logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Candy CVST GP382DMR-S - błąd E08 i ciągłe ruszanie na wysokich obrotach

szmydu 29 Cze 2022 23:54 15219 38
Najlepsze odpowiedzi

Dlaczego pralka Candy pokazuje błąd E08 i na każdym programie po pobraniu wody zaczyna gwałtownie rozpędzać bęben, a potem znowu zwalnia, oraz jak ustalić, czy winny jest silnik czy elektronika?

Najpierw sprawdź układ tachogeneratora: rezystancję cewki, stan magnesu na wirniku oraz napięcie generowane przy obracaniu silnikiem; w tej serii pralek cewka rzędu ok. 200 Ω była podawana jako punkt odniesienia, ale ważne jest też, czy tacho daje sygnał i czy nie ma uszkodzeń mechanicznych [#20081794][#20081894][#20082024] Jeśli tacho i okablowanie są w porządku, a pralka dalej „rozbiega się” i wywala E08, najbardziej prawdopodobne jest uszkodzenie modułu sterującego, zwłaszcza obwodu wejściowego od tacho, więc warto sprawdzić ścieżki, złącza i oddać płytę do elektronika [#20082168][#20082344][#20083393] W wątku na module było widać uszkodzenie przy torze tacho, a po wymianie sterownika pralka ożyła, co potwierdziło trop elektroniki [#20083295][#20082141] Potem wyszło jednak, że przy ustawieniu powyżej 800 obr./min pralka nadal nie kończy wirowania, więc sam moduł z wersji 1400 RPM nie rozwiązał wszystkiego [#20108079][#20108395][#20108445] Ostatecznie użytkownik wymienił silnik i pralka zaczęła działać prawidłowo, więc w podobnym przypadku trzeba brać pod uwagę nie tylko moduł, ale też sam silnik/tacho i zgodność części między wersjami 1200/1400 RPM [#20122377][#20122378]
REKLAMA
  • #1 20081467
    szmydu
    Poziom 9  
    Posty: 52
    Ocena: 6
    Witam,
    Mam problem z pralką jak w tytule. Podczas wirowania pojawił się błąd e08. Od tego czasu na każdym programie startuje tzn. nalewa wodę po czym zaczyna kręcić bębnem bardzo szybko jakby chciała wirować a to przecież początek programu. Po ok 2-3 sek. zwalnia i znowu się rozpędza. Tak jak na tym filmie:
    Link
    Po kilku cyklach pojawia się błąd E08. Kontaktron przy bębnie niestety poprawnie zwiera obwód jak styka się z magnesem, zmierzone miernikiem na kostce przy sterowniku. Myślałem, że to będzie jego wina. Co jeszcze można sprawdzić aby ustalić czy to problem z silnikiem czy elektroniką ? Szczotki mają spory zapas, a pralka ma 3 lata.
  • REKLAMA
  • #3 20081858
    szmydu
    Poziom 9  
    Posty: 52
    Ocena: 6
    Domyślam się, że to o to chodzi, ale niestety z pomiaru wychodzi 42,8Ω.
    Candy CVST GP382DMR-S - błąd E08 i ciągłe ruszanie na wysokich obrotachIMG_202206...102034.jpg (3.28 MB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #4 20081894
    Kenworth 18
    Poziom 43  
    Posty: 11112
    Pomógł: 2416
    Ocena: 3707
    I może to być prawidłowy wynik: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic603205.html
    Z tymi pralkami Candy z którymi ja miałem styczność rezystancja cewki była wyższa. Sprawdź jeszcze stan magnesu tachogeneratora i ostrożnie demontuj cewkę by go nie uszkodzić, sprawdź również napięcie, które tacho musi generować. Jeżeli wszystko będzie ok to niestety pozostaje przegląd modułu sterującego przez elektronika. Dodaj zdjęcie tabliczki znamionowej pralki.
  • #5 20081999
    szmydu
    Poziom 9  
    Posty: 52
    Ocena: 6
    Jak mocniej zakręcę wirnikiem w palcach to dochodzi do 0,014 V, czy to przypadkiem nie za mało ?. Rozumiem, że muszę wydłubać tę blaszkę z tyłu silnika i wtedy dostanę się do tej cewki tacho ?
  • REKLAMA
  • #6 20082024
    Kenworth 18
    Poziom 43  
    Posty: 11112
    Pomógł: 2416
    Ocena: 3707
    Tak, musisz zdjąć zaślepkę by wyjąć cewkę i sprawdzić magnes. Tacho nie wygeneruje dużego napięcia przy kręceniu dłonią wirnikiem.
  • #7 20082073
    szmydu
    Poziom 9  
    Posty: 52
    Ocena: 6
    Blaszkę wyciągnąłem ale nie mogę wyciągnąć cewki, tak to wygląda:
    Candy CVST GP382DMR-S - błąd E08 i ciągłe ruszanie na wysokich obrotachIMG_202206...124206.jpg (3.35 MB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik. Candy CVST GP382DMR-S - błąd E08 i ciągłe ruszanie na wysokich obrotachIMG_202206...124212.jpg (3.06 MB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

    Sprawdziłem jeszcze kostkę przy silniku i pytanie szy to połączenie przewodów zaznaczone na czerwono powinno mieć miejsce ? :
    Candy CVST GP382DMR-S - błąd E08 i ciągłe ruszanie na wysokich obrotachIMG_202206...124803.jpg (3.72 MB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

    Na zielono zaznaczyłem pozostałe połączenia przewodów ale one chyba powinny występować.
  • #8 20082081
    Kenworth 18
    Poziom 43  
    Posty: 11112
    Pomógł: 2416
    Ocena: 3707
    Cewkę podważasz delikatnie śrubokrętem a magnes sprawdź czy nie ma pęknięć. Dodaj to zdjęcie tabliczki znamionowej jeszcze.
  • #9 20082101
    szmydu
    Poziom 9  
    Posty: 52
    Ocena: 6
    Candy CVST GP382DMR-S - błąd E08 i ciągłe ruszanie na wysokich obrotachIMG_202206...131319.jpg (2.2 MB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #11 20082116
    szmydu
    Poziom 9  
    Posty: 52
    Ocena: 6
    Magnes jest ok:
    Candy CVST GP382DMR-S - błąd E08 i ciągłe ruszanie na wysokich obrotachIMG_202206...132429.jpg (2.93 MB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #13 20082141
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13887
    Pomógł: 2204
    Ocena: 6917
    To co poazujesz to cewka a nie magnes.
    Uszkodzenia szukaj raczej w elektronice.
  • Pomocny post
    #14 20082168
    Telo
    Serwisant RTV
    Posty: 12968
    Pomógł: 1505
    Ocena: 2332
    Witam

    Wymontuj moduł , sprawdż okablowanie i sprawdż gdzie wchodzi cewka od tacho,możliwe uszkodzenie elektroniki nie czyta impulsów , nie powinna tak szybko kręcić bębnem.
  • #15 20082208
    szmydu
    Poziom 9  
    Posty: 52
    Ocena: 6
    Ok, magnes jest przykryty osłoną plastikową ale wygląda, że jest cały. Musze poszukać kogoś od elektroniki w okolicy, bo 300 PLN za nowy moduł to za dużo, jak za 650 + dostawa jest nowa pralka (powystawowa). Dzięki za pomoc.

    Dodano po 24 [minuty]:

    Jeszcze jedna rzecz. Czy to normalne że na zaznaczonych trzech stykach jest obwód ? Miernik piszczy jak stykam 3 pin z 4 i 3 z 7.
    Candy CVST GP382DMR-S - błąd E08 i ciągłe ruszanie na wysokich obrotachIMG_202206...144619.jpg (3.28 MB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

    Coś się chyba upaliło:
    Candy CVST GP382DMR-S - błąd E08 i ciągłe ruszanie na wysokich obrotachIMG_202206...144933.jpg (3.36 MB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

    Tylko nie mam jak wyciągnąć tego układu bo mocno trzyma się gałka. Wszystkie śruby i zaczepy zwolnione a gałka nie chce puścić.
  • #16 20082344
    Kenworth 18
    Poziom 43  
    Posty: 11112
    Pomógł: 2416
    Ocena: 3707
    Oddaj moduł w ręce fachowca bo naprawa obwodu tacho to skomplikowany temat.
  • #17 20082361
    szmydu
    Poziom 9  
    Posty: 52
    Ocena: 6
    Udało się z gałką i wszystko stało się jasne:

    Candy CVST GP382DMR-S - błąd E08 i ciągłe ruszanie na wysokich obrotachIMG_202206...155350.jpg (4.05 MB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #18 20082501
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13887
    Pomógł: 2204
    Ocena: 6917
    No to znalazłes skutek.
    Pozostaje ustalić jeszcze przyczynę.
  • #19 20082903
    szmydu
    Poziom 9  
    Posty: 52
    Ocena: 6
    Jutro zawiozę moduł do gościa co zajmuje się tego typu rzeczami. Z tą przyczyną to właśnie się zastanawiam co się mogło wydarzyć, że popaliło moduł i jak się da naprawić to żeby znowu się nie spalił. W sumie więcej tam w tej pralce nie ma:

    - kable do grzałki - sprawdzone,
    - kable do czujnika klapy - sprawdzone,
    - kable do pompy - sprawdzone,
    - kable do zaworów wody - sprawdzone,
    - kable do silnika i tacho - sprawdzone,
    - kable do kontaktronu przy bębnie - sprawdzone.

    Mam w okolicy dużo fotowoltaiki i zdarza się że napięcie sięga 260V, może to wykończyło układ.
  • #20 20083096
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13887
    Pomógł: 2204
    Ocena: 6917
    szmydu napisał:
    tą przyczyną to właśnie się zastanawiam co się mogło wydarzyć, że popaliło moduł i jak się da naprawić to żeby znowu się nie spalił.


    Więc nim oddasz moduł do naprawy poszukaj przyczyny, po nitce do kłębka. Sprawdź do czego ida przewody z uszkodzonych ścieżek.
  • #21 20083256
    szmydu
    Poziom 9  
    Posty: 52
    Ocena: 6
    Na tych dwóch pinach :
    Candy CVST GP382DMR-S - błąd E08 i ciągłe ruszanie na wysokich obrotachIMG_202207...081958.jpg (4.07 MB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

    Właśnie podpięte jest tacho, które według wcześniejszych pomiarów wydaje się sprawne (42 Ohm i wzrost napięcia przy kręceniu wirnikiem silnika). Może elektronik wskaże od którego pinu przyszedł ten skok napięcia.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #22 20083295
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13887
    Pomógł: 2204
    Ocena: 6917
    W takim razie możliwy był wyciek wody i zalane tacho.
  • #23 20083300
    szmydu
    Poziom 9  
    Posty: 52
    Ocena: 6
    Może, lecz wizualnie nie ma śladu po wodzie na silniku i tacho. Jeśli by było zalane, to czy pomiary które wskazałem świadczą o tym że jest nadal sprawne czy nie ?
  • Pomocny post
    #24 20083393
    alekt77
    Poziom 40  
    Posty: 3326
    Pomógł: 899
    Ocena: 1331
    Mogła być wilgoć na kostce przewodów przy silniku albo na złączu płytki sterownika.
  • #25 20083532
    szmydu
    Poziom 9  
    Posty: 52
    Ocena: 6
    Dobry trop z tą kostką:
    Candy CVST GP382DMR-S - błąd E08 i ciągłe ruszanie na wysokich obrotachIMG_202207...115814.jpg (2.95 MB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    Znalazłem używany układ o takich oznaczeniach : Candy CVST GP382DMR-S - błąd E08 i ciągłe ruszanie na wysokich obrotachIMG_202207...115506.jpg (175.27 kB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik. Candy CVST GP382DMR-S - błąd E08 i ciągłe ruszanie na wysokich obrotachIMG_202207...115524.jpg (217.57 kB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    Zastanawiam się czy podejdzie bo u mnie jest taki: Candy CVST GP382DMR-S - błąd E08 i ciągłe ruszanie na wysokich obrotachIMG_202207...115553.jpg (3.27 MB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik. Candy CVST GP382DMR-S - błąd E08 i ciągłe ruszanie na wysokich obrotachIMG_202207...115548.jpg (3.73 MB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    Wersja na płytce ta sama, ale na naklejce już się różni. Ewentualnie jako dawca podzespołów by była.
  • #26 20092367
    szmydu
    Poziom 9  
    Posty: 52
    Ocena: 6
    Czy ktoś z was dysponuje jakimiś katalogami z z wykazem części do pralek Candy ? Ja mam model CVST GP382DMR-S i mam możliwość kupić sprawną pralkę z nieszczelnym bębnem (na części) o oznaczeniu CVST GP384DM-S. Wygląda na to, że moduły w tych pralkach są takie same (programy są te same i w tych samych miejscach) lecz moja ma max 1200 obrotów wirowania a GP384 ma 1400 obrotów wirowania.

    Zastanawiam się czy reszta części da się przełożyć do mojej pralki w przypadku awarii. Silnik pewnie jest inny (mocniejszy) i ciekawe co oprócz silnika musiałbym przełożyć do mojej pralki aby działał w mojej pralce z 1400 obrotami. Reszta części jak czujniki, pompa, elektrozawory uszczelki uchwyty itp. pewnie też są takie same, ale pewności nie mam.

    To że moduły w tych pralkach są takie same wynika z wykazu pralek do których pasuje ten moduł https://sklep.mkservice.pl/modul-do-pralki-candy-hoover-cstgp370d-s-43016812-p-41894.html , wymienione są obie.
  • #27 20092438
    Kenworth 18
    Poziom 43  
    Posty: 11112
    Pomógł: 2416
    Ocena: 3707
    Do przełożenia będzie cała elektronika, silnik i wiązka elektryczna.
  • #28 20092465
    szmydu
    Poziom 9  
    Posty: 52
    Ocena: 6
    Ok czyli na ten moment do przełożenia tylko moduł a jak kiedyś padnie silnik to wtedy wiązka i cała reszta do przełożenia.
  • Pomocny post
    #29 20092476
    Kenworth 18
    Poziom 43  
    Posty: 11112
    Pomógł: 2416
    Ocena: 3707
    No niestety jeżeli silniki się różnią prędkością wirowania to wiązka elektryczna możne również się różnić. Chciałem porównać oba silniki, ale z dostępnością części do tej pralki jest bardzo kiepsko.
  • #30 20102068
    szmydu
    Poziom 9  
    Posty: 52
    Ocena: 6
    Wymieniłem ten moduł (z pralki w wersji 1400 RPM) i pralka odżyła :). Zastanawiam się tylko czy mogę korzystać z ustawienia maksymalnej prędkości wirowania. Czy coś się nie uszkodzi skoro moduł pochodzi z wersji 1400 rmp a nie 1200 jak u mnie? Na panelu to jest jedyna różnica:
    Candy CVST GP382DMR-S - błąd E08 i ciągłe ruszanie na wysokich obrotachIMG_202207...150043.jpg (3.62 MB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

    Czy coś się może uszkodzić ? Na razie sprawdziłem na programach bez wirowania i z 800 RPM i program prania wykonuje się prawidłowo do samego końca.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłosił problem z pralką Candy CVST GP382DMR-S, która podczas wirowania wyświetla błąd E08 i nieprawidłowo przyspiesza bęben. Po sprawdzeniu cewki tachogeneratora, która wykazała rezystancję 42,8Ω, użytkownik zasięgnął porady dotyczącej dalszej diagnostyki. Wskazano na konieczność sprawdzenia stanu magnesu tachogeneratora oraz modułu sterującego. Po wymianie modułu z pralki o wyższej prędkości wirowania (1400 RPM), pralka zaczęła działać, jednak wystąpiły problemy z wirowaniem powyżej 800 obrotów. Ostatecznie wymiana silnika rozwiązała problem.
REKLAMA