Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka: top czy front?

aztec 02 Lis 2005 22:23 4811 4
 • #1 02 Lis 2005 22:23
  aztec
  Poziom 9  

  Z uwagi na to, iż powoli przymierzam się do zakupu nowej pralki chciałbym niniejszym postem wywołać dyskusję na rzeczony temat.
  Przede wszystkim nurtuje mnie zagadnienie wynikające z pierwotnego podziału pralek: na te ładowane z góry i z frontu. Osoby mające ograniczone miejsce na postawienie pralki są wolne od tego typu dylematów, natomiast pozostała część ma nie lada orzech do zgryzienia, którą wybrać.
  Choć z użytkowego punktu widzenia ładowane od frontu są poręczniejsze (szerszy otwór + np. w moim przypadku fakt, iż przez kilka lat miałem na takiej pralce zainstalowany przewijak dla dziecka) to, podchodząc z naukowego punktu widzenia powinniśmy w przedbiegach skreślić taką pralkę: bęben (sam w sobie ciężki) wypełniony kilkunastoma litrami wody i 5 kilogramami szmat podparty tylko na jednej osi. Na drugim biegunie pralka ładowana od góry, w której jak Pan Bóg przykazał „prawidłowe” podparcie w osi obrotu.
  Stąd nasuwa się pierwsze pytanie: Czy w Waszej praktyce, drodzy Serwisanci, można wygenerować jakiś trend potwierdzający moje czysto teoretyczne spekulacje, że pralki ładowane od góry rzadziej ulegają uszkodzeniom mechanicznym (łożyska, amortyzatory i wszystko, co związane z kinetyką obracającego się bębna)?

  0 4
 • #2 02 Lis 2005 22:34
  KrzychoMiki
  Poziom 21  

  Bzdura!!! Wystarczy popatrzeć na uszczelnienia w pralkach ładowanych z góry i wielkość łożysk (mówię o normalnych pralkach a nie wynalazkach na 6203) żeby wiedzieć, czemu pomimo wszystko to pralki ładowane od przodu są trwalsze. Oczywiście są i toploadery dobrej klasy ale one z kolei kosztują jakieś koszmarne pieniądze. Podobnie ma się sprawa z pralkami ładowanymi z przodu ale tymi płytkimi. Cena jest zabójcza. Ale coś za coś. Po prostu trudniej jest wyważyć i zamortyzować urządzenie, które stoi na podłodze połową powierzchni normalnej pralki i trudniej w niej upchnąć te same podzespoły. Jest też kwestia sentymentu.

  0
 • #3 02 Lis 2005 22:36
  jacekrybak
  Poziom 18  

  Teoretycznie poprawne rozumowanie, dotyczące trwałości łożyskowania w pralce TOP, jest w gruncie rzeczy fałszywe. Trwałość układu ułożyskowania nie zależy od ilości punktów podparcia bębna, a od jakości zastosowanych simeringów, czyli uszczelniaczy. W pralce typu FRONT LOADER jest jeden uszczelniacz, a w TOP LOADER są dwa uszczelniacze. Tym samym prawdopodobieństwo uszkodzenia łożyskowania jest dwa razy większe. Inną sprawą jest jakość łożysk w ogóle, ale zakładamy że są dobrej jakości i nie o tym dyskusja. Widziałem uszkodzone łożyska (z powodu uszkodzenia uszczelniaczy) typu 6207 i 6305, a na podobnej wielkości łożyskach jeżdżą samochody. Generalnie rzecz biorąc, gdybym miał do wyboru, jako użytkownik, FRONT albo TOP, wybrałbym ten pierwszy. Przyznam, że jako serwisant też nie przepadam za TOP'ami.

  0
 • #4 02 Lis 2005 22:46
  PS 663S BIO
  Poziom 31  

  ja wybrałbym FRONT ponieważ cenię sobie możliwość obserwowania bielizy w czasie prania :wink:
  a tak naprawdę to już jest rzecz gustu, inni lubią pralki TOP a inni nie

  aztec :arrow: po tym jak się dowiedziałeś ile Twoja Luna zużywa wody to wcale Ci się nie dziwię :D :D :D

  0
 • #5 03 Lis 2005 00:56
  rangi
  Poziom 17  

  Zgadzam się z kolegami i wybieram pralkę nr.”1” :D czyli FRONT, zaoszczędzisz teraz kasy i w przyszłości gdy przyjdzie ci naprawiać. Części do bardziej popularnych sprzętów przeważnie są tańsze…

  0