Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Awaryjne wyłączanie inwertera - napięcie powyżej 253V

hermi1 05 Mar 2021 21:18 7755 22
    hermi1
    Level 4  
    Panowie

Która norma dla Niemiec? Napięcie czasami delikatnie przekracza 253V i chciałbym wyeliminować ten problem zwiększając limit napięcia. Mam takie:

Niemcy VDR AR-N4105
    Niemcy BDEW
    Niemcy VDE 0126

Z góry dziękuję
    Moderated By krzysiek7:

Tematy scaliłem.
    3.1.12. Nie wysyłaj wielu jednakowych tematów na forum, użytkownicy nie będą wiedzieć, gdzie mają odpowiadać.

theo33
    Level 27  
    hermi1 wrote:
    Panowie

Która norma dla Niemiec? Napięcie czasami delikatnie przekracza 253V i chciałbym wyeliminować ten problem zwiększając limit napięcia. Mam takie:

Niemcy VDR AR-N4105
    Niemcy BDEW
    Niemcy VDE 0126

Z góry dziękuję

Najpierw sprawdź co jest powodem wzrostu napięcia, czy Twój odcinek od układu pomiarowego do licznika czy sieć energetyczna jest za miękka
    Co do normy to akurat w sofarku masz kraj 12 i taki powinien być wybrany
    hermi1
    Level 4  
    theo33 wrote:
    hermi1 wrote:
    Panowie

Niemcy VDR AR-N4105
    Niemcy BDEW
    Niemcy VDE 0126

Z góry dziękuję

Najpierw sprawdź co jest powodem wzrostu napięcia, czy Twój odcinek od układu pomiarowego do licznika czy sieć energetyczna jest za miękka
    Co do normy to akurat w sofarku masz kraj 12 i taki powinien być wybrany

Problemem jest sieć, dziś gadałem z sąsiadem i ma ten sam problem. Będziemy zgłaszać sprawę do PGE, ale chciałem jakoś tymczasowo rozwiązać problem. Zmiana kraju nie pomoże?
    User removed account
    Level 1  
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    hermi1 wrote:
    Będziemy zgłaszać sprawę do PGE, ale chciałem jakoś tymczasowo rozwiązać problem. Zmiana kraju nie pomoże?

Pomyślałeś co może się stać ze wszelkiego rodzaju sprzętami, szczególnie tymi drogimi, podłączonymi do sieci, zarówno u Ciebie jak i u sąsiadów?
    User removed account
    Level 1  
    hermi1
    Level 4  
    Panowie

Spokojnie, nie denerwujcie się... Może nie do końca zdawałem sobie sprawę z problemu i potencjalnych konsekwencji - nie będę nic zmieniał w takim razie i postaram się załatwić sprawę przez PGE i poproszę o obniżenie napięcia na transformatorze. Problem nie jest permanentny i póki co do wyłączenia inwertera dochodzi raz na kilka dni na kilkanaście minut.
    Ale z czystej ciekawości dalej chciałbym się dowiedzieć, czym różnią się te normy dla Niemiec, o które pytałem?
    rafbid
    Level 33  
    hermi1 wrote:
    Problemem jest sieć, dziś gadałem z sąsiadem i ma ten sam problem. Będziemy zgłaszać sprawę do PGE, ale chciałem jakoś tymczasowo rozwiązać problem.
    Starać się przestawić nawyki aby zwiększyć autokonsumpcję w godzinach największej produkcji.
    darkened616
    Level 3  
    hermi1 wrote:
    postaram się załatwić sprawę przez PGE i poproszę o obniżenie napięcia na transformatorze

I jak PGE odpowiedziało?

Ja mam podobny problem, inwerter 1-fazowy, w słoneczne dni się wyłącza i w d*pe go pocałuj. Pogrzebałem w ustawieniach inwertera i się okazało, że ustawione były normy holenderskie, wiec przestawiłem na PL co wydaje mi się, że troche pomogło ale inwerter nadal się wyłącza. Dzwoniłem do PGE to powiedzieli, że mają multum takich zgłoszeń, ale nic nie poradzą bo musieli by instalować trafo z automatyczną regulacją napięcia, a to kosztuje. Co więcej, powiedzieli też, że mają coraz większy problem z liniami średniego napięcia bo przez masowo instalowane PVki, wzrasta tam napięcie i muszą je modernizować. Wracając....umowa prosumendzka mówi, że prosument powinien na bieżąco zużywać energię którą produkuje, a ewentualne nadwyżki (uwaga tutaj cytuje) sieć MOŻE ale NIE MUSI przyjmować. Ja natomiast w regulaminie ("Regulamin wykonywania umów kompleksowych sprzedaży energii elektrycznej, świadczenia usługi dystrybucji oraz świadczenia usługi odbioru i rozliczania energii elektrycznej wprowadzonej do sieci OSD z mikroinstalacji") widzę zapis, że "Sprzedawca zobowiązuje się względem prosumenta do: 1. Odbioru energii elektrycznej wytwarzanej w Mikroinstalacji dostarczonej przez prosumenta." Wiec nie wiem jak w końcu jak jest, czy MUSZĄ czy MOGĄ.... Niemniej program dotacji w gminie na PV pełną parą, zainstalowane PVki nie pracują bo duże napięcie w sieci, ba.... gmina sama postawiła sobie farmę która nie pracuje.... i dalej zbierają wnioski na dofinansowanie.... to jest Polska....
    Teraz kombinuję, jak obciążyć sieć, żeby w słoneczne dni PV pracowało dalej. Myślę o jakimś inteligentnym gniazdku i grzaniu wody.
    toolpusher
    Level 23  
    Ja nie mam tego problemu z napieciem ale mam gniazdko Gosund i grzeję grzałką wodę w bojlerze przez 2-3h podczas największej produkcji albo do osiągniecia temp na regulatorze. Gniazdo Gosund ma sterowanie przez aplikację i pomiar zużycia prądu i energii. Tylko nie wiem czy to coś pomoże jeżeli takie napięcie jest w całej gminie.
    sq9fmc
    Level 28  
    Pomocnym urządzeniem w załączaniu grzałek podczas dużej produkcji PV jest przekaźnik priorytetowy z regulacją prądu zadziałania oraz przekaźnik nadnapięciowy. Można sprzęgać obydwa urządzenia aby optymalizować zużycie bieżącej produkcji.
    W przypadku przekaźnika priorytetowego z otworem na przewód pomiarowy dochodzi jeszcze funkcja załączenia w zależności od aktualnego zużycia przewlekając przewód falownika i odbiorników przez ten otwór.
    Tomkii
    Level 15  
    Aktywujcie krzywą energii biernej. Po to właśnie ona tam jest. Powyżej 250V inwerter powinien zacząć produkować bierną.
    darkened616
    Level 3  
    Tomkii wrote:
    Aktywujcie krzywą energii biernej. Po to właśnie ona tam jest. Powyżej 250V inwerter powinien zacząć produkować bierną.

Możesz coś więcej o tym powiedzieć?
    Tomkii
    Level 15  
    Nowe wymagania dla falowników wymagają aby inwerter w przypadkach skrajnie niskich i skrajnie wysokich napięć "ratował sieć". Krzywa zaczyna się od 207V (30% VAr) dochodzi do 210V (0%), potem jest płasko do 250V (0%) i dochodzi do 265V (-30% VAr). Jak dobrze rozumiem proces, to przy wzroście napięcia aktywowanie produkcji energii biernej powoduje dociążenie linii (i transformatora) przepływem energii biernej, co pośrednio wpływa na obniżenie na niej napięcia. Gdzieś nawet trafiłem na badanie naukowe w tym temacie, ale linku w tej chwili nie pamiętam.
    To, że nasz inwerter nie miał tego w wymaganiach (być może jak był odpalany) wcale nie oznacza, że nie ma takiej opcji wbudowanej. Trzeba ją tylko włączyć. No nie jest to może rozwiązanie idealne, ale lepiej tracić niewielką część mocy na produkcję energii biernej niż nie produkować wcale.
    Michał643
    Level 25  
    Tomkii wrote:
    Powyżej 250V inwerter powinien zacząć produkować bierną.

Dopowiem dla ścisłości: produkować, czyli w tej sytuacji: pobierać moc bierną indukcyjną (cos fi indukcyjny). Wtedy napięcie w sieci powinno spaść, ale pewnie nie więcej niż o kilka voltów.

A co do podwyższania napięcia by oszczędzić parę groszy...
    Nowobudowane domy są dla was tak mało warte? Pewnie to nie podwyższone napięcie było przyczyną tej tragedii, ale ono też do takich zdarzeń może prowadzić. Wtedy słowa: "popaliło mi sprzęty" zaczynają brzmieć nieco dobitniej.

Tomkii
    Level 15  
    Znalazłem:
    https://www.cire.pl/pliki/2/2018/ograniczenie...stu_napiecia____p__kacejko_p__pijarski_zm.pdf

Dodano po 8 [minuty]:

Michał643 wrote:

Dopowiem dla ścisłości: produkować, czyli w tej sytuacji: pobierać moc bierną indukcyjną (cos fi indukcyjny). Wtedy napięcie w sieci powinno spaść, ale pewnie nie więcej niż o kilka voltów.

No właśnie chyba pojemnościową. Jakby nie patrzeć jest to -VAr co wskazuje na pojemnościową...
    Ale jestem niezbyt przytomny to mogłem coś pomylić. Te parę volt może akurat wystarczyć aby falowniki pracowały bez wyłączeń.
    Poprawka.
    Spadek napięcia powoduje reaktancja linii. Pomaga głównie przy liniach napowietrznych, przy kablowych też, ale słabo.
    Michał643
    Level 25  
    Tomkii wrote:
    No właśnie chyba pojemnościową.

Tzn aby obniżyć napięcie powinien produkować moc pojemnościową = pobierać moc indukcyjną (pod względem mocy biernej falownik powinien zachowywać się jak silnik indukcyjny, a nie bateria kondensatorów).

W elektroenergetyce jest taka niepisana umowa dotycząca nazewnictwa, żeby się te moce nie myliły:
    - gdy mówimy: "wydawanie/produkcja mocy biernej" mamy na myśli zawsze generację mocy indukcyjnej czyli de facto pracę pojemnościową urządzenia
    - gdy mówimy: "pobór mocy biernej" mamy na myśli zawsze pobór mocy indukcyjnej z sieci czyli urządzenie jest odbiornikiem indukcyjnym (czyli urządzenie pobierając moc bierną indukcyjną rzeczywiście wydaje moc pojemnościową do sieci - jak słusznie Kolega stwierdził - ale tak nie mówimy zwykle, bo to jest jakby wbrew tej niepisanej konwencji ;)) Żeby nie wprowadzać zamieszania konwencja jest taka, że mówiąc o poborze czy produkcji mocy biernej zawsze ma się na myśli moc indukcyjną.

Przepraszam za moje dopowiedzenia, :) trochę mnie w pierwszej chwili zmyliła produkcja mocy pojemnościowej z uwagi na powyższe. Pozdrawiam
    theo33
    Level 27  
    Tylko jak to jest gdy indukcyjną mamy i przy produkcji jak i przy odbiorze i to samo jest z pojemnościową, są cztery kwadranty i mamy cztery wskazania energii biernej 5.8.0, 6.8.0, 7.8.0 i 8.8.0 Które eliminować oczywiście na ile się da?
    Tomkii
    Level 15  
    1.8.0 / 2.8.0 ile energii efektywnie zużyto (lewa strona wykresu) / oddano do sieci (prawa strona wykresu)
    5.8.0 / 7.8.0 ile energii o charakterze indukcyjnym zużyto (I kwadrat) [VAr+] / oddano do sieci (III kwadrat) [VAr-]
    6.8.0 / 8.8.0 ile energii o charakterze pojemnościowym oddano (II kwadrat) [VAr+] / zużyto z sieci (IV kwadrat) [VAr-]
    Jak produkujemy (przepływ czynnej jest DO sieci) to bierna nam się nalicza na 6.8.x [VAr+] i 7.8.x [VAr-].

Nie mamy ich eliminować w domowych warunkach (gdy nie jesteśmy za nią rozliczani) tylko zwiększać straty na linii właśnie przez ich wzrost (w przypadku napięcia powyżej 250V). W przypadku, gdy jesteśmy rozliczani za energię bierną sprawa nie jest już taka oczywista...
    No i oczywiście jeśli w nocy mamy 250V w gniazdku to nie ma innej opcji niż ściganie operatora, bo tego się nijak nie zbije...
    Code:

+
              ^
       5.8.x  |  6.8.x
              |
    1.8.x <---+---> 2.8.x
              |
       8.8.x  |  7.8.x

-
    Michał643
    Level 25  
    theo33 wrote:
    Tylko jak to jest gdy indukcyjną mamy i przy produkcji jak i przy odbiorze i to samo jest z pojemnościową

No po prostu: licznik sobie sumuje energię bierną, rozróżniając czy ta energia była pobrana przy P+ czy przy P-.
    5.8.0 - pobraliśmy z sieci X kvarh energii biernej (indukcyjnej) podczas poboru mocy czynnej
    6.8.0 - pobraliśmy z sieci X kvarh energii biernej (indukcyjnej) podczas produkcji mocy czynnej
    7.8.0 - oddaliśmy do sieci X kvarh energii biernej (indukcyjnej) podczas produkcji mocy czynnej
    8.8.0 - oddaliśmy do sieci X kvarh energii biernej (indukcyjnej) podczas poboru mocy czynnej z sieci

theo33 wrote:
    Które eliminować oczywiście na ile się da?

Awaryjne wyłączanie inwertera - napięcie powyżej 253V

Aby obniżyć napięcie należy pobierać moc bierną (domyślnie indukcyjną), czyli pracować w kwadrantach I lub II. Należy więc maksymalizować zużycie mocy biernej (Q+) przez ustawienie na inwerterze trybu pracy z indukcyjnym cos fi.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że jeśli mamy układ 3 fazowy, to może się zdarzyć, że na jednej fazie pobieramy, a na drugiej oddajemy moc bierną. Wtedy równocześnie może świecić się Q+ i Q-. Mogą się świecić nawet wszystkie strzałki na raz, co nie powinno nikogo dziwić. Tym samym wartości mocy biernej oddawanej i pobieranej mogą być równocześnie naliczane w różnych rejestrach licznika, więc trzeba mieć to na uwadze przy jakichś analizach.
    Tomkii
    Level 15  
    A nie w III? Głowy sobie uciąć nie dam.
    Wzór na delta U w linii = P/Un*R + Q/Un*X. Aby zmniejszyć napięcie Q nam musi wyjść ujemne, bo linia ma reaktancję indukcyjną (X z +).
    Michał643
    Level 25  
    Tomkii wrote:
    Wzór na delta U w linii = P/Un*R + Q/Un*X.

No dobrze, i z tego wzoru widać, że jeśli Q będzie ujemne to będziemy mieć równanie:
    1) dUfaz = P/Ufaz*R - Q/Ufaz*X
    a jeśli Q będzie dodatnie:
    2) dUfaz = P/Ufaz*R + Q/Ufaz*X
    Widać, że drugi spadek napięcia jest większy od pierwszego, a więc w drugim przypadku napięcie u odbiorcy jest niższe, bo mamy większy spadek napięcia na linii. Tak będzie, czy nie? (bo też zauważam, że mi się coś ostatnio ciężko liczy :))