Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podlaczenie wzmacniacza w samochodzie

Yug0 04 May 2021 11:39 594 20
    Yug0
    Level 4  
    Siemanko
    Tak ostatnio rozebralem auto, skladam i poprawiam co sie da po "fachowcach" i dotarlem do najwazniejszego
    Car audio:d
    Kabel z aku 10mm 6m skrocilem do 4m puscilem go metr z dala od pozostalych kabli car audio(byly zwiniete razem, wisialy na resztkach meidzi)
    Masowy z 25mm 1.5m zmienialem na 10mm 0.5m
    I nie jestem pewny czy dobrze popodpinalem wzmacniacz i glosniki

Do radia mam wpiety przednie i srodkowe kolumny w kostke jak nalezy
    Z radia wychodzi mi rca front i rear L i R
    To mam podpiete pod wzmacniacz, skryznie mam ustawiona na mostek przy pokretle rear, filtr wlaczony

Sprzet ktory posiadam to:
    Radio vordon ht896b
    Wzmacniacz Sony xm-n1004 1000w 4 kanalowy
    Przod 2x Pioneer TS g1020f 210w max, 30norm 4ohm
    Srodek 2x hertz dcx 170.3 100w max 50w norm 4hm
    Skrzynia blaupunkt 250w norm, 800max(jakas z olx) do niej mam w planach pozniej podpiac z

Na wzmacniaczu mam ustawione wartosci minimalne, +0.3v na 6v mozliwych(przy front i rear gdzie rear na mostku odpowiada wtedy za regulacje basu)

Wydaje sie ze jest ok ale
    Mialem na pulce 2 glosniki ktore teraz sluza jako atrapa, zakrywajaca dziury
    Niestety jeden mi sie urwal przewodem od, membrANY, sprobuje go jakos naprawic i ogolnie bym je zostawil na polce a skoro juz sa, to i bym je wpial tylko nie wiem czy jest sens. Sa to 2 21cm glosniki z, volvo s60/80 dosyc fajne, niestety ciezko mi dorwac ich parametry

Jak to najoptymalniej spiac?

Podlaczenie wzmacniacza w samochodzie Podlaczenie wzmacniacza w samochodzie
    sunrise84
    Level 42  
    Yug0 wrote:
    Sprzet ktory posiadam to:
    Radio vordon ht896b
    Wzmacniacz Sony xm-n1004 1000w 4 kanalowy
    Przod 2x Pioneer TS g1020f 210w max, 30norm 4ohm
    Srodek 2x hertz dcx 170.3 100w max 50w norm 4hm
    Skrzynia blaupunkt 250w norm, 800max(jakas z olx) do niej mam w planach pozniej podpiac z

Generalnie masz 5 pkt "dających" dźwięk.
    A tylko jedno wyjście z tego "radyjka"

Musisz się zastanowić co zostawić pod radiem a podłączyć pod wzmacniacz używając tylko jednego kompletu sygnału stereo.

Dodano po 7 [minuty]:

Yug0 wrote:
    Sony xm-n1004

Wzmacniacz ma mało filtrów, więc nawet jak rozdzielisz sygnał na dwa WEJŚCIA do niego to w zasadzie masz tylko:
    -przednie wyjście na głośniki w drzwiach
    -tylne w mostku i śmiesznym filtrem 80Hz ustawionym na sztywno.
    No zagra to jakoś ale bez konkretnego sterowania poszczególnymi kanałami (przód/sub) z poziomu radia zagra to przeciętnie.

Podstawą w każdym car-audio jest porządną jednostka sterująca(radio) która pozwala na sterownie wzmacniaczem i posiada filtry.

To nie jest tak że wrzucisz do auto co masz pod ręką i to zagra.
    Wszystkie komponenty należy ze sobą zgrać i dobrać odpowiednio.
    Wiem że często ogranicza nas budżet no ale należy to z głową rozplanować.

Zacząłbym od wymiany "radyjka" na coś co pozwala na coś więcej niż głośniej i ciszej w radiu.
    Yug0
    Level 4  
    Jak juz mialbym wymieniac radioo to na jakikies LCD i jakie proponowalbys miii wybrac ? Z tanszych, troche nie bardzo lapie jak to ma wszystko chodzic ladne razem? Ale serio na tanszym mi zalezy, dzis wyswietacz wtel zbilem i musze jakis zamiennik zamowic

Ogolnie to slabo rozumiem jak mam to miec podpiete.
    Nim kupie radio to minie pare dni, a pora najlepsza bo mam wszystkie plastiki zdjete

Wiec w koncu jak mam sie podpiac pod wzmacniacz zeby dzialaly glosniki przednie srodkowe i te 2 z volvo na plce + skrzynia?

Mam narazie to tak jak na obrazku, wniosek taki
    ze bas troche za mocny, ale masaz fotela dosc przyjemny Podlaczenie wzmacniacza w samochodzie
    sunrise84
    Level 42  
    Jeżeli radio ma 2 PARY WYJŚĆ to możesz podłaczyć tak jak to rozrysowałeś.
    Jedna para wyjść czyli L(biały) i R(czerwony).
    Jeżeli ma jedno wyjście będziesz musiał zastosować rozgałęźnik RCA aby na DWIE PARY WEJŚĆ WE WZMACNIACZU podać ten sam sygnał.

Sprawa się o tyle komplikuje że sygnał dla subwoofera grającego w mostku BRIDGED powinien być mono czyli brany z JEDNEGO WYJŚCIA Z RADIA np L i rozdzielony na DWA WEJŚCIA(np REAR L i R)wzmacniacza dla subwoofera.
    WEJŚCIE front(L i R) we wzmacniaczu możesz wykorzystać dla tylnych głośników w półce.

Rozgałęźnik Y RCA:
    https://allegro.pl/oferta/rozgaleznik-rozdzielacz-sygnalu-y-rca-cinch-0-25m-8407889316
    Yug0
    Level 4  
    Tak,to radio firmy Vordon ma dwie pary wyjść, i mam je podpięty pod dwie pary wejść we wzmacniaczu
    Czyli
    Powinienem kupić radio które ma dodatkowe wejsciecna suba
    Lub
    Kupić rozgaleziacz zdecydować które głośniki chce osłabić rozgaleziacz je i np odpinane front Left i right od radia,rozgaleziwm i podpinam tylko pod front left a puste front Light wtedy w radiu podcinam tak by tam wszedł + i - z wzmacniacza( też kupując wtyczke)
    I pozostałe głośniki te z polki pod plus i minus na wzmacniaczy
    Dobrze to zrozumiałem?
    Ogólnie mam podpięty tak jak jest na zdjęciu i ogólnie to fajnie gra,basu troche dużo,
    Ale chce to mieć jak nalezy
    Yug0
    Level 4  
    Okej więc mogę prosić o jakiś schemat jak to popodpinac? Czy tak jak na zdjęciu pokazałem + dwa dodatkowe z polki podpiąć pod wzmacniacz i tyle?
  • Helpful post
    sunrise84
    Level 42  
    Zrób zdjęcię tyłu radia z wyjściami RCA.

No czyli wyjście front z radia łączysz kablem 2xRCA(z dwóch stron) na wejście wzmacniacza front i tam podpinasz głośniki w półce na WYJŚCIA GŁOŚNIKOWE ZE WZMACNIACZA OZNACZONE FRONT <<<<<

WYJŚCIE REAR radia łączysz kablem 2xRCA(z dwóch stron) na wejście wzmacniacza REAR i na wyjściu głośnika podpinasz subwoofer. PAMIĘTAJ ABY SYGNAŁ NA WZMACNIACZ NA REAR DLA SUBWOOFERA PODAĆ MONO!!!
    Czyli stosujesz rozgałęźnik Y RCA którego wpinasz do wejścia RCA REAR we wzmacniaczu a drugą stronę rozgałęźnika wpinasz do jednego z wtyków RCA z kabla który biegnie z radia REAR tym kablem 2xRCA .
    Chyba już jasno teraz napisałem???

Dodano po 6 [minuty]:

Teraz może to jest jasne dla Ciebie.
    Acha i ten jeden wolny kabel RCA który ci zostanie z wyjścia RCA REAR radia warto zaizolować aby nie wprowadzał zakłóceń lub nie zwarło się wyjście sygnału do masy bo uszkodzisz wyjście RCA w radiu.
    Yug0
    Level 4  
    dzieki za tak szczegolowa pomoc, troche mnie spowolnilo cos bo mojej auto kleklo i musze z nim powalczyc ale na dniach popodpinam się tak jak radzisz.

Jeszcze sie tez zastanawiam czy kable ofc do glosnikow mam odpowiednie
    Do suba dalem 2x 2.5mm2 , reszta to cos kolo 1mm2 po poprzednim wlkascicielu
    Yug0
    Level 4  
    Ok dzięki:)
    Znalazłem przy starej wiedzy taki rozgaleziacz ,nie jest on zbyt cienki?

I przy okazji, czym się sugerować w przyszłości przy wyborze radia?ogólnie to chciałem LCD jakieś za jakiś czas kupić, axjqkby miało kolor przycisków zielony to już w ogóle happy Podlaczenie wzmacniacza w samochodzie

[img-0]
    sunrise84
    Level 42  
    Yug0 wrote:
    Znalazłem przy starej wiedzy taki rozgaleziacz ,nie jest on zbyt cienki?

To jest przejściówka z gniazdem minijack 3.5mm na dwa RCA.
    Tak przynajmniej sądzę bo nie widać dokładnie wtyku oraz gniazda.
    Yug0 wrote:
    ogólnie to chciałem LCD jakieś za jakiś czas kupić, axjqkby miało kolor przycisków zielony to już w ogóle happy

Też myślałem o radiu 2DIN.
    Ale to jak dla mnie poroniony pomysł.
    Dlaczego?
    Prosta sprawa szukasz czegoś w nawigacji to musisz oderwać wzrok od drogi i szukać czego w radiu na wysokości lewarka od skrzyni biegów.
    Jak dla mnie zbyt niebezpieczne.
    Więc pozostałem przy 1DIN.
    Akurat kupiłem używanego Pioneer DEH-X5600BT
    https://allegrolokalnie.pl/oferta/radio-pioneer-deh-x5600bt-cd-aux-usb-bluetooth

Zielony też tam jest w podświetleniu.
    Sporo funkcji audio.
    Ma to czego oczekuje od radia.
    Smartphone już mam więc nie potrzebuje zabawki 2DIN :D
    Yug0
    Level 4  
    No i spoko też chyba jednak pozostanę przy 1dinie
    A co do zdjęcia kurde nie to wysłałem hehe
    sunrise84
    Level 42  
    Więc to się nie nadaje.
    Dostałeś już wyżej DOKŁADNE namiary co masz kupić.
    NA OKO dokładnie przecież widać że to co trzymasz w ręce nie jest tym co masz zakupić.
    Wygląda podobnie ale przecież nawet nie włożysz tego czerwonego wtyku RCA w "dziurkę" gniazda minijack.
    Chyba jest to dla Ciebie jasne??
    Yug0
    Level 4  
    Co prawda jeszcze półki nie podpisałem tylko ten rozgaleznik Y ale żadnej różnicy nie widzę.
    Filtry mam ustawione:
    Stąd na mostek Czyli lpf on 80hz rear Level 0.3v I front podobnie.
    Muszę chyba tym napięciem wyjściowym że wzmacniacza się pobawić
    Zasada wygląda tak, że daje na tyle głośno że złysze jak zaczynają się trzaski i wtedy dodaje V aż zaleje tak?

Dodam też że jak kręcę fest Level to maleje mi dźwięk ze skrzyni
    Przy 0.3V bez jest największy a przy 6v najmniejszy

A,teraz podpialwm głośnik z półki to nie gra pod front.czy to z gra czy bez,ale jak podepne pod fest to już tak
    Jak to rozumieć?
    sunrise84
    Level 42  
    Ze starej zasady ustaw LEVEL na 3/4 i musisz probować to wszystko zgrać razem z głośnikami podpiętymi pod radio. Niestety nie będzie to łatwe, gdyż jak pisalem już wcześniej warto zaiwestować w radio które posiada jakieś możliwości konfigurowania wyjść RCA. A tak gra to jak gra. Niestety musisz ustawić na radiu taką głośność grania samego radia aby grało czysto, wtedy ustawiasz pokrętłem LEVEL głośność głośników w półce a na koniec dostrajasx to wszystko subem.
    Yug0
    Level 4  
    Radio ma opcję regulacji basu sopranu tego by grało z lewej lub prawej czy z tylu
    sunrise84
    Level 42  
    Yug0 wrote:
    opcję regulacji basu sopranu tego by grało z lewej lub prawej czy z tylu

No właśnie i na tym się kończy.
    Więc tak jak pisałem, ustaw głośność w radiu tak aby radio grało czysto a następnie "dostrój" potencjometrami LVL głośność głośników w półce i subwoofera.
    Tyle tylko możesz ustawić.
    Yug0
    Level 4  
    Kuzwa, faktycznie.teraz łapie
    Więc jednak zmienić bym chciał radio nawet na kredyt wezmę:D

Tylko tu nie wi3m jak wybrać dobre.
    Czym się wzorować w takim razie jakie ma mieć parametry?
    Yug0
    Level 4  
    Yug0 wrote:
    Radio ma opcję regulacji basu sopranu tego by grało z lewej lub prawej czy z tylu

Hm teraz dopiero miałem możliwość odpisania
    Ogólnie jedynie co zmieniłem w
    To dodanie rozgaleznika Y ,izolacja wolnego kabla rca, głośników z półki nie podpisałem. 2h po tym nagle zgasło radio albo się zresetowalo i od tamtej pory głośniki srodkowe(rear) cykaja cicho w tle muzyki,ale to drażni,Plus do tego jaj wyłącza radio to prawy głośnik słychać jak brzeczy,dźwięk jakby danie dużych kolumn i ich na Maxa podkreceniec"bzzzzzzz",napewno go kojarzysz
    Dodam też że jak za pomocą radia wyciszę głośniki rear to przednie brzmią jak tandetne radio ale jak mam ustawione wszystko po równo w radiu - l=r
    To tylko to cykqnie które wydobywa się przy jednym jakimś dźwięku
    Co to może być?
    sunrise84
    Level 42  
    Yug0 wrote:
    Co to może być?

Brak "masy" na kablu sygnałowym.
    Powodów może być mnóstwo od tandetnej jakości złącz RCA w radiu, wzmacniaczu po uszkodzony kabel RCA, zwarcie w instalacji, pętla masy pomiędzy radiem a wzmacniaczem itp, itd.
    Czysta instalacja która składa się z :
    -plus z akumulatora z bezpiecznikiem dla wzmacniacza
    -masa z karoserii samochodu jako minus dla wzmacniacza
    -kabel REMOTE poprowadzony z kostki radia(przeważnie niebieski kabelek)
    -sprawne kable sygnałowe RCA
    I to wszystko musi działać poprawnie.