogę namierzyć odpowiednich żarówek na gu10, co by były przystosowane do 12/24VDC i do sterowania PWM.

  A może da się coś innego wykombinować.

  Pozdrawiam.
 • Testo
 • #2
  elktrod
  Level 32  
  KARLIK nie ma podanego napięcia zasilającego ani odbieranego a jedynie takie zdanie:
  Współpraca z obciążeniem: ledowym ściemnialnym, halogenowym zasilanym poprzez transformator elektroniczny, żarowym.
  Z którego to zdania nadal nie wiadomo na jakie napięcie go podpiąć.
  Dopytaj u sprzedawcy.
  Bo jeśli jest na niższe napięcie jak w linku niżej to odpada:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3781527.html
  Współpraca ściemniaczy z konkretnymi źródłami światła bywa różna, czasem z LED występuje problem nie gaśnięcia ich do końca - poczytaj tutaj:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3764483.html
  Jak nie spróbujesz to się nie dowiesz, no chyba, że ktoś taki zestaw akurat już próbował...
 • Testo
 • #3
  pndemon
  Level 19  
  Dzięki za odpowiedź.

  Spróbuję napisać do producenta, może się pochwali co to za ustrojstwo. Z tego co czytałem to ma jakieś tam programowane progi, w razie gdyby moc była za mała.
  Nie zależy mi też na 100% zaciemnieniu, ale fajnie my było żeby dało się dojść <10%
 • Helpful post
  #4
  sk1977

  IT specialist
  pndemon wrote:
  A może da się coś innego wykombinować.
  Z tego co zrozumiałem to źródłem światła są żarówki GU10. Jeśli nie masz ściemnianych to takie można kupić - np. Philipsa. Stosujesz wtedy jeden wielu dostępnych ściemniaczy - zamiast łączników lub dopuszkowe. Jak obecnie wygląda instalacja? Masz 2 obwody - każdy ma osobny łącznik? Masz N w puszkach (instalacja nowego typu)?
 • #5
  pndemon
  Level 19  
  Hej,

  Źródło światła jest jeszcze przedmiotem dyskusji, to znaczy w planach mam tzw spot light (takie cylindry z 'halogrnem' w środku), więc ewentualnie można spróbować coś innego.

  Te żarówki co podawałem w linku to są sciemnialne, ale niestety nie wiadomo z czym to współpracuje, jest niby lista akredytowanych, ale sporo to sprzęt profesjonalny, a także niezbyt dostępny w PL. Z tego co rozumiem to loteria, nie tylko jakość działania, zakres jak i odgłosy.

  Instalacja jest 230v, przewody 3 żyłowe 1,75. Topologiczne są dwa obwody, połączone we wspólnej puszce (+ zasilanie w tej puszce, L, N PE) , pod włącznik świeczkowy. Na jednym obwodzie są 2 punkty, na drugim 3. Długość obu obwodów ok 5m.

  Pozdrawiam.
 • #6
  sk1977

  IT specialist
  Większość żarówek ściemnialnych współpracuje z uniwersalnymi ściemniaczami - jest ich sporo na rynku, w tym z możliwością obsługi przez aplikację, można nawet do wystroju wnętrza dostosować.
 • #7
  pndemon
  Level 19  
  No więc kupiłem ten ściemniacz Karlika na próbę. Producent nie był łaskawy udzielić mi odpowiedzi co do tego co jest w środku, jedynie na obudowie ściemniacza widnieje napis Zamel, ale nie widziałem w ich ofercie ściemniacza 230 LED, więc pewnie to jakiś produkt pod konkretne zamówienie.

  Tak czy siak kupiłem 3 żarówki do wypróbowania w innym miejscu w domu, takie jak to PremiumLux, czyli polska chińszczyzna. Niestety efekt nie jest zadowalający, żarówki wprawdzie świecą i da się je przyciemnić, ale co najwyżej do 50% (czyli zakres 100%-50%). Czy istnieją jakieś sposoby na poprawę takiego zakresu, czy szukać szczęścia z innymi żarówkami?

  Problem rozwiązany w mojej odpowiedzi poniżej.
 • #8
  sk1977

  IT specialist
  pndemon wrote:
  na obudowie ściemniacza widnieje napis Zamel
  - Zamel współpracuje z Karlikiem - np. Karlik produkuje nadajniki współpracujące z Zamelem.
  Z żarówkami ledowymi i ściemnianiem do niskich wartości często jest problem. Sprawdź np. philips'a Ostam, itp.
 • #9
  pndemon
  Level 19  
  Przepraszam najmocniej, zwracam honor.

  Nie zauważyłem instrukcji obsługi w opakowaniu regulatora. Otwierałem wcześniej ponad setkę takich paczuszek (mam w domu osprzęt Karlika) i w żadnej nie było nic. Ale do tego regulatora jest dołączona instrukcja. Jest opisana procedura programowania ściemniacza, która umożliwia zmianę ustawień minimalnego poziomu oświetlenia, a także zmianę trybu pracy, w razie gdyby żarówki migały.

  Reasumując jestem zadowolony, można zejść w zasadzie do zera.

  Pozdrawiam.
 • #10
  pndemon
  Level 19  
  Nakupowałem tych żarówek no i się okazało że mrugają. Po jakimś czasie od włączenia potrafią zacząć mrugać. Co ciekawe mrugają też takie same do których jeszcze nie podłączyłem ściemniacza. Reasumując mam teraz dwa obwody żarówek zlokalizowane blisko siebie (puszki obok, więc pewnie zasilane z jednego przewodu). Obwód A ma włącznik schodowy i ściemniacz, to jest podpięte pod 3 żarówki. Obwód B ma na razie dwa włączniki schodowe (ściemniacza jeszcze nie podpiąłem). Żarówki migają po jakimś czasie w dowolnej konfiguracji, tj tylko A, A i B, a nawet mruga sam B gdy A jest nie włączony :D

  W ściemniaczu są dwa tryby niby, ale przełączenie ich nic nie daje. Ktoś ma może jakiś pomysł jak zlikwidować to migotanie?
 • #11
  elktrod
  Level 32  
  Ledy potrzebują zasilania prądem stałym. Gdy migają pod zasilaniem to oznacza, że prostownik w LEDACH wysiada a co najmniej kondensator odpowiedzialny za wygładzanie... Gdy LED jest rozbieralny to można się pokusić o dołożenie czy wymianę kondensatora ale jak nie da się rozebrać to kicha. Natomiast gdy migają LEDY nie włączone czyli wyłączone to oznacza, że poprzez ściemniacz lub neonówkę wskaźnika napięcia lub w inny sposób dostają potencjał czyli szczątkowe napięcie a usunięcie tego jest trudne a czasem niemożliwe bez likwidacji ściemniacza czy wskaźnika neonowego... Można próbować zlikwidować to regulacją progu zadziałania o jakim wspomniałeś ale nie przewiduję, że da to efekt bo zawsze gdzieś tam ten próg jest i będzie....Można próbować kondensatorami z opornikiem rozładowującym potencjał szczątkowy, ale to walka z wiatrakami, bo po pewnym czasie to samo....
 • #12
  pndemon
  Level 19  
  Hej dzięki za odpowiedź. Może nie do końca jasno to opisałem. Chodziło mi o to że nie mam neonówek i że żarówki z jednego obwodu (tego bez ściamniacza) też mrugają jak je włączę, nawet jak obwód ze ściemniaczem jest wyłączony - to znaczy lampy się nie palą, ale ściemniacz pewnie generuje zakłócenia nawet jak jest wyłączony. Taka ciekawostka. Pokombinuję z progiem załączania żarówek, może to coś polepszy.