logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Czytelność wartości czułości odbiornika w dBm - porównanie -70dBm i -63dBm

Daniel_GSM 16 Paź 2021 12:53 3066 7
REKLAMA
  • #1 19658889
    Daniel_GSM
    Poziom 25  
    Posty: 2116
    Pomógł: 12
    Ocena: 137
    Witam,

    Jak czytać wartość czułości odbiornika wyrażonej w dBm.

    Który odbiornik będzie czulszy - ten, który ma czułość -70dBm czy może ten, który ma czułość -63dBm?
  • REKLAMA
  • #2 19658891
    krzysiozak
    Poziom 40  
    Posty: 6613
    Pomógł: 509
    Ocena: 1149
    Który ma czułość -70dBm bardziej czuły.
  • REKLAMA
  • #3 19658893
    Daniel_GSM
    Poziom 25  
    Posty: 2116
    Pomógł: 12
    Ocena: 137
    krzysiozak napisał:
    Który ma czułość -70dBm bardziej czuły.


    czyli im niższa wartość dBm tym czulszy odbiornik?
    Gdybym znalazł takie urządzenie, które czułość będzie miało na poziomie -81dBm to będzie jeszcze lepsze?
  • REKLAMA
  • #4 19659095
    krzysiozak
    Poziom 40  
    Posty: 6613
    Pomógł: 509
    Ocena: 1149
    Daniel_GSM napisał:
    krzysiozak napisał:
    Który ma czułość -70dBm bardziej czuły.


    czyli im niższa wartość dBm tym czulszy odbiornik?
    Gdybym znalazł takie urządzenie, które czułość będzie miało na poziomie -81dBm to będzie jeszcze lepsze?


    Nie tylko czułość decyduje. Jest jedna zasada dotycząca np WiFi, że przejdzie tylko jedną ścianę, lub tylko jeden strop. Mi pokazuje pół klatki urządzeń, ale to nie znaczy że będzie transmisja bez problemowa. Zależy to od innych urządzeń (nie tylko WiFi) w tym śmietniku fal.
  • REKLAMA
  • #5 19659256
    jprzedworski
    Specjalista Sieci, Internet
    Posty: 5368
    Pomógł: 758
    Ocena: 827
    krzysiozak napisał:
    Zależy to od innych urządzeń (nie tylko WiFi) w tym śmietniku fal.
    Tym bardziej, że czulszy odbiornik będzie również lepiej odbierał zakłócenia i sieci sąsiadów, W dodatku jest to transmisja dwukierunkowa, liczy się też to co po drugiej stronie, Co z tego, że odbierze, trzeba jeszcze wysłać, a po drugiej stronie będzie problem. Nie ma co się skupiać na jednym parametrze.
  • #6 19659639
    Daniel_GSM
    Poziom 25  
    Posty: 2116
    Pomógł: 12
    Ocena: 137
    Panowie - ja pytam tylko i wyłącznie o parametr dBm - nie filozofujmy tutaj na temat przenikalności fal radiowych w zależności od częstotliwości itd...
    Zakładamy, że odbiornik będzie umiejscowiony na pustyni a w promieniu 100km nie ma niczego...żadnych ścian, stropów, innych sieci WiFi itd...
    Uprośmy sobie założenia a nie komplikujmy ich - bierzemy pod uwagę tylko dBm...

    Im niższe dBm tym odbiornik wg producenta ma lepszą czułość - czy tak?
    Mając do wyboru:

    1. -54 dBm
    2. - 74 dBm
    3. -81 dBm

    Najlepiej wziąć tego -81 dBm bo ma najczulszy odbiornik - czy tak?
  • #7 19659914
    jprzedworski
    Specjalista Sieci, Internet
    Posty: 5368
    Pomógł: 758
    Ocena: 827
    Daniel_GSM napisał:
    Najlepiej wziąć tego -81 dBm bo ma najczulszy odbiornik - czy tak?
    Tak, bo to jest próg, od którego odbiornik zaczyna coś odbierać.
  • #8 19661077
    Daniel_GSM
    Poziom 25  
    Posty: 2116
    Pomógł: 12
    Ocena: 137
    Rozwiałem swoje wątpliwości odnośnie parametru dBm.
    Dziękuję.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono temat czułości odbiorników wyrażonej w dBm, gdzie im niższa wartość dBm, tym odbiornik jest czulszy. Uczestnicy potwierdzili, że odbiornik o czułości -81 dBm będzie lepszy od -70 dBm i -63 dBm. Zwrócono uwagę, że czułość to tylko jeden z parametrów, a inne czynniki, takie jak zakłócenia i warunki otoczenia, również wpływają na jakość odbioru. Ostatecznie, przy założeniu idealnych warunków, odbiornik o najniższej wartości dBm (najczulszy) powinien być preferowany.
REKLAMA