Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Privileg TYP FS 16032 - Naprawa zamrażarki

lopezrob 15 Nov 2021 16:00 108 2
Bosch
    lopezrob
    Level 11  
    Witam
    Pisałem z użytkownikiem Jack63 w sprawie wyboru zamrażarki i zamieszczam tekst naszej rozmowy
    Powiem tak przestała działać zamrażarka TYP FS 16032 Objawy, zamrażarka raz się włączała a raz nie Przyjechał Gość popatrzył i wymienił na płytce 2 kondensatory ( płytka już swoje przeszła i była trochę nad palona ) odłączył światełko żeby się nie spaliła do końca i było okej Pochodziła z 2 tyg. i nie chciała się w ogóle włączyć, kompletna cisza Mój kompresor to Zem HLT 99 RSC a gaz to R600A Mi zachciało się sprawdzać kompresor i nie wiem czy go sam nie dokończyłem Trochę mi się odezwał ale jakoś tak cichutko Nawet chciałem dokupić używany kompresor ale nie wiem czy był by dobry Zem HL 90AH gaz R600a Dzwoniłem do Gościa ( dwa razy) powiedział że przyjedzie sprawdzi i nie przyjechał a wymiana kompresora to 150zł + kompresor

lopezrob napisał:
    Mój kompresor to Zem HLT 99 RSC a gaz to R600A

Nie gaz tylko czynnik chłodniczy. Mniejsza z tym. To sprężarka tzw. inverter. W sumie dla "firmy" ZEM rzadkość. Znalazłem z wielkim trudem jakieś dane w minimalnej ilości o tej sprężarce oraz tej drugiej, co chciałeś zamontować:

lopezrob napisał:
    nie wiem czy był by dobry Zem HL 90AH gaz R600a

Ta druga dość, że nie jest to inverter, to jeszcze ma mniejsza pojemność skokową. tj 9,08 wobec 9,99 ccm. A to ona jest najlepszym kryterium doboru, choć dla inverterów nie jest tak cacy, gdyż wydajność objętościową można ustalać RPM silnika. Częśto się zdarza, że sprężarka o jednej pojemności skokowej jest monowana w układach o różnym zapotrzebowania na tąże wydajność objętościową, a dobór właściwej zachodzi przez dobór RPM silnika. Tym sposobem producenci mają jedną sprężarkę, ale można ją stosować w różnej wielkości "sprzętach". Ogranicza się asortyment produkcji przez to koszty.
    Dlatego nie wiedząc, przy jakiej prędkości pracowała ori sprężarka, nie wiadomo jaki zamiennik dobrać.
    Poza tym uk.lad sterowania może wykorzystywać więcej niż jedną RPM i wtedy montaż on/offa jest niemożliwy bo nie da się takiej sprężarki "wpleść" w układ sterownia.
    Także najlepiej było by naprawić inverter i sprawdzić czy faktycznie sprężarka jest uszkodzona mechanicznie. Elektrycznie łatwo sprawdzić. To silnik 3f, i mam mieć równe rezystancje miedzy każdymi dwoma wyprowadzeniami.
    Jeżeli sprężarka jest mechanicznie uszkodzona, to naprawa traci sens, bo wymagała by doboru, co jest trudne, oraz zakupu i wmontowania nowej sprężarki. Do tego jeżeli sprężarka będzie on/off to trzeba nowy układ sterowania całością. Dużo kombinacji obarczonych ryzykiem niepowodzenia i wymagających wiedzy i cierpliwości.
    Nie wiem jak z zakupem ori sprężarki inverter. Pewnie jest droga bo z reguły inwerter jest częścią sprężarki. Tak ma Aspera. Nie wiem jak ZEM.
    Tak w ogóle ta firma/marka ZEM jest jakąś tajemnicą Żydowsko-Egipsko-Turecką. Do tego moje doświadczenia ze sprężarkami sygnowanymi ZEM są złe. Nie polecam!!!
    Także przy ew. zakupie nowej zamrażarki proponuję oglądać ją .... od tyłu, patrząc na nalepkę na sprężarce. Aby nie było jak z "u mnie". Czyli z przodu Bosch, a z tyłu jakiś ciang-cieng....
    Nie wiem jak jest teraz, ale Beko do niektórych swoich sprzętów montowało sprężarki Aspera (firmę i markę przejął japoński NIDEC). Trzeba szukać sprzętu ze sprężarką tej firmy. To chyba ostatni przyzwoity "producent" sprężarek. Reszta to tania chińszczyzna lub jakieś ZEMy z Egiptu czy innego zadupia technicznego.

Dodam że zamrażarka nadal popsuta i mam mieszane uczucia dzwonić 3 raz do Gościa żeby mnie wystawił do wiatru A szkoda jej wywalić bo wygląda jak nowa
    Może Ktoś dodał by jeszcze coś od siebie
  • Bosch
    Adam-T
    Level 39  
    lopezrob wrote:
    dzwonić 3 raz do Gościa

A to jedyny taki w Twojej okolicy? Musi to być on? 🤔
    lopezrob
    Level 11  
    Był jeszcze jeden ale zamknął interes i nie przyjedzie, bo jak padł kompresor to by musiał dać gwarancję itp. A ten co był to go wszyscy polecają Będę szukał innej albo spróbuje jeszcze raz zadzwonić