Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór kontraktowego producenta elektroniki a biznesowe podejście do współpracy

magic9 05 Sep 2022 08:05 2388 1
Computer Controls
 • #1
  magic9
  Editor
  Wybór kontraktowego producenta elektroniki a biznesowe podejście do współpracy


  Wybór dostawcy elektroniki najczęściej rozpoczyna się od zapytania ofertowego przesłanego do potencjalnego kontrahenta, do którego docieramy z polecenia albo po poszukiwaniach w Internecie. Na tym etapie raczej nie rozważamy potencjalnych zagrożeń związanych z całościowym modelem i podejściem do współpracy. Oczekujemy wyłącznie oferty, którą oceniamy pod względem ceny oraz zakresu proponowanych usług. Warto jednak poświęcić czas na dokładną analizę, ponieważ takie kwestie jak umiejętność oceny całościowej wpływają na obszary operacyjne w firmie. O czym dokładnie mowa?

  Przed wyborem dostawcy elektroniki zawsze tworzy się zapytanie ofertowe - zajmuje się tym kupiec, osoba odpowiedzialna za projekt lub za rozwój produktu. Jednak pierwszy kontakt w przypadku każdego producenta urządzeń elektronicznych albo producenta OEM będzie wyglądał nieco inaczej. W zależności od firmy ofertę może poprzedzać np. spotkanie na miejscu lub wstępny audyt. Bez względu na to, jak wygląda proces ofertowania, ile pytań zadaje potencjalny producent PCB i jakich informacji wymaga, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zweryfikować nie tylko podstawowe kryteria – dostępne technologie, zaplecze produkcyjne, odpowiednie normy, doświadczenie itp., lecz także umiejętność biznesowego podejścia. Dlaczego? Ponieważ wpływają one na różne obszary operacyjne w firmie. W jaki sposób?

  Co sprawdzić, żeby całościowo ocenić otrzymaną ofertę?

  Wszelkie zakłócenia w istniejącym procesie produkcji będą generowały straty i opóźnienia – to oczywiste. Pytanie tylko, czy myśli się o tym przed, czy dopiero po fakcie? Niestety zazwyczaj po. Na etapie wyboru dostawcy elektroniki mało kto analizuje, na ile podejmowana decyzja będzie mogła negatywnie wpłynąć na firmę. Tymczasem współpraca z niewłaściwym producentem to zagrożenie problemami z logistyką, jakością i produktami końcowymi. W efekcie ryzykuje się wizerunkiem marki, który tworzyło się przez całe lata.

  Co warto zweryfikować, aby całościowo spojrzeć na potencjalną współpracę i otrzymaną ofertę?

  1. Zakres usług - najlepiej, aby producent obwodów drukowanych oferował zarówno montaż powierzchniowy SMT, jak i montaż przewlekany THT, projektował obwody drukowane zgodnie z wytycznymi klienta, zarządzał dostawami, testował płytki PCB na zamówienie, a także świadczył usługi dodatkowe, takie jak programowanie, testy funkcjonalne czy montował płytki drukowane w urządzeniach końcowych. Produkcja kontraktowa z założenia powinna być kompleksowa. Dzięki temu redukuje się koszty obsługi i ryzyko ewentualnych opóźnień.
  2. Doświadczenie rynkowe i dostępne zasoby - warto upewnić się, jak długo firma świadczy swoje usługi, z jakimi producentami dotychczas współpracowała i jak wygląda dostęp do specjalistów, szczególnie teraz, gdy jest o nich bardzo trudno.
  3. Jakość i niezawodność - to wyjątkowo ważna kwestia, bo chociaż reklamacje mogą się zdarzać, to producent końcowy ponosi odpowiedzialność za swój produkt. Zatem powinno się w miarę możliwości dokładnie zweryfikować, jak przebiega wykonywanie płytek drukowanych wraz z jakościową kontrolą całego procesu.
  4. Obsługa klienta - komunikacja i bieżący kontakt wydają się z pozoru najmniej istotne, ale ten obszar również może generować straty operacyjne. Konieczność potwierdzania terminów dostaw, dopytywania o wszelkie zmiany, niewłaściwe podejście do rozwiązywania problemów, np. brak informacji lub długi czas oczekiwania na nie, ostatecznie mogą wpłynąć na duże zaangażowanie ze strony zamawiającego. To zaangażowanie można byłoby przekierować na inne obszary w firmie, które są równie ważne jak koordynacja współpracy z dostawcą elektroniki.

  Jeżeli szukasz producenta elektroniki, który ma doświadczenie, zaplecze techniczne, działa terminowo i stawia na najwyższą jakość obsługi klienta, sprawdź kompleksową ofertę Printor: https://printor.pl/


  Wymierny wpływ dostawcy elektroniki na proces produkcji

  Zatem jak niewłaściwie dobrany producent obwodów drukowanych wpływa na proces produkcji? Może spowodować potencjalny wzrost kosztów działalności, które przy jednorazowej sytuacji będą wręcz niezauważalne. Jednak regularne dodatkowe czynności w firmie, np. obsługa nadprogramowych zleceń, nadgodziny, przeplanowania produkcji czy przyspieszone wysyłki będące wynikiem nieefektywnej współpracy z dostawcą, w znaczący sposób odbiją się na kosztach.

  Wybór kontraktowego producenta elektroniki a biznesowe podejście do współpracy

  opracowanie własne: Printor


  Zrozumienie branży klienta

  Czy da się znaleźć dostawcę elektroniki, który jest w stanie zrozumieć funkcjonowanie branży klienta i poznać specyfikę jego działalności, żeby zredukować ryzyko problemów, w tym wzrostu kosztów do minimum? Tak, trzeba tylko poszukać firmy z odpowiednim podejściem.

  „My jesteśmy specjalistami w swojej dziedzinie, natomiast realne partnerstwo w biznesie po stronie kontraktowego dostawcy elektroniki oznacza pełne zaangażowanie zespołu w poznanie specyfiki i złożoności występujących w danej branży i w konkretnym produkcie. Co więcej, budowanie wspólnego sukcesu wymaga znacznie szerszego spojrzenia, aniżeli standardowa rola dostawcy usług elektroniki. Mówiąc wprost, dostawców EMS na rynku polskim nie brakuje, natomiast firma Printor jako jedna z niewielu rozumie, że każdy producent szuka sposobów na optymalizację i zwiększanie swojego biznesu. Wiemy doskonale, jakie obszary generują dodatkowe koszty, dlatego skupiamy się na tym, aby nasi klienci otrzymywali rozwiązania i oferty, które będą korzystne dla nich również w dalszej perspektywie.” - podkreśla Anna Kucharczyk, kierownik ds. sprzedaży, która od 6 lat doradza klientom firmy Printor.

  Kluczem do rozpoczęcia udanej współpracy jest pierwsza rozmowa, którą nazywamy briefingiem. Swoje kompetencje w tym i w innych zakresach szlifujemy od lat. Dzięki temu pomagamy naszym klientom zrozumieć złożoność przygotowania dobrej oferty współpracy z kontraktowym dostawcą elektroniki (EMS). Zapraszamy do poznania naszego podejścia i kontaktu.

  [Artykuł sponsorowany]
 • Computer Controls
 • #2
  atom1477
  Level 43  
  magic9 wrote:
  1. Zakres usług - najlepiej, aby producent obwodów drukowanych oferował zarówno montaż powierzchniowy SMT, jak i montaż przewlekany THT, projektował obwody drukowane zgodnie z wytycznymi klienta, zarządzał dostawami, testował płytki PCB na zamówienie, a także świadczył usługi dodatkowe, takie jak programowanie, testy funkcjonalne czy montował płytki drukowane w urządzeniach końcowych. Produkcja kontraktowa z założenia powinna być kompleksowa. Dzięki temu redukuje się koszty obsługi i ryzyko ewentualnych opóźnień.

  To błędne założenie.
  Rzadko się zdarza żeby producent PCB jednocześnie projektował PCB.
  Oczywiście są takie przypadki, ale są rzadkie. I będą bardzo drogie.
  Najczęściej producent PCB świadczy jedynie usługi PCBA (czyli montażu).
  Zakup części i programowanie oraz testowanie też może być w zestawie.
  Ale projektowanie zdecydowanie nie jest.
  Zakres projektów jest bardzo szeroki, a z tego powodu znalezienie dobrego projektanta jest trudne. Do FPGA są inni niż do układów radiowych. Inni do precyzyjnej analogówki, inne do SMPS, itp.
  Ciężko żeby ta sama firma co produkuje i montuje PCB miała też cały zakres projektantów do każdej z dziedzin.
  Takie założenie przy szukaniu podwykonawcy to błąd.
  Trzeba szukać niezależnie projektanta, a niezależnie producenta i montownię PCB.

  Ostatnie problemy z dostępnością części pokazały też że nie można liczyć na dostępność części. Wyszukiwanie zamienników też jest problematyczne. Lepiej mieć to pod kontrolą, niż opierać się na zewnętrznych kontrahentach.
  Tzn. samemu pokupować co potrzeba (i gdy potrzeba po poszukać zamienników), i dostarczyć komponenty do montowni.

  Proponowana w artykule opcja jest oczywiście najprostsza, ale będzie zdecydowanie najdroższa.
  To oferta wyłącznie dla nieelektroników. Czyli dla ludzi którzy sami nie są w stanie zaprojektować urządzenia jakie chcą produkować.
  Na podanej stronie nie ma nawet info jak wygląda owo projektowanie. Żadnego portfolio czy nawet listy umiejętności. Powoływanie się na normy IPC sugeruje że ta firma potrafi projektować tylko np. footprinty. Brakuje info czy umieją poprawnie zaprojektować przetwornicę impulsową (pooptymalizować Hot-Loops).
  Nie mówię że tego nie umieją, no ale brak info o tym żeby umieli.
  To samo dotyczy każdej innej dziedziny (analogówki, radiówki, interfejsów cyfrowych, itp.).