Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka jest różnica ogólna i w działaniu zasilacza stabilizowanego anteny,a wzmacn

Jcom2013 13 Jun 2021 22:13 816 4
 • #1
  Jcom2013
  Level 11  
  Dzień dobry
  Jaka jest różnica między ogólna i w działaniu zasilacza stabilizowanego antenowego (kabel koncentryczny podłączony do wtyczki antenowej, gdzie wtyczka antenowa jest zasilana wzmacniaczem podłączonym do gniazda sieciowego 230V), a wzmacniacza antenowego wewnętrznego z zasilaczem (rozgałęźnik wbudowanym wzmacniaczem jest podłączony do gniazda sieciowego 230V).

  Przykład:
  Wzmacniacz antenowy wewnętrzny z zasilaczem AWS-144M
  Kod towaru: B1170
  https://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_z_zasilaczem_aws-144m_B1170.htm

  lub

  przykład
  Zasilacz wzmacniaczy antenowych 12V/100 mA z separatorem ZCE2 DPM
  Kod towaru: D0010
  https://www.dipol.com.pl/zasilacz_wzmacniaczy...h_12v-100_ma_z_separatorem_zce2_dpm_D0010.htm

  Pytanie 1.
  a) Czy do zasilacza stabilizowanego antenowego (kabel koncentryczny podłączony do wtyczki antenowej, gdzie wtyczka antenowa jest zasilana wzmacniaczem podłączonym do gniazda sieciowego 230V) można podłączyć do anteny z podłączonym symetryzatorem czy w antenie musi być zamontowany przedwzmacniacz/wzmacniacz antenowy.

  b) Czy do wzmacniacza antenowego wewnętrznego z zasilaczem (rozgałęźnik wbudowanym wzmacniaczem jest podłączony do gniazda sieciowego 230V) można podłączyć do anteny z podłączonym symetryzatorem czy w antenie musi być zamontowany przedwzmacniacz/wzmacniacz antenowy.

  Pytanie 2.
  Skąd państwo czerpiecie informacje książki, internet, poradniki, czasopisma o wiedzy o wzmacniaczach antenowych, symetryzatorów, anteny itd. -połączenie, -dopasowanie, -dobór urządzeń, elementów, podzespołów do pozytywnego odbioru sygnału telewizyjnego.
  Czy są jakieś materiały książki, internet, poradniki, czasopisma o obecne czasy do ustawienia z dobraniem urządzeń do pozytywnego/normalnego/ odbioru sygnału telewizyjnego.
  Jeżeli tak proszę o tytułu książek, stron internetowych i czasopism itd.

  Pytanie 3.
  Czy takie połączeni wzmocni sygnał antenowy.
  a) antenie jest symetryzator, natomiast w dekoderze DVB-T/T2 jest włączone zasilanie anteny, czy sygnał telewizyjny danego MUX się wzmocni podejrzewam moje zdanie, że nie ponieważ w antenie jest zamontowany symetryzator, ale co państwo sądzicie.

  b) antenie jest zamontowany przedwzmacniacz/wzmacniacz antenowy, natomiast w dekoderze DVB-T/T2 jest włączone zasilanie anteny, czy sygnał telewizyjny danego MUX się wzmocni, według mnie sygnał telewizyjny powinien się wzmocnić.

  Pytanie 4.
  Czy w ustawieniach w telewizorze można zasilić antenę do zwiększenia dobrego/pozytywnego odbioru sygnału telewizyjnego, jeżeli tak to w jakich modelach telewizorów.

  Dziękuje za odpowiedz

  Jaka jest różnica ogólna i w działaniu zasilacza stabilizowanego anteny,a wzmacn Jaka jest różnica ogólna i w działaniu zasilacza stabilizowanego anteny,a wzmacn
 • #2
  elktrod
  Level 33  
  Polecam np. stronkę internetową sklepu DIPOL a na niej bibliotekę....
  https://www.dipol.com.pl/library.htm
  czy też:
  https://www.dipol.com.pl/katalogi_dipol_w_formacie_pdf_m630.htm
  Co roku chyba ten sklep w Krakowie jak go odwiedzisz posiada nowe (inne) (uaktualnione) darmowe, papierowe, wydania swoich materiałów - są super od lat...
  Co jakiś czas organizują tez kursy dla instalatorów na różne tematy...
  https://www.dipol.com.pl/szkolenia_dla_instalatorow_i_projektantow_kursy.htm
 • #3
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Jcom2013 wrote:
  (kabel koncentryczny podłączony do wtyczki antenowej, gdzie wtyczka antenowa jest zasilana wzmacniaczem podłączonym do gniazda sieciowego 230V)
  Wtyczka antenowa zasilana wzmacniaczem? Wiesz sorry ale nie wiele można zrozumieć o co w ogóle pytasz.
 • #4
  irekr
  Moderator
  Proponuję, by autor jeszcze raz przeczytał co sam napisał.

  Rozumiem, że można mieć zerowe doświadczenie i zerową wiedzę, ale do tego celu służą fora internetowe by taką wiedze poszerzać.

  Niewątpliwie nie zasila się wtyczki antenowej wzmacniaczem, co najwyżej zasilacz jest podłączony do wtyczki z separatorem pozwalający podanie zasilania przez środkową żyłę kabla antenowego.
  Opisane w pierwszym przykładzie rozwiązania są w zasadzie porównywalne, jednak wygodniejszym rozwiązaniem jest stosowanie wzmacniaczy (jeżeli naprawdę są potrzebne!) z zewnętrznym zasilaczem. W przypadku uszkodzenia wzmacniacza wymieniamy sam wzmacniacz a w przypadku uszkodzenia zasilacz sam zasilacz, co biorąc pod uwagę fatalna jakość zastosowanych "tanich chińskich" elementów jest istotne. Nie będę tutaj analizował konstrukcji "wzmacniaczy" antenowych, bo to zupełnie oddzielny temat. Na kilka tysięcy instalacji jakie wykonałem tylko w trzech przypadkach zastosowałem wzmacniacze szerokopasmowe i to tylko w terenie górskim, gdzie brakowało zasięgu horyzontalnego. Z tym ze jeden z tych wzmacniaczy jest nadal wzmacniaczem LAMPOWYM na dwóch lampach E88C (nie mylić z E88CC czy ECC88). Działa do dziś od 30tu lat, wzmacnia prawidłowo nawet sygnały DVB-T2 RTCN Sucha Góra. Chyba jedyny taki działający egzemplarz w Polsce.

  Odnośnie pytanie nr 2;
  Mogę odpowiadać tylko za siebie: 45 lat doświadczenia, kiedyś były to książki i dokumentacje, teraz jest internet ale tutaj uwaga: wiedzy za wiele w tym nie ma. Chyba, ze czytasz dobre oficjalne publikacje wytwórców. Handlarze tylko zachwalają swój towar - są tylko mniej lub bardziej szczegółowe opisy.
  Wiedzę trzeba czerpać z innych źródeł. No i na polskich stronach nie znajdziesz tego wiele, trzeba niestety znać co najmniej angielski i niemiecki. Instrukcje w języku niemieckim są pisane najrzetelniej (bo pisane przez Niemców!), instrukcje i dokumentacje po angielsku często są pisane przez Chińczyków lub Japończyków i jest tam sporo błędów. Polskie tłumaczenia także często są tłumaczone błędnie, gdyż opierają się ma innych złych tłumaczeniach. Tłumacz Google może zrobić jeszcze więcej szkody, język techniczny jest dość specyficzny. Dobrych zawodowych tłumaczy technicznych z języka angielskiego w Polsce jest może ze 20tu, z niemieckiego jeszcze mniej. Tłumaczenie wykonane przez polskich inżynierów są najczęściej bardzo poprawne.
  Informacje zawarte na stronie Dipola są prawdziwe, pamiętać należy jednak że to informacja od sprzedawcy. Z natury rzeczy nie mogą być podręcznikiem do nauki, to tylko informacja ogólna. Szczegóły są bardziej skomplikowane.

  Pytanie nr 3;
  Nie zasila się symetryzatora antenowego, zasila się tylko te elementy które zasilania wymagają. Jeżeli przy antenie jest wzmacniacz antenowy to podanie zasilania pozwoli na odbiór jeżeli podasz mu zasilanie czy to z dekodera/odbiornika czy z oddzielnego zasilacza. Wzmacniacz bez zasilania jest dość silnym tłumikiem, jeżeli wyłączenie zasilania nie powoduje zmiany w wielkości sygnału to wzmacniacz jest uszkodzony - co jest dość częstym zjawiskiem w przypadku "przyłożenia pioruna" w odległości mniejszej niż ok. 2 km.
  Standardowym napięciem zasilania z dekodera/odbiornika jest napięcie +5V, zasilacze zewnętrzne maja najczęściej 12V, więc wzmacniacze są tak skonstruowane, by pracowały poprawnie przy zasilaniu napięciem od 4,5 do ok. 15V. Niewiele z nich działa poprawnie nawet w tym zakresie. W końcu to tanie elementy po 100$ za paletę i nie należy oczekiwać jakości.

  Pytanie nr 4:
  Powyżej wyjaśniono.
  Jeżeli jest wzmacniacz to wymaga on zasilania. Jeżeli nie jest potrzebny to nie należy go stosować. Wyłączenie zasilacza nie jest jego odłączeniem.


  I - jako uwaga moderatora - pisz w sposób czytelny i ze zrozumieniem.
 • #5
  Jcom2013
  Level 11  
  Dziękuje za odpowiedz