Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Sieci WLAN a LAN różnice

04 May 2021 11:36 261 7
  • Level 9  
    Skoro nie ma głupich pytań ...
    Jestem naprawdę „ cieniutki „ w te klocki, dlatego proszę o wyjaśnienie. Do do tej pory myślałem, że różnica miedzy WLAN oraz LAN jest taka, ze łączymy sie z siecią internetowa za pomocą : 1. Wi-Fi (WLAN- sieć bezprzewodowa) lub 2. Ethernet (LAN- sieć przewodowa) – tzw. tradycyjny kabel.
    Dlaczego wiec zagłębiając sie w temacie, znajduję artykuły o tworzeniu bezprzewodowych sieci LAN? To czym jest w takim razie sieć przewodowa ? Błędy w nazewnictwie?
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    Level 43  
    WLAN - Wireless LAN, EthLAN - Ethernet LAN to są interfejsy dostępowe sieci LAN - Local Area Network jest struktura o tej samej domenie rozgłoszeniowej.
  • Level 39  
    drugster wrote:
    ... Błędy w nazewnictwie?

Bardzo często są to właśnie albo błędy albo (jak w moim przypadku) "niedbalstwo". W końcu każdy wie, WiFi jest po stronie LAN i skoro mowa o WiFi to nie o kablu a skoro o kablu to nie o WiFi ;)

WAN
    LAN
    WLAN
    VLAN

Ot... i Kolega ma zagwozdkę ;)
  • Helpful post
    Level 9  
    Pojęcie LAN pojęcie dotyczy bardziej geograficznego rozmiaru sieci, domena rozgłoszeniowa nie jest jednoznaczna z siecią LAN. A pojęcia WiFi/Ethernet dotyczą technologii połączenia.
    Po WiFi można realizować sieci MAN (jak operator buduje sieć dosyłową do klientów w oparciu np urządzenia MikroTik). Ciekawy przypadkiem jest sieć WiFi EduRoam, chyba bardziej podpada pod sieć WWAN.
  • Level 9  
    Dziekuje za odpowiedzi, lecz przedstawię sprawę jako humanista.

Przychodzi kolega do kolegi trzymając laptop i sie pyta : „ Cześć, masz internet w domu chciałbym się podłączyć „
    Odpowiedz „ tak , mam zainstalowaną sieć LAN” .
    Kolega przychodzący :
    1 . Ma sie pytać o hasło WiFi
    2 . Ma sie pytać gdzie kabel ethernet i złącze .

Czy z odpowiedzi wynika ze może mieć WLAN albo LAN „ po kablu”?
  • Helpful post
    Level 43  
    Interfejsy dostępowe, a jak to kolega wyżej napisać sieć LAN jako struktura geograficzna to są dwie różne sprawy.
    Jeśli dostał informacje o sieci LAN to może pytać się o interfejs dostępowy wifi jak i interfejs dostępowy ETH do tej sieci nie wspominając już o innych.
    Uzależnione jest to od tego jakim interfejsem dysponuje ten laptop.
  • Helpful post
    Level 9  
    drugster wrote:
    Przychodzi kolega do kolegi trzymając laptop i sie pyta : „ Cześć, masz internet w domu chciałbym się podłączyć „
    Odpowiedz „ tak , mam zainstalowaną sieć LAN” .
    Dialog jak ze skeczu:
    - czy jest X
    - tak, Y leży tam, weź sobie.

Sieć LAN w domu a "internet" to zupełnie dwie różne rzeczy. W najprostszym wypadku sieć LAN będzie między laptopem a routerem (wifi czy kablowym), później sieć dostawcy a dalej dopiero "internet". Zupełnie nie rozumiem do czego prowadzi ta dyskusja, albo trzeba trzymać się pojęć technicznych albo potocznych.

Jak kolega pyta o internet to mówisz mu tam jest kabel, albo sieć WIFI nazywa się dom, a hasło abc.

Jak kolega pyta się sieć LAN to mówisz tam jest kabel Ethernet (lub SSID dom, hasło 123), i że ma pobrać adres IP DHCP.
  • Level 9  
    Dziękuję wszystkim za wyjaśnienia, w szczególności ostatni wpis. Dla amatora, jakim jestem, wiedza istotna.